Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-03, 21:30
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή live rock

θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να βαλω live rock τωρα στο ενυδρειο μου και εαν ναι που μπορω να βρω και ποιες συνθηκες πρεπει να υπαρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-04, 00:54
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σε ποιο σταδιο βρίσκετε το ενυδρειο σου.
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-04, 14:57
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

αποφασισα να βαλω live rock στα 160 λτ.
α) θα εχω προβλημα γιατι υπαρχουν ηδη ψαρια ?
β) μπορει να με δημιουργησει αυξηση αμμωνιας η να με μεταφερει ασθενειες ?
γ)καπου διαβασα πως χρειαζεται να το περασω καραντινα ?
δ) χρειαζεται καποια ιδιαιτερα συστατικα για την συντηρηση του ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-04, 16:00
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αν είναι στρωμένος "cured" μπορείς να το βάλεις χωρίς πρόβλημα. Ειδικά αν το βάλεις λίγο λίγο τότε μπορείς να είσαι ήσυχος.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τους παρείσακτους. Ειδικά τα μεγάλα σκουλήκια που μπορούν να σου φάνε τα καβουράκια και σαλιγκάρια.
Πάντως κάνεις πολύ καλά που το προσθέτεις.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-04, 04:46
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ολες οι μετρησεις στο νερο δειχνουν ΟΚ! και γω πιστευω μονο καλο θα κανει και οχι κακο.θα βαλω για αρχη καμια 5 κιλα και βλεπω αργοτερα!νικο σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-04, 06:31
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

μολις τελειωσα!τοποθετησα τα πρωτα οκτω κιλα live rock .εχω εντυπωσιαστει!ειναι τελειο. και τι δεν εχει επανω ειναι πανεμορφο.εχει αρκετη αλγη σαν χλοοταπητας κοραλινη σε αναπτυξη και διαφορα ζουζουνια...
τωρα θελω να μαθω εαν μπορει κανενας να μου στειλει αλλα δεκα κιλα live rock περιπου και τιμη .οποιος διατηθεται ας με στειλει pm.καλη σας μερα εγω πεφτω για υπνο τωρα.με πεδεψε λιγο το στησιμο γιατι ηθελα να εχω οτπικη γωνια σε ολους τους βραχους.ο καθενας εχει το δικο του ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-04, 01:29
dman Ο χρήστης dman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-02-2004
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Δυο ερωτησεις για το live rock:

1. Θελει πολυ φως οπως το reef?

2. Αν εχεις αλλες πετρες μεσα στο ενυδρειο μπορει να πολαπλασιαστουν οι μικροοργανισμοι του ζωντανου βραχου και ετσι καποια στιγμη να γινουν και αυτοι live??
__________________
dm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-04, 12:20
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

1on ) ναι
2ον ) ναι




Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-04, 13:56
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

τακτοποιηθηκα !απο δευτερα θα εχω και τα αλλα δεκα κιλα live rock.
το ερωτημα ειναι τωρα οταν οι πετρες ειναι στημενες η μια πανω στην αλλη ωστε να δημιουργηται υφαλος .οι κατω πετρες αναπτυσονται?
τωρα απο φωτισμο εχω συνολο γυρω στα 100 w φωτισμου φτανει ?ποσες ωρες την μερα θα ειναι ανοιχτες.τωρα τις εχω γυρω στις 8 ωρες και μετα το βραδυ αφηνω μια blue.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-04, 14:44
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
τακτοποιηθηκα !απο δευτερα θα εχω και τα αλλα δεκα κιλα live rock.
το ερωτημα ειναι τωρα οταν οι πετρες ειναι στημενες η μια πανω στην αλλη ωστε να δημιουργηται υφαλος .οι κατω πετρες αναπτυσονται?
τωρα απο φωτισμο εχω συνολο γυρω στα 100 w φωτισμου φτανει ?ποσες ωρες την μερα θα ειναι ανοιχτες.τωρα τις εχω γυρω στις 8 ωρες και μετα το βραδυ αφηνω μια blue.

αντε να αρχίσω πάλι το γράψιμο....

