Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-06-12, 14:46   #1
Νεο κοινωνικο 120λ με ζωοτοκα, ζητουνται διαφορα
ocelot
Junior Member
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος 08-06-12, 14:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αναλυτικα:
Σημερα ξαναμπηκα στο σπορ, με ενα 120λιτρο μεταχειρισμενο (νομιζω ειναι του carrefour), μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια παλια...

Αφου το επλυνα, ξεβγαλα, κλπ, με ξυδι κ νερο μονο, αυτη την στιγμη εχω βαλει μεσα μονο το υποστρωμα/λιπασμα κ λεπτο χαλικι (3-4χιλ), μαζι με φιλτρο κ θερμοστατη, κ 50ml απο τα βακτηρια της σερα (συμφωνα με την αναλογια τους).

Οποτε, υποθετω οτι ψαχνω μπολι, κλαδεματα (φυτα για αρχαριο παρακαλω, θα μπουν ζωοτοκα γκαπις κλπ μεσα), τπτ αλλα στολιδια αν δεν θελει κανεις, κ σε λιγο καιρο, τπτ ζωοτοκα απο γεννες, αν περισσευουν σε καποιον, κοκ!

Για φιλτρο, εχω ενα της τετρατεκ εσωτερικο με μακαρονι κ κατι σαν χαπακια, αλλα σε μετρια κατασταση (λειτουργει με πατεντα στο ακροφυσιο κ τις βεντουζες), οποτε για παω για εξωτερικο (υποθετω...).

Επισης, αν κ ξεπλυνα καθε 5κιλο απο το χαλικι χωριστα για κανα μισαωρο εκαστο (!), εχει μια θολουρα το νερο (ισως να ειναι κ απο τα βακτηρια της σερα βεβαια). Θα κανει τπτ το φιλτρο με αυτο το υλικο (μακαρονακια+χαπακια), η πρεπει να παω να παρω αλλο (τπτ σε ινες πχ, τωρα που ειναι νωρις αν ειναι)?

Περιοχη (για μπολι κλπ): Βριλησσια κ γυρω.
Ευχαριστω εκ των προτερων
-------------------------
Κανεις ρε παιδια?? Λιγο μπολι εστω καποιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ocelot : 08-06-12 στις 14:46. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3779
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-12, 15:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ηρεμία! Όλα θα γίνουν!

Για μπόλι αν δε σου απαντήσει κανένας στην αγγελία κοίτα εδώ.

Στο φίλτρο δεν έχεις καθόλου σφουγγάρι και filter wool; Αν όχι να πάρεις ώστε να έχεις υλικό για μηχανικό φιλτράρισμα και να μη λερώνονται τα υπόλοιπα υλικά. Ποιο φίλτρο έχεις;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-12, 16:36
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κ ειχα τρομαξει προς στιγμη, δεν θα βρω μπολι με τπτ σκεφτηκα

Εχω αυτο εδω:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1081
Αλλα ψαχνω καποιο εξωτερικο μεταχειρισμενο αν ειναι, ξερουμε αν κανει παραπανω θορυβο?

Αυτο που εχω τωρα εχει 2 θαλαμους για υλικο, στο ενα ειναι σιποραξ κ στο αλλο ενα διχτακι με κατι σαν μικρα χαπακια... Να βγαλω καποιο απο τα 2 λες να βαλω κατι με ινες ε?

Για το στρωσιμο μπορω να κανω κατι αλλο σημερα?

Εβαλα χθες βακτηρια απο μπουκαλακι κ ανεβασα τον θερμοστατη στους 28, πρεπει να τα ταισω κατι σημερα?
-------------------------
4 ερωτηματικα μανι-μανι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ocelot : 08-06-12 στις 16:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-12, 20:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα εξωτερικά φίλτρα γνωστών εταιρειών είναι σχεδόν αθόρυβα και μάλλον θα χρειαστείς στα λίτρα σου. Πρέπει να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου τουλάχιστον 5 φορές και φυσικά να έχει χώρο για υλικά (που θα έχει).

Αν μπορείς κράτα τα και τα δύο και απλά βάλε πριν κάτι για μηχανικό φιλτράρισμα, όπως σου είπα πριν. Τα "χαπάκια" λογικά είναι Siporax Mini.

