Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-10, 15:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή pH και σκληρότητα νερού...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ δεν αναφέρομαι σε δικές μου μετρήσεις, μιλάω για το τι είναι καλύτερο για τα ψαράκια. Το κΗ πρεπει να είναι μικρότερο από 10 (είχα ξεχάσει να το αναφέρω). Οι δικές μου αναπαραγωγές έγιναν όλες στο Ηράκλειο Κρήτης, όπου το νερό της βρύσης είχε pΗ κοντά στο 8, dGh>25 και dΚΗ~12 και δεν αντιμετώπισα προβλήματα στο ζευγάρωμα ή στο μεγάλωμα των μικρών.
Χωρις να ξερω και πολλα για μονομαχους μου φαινεται πολυ σκληρο νερο για αυτους! Οπως και το ph πολυ μεγαλο! Πιστευω το καλυτερο για τα ψαρακια ειναι οι παραμετροι που επικρατουν στη φυση ... και απο οτι διαβαζω στη φυση εχουν ph γυρω στο 5,8 σαν μεγιστη τιμη! Θα ηταν υπερβολη αν τα κραταμε σε τετοιο ph? Τον δικο μου σε τετοιες τιμες τον φιλοξενουσα! με gh 3 ... Πια με την αντιστροφη οσμωση μπορουμε να φτιαξουμε το νερο οπως ακριβως επιθυμουμε κανοντας πανευκολο να "πιασουμε" αυτες τις τιμες!
Ειχα την εντυπωση οτι κανουμε μια μικρη "παραχωρηση" στις τιμες ph-gh χαρη των φυτων που εχουμε σε ενα μονομαχοενυδρειο ... παρολα αυτα οι αριστες συνθηκες δεν ειναι αυτες που νομιζω οτι πρεπει να ειναι? Η ειμαι λιγο υπερβολικος?
Αν και απο αλκαλικο σε πολυ οξυνο νερο εχει τεραστια διαφορα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-10, 15:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τώρα ανοίγεις μεγάλο θέμα εισάγοντας τον όρο φύση. Οι μονομάχοι που όλοι έχουμε (veil tail, halfmoon, halfmoon plakat, crowntail κλπ) προέρχονται από επιλεκτικές διασταυρώσεις εκατοντάδων ετών που οδήγησαν σε αύξηση του μεγέθους και του ανοίγματος των πτερυγίων και στους χιλιάδες χρωματικούς συνδυασμούς που επικρατούν σήμερα. Οπότε το βρίσκω λίγο υπεβολικό να προσπαθούμε να πετύχουμε ακριβώς τις ίδιες συνθήκες με αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος (το οποίο δεν έιναι ένα όπως πχ με τις κιχλίδες της λίμνης Malawi), από τη στιγμή που τα ψαράκια δεν έχουν καμία σχέση με τον "άγριο τύπο" (μαλιστα είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα επιβίωναν στη φύση).
Οι αριθμοί που έδωσα είναι γενικά αποδεκτές τιμές των παραμέτρων στις οποίες τα ψάρια μας δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα. Π.χ. σε πολύ μεγάλες σκληρότητες και σε pH μεγαλύτερο από 8 οι μονομάχοι είναι πιο ευαίσθητοι σε fin rot. Γιαυτό πορτείνεται γενικά να τους κρατάμε σε μέτριο (προς ελαφρά όξινο και μαλακό) νερό όπου δεν εμφανίζει ευαισθησίες σε ασθένιες και αναπαράγεται κανονικότατα. Τώρα μπορείς εσύ αν θες να τον κρατάς σε pH 5.8 και να είναι μια χαρά, αλλά πρεπει να σεκφτείς και σε τι νερό έχει γεννηθεί και μεγαλώσει ο μονομάχος σου (και άλλες 100 γενιές πριν από αυτον). Αν μιλάμε για ένα ψάρι που είναι πιασμένο από τη φύση ή για κάποιο Betta imbellis ή Betta smaragdina (που είναι σχετικά νέα στο χόμπι), τότε συμφωνώ ότι θα πρέπει να πάμε σε πιο όξινο και μαλακό νερό. Αυτή είναι η γνώμη μου...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-10, 16:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Οι επιλεκτικες αναπαραγωγες δεν μεταλλασουν το ψαρι! Το ανοσοποιητικο τους συστημα εχει φτιαχτει συμφωνα με το dna τους! Εχω διαβασει οτι τα βακτηρια - ιοι σε χαμηλο ph (η τουλαχιστον οξυνο νερο) δεν πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα η και μερικα δεν αντεχουν!
Κατα τη γνωμη μου "υποφερουν" απο την γεννηση τους σε τετοιες συνθηκες αφου κατευθειαν τα εισαγουμε σε αγνωστες (για τον οργανισμο τους) σε αυτα ασθενειες και βακτηρια προκαλωντας τους ενα μονιμο στρες αφου προσπαθει ο οργανισμος τους να δημιουργησει αντισσωματα ωστε να τα καταπολεμησει!! Ειναι σαν να γεννηθει ενα ανθρωπινο μωρο και να του κανεις ολα τα εμβολια με την μια! Το οτι επιβιωνουν δεν παει να πει οτι δεν ταλαιπωριουνται κιολας! Με αυτη τη λογικη συμφωνα με το παραπανω παραδειγμα και οι ανθρωποι θα επρεπε να εχουν ενσωματωσει τα αντισσωματα που δημιουργουνται με την βοηθεια εμβολιων αφου οι προηγουμενες γενεες τα ειχαν! Δυστηχως (η ευτυχως) η εξελιξη των οργανισμων χρειαζεται χιλιαδες χρονια να γινει! Εκτος αν οι ποικιλιες που αναφερεις ειναι "προιον" του ανθρωπου κατι σαν τα παπαγαλοψαρα!
Οι αναπαραγωγες απο μεγαλους εκτροφεις γινονται σε νερο βρυσης αφου ειναι δαπανηρο να χαμηλωνουν ph και σκληροτητες! Ειναι λαθος ομως ... αυτη η τακτικη (παλι συμφωναμε τη γνωμη μου) οπως επισης ειναι λαθος να ιυοθετουμε την δικη τους προσεγγιση!
Για μενα δεν ειναι τιποτα αλλο αποδεκτο απο το τελειο και συμφωνα με τα παραπανω θα πρεπει να δινουμε στα ψαρια μας τις καταλληλες συνθηκες και να μην κανουμε "εκπτωσεις" σε οτι απαιτουν!
Το Ph μεταβαλλεται λογαριθμηκα και ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα του απο οτι αντιλαμβανομαστε! Επισης ειναι τεραστια η διαφορα μεταξυ αλκαλικου νερου και οξινου! Σε οξινο νερο δεν φοβασαι τη συγκεντρωση της αμμωνιας στο νερο αφου αυτη δεν ειναι τοξικη και σε ενα ενυδρειο - γεννηστρα με μικρα ειναι πολυ χρησημο και αυτο!
Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι προσπαθω να αναπτυξω αυτα που εχω που εχω διαβασει αλλα και δει στη πραξη χωρις να υπαρχει προθεση αντιπαραθεσης! Ισως εππηρεασμενος απο τα my precious δισκακια .. μου αρεσουν τα χαμηλα Ph... Αλλα και στα αλλα ψαρακια που προερχονται απο χαμηλα ph την ιδια αντιμετωπηση εχω!
Βεβαια και ο Stendker αναπαραγει τους καλυτερους δισκους σε ph>7 αλλα οταν βλεπει υπονοια αρρωστιας το μειωνει στο 6 ... αυτο για μενα λεει πολλα!

