Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-05, 17:11
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Severum tankmates

Σκεφτομαι στο ενυδρειο μου 240λιτ να βαλω severum (gold) γιατι μου αρεσουν πολυ σαν ψαρια αλλα επισης μου αρεσουν και τα angelfish.
Θα ήθελα να ρωτησω τι προτεινετε εσεις και αν γνωριζετε αν μπορει να ζησουν αυτα τα ψαρια μονα τους ή ειναι προτιμοτερο κοπαδακι ή ζευγαρι...
(περισσοτερο για τα severum καθως για τα αγγελοψαρα εχω ηδη διαβασει αρκετα απο τα ποστ...)

Το ενυδρειο (ειναι στρωμενο και εχει ακομα 2 δισκους οι οποιοι θα δωθουνε) εχει ηδη ενα κοπαδακι ροδοστομους, 1 ancistrus gold (4cm), 5 otos, 1 Mikrogeophagus ramirezi (αρσενικο και θα αγοραστουν και 2 θυληκα), 2 jordanella floridae και ena κοπαδακι corys.
Επισης θα ήθελα να προσθέσω και 4-5 melanotaenia praecox...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 21-12-05 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-05, 17:45
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

να βγαλεισ του δισκουσ(και τωρα οποσδηποτε) και να βαλεισ ενα ζευγαρι τιποτε αλλο(τι κοπαδι καλε σε 240λ).για τα 4-5 melanotaenia praecox δεν ξερω γιατι σαν μεγεθοσ ενυδρειου εισαι στα ορια.μην το φορτωσεισ και πολυ.τα severum σαν ενηλικο ψαρι φτανει τουσ 20-25 ποντουσ και να ξερεισ οτι ειναι επιθετικα σε μικροτερου μεγεθουσ ψαρια.

για περισσοτερα http://www.americancichlids.com/severum.htm

φιλικα πετροσ
__________________
Fish lover

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΤΡΟΣ : 21-12-05 στις 20:26
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-05, 10:54
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ωραια μαλλον καταλήγω στα severm.
Μια ερωτησουλα.
Επειδη βλεπω πως ειμαι στο οριο στα λιτρα θα εχει προβλημα αν βαλω μονο ενα (μεχρι να αναβαθμιστω σε περισσοτερα λιτρα).
Το λεω με την λογικη πως αν βαλω 2 ισως να εχω περισσοτερη επιθετικοτητα προς τα αλλα...
με τα μικρα ψαρια που εχω οταν μεγαλωσουν τα severum θα τα εχουν για μεζε?
(corys, otos, δηλ να τα ξεχασω?)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-05, 12:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μιας και το ενυδρείο σου το επιτρέπει, θα σου πρότεινα να αγοράσεις 5-6 μικρά severum (μπορείς να το κάνεις άνετα σε 240 λίτρα εφόσον τα ψάρια είναι ακόμα μωρά) με σκοπό να επιλέξουν μόνα τους το ταίρι τους, και στη συνέχεια να χαρίσεις τα υπόλοιπα 3-4 που μένουν αφού επιλέξεις ποιο ζευγάρι θα κρατήσεις. Σε καμία περίπτωση πάνω από ένα ζευγάρι στα 240 λίτρα "κοινωνικό" ενυδρείο.
Επίσης, μην βάλεις ένα severum μόνο του. Είναι εντελώς αφύσικο. Προτίμησε την παραπάνω λύση που σου προτείνω.

Η σύνθεσή σου είναι εντάξει αλλά έχε υπόψη σου πως όταν έρθει η στιγμή που τα severum θα αποφασίσουν να ζευγαρώσουν, θα εκδηλώσουν έντονη επιθετικότητα στα υπόλοιπα ψάρια που θα πλησιάζουν την περιοχή τους (η οποία θα είναι αρκετά μεγάλη).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ick στα severum kazanasb Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-11-05 10:32
ick σε severum - foto !! Lsourtzo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-11-05 10:26
Αναγνώριση φύλου severum !!!!!! Lsourtzo Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 04-09-05 15:35
Severum, Ζευγάρι ή κάτι άλλο... nkarvounis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 07-04-03 18:14
ΕΠΕΙΓΟΝ !!! GOLDEN SEVERUM newfish Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 23-12-02 16:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03538 seconds with 13 queries