Για το στρώσιμο βάλε μπόλι και κατευθείαν ψάρια.

Δε χρησιμοποιώ "βακτήρια".
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-12, 16:11
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Βρηκα μπολι τελικα (μονο νερο ομως, γυρω στα 10Λ, απο γνωστο γνωστου...), το εριξα, εβαλα κ 1 guppy κ ενα platy λιγο μετα, για να υπαρξουν αποβλητα, σωστα?

Πηρα ενα eheim 2215 (η 16?), αλλα οι σωληνωσεις εχουν προβλημα, εχει κανεις ιδεα που μπορω να βρω ανταλλακτικες γιατι απο καπου χανουν?

Εχω βαλει κ κατι φυτακια, αλλα δεν τα βλεπω να την βγαζουν καθαρη, αργησα πολυ να τα φυτεψω κ μαλλον θα τα κλαψω σε λιγο...

Οι μετρησεις ειναι οκ, με στικς τα no3 βγαινουν <25mg/l, τα no2 αμελητεα, κ η αμμωνια <0.05mg/l (μετραω καθε μερα), καλα δεν ειμαι? 2 μερες μετα το μπολιασμα ειναι αυτες οι τιμες...

Για τα φυτα, αφηνω την λαμπα γυρω στο 8ωρο καθε μερα, αλλα 2 μερες τωρα δεν υπαρχει αλλαγη, μπορω να κανω κατι?
Επισης, πηρα αυτα εδω, απο το ιντερνετ:
1 x Echinodorus amazonicus x 3 stalks
1 x Java Moss
1 x Giant Marimo ball
2 x Christmas Moss
1 x Nano Marimo x 5
1 x Flame Moss

Να παρω κ κανενα κερατοφυλλο??

Τελος, αν αφησω το αρσενικο guppy (μαζι με 1-2 ακομα, μελλοντικα, για να μην ειναι μονο του) μαζι με το πλατυ (δεν θυμαμαι αν ειναι θυληκο η αρσενικο, μπορω να ρωτησω στο πετσοπ ομως), μαζι με καποια ψαρια απο αυτο το thread:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18577
θα ειμαι οκ?

Σταδιακα θα το φορτωσω, αλλα θα ηθελα να αποφυγω γεννες κλπ, κ να βαλω καποια διαφορετικα ειδη μεσα, αν ειναι δυνατον...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-12, 16:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κανονικά το σκέτο νερό δε θεωρείται μπόλι. Περιέχει μεν κάτι λίγα βακτήρια, αλλά δεν είναι αρκετά για να σου ξεκινήσουν με τη μία το φίλτρο, οπότε να παρακολουθείς με τις μετρήσεις σου μη στραβώσει κάτι και προσοχή στα ταΐσματα. Καλό είναι πάντως να σου δώσει και λίγα υλικά από το φίλτρο του ή να στίψει λίγο το σφουγγάρι του και να σου δώσει τη μούργα, για μεγαλύτερη σιγουριά. ¶μα έχεις και αντιχλώριο όπως το Seachem Prime ρίξε μεγαλύτερη δόση, καθώς αποτοξικοποιεί την αμμωνία και τα νιτρώδη (όχι ότι λύνει τα πάντα, αλλά βοηθάει).

Το φίλτρο που πήρες είναι σκυλί, αν δεις όμως ότι έχεις χαμηλή κυκλοφορία άσε και το εσωτερικό να δουλεύει μαζί. Μεταχειρισμένο το πήρες; Είναι με τα βανάκια ή σκέτο; Από πού χάνει νερό; ¶μα είναι σε κάποια ένωση με το σωλήνα απλά έχει χαλαρώσει ο σωλήνας, οπότε βγάλ' τον, κόψε τη άκρη και ξαναβάλ' τον. Πάντως ανταλλακτικά για Eheim έχουν όλα τα ενυδρειομάγαζα.

