Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-05, 15:13
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Μάριελ, δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σε βοηθήσω.

Όχι μόνο αυτό αλλά θα ήθελα να ζητήσω την εμπειρία σου γύρω από τις Μελανοταινίες. Αν κατάλαβα σωστά από τις φωτογραφίες οι δικές σου είναι οι Boosemani (αν όχι ποιό είδος είναι).

Επειδή μου αρέσουν ως ψάρια σκέφτομαι να βάλω και στο δικό μου ενυδρείο. Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις λίγα πράγματα για αυτές όπως (χαρακτηριστικά νερού που τις έχεις, πόσες είναι καλό να έχουμε μαζί, αν είναι ευαίσθητα ψάρια ή όχι, αν ξέρεις πιο μαγαζί έχει αυτή την περίοδο και ότι άλλο νομίζεις θα βοηθουσε). Επίσης αν ταιριάζουν με τα άλλα ψάρια που έχω (δες υπογραφή).

Σε ευχαριστώ για την τυχόν απάντηση σου και με συγχωρείς που αντί για απάντηση σου δίνω ερώτηση.

Χριστόδουλος
__________________
120 Lt, Κοινωνικό Φυτεμένο, Εσωτερικό Φίλτρο 550 lt/hour
Παροχή CO2 μέσω ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας (κλείνει το βράδυ) και διαχυτήρα

Ψάρια: 3 Kribensis, 6 Corydoras Sterbai, 1 Ancistrus, 10 Cardinal Tetra, 5 Melanotaenia praecox, 2 SAE, 2 Apple Snails
Φυτά: Didiplis Diandra, Ludwigia Perenis, Altenathera Reineckii, Hygrophilla Diformis, Hygrophilla Pollysperma, Cardamyne Lyrata, Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Wendii Brown, Bolbitis Asiatika, Anubia
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-05, 02:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην να πω οτι δεν αγορασα τις μελανοταινιες μετα απο ψαξιμο,αλλα βρεθηκαν στο ενυδρειο μου μετα απ'την αποφαση του πατερα μου να τις φερει χωρις να με ρωτησει!!στην αρχη πρεπει να ομολογησω οτι μου φαινονταν πολυ αχρωμες,αλλα αφου ειδα πως γινονται οταν μεγαλωνουν αλλαξα γνωμη.ειναι boesmani.το νερο μου εχει θερμοκρασια 26 βαθμους,πεχα ελαφρα αλκαλικο.εγω εχω δυο που μαλλον ειναι ζευγαρι.γενικα ειναι συνεχεια αχωριστες και ολη την ωρα παιζουν και κυνηγιουνται.τις πηρα απ'τον ταρεκ(μπορεις να πρεις τηλ.να δεις αν εχει ακομα)γενικα ειναι ησυχα ψαρια και πανε με τα ψαρια σου.συγνωμη που δεν μπορεσα να σε βοηθησω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-05, 13:40
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
συγνωμη που δεν μπορεσα να σε βοηθησω πολυ
Μια χαρά με βοήθησες. Σε ευχαριστώ πολύ.
__________________
120 Lt, Κοινωνικό Φυτεμένο, Εσωτερικό Φίλτρο 550 lt/hour
Παροχή CO2 μέσω ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας (κλείνει το βράδυ) και διαχυτήρα

Ψάρια: 3 Kribensis, 6 Corydoras Sterbai, 1 Ancistrus, 10 Cardinal Tetra, 5 Melanotaenia praecox, 2 SAE, 2 Apple Snails
Φυτά: Didiplis Diandra, Ludwigia Perenis, Altenathera Reineckii, Hygrophilla Diformis, Hygrophilla Pollysperma, Cardamyne Lyrata, Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Wendii Brown, Bolbitis Asiatika, Anubia
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-05, 16:31
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Τελικά πήρα 4 praecox. Πολύ ωραίες :P
Έδωσαν κίνηση στο ενυδρείο. Επίσης πολύ λαίμαργες. Τις πρώτες 2 μέρες δεν έτρωγαν αλλά τώρα δεν προλαμβαίνει να πέσει η τροφή στο νερό :P

Τι λέτε να βάλω και 2 boesmani?

Θα κάνουν κοπάδι όλες μαζί?
__________________
120 Lt, Κοινωνικό Φυτεμένο, Εσωτερικό Φίλτρο 550 lt/hour
Παροχή CO2 μέσω ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας (κλείνει το βράδυ) και διαχυτήρα

Ψάρια: 3 Kribensis, 6 Corydoras Sterbai, 1 Ancistrus, 10 Cardinal Tetra, 5 Melanotaenia praecox, 2 SAE, 2 Apple Snails
Φυτά: Didiplis Diandra, Ludwigia Perenis, Altenathera Reineckii, Hygrophilla Diformis, Hygrophilla Pollysperma, Cardamyne Lyrata, Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Wendii Brown, Bolbitis Asiatika, Anubia
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-05, 16:32
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

επειδη το ενυδρειο δεν ειναι και πολυ μεγαλο θα ελεγα να βαλεις μονο
praecox. οποτε καλυτερα να βαλεις 2-4 ατομα ακομα.

λατρευουν να ειναι σε κοπαδι. μην ξεχνας οτι οι boesmani εχουν μεγαλυτερο τελικο μεγεθος απο τις praecox .
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03254 seconds with 12 queries