Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-09, 03:18
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο

Χαίρεται,
Μολις γράφτηκα στο φόρουμ και θα ήθελα να εκφρασω τα συγχαρητήρια μου καθώς και την εξής απορία:
Κατ αρχήν ειμαι και εγώ οπως φαντάζομαι πάρα πολλοι άλλοι εδώ, φανατικός θαυμαστής των αρσενικών μονομάχων.
Στρώνω τώρα ενα καινούργιιο ενυδρείο περίπου 50 λίτρων και σκεφτόμουν να βάλω μέσα έναν αρσενικό βασιλικό μονομάχο, δύο 'μπαλόνια' μόλυ, 2 πλάτυ, έναν αρσενικό ξιφοφόρο και έναν μικρό γλύφτη.
Θα παρακαλούσα λοιπόν να μάθω αν η ιδέα μου ειναι καλή ή εντελλώς λανθασμένη και επίσης αν παίζει ρόλο αν θα τα βαλω μαζί χρονικά, ή όχι.
Ακόμα αν μπορώ να βάλω κανα δυο γαριδούλες.

Συγνώμη αν σας κουρασα με τα πολλά που έγραψα,
Φιλικά,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-09, 12:36
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

repanas6
Στρώνω τώρα ενα καινούργιιο ενυδρείο περίπου 50 λίτρων και σκεφτόμουν να βάλω μέσα έναν αρσενικό βασιλικό μονομάχο, δύο 'μπαλόνια' μόλυ, 2 πλάτυ, έναν αρσενικό ξιφοφόρο και έναν μικρό γλύφτη.

Φίλε βάλε έναν αρσενικό έναν ή δύο θυλικούς (ότι πουν οι παλεοί γιατί ο χόρος είναι περιορισμένος), καμιά 10 γαριδουλες και κανα δυο σαλιγκάρια ζεβρα(που είναι κουκλιά) αλλά μην τα μπερδεύεις (αν θυμάμαι καλά τα πλατυ με τους ξιφους υβριδίζουν). Βάλε και πολλά εύκολα φυτά και θα είσαι άρχοντας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-09, 12:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από svasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
repanas6
Στρώνω τώρα ενα καινούργιιο ενυδρείο περίπου 50 λίτρων και σκεφτόμουν να βάλω μέσα έναν αρσενικό βασιλικό μονομάχο, δύο 'μπαλόνια' μόλυ, 2 πλάτυ, έναν αρσενικό ξιφοφόρο και έναν μικρό γλύφτη.

Φίλε βάλε έναν αρσενικό έναν ή δύο θυλικούς (ότι πουν οι παλεοί γιατί ο χόρος είναι περιορισμένος), καμιά 10 γαριδουλες και κανα δυο σαλιγκάρια ζεβρα(που είναι κουκλιά) αλλά μην τα μπερδεύεις (αν θυμάμαι καλά τα πλατυ με τους ξιφους υβριδίζουν). Βάλε και πολλά εύκολα φυτά και θα είσαι άρχοντας
μονο εναν αρσενικο η μονο μια θηλυκια....σε 50 λιτρα δε μπορεις να κρατησεις πανω απο εναν μονομαχο ανεξαρτητου φυλου....
μπαλονια μολυ μην παιρνεις...ειναι μεταλλαγμενη μορφη και δε θελουμε να τα διαδωσουμε-διαιωνισουμε.
πλατυ και ξιφοφοροι οχι μαζι-υβριδιζουν...γαριδες και σαλιγκαρια ανετα!
ο μονομαχος μπορει να μη τ απαει καλα με καποια ψαρακια..ειναι θεμα χαρακτηρα και λιγο ρισκο σε 50 λιτρα...
επισης μη ξεχνας οτι ο μονομαχος θελει μαλακο νερο και τα ζωοτοκα σκληρο..
οχι "γλυφτη-γλυφτρονι" σε 50 λιτρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-09, 18:18
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Έχετε δίκιο και οι δυο παιδιά και ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ για τις συμβουλές. χρησιμοποιώ τα eSHa AQUA στικάκια και οι μετρήσεις που πήρα χθές είναι οι εξής:
ΝΟ3 0
ΝΟ2 0
GH ανάμεσα σε 7-14 d (ένα ρόζ κουτάκι, ένα πράσινο και το τρίτο παίζει ανάμεσα)
ΚΗ 6d
pH 7.2
Οπότε βρίσκομαι κάπου ανάμεσα σε σκληρό και μαλακό???? για να γίνει κάποιος συμβιβασμός...