Τους εχινόδορους φύτεψέ τους προς τα πίσω γιατί γίνονται τέρατα... με τον καιρό! Το πιο πιθανό είναι πάντως να χρειαστεί να βάλεις και από καμία ταμπλέτα στον καθένα για λίπασμα, τραβάνε πολύ πράγμα. Τις moss θα τις δέσεις σε πέτρες ή ξύλα και σιγά σιγά θα πιαστούν και θα μεγαλώσουν. Η java είναι η πιο εύκολη από αυτές (βέβαια δεν είναι γρήγορης ανάπτυξης). Τις marimo ξέπλυνέ τες καλά και που και που να τις γυρνάς για να κρατάνε το στρογγυλό τους σχήμα.

Κερατόφυλλο πάρε, ειδικά τώρα που είσαι στην αρχή θα σε βοηθήσει απορροφώντας κάποια τοξικά για τα ψάρια σου. Μετά θα σε εξυπηρετεί και στις γέννες, για να κρύβονται τα μικρά.

Για το φύλλο του πλάτυ δες εδώ, είναι πολύ εύκολο να το δεις μόνος σου. Το αρσενικό έχει γονοπόδιο εκεί που το θηλυκό έχει πτερύγιο. Το ωραίο με τα ζωοτόκα είναι ότι είναι δραστήρια ψαράκια, μπαίνουν σε νερό δικτύου και γεννάνε συνέχεια, μήπως να σκεφτείς για κάτι άλλο άμα δε θες γέννες;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 11-06-12 στις 19:02
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-12, 18:42
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Εικονες:

[img=http://s13.postimage.org/h5t1emljn/IMG_0172.jpg]
[img=http://s13.postimage.org/qrmluxcpf/IMG_0174.jpg]
[img=http://s13.postimage.org/sxgwpfg5v/IMG_0177.jpg]
[img=http://s13.postimage.org/3spwc0gpf/IMG_0178.jpg]
-------------------------
Αρσενικο ειναι τελικα, κ σε ευχαριστω κιολας για την βοηθεια σου
Ναι, μαλλον δεν θα το κανω αποκλειστικα με ζωοτοκα τελικα...

Τα φυτα ειναι οκ για τα λιτρα ετσι? Δεν θα χρειαστω διοξειδιο δλδ κλπ?... Γιατι θελω να το αποφυγω ακομα....

Το φιλτρο ειναι μεταχειρισμενο, κ λειπει το ενα βανακι, μαλλον θα παω σε καποιο μαγαζι με υδραυλικα να παρω ολο το σετ απο την αρχη.

Για ψαρια με παρομοιες απαιτησεις (pH, σκληροτητα) με αυτο της βρυσης, που να μπορουν να μπουν μαζι με 4-5 ζωοτοκα (αρσενικα μονο), εχεις τπτ προτασεις??

Κ παλι ευχαριστω
-------------------------
Επισης, το φιλτρο τελικα ειναι το 2215 η το 16? Εννοω, υπαρχει --16??
-------------------------
Κ κατι τελευταιο, ενα σετακι με τα τεστακια απο που μπορω να το αγορασω σε καλη τιμη online, εχεις ιδεα?

Στο aquiristic βρηκα με 10κατι ευρω, ενω εδω εχει 30+, αλλα τα μεταφορικα ειναι 20ε αν δεν κανω λαθος... Βεβαια κ παλι συμφερει, αν παρω κ τπτ αλλα πραματακια (αλλο κ αυτο, θελω να τα αγορασω ολα, αλλα τετοιες ωρες τετοια λογια...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ocelot : 11-06-12 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-12, 19:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά στα cherry barbs. Μήπως να βγάλεις τελειώς τα ζωοτόκα από το μυαλό σου όμως; Στο λέω γιατί μόνο με αρσενικά... δε λέει!

Το 2215 πρέπει να είναι, κάπου έχει και ταμπελάκι που το λέει, νομίζω στην κεφαλή.

Απαραίτητο το διοξείδιο δεν είναι με αυτά τα φυτά (βασικά δεν είναι και τόσα πολλά, σιγά σιγά προσθέτεις κι άλλα). ¶μα θες μπορείς να βοηθήσεις με DIY διοξείδιο ή με κάποιο υγρό διοξείδιο όπως το Excel, αλλά υποχρεωτικό δεν είναι.