Συμπληρωνω προς αποφυγη παρανοησης οτι θα πρεπει βεβαια ... να κανουμε μακροχρονια προσαρμογη (σε καποιο ψαρι που αγορασαμε) απο ph 8 π.χ. σε 6 αλλιως το σοκ στο ψαρι ... θα ειναι μεγαλο!! Τουλαχιστον εγω αυτο εκανα ... και τα προβληματα ειναι παρελθον! Η φυση εχει προνοησει για τα παντα!
Και τελικα γιατι να "παιζουμε" με τις ανοχες τους και να μη τους δωσουμε αυτο που πρεπει? Ωστοσο και απο πρακτικη πλευρα το οξυνο νερο ειναι μεγαλος συμμαχος ... γιατι να μην το "εκμεταλλευτουμε"?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 15-01-10 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Φυσικά οι επιλεκτικές αναπαραγωγές αλλάζουν το γενετικό υλικό του ψαριού. ¶λλωστε υπάρχουν αναφορές για εκτροφή μονομάχων από την αρχαία Κίνα πριν απο 1000+ χρόνια. Το γεγονός ότι το γενετικό τους υλικό δεν έχει αλλάξει τόσο ώστε να θεωρηθεί διαφορετικό είδος (ακόμα) δε σημαίνει ότι είναι ίδιο. Μην ξεχνάς ότι με μοριακές τεχνικές χρησιμοποιούν την αλληλουχία συγκεκριμένων γονιδίων για να βρούν διαφορές σε πληθυσμούς ιδίων ειδών από διαφορετικές περιοχές εξάπλωσης. Διαφορές αναμφισβήτητα υπάρχουν, χωρίς βέβαια να ξέρουμε αν μέσα σε αυτες είναι η ανοχή σε μεγαλύτερο έυρος pH και σκληρότητας.
Συμφωνώ σε όλα όσα λές γύρω από το όξινο νερό και αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος που όλοι το προτιμάμε (όταν μπορούμε να το έχουμε). Η διαφωνία μου έγκειται στο ότι αυτό είναι το ''σωστό'' για τα ψαράκια αυτά και στο ότι το να τα κρατάμε π.χ. σε pH 7 αποτελεί έκπτωση και ταλαιπωρία για αυτά.
Οι μονομάχοι ζουν σε μία τεράστια περιοχή της Ασίας και οι πληθυσμοί τους εξαπλώνονται σε πολλές χώρες όπως Ταιλάνδη, Σιγκαπούρη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ και Μαλαισία. Τώρα σε αυτές τις περιοχές οι μονομάχοι έχουν προσαρμοστεί σε πολλά διαφορετικά ενδιαιτήματα όπως ρηχές λιμνούλες, αργά κινούμενα ρυάκια, πλημμυρισμένες εκτάσεις καλλιέργειας ρυζιού έως και μεγάλα ποτάμια. Όπως καταλαβάινεις, σε όλες αυτές τις διαφορετικές περιοχές δεν επικρατούν οι ίδιες συνθήκες σε καμία περίπτωση. Μάλλιστα πολλά από αυτά τα οικοσυστήματα είναι ιδιαίτερα μεταβλητά και οι συνθήκες τους αλλάζουν γρήγορα (ανάλογα με τις βροχοπτώσεις για παράδειγμα). Γιαυτό και το fishbase.org (που είναι αρκετά έγκυρη βάση δεδομένων για ψάρια) δίνει ως pH range που συναντάμε το ψάρι στο φυσικό του περιβάλλον, το 6-8.
Δεν το βλέπω ώς αντιπαράθεση προφανώς και πιστεύω πως έιναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για κάποιον τρίτο που τα διαβάζει όλα αυτά (τις διαφορετικές απόψεις 2 ανθρώπων) και μπορεί στη συνέχεια να συμφωνήσει με μία από αυτές ή να δημιουργήσει μία νέα δικιά του άποψη.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-10, 14:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι επιλεκτικες αναπαραγωγες ειναι αναπαραγωγες (οπως θεωρω εγω αποδεκτες) απο το ιδιο ειδος ψαριου οπου διαλεγουν καποιες χρωματικες ποκιλιες και τα ζευγαρωνουν ετσι ωστε να κατορθωσουν καποια νεα χρωματικη ποικιλια ... ισως με πιο πολλα και φανταχτερα χρωματα.. Στην ουσια δεν αλλαζουν τη γενετικη δομη των οργανισμων αλλα πιο πολυ εκμεταλλευονται το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για το χρωμα που θα αποκτησει το ψαρι!
Τωρα -δεν γνωριζω τις ποικιλιες μονομαχων που αναφερεις- αν εχουν ζευγαρωσει ψαρια ιδιας "οικογενειας" και εχουν δημιουργησει υβριδια -η νεα ειδη- ωστε να "φτιαξουν" κατι που πωλειται ακομα πιο ευκολα στα καταστηματα ... ειμαι εναντιων και δεν θα επρεπε να γινει αυτο εξ αρχης (γνωμη μου).
Αλλα ακομα και ετσι εστιαζονται στη μορφολογια και στα χρωματα και οι απαιτησεις σε ph και σκληροτητα νερου παραμενουν (δεν χρησημοποιησαν γονιδια γκαπυ ωστε να αλλαζουν οι απαιτησεις τους! Αρα οι προγονοι δειχνουν το δρομο ...).