Θα μπορούσα για παράδειγμα να βάλω 3 θηλυκούς ξιφοφόρους, 1 αρσενικό, έναν αρσενικό μονομάχο και 4 γαριδούλες?


Φιλικά,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-09, 19:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οτι απαντηση και να παρεις ειναι ρισκο.
Σαν συνδυασμος στεκει και το νερο σου (7.2 πεχα.6 κεχα) ειναι ενταξει και για τα 2 ειδη που θελεις,επισης ειναι υπερ σου οτι οι ξιφοφοροι ειναι πολυ γρηγορα ψαρια και ο μονομαχος δυσκολα τα προλαβαινει.
Αν δεις οτι κυνηγιουντε ομως καλυτερα να επιλεξεις τι σου αρεσει περισσοτερο και να χαρισεις η να επιστρεψεις πισω τα αλλα.
Οπως ειπε και ο Πανος γαριδουλες και σαλιγκαρακι μπορεις να βαλεις,βεβαια μπορει και να σου φαει τις γαριδες αλλα συνηθως τις ανεχοντε...Απο πλεκοστομους ακομα και τα μικροτερα ειδη θελουν τουλαχιστον 60-70 λιτρα καθαρα.Ισως αργοτερα αποκτωντας την απαιτουμενη εμπειρια και ανεση να βαλεις 4 κορυντορας παντα που ειναι παντως οριακα για τα δικα σου λιτρα.
Ξεκινα λοιπον με 1+3 ξιφοφορους και ενα μονομαχο,και οταν στρωσει τελεια το ενυδρειο σε κανα 2μηνο προσθετεις τις γαριδουλες που ειναι πιο ευαισθητες στην βιολογια του νερου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα, μα πάρα πολύ φίλε μου γιατί με αυτά που μου έγραψες εσύ και τα άλλα τα παιδιά πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν πολύ στον να στήσω σωστά το ενυδρείο.
Σε καμια 10 μέρες λοιπόν θα βάλω τα ψαράκια και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Και μια τελευταία ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω..
Να βάλω μαζί (χρονικά) τους ξιφοφόρους με το μπέτα ή ξεχωριστα?

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές.