Για τα τεστ κοίτα για παράδειγμα εδώ ή εδώ μέσω αυτού. Βέβαια στην ομαδική παραγγελία θα αργήσουν να έρθουν λίγο τα πράγματα, αλλά μπορείς να προγραμματίσεις να πάρεις όσα θα σου χρειαστούν λίγο πιο φθηνά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-12, 20:55
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Επανερχομαι λοιπον με νεοτερα:

Μεσα πλεον βρισκονται 4 zebra danio, 1 guppy κ 1 πλατυ αρσενικα (το οποιο μαλλον θα επιστραφει, για ξιφοφορο).

SAE μπορω να βαλω?
Το pH μου ειναι στο 7.6 περιπου, ενω η GH >7 κ η kH~6 (με στικακια οι τιμες, υγρα δεν εχω παρει ακομα, τωρα ετοιμαζομαι)...
Καμια ιδεα για ψαροσυνθεση κανεις? Χωρις να χρειαζεται ιδιαιτερη επεξεργασια το νερο ομως μετα...
Το θελω ψιλοκοινωνικο, δεν τρελαινομαι να βαλω τα ζωοτοκα σε χαρεμια γιατι δεν ξερω τι θα κανω με τις γεννες μετα
(Αληθεια, αρσενικα μονο ζωοτοκα μπορω να βαλω, ετσι? Η θα γινουν επιθετικα κλπ?)

Επισης, απο τα φυτα μονο οι marimo ηρθαν σε καλη κατατασταση, εχω ηδη βαλει μια anubia απο φιλο κ μια sagitaria sabulata η οποια μαλλον πεθαινει, κ μπολικο κερατοφυλλο.
Τι αλλο μπορω να βαλω χωρις εξοπλισμο?
Τις moss μπορω να τις στερεωσω στον βυθο? Σαν γκαζον ενα πραγμα?
Η anubia εχει κ κατι τριχουλες στα κλαδια, για αυτο θελω τα sae...

Επισης, εξωτερικο φιλτρο δεν εχω ακομα...
Το eheim δεν καταφερα να το στησω ποτε καλα, κ μαλλον θα το δωσω κ θα παραγγειλω απο aquaristic ενα tetratec ex600/700 (με παιρνει για το 600?), μετα απο διαβασμα κατεληξα σε αυτο... Γνωμες κανεις?


Κ κατι τελευταιο:
Μετρησεις κανω ανα 2-3 μερες πλεον, αλλα στην χθεσινη βρηκα 0.4 αμμωνια ξαφνικα. Επαιζε βεβαια απο ελαχιστη (πρωτη κλιμακα στο υγρο τεστ, δεν θυμαμαι ακριβως ποσοτητα τωρα) εως 0.2, αλλα ως εκει, κ απλως ειχα το νου μου για καμια αγγελια για εξ. φιλτρο.
Τρομαγμενος, κοιταω βυθους κλπ, κ μεσα σε ενα στολιδι-αμφορεα (ξερω, προσωρινο ειναι ) βρηκα 4-5 σαλιγκαρακια-λαθρεπιβατες, κ καποια ηταν μαυρα! Τα εβγαλα κ τα πεταξα, κ σημερα ξαναμετραω κ η αμμωνια ειχε πεσει παλι στο πρωτο επιπεδο των τεστ... Παιζει να ειχε ψοφησει κανενα τους?
Κ ολα αυτα, μονο με το εσωτερικο φιλτρο (ενα tetratec in600)...

Α, κ με θερμοκρασια γυρω στους 28~29, τι μπορω να κανω? Το καπακι το αφηνω ανοιχτο πλεον, κ φωτα αναβω λιγο, κανα 5-6ωρο το μεσημερι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-12, 01:14
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το 2215 και γενικά τα classic της eheim είναι πολύ γνωστά φίλτρα, οπότε αν μας πεις το πρόβλημα που έχεις, ίσως κάποιος να σε βοηθήσει να το κάνεις να δουλέψει.

Αφού δε θέλεις να έχεις γεννητούρια, δεν θα ήταν καλύτερο να μη βάλεις ζωοτόκα αντί να βάλεις μόνο αρσενικά;
Προσωπική εμπειρία από ζωοτόκα δέν έχω, άλλα έχουν αναφερθεί στο φόρουμ περιπτώσεις άγριου κυνηγιτού με ζωοτόκα σε λάθος αναλογίες - σωστή συμπεριφορά σίγουρα δεν θα δεις.