Λοιπον....
1ον Φωτισμός
Μινιμουμ 12ωρό φώτισμου. Ειδικα έαν έχεις φωτοσυνθετικα (σινουλαριες , τριντακνες , ghreen star polyps , μανιταράκια κλπ) . Εαν μπορεις να τον κανεις να ανάβει και να σβήνει σταδιακα (1α οι 2 λαμπες μετα αλλες δυο και ουτο καθ'εξης ) θα είναι το ιδανικό. Για νυκτερινο φωτισμο τώρα η νεα ταση (και οικονομικη ) είναι η χρήση ένος μπλε led laser που το διαθλουν ώστε να πιάνει όλο το ενυδρέιο (οι ποιο γνώστες ηλεκτρονικών παρακαλουνται να ρίξουν τις σκεψεις τους εδω ) .

2ον βράχος
Μπορεις πολύ εύκολα να δημιουργήσεις με πλαστικο πλεγμα (το γνωστο τις πάσει eggcrate ) μια βάση σε στύλ σκάλας που απανω της θα μπορέσεις να στιρίξεις τον βράχο. με αυτο τον τρόπο επιτυνχανεις τα εξής. Ολος ο όγκος του βραχου σου εκτος του ότι είναι στερεα τοποθετημενος (θα ανακαλύψεις ότι οι δέστρες καλώδίων και το Ντρεμελ κανουν θαύματα! ) εκτειθεται και ομιομορφα στο φώς επιτρεποντας έτσι την πληρη φωτοσυνθετικη του αναπτυξη.
Επιπλεον ο χώρος κατω και πισω απο τον βραχος χρησιμευεί ως "σπηλιές" και καταφήγια στα ψαρια και τα ασπόνδυλα.
Φυσικα εννοειται οτι μπροστα δεν θα αφήσεις κενα έτσι ώστε να φαίνεται η σκάλα. Επιπλεον πετυχαινεις με λιγα κιλα βραχου να δημιουργησεις την εντύπωση ένος πολυ μεγαλου ύφαλου με το 1/10 του βαρους του. Επισης κατω απο τον βράχο μπορείς να κρύψεις τους παντα απαραίτητους κυκλοφόρητες και εισόδους - εξόδους απο το/τα φιλτρα.
Επισης εφόσον όλες αυτές οι περιοχες που καταλαμβανει ο βραχος δεν πατανε στον βυθο (μονο η 1η σειρα βράχου) έχουμε και μικροτερης έκτασης αναερόβιες περιοχές.

Εννοειται ότι για να τα καταφερεις όλα αυτά θα πρεπει να το σχεδιασείς λίγο. Κανε πρώτα σε χάρτι μια γενική κατοψη του πω΄ς θελεις να φαίνεται και μετα ξεκινα το φτιάξιμο.
Επισης θα πρεπει να προσεξεις τον πλυθυσμος των ψαριών σου να μην έχεις κανενα που να "κτυπάει" τα ασπονδύλα (αν και θα τα δεις να τσιμπολογάνε τους μικροργανισμους που θα έχουν έρθει μαζι). Εαν δεν θέλεις να τα κτυπάνε τότε θα πρεπει να στήσεις ένα refugium στό όποιο θα αναπτύσονται οι εν λογο μικροοργανισμοι που άλλωστε προσθέρουν τα μαλα στης βιολογική ισσοροπια του ενυδρειου.

Θα σου συνηστουσα να διαβάσεις το SRAB (Small Reef Aquarium Basics) που είναι ένα κομπλε βιβλίο πάνω στο reef και στο πώς να το ξεκινήσεις και αν έχεις οποιεσδηποτε απορείες να μας τις ξαναθεσεις




Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-04, 15:17
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

ευχαριστω αλεξανδρε για τις συμβουλες σου. και για το διαβασμα που μου προσφερεις!!απ΄οτι καταλαβα ανοιξα μεγαλο κεφαλαιο.ετσι πως παω θα καταργησω το ενα ενυδρειο με το ζευγαρι τους δισκους γιατι δεν προλαβαινω να ασχοληθω με ολα παντως το live rock ειναι τελειο .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-04, 15:29
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Εχασα επεισόδιο; Σκοπεύεις να κάνεις reef ή απλά προσθέτεις βράχο στα ψάρια; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε ο βράχος σίγουρα δεν χρειάζεται και πολύ φωτισμό. Προσωπικά τον είχα με τα ψάρια με απλές λάμπες φθορίου. Τώρα αν θέλεις να κάνεις το πρώτο reef καλώς ήλθες στη παρέα και μπορούμε να συνεχίσουμε συζήτηση αφού αποφασίσεις κατεύθυνση (σκληρά, μαλακά, μεικτό).
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-04, 04:03
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