Φιλικά,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-09, 23:10
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν βαλεις τελικα αυτα τα 2 ειδη βαλτα μαζι την ιδια μερα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-09, 06:23
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις τελικα αυτα τα 2 ειδη βαλτα μαζι την ιδια μερα.
φιλε dimi εγω που τους ειχα βαλει μαζι ο ξιφοφορος μου ειχε κανει την ουρα του μονομαχου κοσκινο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-09, 06:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πιστευεις πως αν τα εβαζες διαφορετικα δεν θα την εκανε κοσκινο?
Θεωρω πως ειναι σωστοτερο να μπουν μαζι ωστε να μην θεωρησει καποιο ψαρι δικη του περιοχη το ενυδρειο μπαινοντας πρωτο και ετσι ισως αποφυγει τις επιθεσεις του παλαιοτερου και καλυτερα προσαρμοσμενου στο νεοτερο φιλοξενουμενο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-09, 06:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευεις πως αν τα εβαζες διαφορετικα δεν θα την εκανε κοσκινο?
καλημερα
δεν εννοω ταυτοχρονα λεω τους ειχα στο ιδιο ενυδρειο αυτο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-09, 06:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οπως προανεφερα Χαρη το καθε τι ψαρι που μπαινει με μονομαχο στο ιδιο ενυδρειο και εν προκειμενω σε 50 λιτρα ειναι ρισκο,αυτο δεν αλλαζει,απλα δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινει αν δεν δοκιμασεις,γι αυτο ειπα και στον φιλο να ειναι προετοιμασμενος να αφαιρεσει ειτε το ενα ειδος ειτε το αλλο αν κατι δεν παει καλα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-10-09, 07:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως προανεφερα Χαρη το καθε τι ψαρι που μπαινει με μονομαχο στο ιδιο ενυδρειο και εν προκειμενω σε 50 λιτρα ειναι ρισκο,αυτο δεν αλλαζει,απλα δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινει αν δεν δοκιμασεις,γι αυτο ειπα και στον φιλο να ειναι προετοιμασμενος να αφαιρεσει ειτε το ενα ειδος ειτε το αλλο αν κατι δεν παει καλα.
απλα το ανεφερα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους και πάλι,
λόγω κάποιων υποχρεώσεων με έφερε ο δρόμος μου απο την πρωτεύουσα και άρπαξα την ευκαιρία και επισκεύτικα ενα ενυδριάδικο στο γαλάτσι πολύ μεγάλο και γνωστό.(Δεν γνωρίζω εαν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομα του οπότε δεν το κάνω).
Εντυπώσιάστικα, και παράλληλα μου ήρθε ιδέα να τοποθετήσω ένα ξύλο, μικρό στο ενυδρείο.
Με βάσ τη συνθεση των ψαριών που σκοπεύων να βάλω(1 βεττα, 1 αρσ ξιφοφορ, 3 θυληκους) θα επιρεάσει αυτό δραστικά τις συνθήκες του ενυδρειου?
Επίσης τι φυτα ζωντανα θα προτείνατε να προσθέσω?(ευκολα αν γινεται καθοτι ακομα αρχαριος...)

Φιλικά ,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-09, 16:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το ξυλο μονο καλο μπορει να κανει στο νερο του ενυδρειου,μαλακωνει λιγακι το νερο και βρησκουν καταφυγιο τα ψαρακια,απλα πριν το βαλεις να το πλυνεις καλα με νερο και ισως για μερικες μερες βγαζει καφε χρωμα στο νερο,μην ανησυχησεις ειναι φυσιολογικο και θα φυγει σταδιακα με τις αλλαγες νερου.
Απο φυτα να βαλεις ανουμπιες,μικροσοριουμ,κερατοφυλλο και african fern,δεν εχουν απαιτησεις φωτισμου και το μονο που χρειαζοντε ειναι ενα γενικο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-09, 20:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 βεττα, 1 αρσ ξιφοφορ, 3 θυληκους
Αλεξανδρε να σου θυμισω οτι οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερο ενω τα ζωοτοκα σκληρο...καπου στη μεση μπορει να συμβιωσουν αλλα δε θα ειναι κανενα τους ικανοποιημενο....δε σκεφτεσαι να κρατησεις ψαρια ειτε σκληρου ειτε μαλακου νεορυ και να τους δωσεις αυτο που επιθυμουν??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-10-09, 03:50
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Ναι το ξέρω πως αυτό είναι σωστό και το έχω λάβει σοβαρά υπόψιν, σε σημείο που θα πάρω και ακόμα ένα 15λιτρο ενυδρείο αν χρειαστεί για να βάλω το μονομάχο γιατι έχω φάει κόλλημα με αυτό το είδος. Αν πάλι δε βρω ξιφοφόρους θα βάλω τον μονομάχο στο 40άρι που με τη βοήθεια του ξύλου θα μου μαλακώσει το νερό λιγάκι ακόμα ωστέ να είναι καλύτερες οι συνθήκες...
...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-10-09, 06:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το ξέρω πως αυτό είναι σωστό και το έχω λάβει σοβαρά υπόψιν, σε σημείο που θα πάρω και ακόμα ένα 15λιτρο ενυδρείο αν χρειαστεί για να βάλω το μονομάχο γιατι έχω φάει κόλλημα με αυτό το είδος. Αν πάλι δε βρω ξιφοφόρους θα βάλω τον μονομάχο στο 40άρι που με τη βοήθεια του ξύλου θα μου μαλακώσει το νερό λιγάκι ακόμα ωστέ να είναι καλύτερες οι συνθήκες...
...
Καλημερα!! Το ξυλο μαλακωνει το νερο ... μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αλλα δεν ειναι αρκετο για να δημιουργησει το νερο που επιθυμυμε για τον μονομαχο σου!! Θα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα να χρησιμοποιησεις απιονισμενο νερο η αλλιως μια αντιστρωφη οσμοση ... θα σου λυσει τα χερια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-10-09, 13:14
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλησπερα,

