Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-08, 16:24
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Θανατος M. estherae

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις προ ολίγων λεπτών ένα θηλυκό M.estherae πέθανε στο ενυδρείο μου. Μόλις εχθές έγινε η καθορισμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού μόνο που άλλαξα την δεσμευτική ουσία για τα φωσφορικά άλατα (έτσι αντιμετωπίζω τα προβλήματα άλγης). Το προιόν ήταν της JBL. Σήμερα από λίγες ώρες πριν το θάνατο, το ψάρι είχε έντονη ταχυπνοια και όχι καλή πλεύση. Επίσης φαινόταν να μην μπορεί να κλείσει τις σιαγόνες του. Περίπου σε 4 ώρες πέθανε. Τώρα βλέπω τα ίδια συμπτώματα και στο αρσενικό estherae. Το πρωί και τα 2 ψάρια έφαγαν κανονικά μαζί με 3 μικρά Cyrtocara moori που έχω στο ενυδρείο. Τα moori μέχρι στιγμής φαίνονται πολύ καλά. Έκανα μετρήσεις και δεν υπάρχει κάποια περίεργη τιμή. pH= 8,2 GH=16 kH=7. θ=30 βαθμοί (τόσο έχω όλο το καλοκαίρι παρα τον κλιματισμό), αμμωνία δεν ανιχνεύεται. Έχετε καμμία ιδέα τί σκοτώνει τόσο γρήγορα τα ψάρια μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-08, 18:01
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω άμεση απάντηση να σου δώσω, και οι μετρήσεις σου (τουλάχιστον αυτές που παραθέτεις) είναι εντός ορίων, αλλά έχω αρκετές ερωτήσεις...

Πόσο καιρό είναι στημένο το ενυδρείο σου με την παρούσα δομή?

Πόσο νερό αλλάζεις εβδομαδιαίως?

Τι προσθέτεις στο φρέσκο νερό πρίν το ρίξεις στο ενυδρείο?

Γιατί έχεις φωσφορικά σε ένα ενυδρείο με mbuna, με ποιόν τρόπο 'εισβάλουν' στο ενυδρείο σου? Μοίπως να αλλάξεις τροφή?

Η άλγη παλεύετε αρκετά πιο ανώδυνα σε malawi ενυδρεία, ειδικά αφού την τρώνε και τα ψάρια... χαμήλωσε τον φωτισμό για μερικές ημέρες (θα βοηθήσει και με την θερμοκρασία σου που είναι ψηλά) και μείωσε δραστικά το τάϊσμα.

Το προιόν της JBL είναι για τέτοιους βιότοπους? Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς?

Αμμωνία ίσως δεν μετριέτε (αυτό μας έλειπε!) αλλά νιτρικά/νιτρώδη?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-08, 19:25
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Λοιπόν το ενυδρείο λειτουργεί επί οκταμήνου χωρίς κανένα πρόβλημα. Εβδομαδιαίως αλλάζω το 25% της ποσότητας νερού, που πριν επεξεργάζεται με αποχλωριωτικό. Επίσης αφού μπει στο ενυδρείο μετά από 1 ώρα προσθέτω βακτήρια και ακόμα πιο αργά λίπασμα για τα φυτά. Το τάισμα είναι ήδη λιτότατο και ο φωτισμός διαρκεί 8 ώρες ημερησίως (πρέπει τα φυτά να φωτοσυνθέτουν). Οι τροφες είναι Sera granured και granugreen και Tetra Pro. H λύση στο πρόβλημα της άλγης ήρθε με το δεσμευτικό φωσφόρου που βρίσκεται στο ενυδρείο πλέον του εξαμήνου. Το προιόν δεν είναι ειδικό για Malawi βιότοπο. Δεν έχω μέτρηση για νιτρώδη αλλά παρόλο που δεν είμαι ειδικός δεν μπορώ να πιστέψω πως τα στοιχεία αυτά έχουν την ικανότητα να σκοτώνουν τόσο γρήγορα και τόσο εκλεκτικά ( το αρσενικό estherae πέθανε επίσης αλλά τα Cyrtocara είναι μια χαρά). Ασχολούμαι ελάχιστο καιρό με αφρικάνες αλλά πολλά χρόνια με ενυδρεία και τέτοιο συμβάν δεν μου έχει ξανατύχει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-08, 19:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Sera granured : Sera Granured is a protein-rich granulated food for carnivorous cichlids........
Tetra Pro : concentrated source of essential fatty acids and proteins...