Αν εχω δικιο οι μονομαχοι υποφερουν απο το νερο βρυσης και εξηγησα γιατι υποφερουν ... γιατι αναγκαζουμε τον οργανισμο τους να ζει σε ενα αφιλοξενο για αυτα περιβαλλον! Αν ισχυει αυτο βρηκαμε το λογο που δεν ζουν στα ενυδρεια τοσο πολυ οσο στη φυση!
Ωστοσο με την λογικη αυτη ειναι σωστο να κραταμε νεον, καρδιναλιους, ροδοστομους, γατοψαρα, σκαλαρια κ.ο.κ. μια που εχουν γινει πολλες αναπαραγωγες σε σκληρο νερο και εχουν εκφυλιστει! Κοιτα στις ασθενειες ... σε ψαρια μαλακου νερου αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο και δεν υπαρχει δηλητηριαση απο αμμωνια η και ΝΟ2 ... τοτε τα προβληματα προερχονται απο τις λαθος συνθηκες που κρατιουνται σε οτι αφορα ph, gh. Αν εχω δικιο δεν ειναι μονο λαθος να τα κραταμε σε νερο βρυσης αλλα και εγκληματικο αφου το λιγοτερο που κανουμε ειναι να τους αφαιρουμε χρονο ζωης (κατι που υποψιαζομαι και στους μονομαχους) προσφεροντας τους μια ζωη πιο συντομη αλλα και με ενα μονιμο στρες! Φυσικα και ειναι ανθεκτικα αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο ενας συνειδητοποιημενος χομπιστας ομως θα πρεπει να ψαξει τι ειναι καλυτερο για αυτα και να μη τους φερεται λες και ειναι διακοσμητικο στοιχειο! Ατακα by harris - το ενυδρειο δεν ειναι πορτατιφ -
Πιο παλια ηταν πολυ δυσκολο να χαμηλωσουμε ph-σκληροτητες! Πια με την Α/Ο ειναι πολυ πιο ευκολα -και πιο φτηνα- να το κανουμε! Δεν υπαρχει δικαιολογια να μη το κανουμε! Προσωπικα εχω γινει serial killer δισκων εκτροφης που αντιμετοπιζαν προβληματα hexamita βακτηριακων μολυνσεων και οτι μπορει να φανταστει κανεις! Απο τοτε που πηρα την οσμωση ... ενω ειχα κανει κομποδεμα ολη τη σειρα της sera στα φαρμακα ... καποια στιγμη τα κοιταξα και ειδα οτι ειχαν ληξει ενω ηταν σφραγισμενα χωρις να τα χρησημοποιησω και τα πεταξα χωρις να ξαναχρειαστει να παρω αλλα! Δεν αλλαξα τιποτα αλλο παρα μονο τις παραμετρους στο νερο! Οσο και εγκυρα να ειναι sites οταν βλεπω τεραστιο ευρος τιμων ph το βλεπω με πολυ σκεψη ... και παντα καταληγω στη χαμηλοτερη .. Ειδηκα αν προκειτε για ψαρια που προερχονται απο αναλογες συνθηκες-παραμετρους!
Μακαρι να κανω λαθος η -και- να ειμαι απλα υπερβολικος ... αλλα αν εχω δικιο ταλαιπωρουμε αυτα τα υπεροχα ψαρια ... παιζοντας με τις ανοχες τους!
Ειναι πολυ χρησιμα ολα αυτα -ειδηκα αν καταληξουμε καπου- .. μετεφερε τα σε ενα νεο θεμα να το συζητησουμε (δεν μπορω εγω ) ... και να μη χαλαμε το πολυ ομορφο υπομνημα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 16-01-10 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι επιλεκτικες αναπαραγωγες ειναι αναπαραγωγες (οπως θεωρω εγω αποδεκτες) απο το ιδιο ειδος ψαριου οπου διαλεγουν καποιες χρωματικες ποκιλιες και τα ζευγαρωνουν ετσι ωστε να κατορθωσουν καποια νεα χρωματικη ποικιλια ... ισως με πιο πολλα και φανταχτερα χρωματα.. Στην ουσια δεν αλλαζουν τη γενετικη δομη των οργανισμων αλλα πιο πολυ εκμεταλλευονται το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για το χρωμα που θα αποκτησει το ψαρι!
Είναι όντως αναπαραγωγές μεταξύ ατόμων του ίδιου είδους (γιαυτό και δεν τις συγκαταλέγουμε με άλλες τεχνικές που οδηγούν σε βαμμένα ψάρια και άλλα τερατουργήματα κλπ), όμως αποσκοπούν στην αλλαγή του γενετικού υλικού προς την κατεύθυνση που θέλουμε (χρώμα, πτερύγια κλπ). Δηλαδή η αλλαγή επιτυγχάνεται με το να καταλήξουμε σε άτομα με συγκεμριμένα σετ γονιδίων για να προκύψουν τα χαρακτηριστικά που θέλουμε. Μην ξεχνάς ότι κι εγώ με σένα έχουμε διαφορες στο γενετικό μας υλικό (και με έναν κινέζο ακόμα μεγαλύτερες) και ας είματε το ίδιο είδος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο και εγκυρα να ειναι sites οταν βλεπω τεραστιο ευρος τιμων ph το βλεπω με πολυ σκεψη ... και παντα καταληγω στη χαμηλοτερη .. Ειδηκα αν προκειτε για ψαρια που προερχονται απο αναλογες συνθηκες-παραμετρους!