λοιπόν σήμερα πήρα ένα πολύ ωραίο ξυλαρακι και το έβαλα να μουλιάσει σε μια λεκανιτσα για κανα 5 μέρες μέχρι να το βάλω.

Οι τελευταίες μετρήσεις είναι

Ολική σκληρ 9 d
ΚΗ 6 d
pH 7.2
NH3, NO2 NO3 = 0 Ok

οπότε πιστεύω είμαστε καλά για μονομάχο...

Επίσης το ξανασκέφτηκα και κατέληξα σε μια πιο σωστή σύνθεση:
1 κίτρινο βασιλικό μονομάχο (που μου έχουν κρατήσει,και τον έχω δει και είναι τρέλας!!!)
2 corey paleatus,
1 corey aeneus

Ετσι πιστεύω είναι καλύτερα... από ότι με ζωοτόκα,
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-10-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου μακαρι να σου ειχα καλυτερα νεα..αλλα το ενυδρειο ειναι μικρο για κορυ τα οποια πρεπει να ειναι σε ομαδα και μαλιστα του ιδιου ειδους...
σε ενυδρειο φιλου τα κορυ τρωνε αρκετο ξυλο απο το μονομαχο μιας και ειναι σχετικα ησυχα ψαρακια...
αν βαλεις αλλα ψαρια με μονομαχο..εκτος που θα πρεπει να εχουν τις ιδιες απαιτησεις θα πρεπει να ειναι και αρκετα γρηγορα ωστε να αποφευγουν τυχον χτυπηματα του...επισης θα πρεπει να ειναι και πολυ ειρηνικα για να μη πειραζουν τα πλουμιστα πτερυγια του μονομαχου..
οποτε καταληγουμε πως σε λιγα λιτρα η συμβιωση του μονομαχου με αλλα ψαρια ειναι λιγο ρισκο...
δοκιμασε καποια γρηγορα και ειρηνικα ψαρακια με ιδιες απαιτησεις κι ευχομαι ολα να πανε καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-10-09, 13:47
space4711 Ο χρήστης space4711 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2009
Περιοχή: Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

λοιπόν σήμερα πήρα ένα πολύ ωραίο ξυλαρακι και το έβαλα να μουλιάσει σε μια λεκανιτσα για κανα 5 μέρες μέχρι να το βάλω.

Οι τελευταίες μετρήσεις είναι

Ολική σκληρ 9 d
ΚΗ 6 d
pH 7.2
NH3, NO2 NO3 = 0 Ok

οπότε πιστεύω είμαστε καλά για μονομάχο...