Φίλε μου mbuna εχεις.......έλεος !!!

και τι φυτά και λιπασματα σε malawi ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Dias
Dias Ο χρήστης Dias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Μαλλον θα συμφωνησω με το φιλο imichal.Ταιζεις φουλ πρωτεινουχες τροφες φυτοφαγα ψαρια.Τι αλλα εχεις μεσα εκτος τα moorie;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-08, 12:56
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Λοιπόν... πετάς, καταργείς, διακόπτεις την χρήση των παρακάτω ΑΜΕΣΑ:

  • προσθέτω βακτήρια
  • λίπασμα για τα φυτά
  • Sera granured
  • Tetra Pro
  • Αποροφητικό Φώσφωρου
Μετράς (αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη) μια εβδομάδα αφού σταματήσεις να ρίχνεις βακτήρια.
Αυτή την πρώτη εβδομάδα, μειώνεις το τάϊσμα στο ελάχιστο (3-4 flakes spirulina ΜΟΝΟ, ημερησίως) να έρθει το ενυδρείο κάπου στα ίσια του.
Δεύτερη εβδομάδα, ταϊζεις πάλι λίγο, πάλι μόνο τροφές με βάση την spirulina. Τα mbuna είναι σαν αγελάδες, θέλουν χόρτο, όχι κρέας που τους δίνεις! Στο τέλος της δεύτερης βδομάδας ξαναμετράς τα πάντα.
Αν δεν έχει έρθει στα ίσια του το ενυδρείο, το κάνεις άλλη μια εβδομάδα 'δίαιτα'.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-08, 14:28
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Πλέον στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο τα 3 moori που παρεπιπτώντως είναι καλά. Τί εννοείτε να διακόψω το σιδηρούχο λίπασμα? Τα φυτά τί θα κάνουν? Αν σταματήσω και τα βακτήρια τότε δεν θα έχω άθροιση αμμωνίας? Ήδη έχω σταματήσει στο μισό την τροφή αλλα χωρίς mbuna πια δεν θα αλλάξω τροφή (τροφή που τα estherae έτρωγαν επί 7 μήνες χωρις σημεία bloating, μαζί με την JBL novo Rift, που είναι για φυτοφάγα). Επίσης γιατί είναι τόσο κακό να υπάρχουν φυτά στο αφρικάνικο ενυδρείο? 3 Anubia sp υπάρχουν και έιναι μια χαρά, δεμένες σε πέτρες. Το απορροφητικό φωσφόρου καταργήθηκε. Έκανα μέτρηση νιτρώδη που δεν ανιχνεύονται και νιτρικά 30ppm. Παρόλα αυτά ακόμα δεν πιστεύω πως έχει βρεθεί η αιτία για τους 2 διαδοχικούς και τόσο γρήγορους θανάτους. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-08, 14:40
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

O ανουμπιες ειναι φυτα πολυ χαμηλων απαιτησεων και θα τα παν μια χαρα και χωρις καθολου λιπασμα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-08, 15:37
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Όπως ανέφερε ο Αντώνης, οι ανούμπιες δεν χρειάζονται λίπασμα.

Επιπλέον, τα βακτήρια τα ρίχνουμε όταν στρώνουμε κάποιο φίλτρο, προκειμένου να βογθήσουμε στην δημιουργία των βακτηριδιακών αποικιών μέσα στο φίλτρο.

Απαξ και το φίλτρο είναι στρωμένο, δεν υπάρχει λόγος να ρίχνουμε βακτήρια μιας και υπάρχουν στο φίλτρο οι απαραίτητες αποικίες βακτηρίων για την καταπολέμηση της αμμωνίας και άλλων βλαβερών ουσιών.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θανατος maingano..... imichal Malawi 30 18-08-08 12:33
θανατοσ γκαπι! baso_21 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-05-08 14:24
θανατος ψαριων docrx8 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-05-08 16:56
160 lt--> Labidos+Acei ή estherae;; Moutralewn Malawi 12 06-12-07 10:17
ΘΑΝΑΤΟΣ newfish Malawi 0 23-12-02 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04592 seconds with 15 queries