προς το παρον νικο πειραματιζομαι με live rock (με ψαρια) και ολα τα καλα που εχει επανω.οσο για reef εχω πολλα κενα και πολυ δρομο.μου λες πως το live rock δεν θελει πολυ φως??? η κοραλλινη , το γκαζον και ολα τα αλλα που εχει επανω πως θα αναπτυχθουν ?? η μηπως και αυτη η "καλλιεργεια" ανηκει στα reef??αν ειναι ετσι τοτε ειμαι στην κατηγορια των σκληρων νομιζω.απο την στιγμη που εχω ζωντανο μπλε κοραλλι ,"μυαλο" κ.α.τελικα το live rock ειναι reef??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-04, 04:11
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

α !!και κατι ακομα εδω και μερικες μερες αυξησα την κυκλοφορια του νερου στο 160λτ. ενυδρειο που φιλοξενει και το live rock .τωρα μαζι με το φιλτρο εχει κυκλοφορια 2000 λτ.την ωρα .εχω δει σημαντικη διαφορα στην ποιοτητα του νερου και στην καθαροτητα.θα αυξησω σημαντικα πλεον και την κυκλοφορια στο 900 λτ.ενυδρειο.
συμπερασμα τα θαλασσινα θελουν τρομερη κυκλοφορια νερου! .φυσικα η διαφορα φανηκε στην οψη και στην κινηση των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-04, 12:27
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φίλε μου μην αγχώνεσαι.
Πρέπει να ξέρεις ότι οι ανάγκες φωτισμού των κοραλιών διαφέρουν. Επίσης δεν υπάρχει μόνο η ένταση του φωτισμού αλλά και η απόσταση του κοραλιού - εξαρτάται και βέβαια ποιού κοραλιού - από το φως. Όταν λέω ένταση φωτισμού εννοώ ότι μπορεί να έχεις 200 watt. Αν αυτά είναι απλές φθορίου τότε έχεις τη χαμηλότερη ένταση άρα θες περισσότερα watt, αν έχεις vho είσαι καλύτερα και αν έχεις metal halide μπορείς να μεγαλώσεις θεωρητικά τα πάντα. Βέβαια ισχύει και το αντίστροφο. Ένα κοράλι πολύ κοντά στη metal halide μπορεί να "ψηθεί" ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. Άρα πρώτα διαβάζεις τις ανάγκες του κοραλιού, έχεις πολύ ιώδιο για να προσθέτεις τις πρώτες εβδομάδες και βέβαια έχεις τη δυνατότητα να το μεταφέρεις σε άλλο τμήμα του ενυδρείου είτε με διαφορετικό φωτισμό είτε με λιγότερη ένταση φωτός.
Τώρα αφού έχεις ειδικά σκληρό κοράλι - brain - τότε ναι έχεις reef. Bέβαια το brain είναι από τα κοράλια που έχουν λίγες ανάγκες σε φως αλλά σίγουρα χρειάζεται πολύ κάλσιο και υψηλό pH.
΄Οσο αφορά τη κοραλίνη δεν χρειάζεται ένταση φωτισμού και η "χλόη" του βράχου χρειάζεται ακόμη λιγότερο.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-04, 17:48
dman Ο χρήστης dman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-02-2004
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Οταν εχεις live rock χρειαζεται να ριχνουμε κατι ιδιαιτερο για φαγητο ή τρεφοντε με αυτα που εχει το νερο ή απο τα υπολοιπα του φαγητου των ψαριων?

Το ph στο θαλασσινο πως το ανεβαζουμε?

Παιδια sory για της πολλες ερωτησεις αλλα εσεις εχετε την εμπειρια εσεις θα την πληρωσετε

Ευχαριστω
__________________
dm
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-04-04, 18:29
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Συμπληρωμα Ασβεστιου , Ιωδιου, Ιχνοστοιχεια, φωωωωςςςςς, και εαν έχεις τίποτα πολύποδες μια τροφή υγρου πλανκτον (1 μπουκαλι κραταει πολλλυυυυ)

Ειδικα το brain κοραλι θα χρειαστει ασβέστιο....


Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-04-04, 21:20
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Συμπληρωμα Ασβεστιου , Ιωδιου, Ιχνοστοιχεια, φωωωωςςςςς, και εαν έχεις τίποτα πολύποδες μια τροφή υγρου πλανκτον (1 μπουκαλι κραταει πολλλυυυυ)

Ειδικα το brain κοραλι θα χρειαστει ασβέστιο....
Και αλλα....πολλα....

Ποιος ειπε οτι η ζωη σε ενα reef ειναι απλη?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-04-04, 15:41
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

λοιπον το αρκετο διαβασμα αρχιζει φερνει ερωτησεις!!
βλεπω το ασβεστιο ειναι απαραιτητο καθως και αλλα συστατικα.θα ηθελα να μου προτεινετε προιοντα καθως και ποια τεστ χρησιμοποιηται για τις μετρησεις για την συντηρηση ενος live rock.
τα διαφορα αυτα χημικα προσβαλουν τα ψαρια?
βλεπω υπαρχουν ενα σωρο προιοντα και εχω χαθει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-04, 16:08
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

γεια σας εχθες το βραδυ τοποθετησα αλλα 8-9 κιλα live rock!το συνολο τωρα γυρω στα 17-18 κιλα!παρα πολυ ομορφος και ενδιαφερον.καθε κομματι εχει τον δικο του χαρακτηρα.καθενα κομματι ειναι ενας αυτονομος βιοτοπος .με εκανε εντυπωση ενας βραχος που εχει ενα ασπρο κομματι λευκου σκληρου κοραλιου.αρεσε πολυ και στα ψαρια!απλως εβγαλα την semirlavatus γιατι ειναι επιρεπεις στον βραχο!πιστευω να τα καταφερω στην συντηρηση του
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-04-04, 10:46
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καλως ηλθες στον μαγικο κοσμο του ζωντανου βραχου... Αν νομιζεις οτι απο τωρα εχεις δει οτι μπορει να γινει τοτε....εισαι βαθια γελασμενος. Π.χ. αυτο το λευκο κοραλι οπως λες, ειναι οντως κοραλι αλλα το κανονικο του χρωμα ειναι καφε και οπως θα δεις καποια στιγμη αμα ζησει θα αλλαξει χρωμα και θα βγαλει και πολυποδακια. Πιθανοτατα καποιο μερος του να ζησει και οχι ολο.

Στην πορεια θα αρχισουν οι διαφορες αλγες, μικροαλγες-τριχοειδη-μακροαλγες-κοραλλινη κτλ. Ολο και καποιος σπογκος θα βγει στα χαμηλα και ψιλοσκοτεινα και διαφορα αλλα τετοια χαριτωμενα.

Απαραιτητο ολων αυτων ειναι το καλο καθαρο νερο με reverse osmosis (MUST), η σωστη αλατοτητα με καποιο καλο εργαλειο μετρησεις και οχι με την μπαρουφα της Sera π.χ. που ελεγε 1021 και τελικα ειχα 1028!!

1024 ειναι καλα και αμα εχεις ασβεστιο στο νερο σου η κοραλλινη θα αρχισει να σκαει μυτη συντομα.

Πανω απο ολα ομως διαβασε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι οι αποριες που εχεις αυτη την στιγμη ειναι λιγο παιδικες αλλα πολυ γρηγορα θα γινουν παρα πολυ σοβαρες και δεν υπαρχουν απλες συνταγες οπως στο γλυκο νερο αλλα πολυ περιπλοκες και μπλεγμενες. Θελουν παρα πολυ χρονο!!

Βιβλια στα ελληνικα τις προκοπης δεν υπαρχουν, οτι καλο υπαρχει ειναι στα αγγλικα και μιλαμε για παραγγελια απο το εξωτερικο σχεδον αναγκαστικα ποια.