Επίσης το ξανασκέφτηκα και κατέληξα σε μια πιο σωστή σύνθεση:
1 κίτρινο βασιλικό μονομάχο (που μου έχουν κρατήσει,και τον έχω δει και είναι τρέλας!!!)
2 corey paleatus,
1 corey aeneus

Ετσι πιστεύω είναι καλύτερα... από ότι με ζωοτόκα,
Φίλε μου σε ποια περιοχή μένεις και έχεις τέτοιο νερο; Ρωτάω γιατί Κάτω Τούμπα έχω:
GH - 20
KH - 13.4
PH - 7.7
Είναι μετρήσεις στο δοχείο με το ξύλο ή στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-10-09, 14:07
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 κίτρινο βασιλικό μονομάχο (που μου έχουν κρατήσει,και τον έχω δει και είναι τρέλας!!!)
αυτό τι είναι; έχεις καμιά φωτό;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-10-09, 14:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό τι είναι; έχεις καμιά φωτό;
μια αναζητηση που εκανα βρηκα αυτο http://images.google.gr/imgres?imgur...a%3DG%26um%3D1
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-10-09, 14:26
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

king betta είναι η εταιρεία, αυτός είναι μάλλον μίξη crown με half moon. το βασιλικός που λέει ο φίλος μας αναφέρεται μάλλον στο royal κι αυτό με τη σειρά του προσδιορίζει χρώμα.

μήπως κάποιος mod να μεταφέρει αυτή τη συζήτηση σε κάποιο άλλο thread και να κλειδωθεί το θέμα των μονομάχων γιατί το έχουμε κανιβαλίσει ασύστολα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-10-09, 14:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

γραψε λαθος δε το προσεξα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-10-09, 15:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως κάποιος mod να μεταφέρει αυτή τη συζήτηση σε κάποιο άλλο thread και να κλειδωθεί το θέμα των μονομάχων γιατί το έχουμε κανιβαλίσει ασύστολα.
Τόληηηηηηηηηηηη...!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-09, 15:25
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Λοιπον μένω στις 40 εκκλησιες πάνω απο το πανεπιστήμιο και οι μετρήσεις είναι από το ενυδρείο χωρίς το ξύλο... Τωρα η αλήθεια ειναι οτι και μένα με παραξένεψε γιατι περίμενα να είναι πιο σκληρό αλλά κανω τεστ καθε 3 μέρες και έχουν σταθεροποιηθεί εκεί... και η γενική και η ειδική σκληρότητα...

Τώρα όσον αφορά τον μονομάχο που έχω επιλέξει είναι Crowntail σε κίτρινο χρώμα και πολύ καλή κατασταση (τουλάχιστον φαινομενικα...)

Σόρρυ αν σας μπερδεψα απλά έτσι τους έχουν ''βαπτίσει'' στο πετσοπάδικο και καταχράστικα το όνομα....

Είναι φτυστός αυτός χωρίς τις σιελ περιοχές στην ουρα... http://farm4.static.flickr.com/3093/...b1a03acd93.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλέξης6 : 19-10-09 στις 15:52 Αιτία: Προσθήκη εικόνας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-10-09, 00:16
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

σήμερα έβαλα ένα ξύλο που είχα πάρει πριν κάποιες μέρες και το είχα και μούλιαζε και κάθησε πιστεύω πολύ καλά...
Επίσης πήρα ένα κερατόφυλλο και αύριο θα πάρω μια ανουμπία και ένα μικροσορουμ... Την Παρασκευή σκέφτομαι να ξαναπάρω μετρήσεις.

2 Αποριούλες:
1) Επειδή μου τελειώνουν τα τεστ που είχα έχετε να προτείνετε κάτι καλό αλλά και σε νορμάλ τιμή...?
2) Έχω κάτι φλεικς της Τετρα και κάτι άλλα τις σερα που είναι και τα δυο όπως γράφουν και για μονομάχους. Θα ήθελα που και που να του ρίχνω και κανα αποξηραμένο σκουληκάκι. Τι προτείνετε?

Φιλικά,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-10-09, 13:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

σήμερα έβαλα ένα ξύλο που είχα πάρει πριν κάποιες μέρες και το είχα και μούλιαζε και κάθησε πιστεύω πολύ καλά...
Επίσης πήρα ένα κερατόφυλλο και αύριο θα πάρω μια ανουμπία και ένα μικροσορουμ... Την Παρασκευή σκέφτομαι να ξαναπάρω μετρήσεις.