Ο καλύτερος τρόπος για να καταπολεμήσεις την άλγη, είναι να βρεις γιατί δημιουργείται και να αλλάξεις ανάλογα τις παραμέτρους του ενυδρείου σου.
Ζωντανά γενικά βάζουμε επειδή μας αρέσουν και ταιριάζουν στο ενυδρείο μας - με το SAE π.χ, μάλλον θα αποχαιρετίσεις τη moss σου

Με 4-5 νεκρά σαλιγκάρια ένα ενυδρείο με σωστό φιλτράρισμα, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ανεβάσει αμμωνία.
Έχεις βάλει τελικά μπόλι(το σκέτο νερό δέν πιάνεται);

Η θερμοκρασία είναι πολύ επίκαιρο θέμα, οπότε αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρείς πολύ υλικό για διάβασμα. (hint: stc-1000)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-06-12, 01:29
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ναι, βρηκα μπολι απο ενα αλλο παλικαρι, μου εκοψε ενα κομματι απο το σφουγγαρι του.
Κ τοτε πως μπορει να ανεβασε τοση αμμωνια, κ γιατι εξαφανιστηκε μεσα σε 1.5 μερα? :/

Εκτος απο κιχλιδες κ ζωοτοκα δλδ, αν πουμε οτι τα επιστρεφω, τι αλλα μπορω να βαλω σε νερο παρομοιο με της βρυσης σε ιδιοτητες?
Δεν θελω να μπλεξω με τυρφη κλπ απο τωρα (ουτε αντεχω οικονομικα), ενω οι κιχλιδες δεν θελουν φυτα αν θυμαμαι καλα?

Τελος, για τους ανεμιστηρες δεν ξερω αν με παιρνει για πατεντα ακομα, το ενυδρειο ειναι το 120αρι του carrefoun κ το καπακι του δεν ειναι για πολλα πολλα...
-------------------------
Σωστο φιλτραρισμα ξερω οτι δεν εχω, για αυτο εχω ξεμεινει με 6 ψαρακια (που θεωρω οτι σηκωνει ανετα το εσωτερικο σε αυτα τα λιτρα) κ ψαχνω παραλληλα κ καποιο εξωτερικο απο αγγελια (η απο κανα aquaristic, ισως παρω την αποφαση για την παραγγελια αυριο - μα 20ε μτφ??)...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ocelot : 27-06-12 στις 01:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-12, 15:32
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ocelot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, βρηκα μπολι απο ενα αλλο παλικαρι, μου εκοψε ενα κομματι απο το σφουγγαρι του.
Κ τοτε πως μπορει να ανεβασε τοση αμμωνια, κ γιατι εξαφανιστηκε μεσα σε 1.5 μερα? :/

Εκτος απο κιχλιδες κ ζωοτοκα δλδ, αν πουμε οτι τα επιστρεφω, τι αλλα μπορω να βαλω σε νερο παρομοιο με της βρυσης σε ιδιοτητες?
Δεν θελω να μπλεξω με τυρφη κλπ απο τωρα (ουτε αντεχω οικονομικα), ενω οι κιχλιδες δεν θελουν φυτα αν θυμαμαι καλα?

Τελος, για τους ανεμιστηρες δεν ξερω αν με παιρνει για πατεντα ακομα, το ενυδρειο ειναι το 120αρι του carrefoun κ το καπακι του δεν ειναι για πολλα πολλα...
-------------------------
Σωστο φιλτραρισμα ξερω οτι δεν εχω, για αυτο εχω ξεμεινει με 6 ψαρακια (που θεωρω οτι σηκωνει ανετα το εσωτερικο σε αυτα τα λιτρα) κ ψαχνω παραλληλα κ καποιο εξωτερικο απο αγγελια (η απο κανα aquaristic, ισως παρω την αποφαση για την παραγγελια αυριο - μα 20ε μτφ??)...
Υπάρχει μαζική αγορά, δες πιο κάτω στις μαζικές παραγγελίες, που θα γίνει σύντομα και που δεν θα έχει μεταφορικά (και άλλα...)

Ψάξου αν θες, πριν κλείσει η παραγγελία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το 120λ. ενυδρειο μου AXEL Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 06-07-07 14:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15821 seconds with 15 queries