Οτι αλλο θες, εμεις ειμαστε εδω
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-04-04, 13:18
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

discos σε ευχαριστω για τις συμβουλες και το θαρρος που μου δινεις για τον αγνωστο και τοσο πλουσιο σε ζωη ,για μενα κοσμο του live rock.οπως τα λες ακομα δεν ειδα τιποτα! το salinaty το μετραω με βυθιζομενο υδρομετρο.μου το χαρισε ενας φιλος παλιος " θαλασσινος ".πιστευω ειναι αρκετα αξιοπιστο.μπαινω στον πειρασμο να αγορασο ηλεκτρονικο ph και salinaty.αλλα κανω πισω γιατι διαβαζω πως θελει καποιο καλιμπραρισμα και φοβαμαι μην παρω και μπλεξω μετα.τωρα οσο για reverse δεν το συζηταμε.καποιος με ειπε πως εαν βαζω βρυσης θα αναπτυχθει καφε αλγη και οχι πρασινη.ποσο καιρο θα κανει να αναπτυχθει ο βραχος ;ειναι σοβαρο προβλημα που εχω τωρα χαμηλο salinaty γυρω στα 1020 ;
βλεπω εχουμε ιδια ενδιαφεροντα μαλλον δισκους και θαλασσινα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-04-04, 13:41
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
το salinaty το μετραω με βυθιζομενο υδρομετρο.μου το χαρισε ενας φιλος παλιος " θαλασσινος ".πιστευω ειναι αρκετα αξιοπιστο
1ον. Δεν υπαρχει πιστευω σε αυτο το χωρο παρα μονο μου κανει δεν μου κανει ή αλλιως ειναι αξιοπιστο ή δεν ειναι. Δεν διαβασες την εμπειρια μου με το βυθυζομενο της Sera?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
μπαινω στον πειρασμο να αγορασο ηλεκτρονικο ph και salinaty.αλλα κανω πισω γιατι διαβαζω πως θελει καποιο καλιμπραρισμα και φοβαμαι μην παρω και μπλεξω μετα
Να μπεις στον πειρασμο να το αγορασεις!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
τωρα οσο για reverse δεν το συζηταμε
Δηλαδη ναι η τσου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
καποιος με ειπε πως εαν βαζω βρυσης θα αναπτυχθει καφε αλγη και οχι πρασινη.ποσο καιρο θα κανει να αναπτυχθει ο βραχος ;ειναι σοβαρο προβλημα που εχω τωρα χαμηλο salinaty γυρω στα 1020
Το νερο μας εχει silicates που δημιουργουν την καφε αλγη, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που θα φοβιθεις απο αυτα που εχει το νερο που πινουμε...

Ο βραχος δεν αναπτυσεται, αλλα με τις καταλληλες συνθηκες οτι μεταφερει ο βραχος θα αναπτυχθει.

Το salinity να παει τουλαχιστον 1023 για εμενα (ΙΜΟ).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
βλεπω εχουμε ιδια ενδιαφεροντα μαλλον δισκους και θαλασσινα
Ατυχησες και στα 2... .....Δισκους ειχα πολυ παλια και ουσιαστικα ηταν τα πρωτα μου ψαρια εξου και το "δεσιμο" με το ονομα τους, ενω με τα θαλλασινα ποτε δεν ειχα fish-only παρα απο την αρχη το ξεκινησα σαν reef. Αφρικανας ειμαι και reefας ποια.

Rift + Reef = Discos Χιχιχι...Βαρεστε ενεσεις ολοι
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-04-04, 11:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Μην μπλέκεσαι με το βράχο. Ο βράχος έρχεται από Ινδονησία μέσα σε ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ και όχι σε νερό. Ότι λοιπόν έρχεται μαζί με το βράχο είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και σε θερμοκρασίες και σε salinity.
Το ζωντανό βράχο τον αγοράζεις για τους μικροοργανισμούς που θα έρθουν μαζί και ΔΕΝ μπορούν να έρθουν με άλλο τρόπο. Ο βράχος είναι ΝΕΚΡΟ κοράλι και επομένως ο ίδιος δεν αναπτύσεται. Αναπτύσονται οι μικροοργανισμοί που έρχονται μαζί και η άλγη (μακροάλγη) που πιθανά ήρθε μαζί.
Το salinity λοιπόν δεν επηρεάζει το βράχο. Θα το κρατήσεις στα επίπεδα που θέλουν οι άλλοι συγκάτοικοι. Για κοράλια τουλάχιστο 25 και για ψάρια όσο κρίνεις εσύ. Το 20 για ψάρια προσωπικά θα το έκανα χωρίς τρίτη σκέψη έχεις δεν έχεις βράχο μέσα. Απλά να θυμάσαι ότι αν έχεις ψάρια από ερυθρά τότε ίσως να πρέπει να το πας 21 ή 22.
Αυτά και καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08060 seconds with 12 queries