2 Αποριούλες:
1) Επειδή μου τελειώνουν τα τεστ που είχα έχετε να προτείνετε κάτι καλό αλλά και σε νορμάλ τιμή...?
2) Έχω κάτι φλεικς της Τετρα και κάτι άλλα τις σερα που είναι και τα δυο όπως γράφουν και για μονομάχους. Θα ήθελα που και που να του ρίχνω και κανα αποξηραμένο σκουληκάκι. Τι προτείνετε?

Φιλικά,
Αλέξανδρος
τεστ της api πολυ καλα
οσο για τροφες κατεψηγμενη αρτεμια δαφνια και κοκκινο σκουλικακι επισεις λαρβες κουνουπιων = της βρισκεις σε νερα στασιμα βαρελια κλπ ειναι σα σκουλικακια ζωντανα υ γ μην πιασεις πολλες αν βρεις και της αποθηκευσεις σε λιγες μερες γινοντε κουνουπια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-10-09, 14:11
saerdna Ο χρήστης saerdna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το ξανασκέφτηκα και κατέληξα σε μια πιο σωστή σύνθεση:
Γειά σου φίλε μου! Δεν υπάρχει πιο σωστή σύνθεση ή λιγότερο λάθος ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Οι συνθέσεις στα ενυδρεία είναι ή σωστές ή λάθος. Στην περίπτωσή σου βλέπω ότι ενώ τα παιδιά σου έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου, επιμένεις να βάλεις μονομάχο μαζί με κάτι άλλο. Και σε ρωτάω: Για ποιό λόγο πρέπει να ρισκάρεις;;; Δε θα σου αρέσει η κατάληξη του εγχειρήματος, αυτό είναι σίγουρο. Φτιάξε το ενυδρείο σου με τα άλλα ψάρια και όταν μπορέσεις πάρε ένα πιο μικρό και βάλε μέσα έναν. Ή κάνε αυτό από την αρχή. Και στο τέλος τέλος αφού όπως λές έχεις φάει ''κόλλημα'' με τους μονομάχους γιατί δεν ασχολείσαι (αρχικά) μόνο μαζί τους;

Φιλικά
Ανδρέας!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-10-09, 18:03
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Αντρέα φίλε μου σε πρόλαβα....
Σήμερα το πρωί με την δροσούλα( μα τι λεω???) πήγα μια βολτίτσα από ένα καινούργιο ενυδρειάδικο που ανακάλυψα στο κέντρο ( Της Σαλλλονίκης ) που το έχει μια κυρία από την οποία πήρα χθές το κερατόφυλό μου..
Και αγόρασα ένα 30λιτρό ενυδρειάκι (26,5 λ καθαρά) μαζί με ένα ξυλάκι και μια μικρή ανουμπιούλα..
και μάζί με ένα 25αρι θερμοστάτη της Aqua El που είχα από παλιά και ένα εσωτερικό φιλτράκι και μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο το έστησα....
...
Ετσι τώρα μπορώ να κάνω ένα κοινωνικό μίνι ενυδριάκι στο 50λιτρο και ενα μονομαχοενυδρείο στο 30άρι...
Σκουλικάκι είπε θα μου φέρει αύριο (για το μονομάχο).

Τεστάκια πήρα της AquaEl που μου πρότεινε και χρησιμοποιεί και αυτή..

Τώρα που είναι στην αρχή του στρωσίματος, μπορώ να βάλω μέσα κερατόφυλλο?

Φιλικά,
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
54lit. κοινωνικό ενυδρείο. ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 09-10-08 19:54
Βοήθεια - Θάνατοι σε κοινωνικό ενυδρείο antonis_p Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 10-03-08 21:50
Κοινωνικό ενυδρείο. πλυμμήρας Γλυκό νερό - Γενικά 9 14-01-08 01:04
Κοινωνικό ενυδρείο ; Juan Γλυκό νερό - Γενικά 7 08-11-05 12:15
Μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-10-05 05:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09203 seconds with 13 queries