Όπως στου έγραψα παραπάνω το site στο οποίο αναφέρομαι (δεν είναι μόνο για ψάρια ενυδρείου) αναφέρει τις συνθήκες στις οποίες έχει βρεθεί το ψάρι στη φύση (αναφέρει pH 6-8 σκληρότητα 5-19 dGh). Και τις τιμές αυτές να μην εμπιστεύεσαι, είναι λογικό όλα τα ενδιαιτήματα αυτά στα οποία ζει το ψάρι σε τόσες χώρες (αυτά δεν υπάρχουν μόνο στο συγκεκριμένο site αλλά μπορεί κανείς να τα βρει παντού) να παρουσιάζουν ανάλογο εύρος συνθηκών.
Γιαυτό σε προηγούμενο ποστ σου είχα πει ότι δεν είναι σαν τα ψάρια της λίμνης Malawi που ζουν μόνο σε αυτή την περιοχή με τις συγκεκριμένες συνθήκες της (που και σε αυτή με τα διάφορα μικροπεριβάλλοντα υπαρχουν διαφορές). Καταλαβαίνω το γιατί εσύ επιλέγεις τα χαμηλότερα όρια, αλλά θεωρώ υπερβολικό το ότι οι μονομάχοι βασανίζονται στις άλλες τιμές που αναφέρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολυ χρησιμα ολα αυτα -ειδηκα αν καταληξουμε καπου- .. μετεφερε τα σε ενα νεο θεμα να το συζητησουμε (δεν μπορω εγω ) ... και να μη χαλαμε το πολυ ομορφο υπομνημα!!!
Αυτό είχα στο μυαλό μου κι εγώ Επίσης θα ήταν καλό να ακουστούν και άλλες γνώμες πάνω στο θέμα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-10, 23:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μην ξεχνάς ότι κι εγώ με σένα έχουμε διαφορες στο γενετικό μας υλικό (και με έναν κινέζο ακόμα μεγαλύτερες) και ας είματε το ίδιο είδος.
Εσυ ... εγω ... και ενας κινεζος εχουμε το 99,9% ακριβως το ιδιο dna! (!!!) to 0,1 μας κανει να διαφερουμε! Εσυ, εγω και ενας κινεζος εχουμε 60% ακριβως τα ιδιο dna με μια μπανανα!!
Αν γινει μεταλλαξη (αλλαγη dna) τοτε προκυπτει κατι σαν το παπαγαλοψαρο και τα ζεβρακια με το γονιδιο της μεδουσας που γινονται κοκκινοπα! Η μεταλλαξη αν συμβει θα γινει σε καποιο κομματι της αλυσιδας του dna και θα τροποποιηθει το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για κατι συγκεκριμενο ... οπως π.χ. καποιο χαρακτηριστηκο του οργανισμου που ισως δεν φαινεται κιολας! Με αυτο που γραφεις ειναι σαν να εχουμε φτιαξει ψαρια οπως τα θελουμε εμεις! Μαζικη μεταλλαξη θα συμβει αν π.χ. εκθεσουμε ενα οργανισμο σε ραδιενεργεια (εχεις δει τα παιδια που γεννιουνται στο τσερνομπιλ)!! Ο τροπος που χτιστηκε ο οργανισμος του ψαριου δεν αλλαξε και αν αλλαξε δεν υπαρχει καποιος τροπος να το μαθουμε!
Στη φυση μεταβαλλονται συνεχεια οι συνθηκες! Αν μετα απο μια βροχη αυξηθηκε το ph σε 8 που αναφερεις ειναι κατι προσωρινο ... και ξαναγυρνουν στις συνθηκες που πρεπει -η φυση παντα βρισκει τις ισσοροπιες! Εμεις ομως τον καταδικαζουμε να ζει σε αυτες τις ακραιες συνθηκες (για τον ιδιο) ολη του τη ζωη! Και ο σολωμος ζει και σε αλμυρο και σε γλυκο νερο ... αν ειχες ενα σολωμο σε ενυδρειο θα τον κρατουσαμε σε γλυκο νερο επειδη αυτο θα ηταν πιο ευκολο για εμας? Στη περιπτωση του μονομαχου αυτο εχει γινει ... εκμεταλλευομαστε τις αντοχες του! Μπορει και να ζησει ολη του τη ζωη σε 2 cm νερου ... μπορει να αναπνευσει και απο τον αερα! Αυτο παει να πει οτι θα πρεπει να τον εχουμε ετσι? Δεν υποφερει? Με τον ιδιο τροπο πιστευω οτι υποφερει με το νερο βρυσης που τον βαζουμε! Αντεχει αλλα για μενα ειναι δυστηχησμενος!
Εχεις κρατησει καποιο μονομαχο που αναφερεις σε χαμηλο ph? Η απλα συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει εχει καταληξει σε αυτο?
Σαν πρακτικος ανθρωπος διαβαζω τα παντα και τα δοκιμαζω στη πραξη! Βλεπω τι γινεται και ακολουθω οτι λειτουργει καλυτερα και χωρις προβληματα! Γιατι δε δοκιμαζεις να τους βαλεις σε ph 6 αφου ειναι στα ορια τους? Σου εξηγησα τα ωφελη του οξυνου νερου ... γιατι δεν τα εκμεταλευεσαι?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-10, 03:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπαρχει και αλλο θεμα: Καποια ειδη προσαρμοζονται ευκολοτερα σε διαφορετικες συνθηκες απο καποια αλλα. Οι μονομαχοι θεωρω οτι ειναι απο τα πιο ευπροσαρμοστα ψαρια και θα συμφωνησω οτι ειναι υπερβολη να απαιτουμε να τους διατηρουν ολοι σε Ph 6-6,5. Mια χαρα θα ειναι και σε ελαφρως αλκαλικο νερακι.Αιωνες τωρα ζουνε και αναπραγονται σε διαφορετικες συνθηκες απο τις νορμες που δινονται για τους αγριους προγονους τους.

