Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-10, 04:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Anubia Emersed

Παιδιά μου ήρθε μια anubia nana petite που είχα παραγγείλει από γνωστό κατάστημα στο ebay, αλλά αυτό που μου ήρθε ήταν... μια πράσινη τρίχα! Εντάξει υπερβάλλω λίγο, αλλά ήταν ένα μικροσκοπικό πράγμα με λίγα φιλαράκια. Έκανα και ένα τραγικό λάθος και αυτή τη στιγμή έχει ένα σχεδόν ολόκληρο φύλλο.

Το καταλαβαίνω ότι πλέον είναι λίγο δύσκολο να σωθεί, αλλά θέλω να την κάνω emersed που θα έχει περισσότερες πιθανότητες. Προς το παρόν την έχω σε ένα μικρό ταπεράκι πάνω σε ένα κομμάτι ξύλο με λίγο νερό και από πάνω καλυμμένο με τρυπημένη μεμβράνη. Φοβήθηκα να τη βάλω σε χώμα αφ' ενός μη χαλάσει (αν και αφήνοντας έξω το ρίζωμα δε θα είχα πρόβλημα), αλλά και γιατί η anubia λαμβάνει τα θρεπτικά από τα φύλλα της (οπότε ποιο το νόημα). Και τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω. Έχετε ιδέα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-10, 10:00
stelios8 Ο χρήστης stelios8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: λαρισα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

βαλε την στο ενυδρειο και αφησε την στην ησυχια της καλυτερα.

ακομα και αν χασει ολα τα φυλα της μην την πεταξεις για κανενα μηνα
γιατι συνηθως ξαναβγαζει φυλλα απο το κοτσανι της. (δοκιμασμενα πραγματα )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-10, 11:39
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Στέλιο η anubia nana petite είναι μικροσκοπικό φυτό εξίσου και το όνομα της ποτέ δεν την έχω δει σε μαγαζιά ή στο internet να πωλείτε σε μεγάλες ποσότητες η σε μεγάλο μέγεθος.. πάντα η ποσότητα είναι μικρή καθώς και το μέγεθος μικροσκοπικό… Δεν είναι καθόλου δύσκολο να την σώσεις είτε μέσα σε νερό είτε εκτός...εφόσον ο κορμός και οι ρίζες είναι ακέραια … θα βγάλει νέα φυλλαράκια αλλα θα αργήσει αρκετά … Ο τρόπος για την emersed ανάπτυξη που επέλεξες είναι πολύ σωστός αλλα μπορείς να ακουμπήσεις το ξύλο και σε χώμα (πχ τυρφόχωμα ) και θα δείς ότι οι ρίζες τις θα στραφούν προς τα κάτω προσπαθώντας να ακουμπήσουν το έδαφος και σε λίγες ημέρες θα πιάσουν στο χώμα ..… έτσι το φυτό θα τρέφετε και από εκεί…υπόψην θέλει αρκετή υγρασία εξαρχής δλδ συχνούς ψεκασμούς- υγρό χώμα και περισσότερο όταν βγάλει νέα φύλλα . Το φυλλαράκι που έχει θα πέσει και αυτό λογικά αλλα μην ανησυχείς θα βγάλει καινούρια.. οι Anubias n.p. που έχω στο vivarium εχασαν τα φύλλα τους τελείως (προσαρμογή στο καινούριο περιβάλλον) και σε λίγο καιρό πέταξαν καινούρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-10, 12:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios8 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε την στο ενυδρειο και αφησε την στην ησυχια της καλυτερα.
Αμ εσύ καλά τα λες, αλλά δε θα μείνει στην ησυχία της εκεί μέσα, αυτό είναι το ζήτημα! ¶μα μεγαλώσει λίγο θα δω τι θα την κάνω!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο η anubia nana petite είναι μικροσκοπικό φυτό εξίσου και το όνομα της ποτέ δεν την έχω δει σε μαγαζιά ή στο internet να πωλείτε σε μεγάλες ποσότητες η σε μεγάλο μέγεθος.. πάντα η ποσότητα είναι μικρή καθώς και το μέγεθος μικροσκοπικό… Δεν είναι καθόλου δύσκολο να την σώσεις είτε μέσα σε νερό είτε εκτός...εφόσον ο κορμός και οι ρίζες είναι ακέραια … θα βγάλει νέα φυλλαράκια αλλα θα αργήσει αρκετά … Ο τρόπος για την emersed ανάπτυξη που επέλεξες είναι πολύ σωστός αλλα μπορείς να ακουμπήσεις το ξύλο και σε χώμα (πχ τυρφόχωμα ) και θα δείς ότι οι ρίζες τις θα στραφούν προς τα κάτω προσπαθώντας να ακουμπήσουν το έδαφος και σε λίγες ημέρες θα πιάσουν στο χώμα ..… έτσι το φυτό θα τρέφετε και από εκεί…υπόψην θέλει αρκετή υγρασία εξαρχής δλδ συχνούς ψεκασμούς- υγρό χώμα και περισσότερο όταν βγάλει νέα φύλλα . Το φυλλαράκι που έχει θα πέσει και αυτό λογικά αλλα μην ανησυχείς θα βγάλει καινούρια.. οι Anubias n.p. που έχω στο vivarium εχασαν τα φύλλα τους τελείως (προσαρμογή στο καινούριο περιβάλλον) και σε λίγο καιρό πέταξαν καινούρια.
Ευχαριστώ Αντωνινινινίνο! Δηλαδή τρέφονται οι ανούμπιες και από τις ριζούλες; Δεν το ήξερα αυτό. Πάντως, έτσι για να ξέρω, σε περίπτωση που μείνει έτσι όπως είναι τώρα απλά με το ψεκάσμα, με τι θρεπτικά θα αναπτυχθεί η κακομοίρα; Απλά με τα λίγα ιχνοστοιχεία του νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-10, 15:46
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Φυσικά και τρέφεται από τις ρίζες… θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα να έβαζες και λίγο χωματάκι (τυρφόχωμα) για να πάρει και από εκεί θρεπτικά καθώς και να δημιουργηθεί και πιο όξινο περιβάλλον...δείχνει να της αρέσει το ουδέτερο προς όξινο ph..Οταν είχα δοκιμάσει με τον ιδιο τρόπο που έχεις κάνει και εσύ και την anubia nana και την petite αναπτύχτηκαν κανονικά για 1.5 με 2 μήνες περίπου μετά παρουσίασαν έλλειψη από κάποια θρεπτικά και έτσι δοκίμασα και το χωματάκι όπου είχε πολύ καλά αποτελέσματα…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-10, 15:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μόλις αδειάσω λίγο θα πεταχτώ σε ένα φυτώριο να πάρω τυρφόχωμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
(blooming) Ανθοφορία emersed φυτών AQUA PURA Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 20 14-12-10 09:47
Emersed καλλιέργεια με cuba alexinio Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 09-12-08 09:37
emersed? maikl Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 2 26-10-08 12:16
Emersed καλλιέργεια chemical mac Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 06-03-08 13:07
emersed, Help!!! noe Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 7 27-11-07 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04171 seconds with 13 queries