Απο τις γαριδες που ασχολουμαι ξερω οτι ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε σε τι τιμες γεννηθηκαν και μεγαλωσαν. Υπαρχουν ειδη που στην φυση ζουν σε οξινα νερα, αλλα πολλοι εμπειροι εκτροφεις υποστηριζουν οτι θα πρεπει εμεις να τις κραταμε σε τιμες παρομοιες με αυτες που γεννηθηκαν και οχι με αυτες του φυσικου τους βιοτοπου αν θελουμε επιτυχια στην αναπαραγωγη τους..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-10, 09:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει και αλλο θεμα: Καποια ειδη προσαρμοζονται ευκολοτερα σε διαφορετικες συνθηκες απο καποια αλλα. Οι μονομαχοι θεωρω οτι ειναι απο τα πιο ευπροσαρμοστα ψαρια και θα συμφωνησω οτι ειναι υπερβολη να απαιτουμε να τους διατηρουν ολοι σε Ph 6-6,5. Mια χαρα θα ειναι και σε ελαφρως αλκαλικο νερακι.Αιωνες τωρα ζουνε και αναπραγονται σε διαφορετικες συνθηκες απο τις νορμες που δινονται για τους αγριους προγονους τους.

Απο τις γαριδες που ασχολουμαι ξερω οτι ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζουμε σε τι τιμες γεννηθηκαν και μεγαλωσαν. Υπαρχουν ειδη που στην φυση ζουν σε οξινα νερα, αλλα πολλοι εμπειροι εκτροφεις υποστηριζουν οτι θα πρεπει εμεις να τις κραταμε σε τιμες παρομοιες με αυτες που γεννηθηκαν και οχι με αυτες του φυσικου τους βιοτοπου αν θελουμε επιτυχια στην αναπαραγωγη τους..
Δε διαφωνω στο αν ειναι τα πιο ευπροσαρμοστα ψαρια αυτο που υποστηριζω ειναι οτι εμεις τα αναγκαζουμε απο την γεννηση τους να προσαρμοστουν! Μετα απο χιλιαδες χρονια μπορει να εξελιχτουν και να ενσωματωσουν οτι χρειαζεται στον οργανισμο τους για να μην ειναι αναγκαιο να προσαρμοζονται σε νερο βρυσης, ομως αυτο δεν εχει γινει ακομα! Αν ισχυει αυτο τα μικρα καθως γεννιουνται "πολεμουν" και "νικανε" ξενα για αυτα μικροβια και ιους! Το οτι το ανοσοποιητικο τους συστημα δεν κληρονομειται απο τους γονεις ... σαν παραδειγμα αρκει να σκεφτουμε οτι ενα ανθρωπινο μωρο δεν εχει αντισσωματα για τον κιτρινο πυρετο π.χ. αν και οι γονεις του τα εχουν και θα πρεπει να εμβολιαστει εκ νεου!
Δυστηχως τους εκτροφεις ειναι δυσκολο να τους εμπιστευτω αφου ακολουθουν τους νομους του χρηματος δηλ. μεγαλη παραγωγη με ελαχιστα λειτουργικα εξοδα και ελαχιστες δυνατες απωλειες ... μετα μπαινουν σε σακουλακια με 5 ml νερο και στελνονται στα πετσοπ για να καταληξουν σε ενα ποτηρακι και να σε κοιταει με ματια δακρυσμενα να το παρεις και να το σωσεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ ... εγω ... και ενας κινεζος εχουμε το 99,9% ακριβως το ιδιο dna! (!!!) to 0,1 μας κανει να διαφερουμε!
Αν γινει μεταλλαξη (αλλαγη dna) τοτε προκυπτει κατι σαν το παπαγαλοψαρο και τα ζεβρακια με το γονιδιο της μεδουσας που γινονται κοκκινοπα! Η μεταλλαξη αν συμβει θα γινει σε καποιο κομματι της αλυσιδας του dna και θα τροποποιηθει το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για κατι συγκεκριμενο ... οπως π.χ. καποιο χαρακτηριστηκο του οργανισμου που ισως δεν φαινεται κιολας! Με αυτο που γραφεις ειναι σαν να εχουμε φτιαξει ψαρια οπως τα θελουμε εμεις! Μαζικη μεταλλαξη θα συμβει αν π.χ. εκθεσουμε ενα οργανισμο σε ραδιενεργεια (εχεις δει τα παιδια που γεννιουνται στο τσερνομπιλ)!! Ο τροπος που χτιστηκε ο οργανισμος του ψαριου δεν αλλαξε και αν αλλαξε δεν υπαρχει καποιος τροπος να το μαθουμε!
Όντως διαφέρουμε ελάχιστα άλλα αυτό το 0,1% (σε συνδυασμό πάντα με το περιβάλλον στο οποίο αναπτυχθήκαμε) είναι υπέυθυνο για το ότι εγώ έχω πεταχτά αυτία κι εσύ μεγάλη μύτη ή ο κινέζος κίτρινο δέρμα. Επίσης αυτό το 0,1% επιτρέπει στον Μπολτ να κάνει τα 100μ σε 9,5 δευτερόλεπτα ενώ εγώ τα κάνω σε 20! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το 0,1% δεν είναι λίγο. Αυτό με την μπανάνα δε νομίζω πως ισχύει και δεν το σχολιάζω.
Γενικά έχεις καταλάβει λάθος τον όρο μετάλλαξη. Μετάλλαξη (ή μεταλλαγή πιο σωστά) είναι η αλλαγή ακόμα και ενός ζέυγους βάσεων στο μόριο του DNA. Αν σκεφτείς ότι ο άνθρωπος έχει περίπου 3 δισεκατομμύρια ζεύγη βάσεων στο γενετικό του υλικό, καταλαβαίνεις το ποσοστό. Δε χρειάζεται ραδιενέργεια ή μοριακές τεχνικές για να επιτευχθεί η μετάλλαξη, είναι ένα φυσικότατο φαινόμενο το οποίο συμβαίνει από την αρχή της ζωής και έχει οδηγήσει στη σημερινή βιοποικιλλότητα.
Εμείς ώς breeders, δε χρησιμοποιούμε τις μεταλλάξεις (που συμβαίνουν τυχαία), αλλά την κληρνομικότητα δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο μεταβιβάζονται τα διάφορα χαρακτηριστικά στην επόμενη γενιά, ώστε να καταλήξουμε σε άτομα με χαρακτηριστικά που επιθυμούμε. Αυτό γίνεται εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλους τους οργανισμούς που έχουν εξημερωθεί και αναπαράγονται σε αιχμαλωσία (σκύλοι, γάτες, άλογα, αγελάδες τα πάντα). Τα βαμμενα ψάρια (τεχνητά) και τα υβρίδια (διαστάυρωσης μεταξύ διαφορετικών ειδών) είναι άλλο πράγμα. Φυσικά και οι επιλεκτικές αναπαραγωγές μπορεί να οδηγήσουν σε ψάρια που δεν μπορούν να κολυμπήσουν σωστά ή έχουν προβλήματα σε όραση κλπ και τότε θα πρέπει να τις καταδικάζουμε.
Πρέπει να ξέρεις ότι ο τρόπος που "χτίστηκε" ο οργανισμός του ψαριού άλλαξε και συνεχώς αλλάζει με πολύ αργούς ρυθμούς. Το ''χτίσιμο'' που αναφέρεις δε συνέβη ξαφνικά, το κάθε είδος ψαριού όπως το ξέρουμε εμείς σήμερα έχει προκύψει από εκατομμύρια χρόνια μεταλλαγών και "ζύμωσης" με το περιβάλλον. Και μάλιστα στα ψάρια, αλλάζει πιό γρήγορα απ'ότι αλλάζουμε εμείς επειδή έχουν μικρότερη περίοδο γενεάς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη φυση μεταβαλλονται συνεχεια οι συνθηκες! Αν μετα απο μια βροχη αυξηθηκε το ph σε 8 που αναφερεις ειναι κατι προσωρινο ... και ξαναγυρνουν στις συνθηκες που πρεπει -η φυση παντα βρισκει τις ισσοροπιες! Εμεις ομως τον καταδικαζουμε να ζει σε αυτες τις ακραιες συνθηκες (για τον ιδιο) ολη του τη ζωη!
Δηλαδή πιστεύεις ότι σε όλες αυτές τις χώρες που ανέφερα και σε όλα αυτά τα διαφορετικά οικοσυστήματα που συναντάμε το ζώο, το νερό έχει pH 6? Όντως μεταβάλλονται συνέχεια οι συνθήκες και τίποτα δε μου λέει ότι ξαναγυρίζουν σε συγκεκριμένη τιμή. Γιαυτό στη σύγχρονη Βιολογία η έννοια της ισορροπίας στα οικοσυστήματα έχει εγκαταλειφθεί. Δεν υπάρχει πουθενά ισορροπία, όλα είναι δυναμικά και μεταβλητά. Και όλα αυτά συνέβαιναν πριν από την εμφάνιση του ανθρώπου. Θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που πιστεύεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις κρατησει καποιο μονομαχο που αναφερεις σε χαμηλο ph? Η απλα συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει εχει καταληξει σε αυτο?
Σαν πρακτικος ανθρωπος διαβαζω τα παντα και τα δοκιμαζω στη πραξη! Βλεπω τι γινεται και ακολουθω οτι λειτουργει καλυτερα και χωρις προβληματα! Γιατι δε δοκιμαζεις να τους βαλεις σε ph 6 αφου ειναι στα ορια τους? Σου εξηγησα τα ωφελη του οξυνου νερου ... γιατι δεν τα εκμεταλευεσαι?
Έχω κρατήσει μονομάχους σε pH κάτω από 7 και ήταν μια χαρά, όπως και σε pH 8 και ήταν επίσης μια χαρά (και αναπαράχθηκαν). Σίγουρα το όξινο είναι καλύτερο εξαιτίας των ιδιοτήτων που έχεις αναφέρει αλλά όχι επειδή είναι το απόλυτο "σωστό" για το μονομάχο κατά τη γώμη μου.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Πλησιαζουμε ... αρχιζουμε και συμφωνουμε!!
Παράθεση:
Γενικά έχεις καταλάβει λάθος τον όρο μετάλλαξη. Μετάλλαξη (ή μεταλλαγή πιο σωστά) είναι η αλλαγή ακόμα και ενός ζέυγους βάσεων στο μόριο του DNA
Παράθεση:
Η μεταλλαξη αν συμβει θα γινει σε καποιο κομματι της αλυσιδας του dna και θα τροποποιηθει το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για κατι συγκεκριμενο ... οπως π.χ. καποιο χαρακτηριστηκο του οργανισμου που ισως δεν φαινεται κιολας!
Παράθεση:
Δε χρειάζεται ραδιενέργεια ή μοριακές τεχνικές για να επιτευχθεί η μετάλλαξη, είναι ένα φυσικότατο φαινόμενο το οποίο συμβαίνει από την αρχή της ζωής και έχει οδηγήσει στη σημερινή βιοποικιλλότητα.
Παράθεση:
Με αυτο που γραφεις ειναι σαν να εχουμε φτιαξει ψαρια οπως τα θελουμε εμεις! Μαζικη μεταλλαξη θα συμβει αν π.χ. εκθεσουμε ενα οργανισμο σε ραδιενεργεια (εχεις δει τα παιδια που γεννιουνται στο τσερνομπιλ)!!
Παράθεση:
αλλά την κληρνομικότητα δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο μεταβιβάζονται τα διάφορα χαρακτηριστικά στην επόμενη γενιά, ώστε να καταλήξουμε σε άτομα με χαρακτηριστικά που επιθυμούμε.
Αυτο ακριβως λεω ... η κληρονομικοτητα δεν εχει σχεση με τις "απαιτησεις" του καθε ψαριου
Παράθεση:
Πρέπει να ξέρεις ότι ο τρόπος που "χτίστηκε" ο οργανισμός του ψαριού άλλαξε και συνεχώς αλλάζει με πολύ αργούς ρυθμούς. Το ''χτίσιμο'' που αναφέρεις δε συνέβη ξαφνικά, το κάθε είδος ψαριού όπως το ξέρουμε εμείς σήμερα έχει προκύψει από εκατομμύρια χρόνια μεταλλαγών και "ζύμωσης" με το περιβάλλον.
Συμφωνω απολυτα ... αυτο λεω απο την αρχη!!! Aφου εκανε τοσο πολυ καιρο να ζυμωθει με το περιβαλλον θα κανει αλλα τοσα για να αλλαξει "απαιτησεις"!!
Παράθεση:
Δηλαδή πιστεύεις ότι σε όλες αυτές τις χώρες που ανέφερα και σε όλα αυτά τα διαφορετικά οικοσυστήματα που συναντάμε το ζώο, το νερό έχει pH 6?
Βασικα οχι αλλα ειναι σιγουρα < 7 ισως και παρακατω απο 6!!
Παράθεση:
Δεν υπάρχει πουθενά ισορροπία, όλα είναι δυναμικά και μεταβλητά.
Η φυση μια χαρα βρισκει τις ισσοροπιες! Ο ανθρωπος με την επεμβαση του στο περιβαλλον τις καταστρεφει!
Παράθεση:
Και όλα αυτά συνέβαιναν πριν από την εμφάνιση του ανθρώπου.
*Ασχετο* Στην γη εχουν γινει 5 μαζικες εξαλειψεις (mass extinctions) ολων σχεδον των οργανισμων στη γη! Ολα ειναι ισσοροπια και θα πρεπει να δουμε οτι ακομα και σε αυτο υπαρχει η αρμονια ...
Παράθεση:
Θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που πιστεύεις.
Αυτο το εχω ξανακουσει ..
Δεν ειναι το θεμα οτι ειμαι απολυτος απλα δεν καταλαβαινω πως μπορεις να πιστευεις οτι ψαρια μαλακου νερου ... ειναι "χαρουμενα" σε νερο βρυσης Ελλαδας! Αν εμενες στον Αμαζονιο και ειχες μονομαχο ... θα εριχνες σοδα και ιχνοστοιχεια να αυξησεις το ph και τις σκληροτητες?
Απο την αλλη αν δεν εισαι το ιδιο απολυτος με εμενα ... θα καταλαβαινεις οτι τοσο καιρο κρατας σε λαθος για αυτα συνθηκες!!
Παράθεση:
Σίγουρα το όξινο είναι καλύτερο εξαιτίας των ιδιοτήτων που έχεις αναφέρει

Παράθεση:
αλλά όχι επειδή είναι το απόλυτο "σωστό" για το μονομάχο κατά τη γώμη μου
δεν νομιζω να υπαρχει απολυτο σωστο ... αλλα πιο σωστο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-10, 18:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Να πω κάτι γενικο

Θεωρω πως ολοι οι οργανισμοι μπορουν να ανταπεξελθουν σε μικρες αλλαγες από το φυσικό τους περιβάλλον για αυτό βρίσκεις ανθρώπους να ζουν από σε όλες τις θερμοκρασίες.
πρεπει επισης να αναφερουμε ότι αυτά τα ψαρια τα οποια εχουν αναπαραχτεί σε 8ph ηταν αυτά που ειχαν μεγαλυτερη αντοχη (γιατι τα αλλα ψοφούσαν) με αποτέλεσμα να μεταφέρουν στα νεογνά το γονίδιο που τα εκανε και αυτά ποιο ανεκτικά οποτε μετα από 10-20 γενιες όλα τα ψαρια από αυτόν τον εκτροφεα αντεχουν σε Ph8 αλλα ισως δεν αντεχουν πλεον σε ph6 ή σε αυτό το ph δεν ζουν ανετα


Εάν το σκεφτούμε όπως ο Γιώργος τοτε και ανθρωπος τα τελευταια 200 χρονια εχει κανει τραγικες αλλαγες στης συνθηκες ζωης του και θα επρεπε να εχουμε πεθάνει ολοι αλλα ο ανθρωπος εχει ανεβασει το στρες, εχει ανεβασει τους ρυπους , ζει μακρια από την φυση, εχει συσκευες που εκπεμπουν και ανεβαζουν την θερμοκρασια του εγκεφαλου, κακή διατροφή, χημικά, ραδιενέργειες δεν αθλείται αλλαγή στην θερμοκρασία του πλανητη και χιλιες άλλες αλλαγες και όμως ζούμε χωρίς προβλήματα γιατί οι ισχυροί οργανισμοί επέζησαν και έδωσαν στα παιδια τους τα γονίδια αυτά .

Στην φυση ο ποιο ισχυρος επιζει και ποιο ισχυρος είναι αυτος που μεταλλάζεται το ιδιο κανουν και τα ψαρια στην αιχμαλοσια ζουν τα ποιο δυνατα και μεταφερουν αυτές τις ιδιοτητες στους απογονους τους και ο κυκλος ζωης είναι πολύ ποιο μικρος οποτε η αλλαγη ποιο γρηγορη.

δεν λεω ότι πρεπει να τα βασανιζουμε αλλα πιστευω πως αυτά που αγοραζουμε δεν εχουν καμια σχεση με αυτά στην φυση
ουφ σας κουρασα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-10, 02:24
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κάτι γενικο

Θεωρω πως ολοι οι οργανισμοι μπορουν να ανταπεξελθουν σε μικρες αλλαγες από το φυσικό τους περιβάλλον για αυτό βρίσκεις ανθρώπους να ζουν από σε όλες τις θερμοκρασίες.
πρεπει επισης να αναφερουμε ότι αυτά τα ψαρια τα οποια εχουν αναπαραχτεί σε 8ph ηταν αυτά που ειχαν μεγαλυτερη αντοχη (γιατι τα αλλα ψοφούσαν) με αποτέλεσμα να μεταφέρουν στα νεογνά το γονίδιο που τα εκανε και αυτά ποιο ανεκτικά οποτε μετα από 10-20 γενιες όλα τα ψαρια από αυτόν τον εκτροφεα αντεχουν σε Ph8 αλλα ισως δεν αντεχουν πλεον σε ph6 ή σε αυτό το ph δεν ζουν ανετα


Εάν το σκεφτούμε όπως ο Γιώργος τοτε και ανθρωπος τα τελευταια 200 χρονια εχει κανει τραγικες αλλαγες στης συνθηκες ζωης του και θα επρεπε να εχουμε πεθάνει ολοι αλλα ο ανθρωπος εχει ανεβασει το στρες, εχει ανεβασει τους ρυπους , ζει μακρια από την φυση, εχει συσκευες που εκπεμπουν και ανεβαζουν την θερμοκρασια του εγκεφαλου, κακή διατροφή, χημικά, ραδιενέργειες δεν αθλείται αλλαγή στην θερμοκρασία του πλανητη και χιλιες άλλες αλλαγες και όμως ζούμε χωρίς προβλήματα γιατί οι ισχυροί οργανισμοί επέζησαν και έδωσαν στα παιδια τους τα γονίδια αυτά .

Στην φυση ο ποιο ισχυρος επιζει και ποιο ισχυρος είναι αυτος που μεταλλάζεται το ιδιο κανουν και τα ψαρια στην αιχμαλοσια ζουν τα ποιο δυνατα και μεταφερουν αυτές τις ιδιοτητες στους απογονους τους και ο κυκλος ζωης είναι πολύ ποιο μικρος οποτε η αλλαγη ποιο γρηγορη.

δεν λεω ότι πρεπει να τα βασανιζουμε αλλα πιστευω πως αυτά που αγοραζουμε δεν εχουν καμια σχεση με αυτά στην φυση
ουφ σας κουρασα
+1000 συμφωνώ απόλυτα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-10, 03:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή



Σε λιγο θα ακουσω οτι ψαρια που προερχονται απο μαλακό και οξυνο νερο θα εχουν προβληματα αν τους δωσουμε το νερο των προγονων τους ...
Μηπως εχουμε παραγινει τεμπεληδες και δεν θελουμε να "πειραξουμε" το νερο που βγαζει η βρυση μας? Γιατι μου φαινεται αστειο οτι πιστευετε οτι αλλαζουν και ζουν σε οτι συνθηκες θελουμε εμεις!

Ενταξει τα ψαρια που ζουν σε χαμηλα ph αυτα που ζουν σε υψηλα? Σκεφτειτε αν η βρυση μας εβγαζε ph 5 θα το αυξανε κανεις για να βαλει γκαπακια? Η θα ακουγα τα ιδια ... οτι θα ειχαν συνηθισει και αυτα (?)
Δεν ειμαστε Θεοι να πιστευουμε οτι μπορουμε να παρεμβουμε στα παντα και δυστηχως αυτη η αντιληψη που εχουν πολλοι θα φερει την καταστροφη της ανθρωποτητας!

Φιλε kingrim μαλλον ζω σε αλλο κοσμο! Οι πιο πολλοι θανατοι ανθρωπων ειναι συνεπειες της ζωης μας ... ο καρκινος του πνευμονα ειναι απο το τσιγαρο! Ολες σχεδον οι μορφες καρκινου (αφαιρωντας τους κληρονομικους) σχετιζονται με τη ζωη που κανουμε - μη πουμε ποσοι εχουν πεθανει απο τη ραδιενεργεια που αναφερεις! Η κακη διατροφη, η ελλειψη ασκησης και η παχυσαρκια εχει συνεπεια καρδιακα εμφραγματα ... Το ποτο και τα ναρκωτικα εχουν σκοτωσει πολλους (και δυστυχως και γνωστους μου)... Μη το παρουμε πιο πλατια και δουμε ποσα τροχαια θα ειχαν αποφευχθει αν δεν ζουσαμε το lifestyle που ακολουθουμε! Το στρες προκαλει ολες τις ψυχικες ασθενειες που εχουν οι ανθρωποι (κατι παλι αφυσικο), το aids θεριζει πλυθυσμους (ο ανθρωπος φταιει και για αυτο)
Αν το δεις ετσι οι πιο πολλοι θανατοι δεν εχουν φυσικα αιτια αλλα εχουν σχεση με την απομακρυνση του ανθρωπου απο τη φυση!
Παράθεση:
όμως ζούμε χωρίς προβλήματα γιατί οι ισχυροί οργανισμοί επέζησαν και έδωσαν στα παιδια τους τα γονίδια αυτά .
Μετα απο αυτο .... οντως ζουμε σε διαφορετικο κοσμο! Ολοι οι θανατοι που εχω ακουσει δεν οφειλονται σε φυσικα αιτια! Ποια γονιδια εχουν μεταδωσει? Αντιστασης στο τσιγαρο? στα εμφραγματα? στα ναρκωτικα? στη ραδιενεργεια? Στον καρκινο? στο ποτο? Στο aids? Σε τι ... ? Κανε μια βολτα σε ενα νοσοκομειο και θα δεις τι εννοω! Πια δεν θελω να πλησιαζω νοσοκομειο!

Ειναι φυσικο ο καθενας εχει επιλογη να κανει οτι θελει στη ζωη του ... Εχουμε -οι πιο πολλοι απο εμας- την νοοτροπια οτι ναι ... κανω τσιγαρο ... γουσταρω και ας βηχω σαν *%*^% και ας με σκοτωσει! Ας υποφερω δε πειραζει μετα ... θα πληρωσω τις συνεπειες!

Βεβαιως με τετοια λογικη και να υποφερουν λιγο τα ψαρακια μου δε με ενδιαφερει ... δε με νοιαζει να το ψαξω κιολας! Α! Αναπαραχτηκαν σε τετοιες συνθηκες και ολα καλα ... αρα μια χαρα .. εχω και σημαντικοτερα προβληματα!

Θεωρω τα ψαρια μας πληρωνουν την δικη μας "ψυχασθενεια" ... Η φυση εχει προβλεψει για τα παντα και καλο ειναι να προσπαθησουμε να την αντιγραψουμε τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ενυδρεια μας! Αλλιως και το να διατηρουμε ψαρια ικανοποιουν τον εγωισμο μας και ειναι φυσικο να τους φερομαστε με αναλογο τροπο και οχι σαν ενα κομματι της φυσης μεσα στο σπιτι μας για να μας την θυμιζει ... που ολοι μας εχουμε τοσο απομακρυνθει!

Αν ανηκετε στην πρωτη κατηγορια ειναι φυσιολογικο που δεν μπορουμε να συμφωνησουμε και να καταλαβουμε ο ενας τον αλλο! Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα ψαρια μας αλλα οι ιδιοι μας οι εαυτοι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-10, 13:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εχουμε παραγινει τεμπεληδες και δεν θελουμε να "πειραξουμε" το νερο που βγαζει η βρυση μας?

Θεωρω τα ψαρια μας πληρωνουν την δικη μας "ψυχασθενεια" ... Η φυση εχει προβλεψει για τα παντα και καλο ειναι να προσπαθησουμε να την αντιγραψουμε τουλαχιστον σε οτι αφορα τα ενυδρεια μας! Αλλιως και το να διατηρουμε ψαρια ικανοποιουν τον εγωισμο μας και ειναι φυσικο να τους φερομαστε με αναλογο τροπο και οχι σαν ενα κομματι της φυσης μεσα στο σπιτι μας για να μας την θυμιζει ... που ολοι μας εχουμε τοσο απομακρυνθει!
Αν ανηκετε στην πρωτη κατηγορια ειναι φυσιολογικο που δεν μπορουμε να συμφωνησουμε και να καταλαβουμε ο ενας τον αλλο! Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα ψαρια μας αλλα οι ιδιοι μας οι εαυτοι!


υ.γ. Κακομαθημένο παιδι:
"εγω θελω να βαλω ροδοστομους και θα το κανω! κι ας μην εχω ΑΟ...αφου θεεεελλλλωωωωω!!!"
σε κατι τετοιο με παραπεμπει το παραπανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακομαθημένο παιδι:
"εγω θελω να βαλω ροδοστομους και θα το κανω! κι ας μην εχω ΑΟ...αφου θεεεελλλλωωωωω!!!"
Κακομαθημενο μου παιδακι!
Το ξερω οτι θα βαλεις
Μη προσπαθεις να πεισεις τον ευατο σου και ολους τους αλλους οτι ειναι κατι σωστο ομως!
υ.γ. και μην αρχισεις τις κλαψες οταν σου αρρωσταινουν 1-1 και να αναρωτιεσαι τι φταιει!!
Να μου πεις και τι εγινε? Θα παρεις αλλα να τα αντικαστησεις. Αυτα θα ειναι πιο "ανθεκτικα"!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
Ανθρακική σκληρότητα KH ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 25 07-06-07 13:45
Σκληρότητα νερού. stydio Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-04-04 02:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11655 seconds with 13 queries