Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-04, 19:40
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή να και το ενυδρειο μου...

αυτο ειναι το ενυδρειο που λεγαμε.
το εχω πλεον κανα μηνα κ ακομα ειμαι στο φτιαξιμο.
περιμενω τον υπολοιπο βραχο μια απο αυτες τις μερες κ μετα να αρχισει η διατηριση του...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-04, 19:43
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή

μερικα πλανα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-04, 19:45
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή

μερικα πλανα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-04, 19:48
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή

μερικα πλανα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-04, 19:49
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε Vasilis, το θαλασσινο σου ενυδρειο (αν και λιγο θολες οι φωτογραφιες) ειναι εξισου ομορφο με το μικρο ...
Θα περιμενουμε κι αλλες φωτογραφιες μολις τελειωσεις την διακοσμηση...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-04, 19:56
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή

να και το τυπου r/o φιλτρο μου.με το niktso εχουμε κανει πολλες συζητησεις πανω σε αυτο το φιλτρο.δηλαδη της atlas filtri.το συναρμολογησα μονος μου.
για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-04, 01:17
giannak Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giannak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
να και το τυπου r/o φιλτρο μου.με το niktso εχουμε κανει πολλες συζητησεις πανω σε αυτο το φιλτρο.δηλαδη της atlas filtri.το συναρμολογησα μονος μου.
για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο...
βασιλη μπραβο!!!μπορεις να μου δωσεεις καποιες λεπτομερειες για αυτο τοr/o???κανει δουλεια στο νερο??που μπορο να αγορασω τα κομματια αυτα?? τι ειναι το καθενα ξεχωριστα?? κοστος??θα με βοηθουσες πολυ γιατι δεν εχω r/oκαι δε θελω να δωσω και πολλα λεφτα!!!
__________________
giannak
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-04, 04:40
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή info

λοιπον γιαννακ ακου!
αυτο ειναι φιλτρο της ΑΤLAS FILTRI.το πηρα απο μαγαζι με υδραυλικα ειδη.
αυτο εχει μονο τις δυο πρωτες στηλες(απο αριστερα πρως τα δεξια).την τριτη την αγορασα μονος μου εξτρα!
η πρωτη εχει κατι σαν κομματια παγου τα οποια βγαζουν ολα τα αλατα απο το νερο.η δευτερη οπως βλεπεις εχει κατι κυλινδρικο σαν βαμβακι το οποιο καθαριζει απο σκουριες κ αλλες βρομιες του νερου που δεν ειναι ωρατες στο ματι κ μεσα σε αυτο το κυλινδρο υπαρχει ενεργος ανθρακας.
η τριτη στηλη εχει στο πατο της μια μεμβρανη σε κυλινδρικη μορφη(την αγοραζεις κ αυτη εξτρα) που φτανει στο πανω μερος της στηλης κ εννωνεται με αυτη για να περναει το νερο μεσα απο εκει.
την εχω γεμισει με ενεργο ανθρακα για ενυδρεια(γυρω γυρω απο τη στηλη κ οχι μεσα στη μεμβρανη!) κ μαλιστα αυτο της black magic που ειναι απο κοκκαλα βοδινου(καρβουνο).
με αργη ροη ολα πανε καλα.
χρηματα???γυρω στα 95 ε ολες μαζι(χωρις τον ανθρακα απο τη τριτη)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-04, 13:03
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Re: info

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
η πρωτη εχει κατι σαν κομματια παγου τα οποια βγαζουν ολα τα αλατα απο το νερο.η
OXIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!

Και εγω απο εκει εχω παρει τα δικα μου προφιλτρα και οταν ρωτησα για το υλικο αυτο εαν ειναι καταλληλο για να το πιουμε μου ειπαν πως επειδη δουλευει με πολυφωσφωρικες ενωσεις το ασπρο υλικο που εχει για αυτο το σκοπο λιωνει σιγα σιγα και δεν επιτρεπει στα αλατα να "μενουν" στο πλυντηριο ειναι παρα πολυ τοξικο για καταπωση και δεν επιτρεπεται. Το ασπρο υλικο μενει στο ενυδρειο σου και ειναι τοξικο!!!!!Αυτος ειναι ο σκοπος του, οχι για να το βαλεις στο ενυδρειο. Αποκλειεται ο Νικος να σου ειπε για αυτο. Ο Νικος σιγουρα θα σου ειπε για προφιλτρο μηχανικο και προφιλτρο ανθρακα και τιποτα αλλο!!Εδω για να το πιουμε ειναι τοξικο, για το ενυδρειο θα κανει?? Ολο το νερο ετσι το εχεις βαλει???

Και δεν ειναι τυπου r/o , ειναι μηχανικα και χημικα προφιλτρα, τελεια και παυλα.
ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ. ΡΩΤΗΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-04, 13:52
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

φιλε βασιλη εχει δικιο ο μαριος ,εκανες τρομερο λαθος.αυτο το φιλτρο με τους κρυσταλους χρησιμοποιηται για λεβητες ,καυστηρες,πληντυρια κ.α.οχι για ποσιμο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-04, 14:02
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis
να και το τυπου r/o φιλτρο μου.με το niktso εχουμε κανει πολλες συζητησεις πανω σε αυτο το φιλτρο.δηλαδη της atlas filtri.το συναρμολογησα μονος μου.
για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο...
Βασιλη Αυτο εινια απλα ένα μηχανικο - χημικο φιλτρο!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Α/Ο (αντιστρωφη Οσμωση)
Η αντιστρωφη όσμωση έχει μια μεμβρανη που μονο με την υψηλη πιεση γίνεται διαπερατη απο το νερο και παλι μονο απο τα μορια νερου κα ιτίποτα αλλο.

Αυτο μπορεί να λειτουργήσει ΜΟΝΟ σαν προφιλτρο! για την Α/Ο και ΟΧΙ ΣΑΝ Α/Ο.

Ο Νικος σου είπε να το βάλεις συμπληρωματικα και όχι αποκλειστικα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis
λοιπον γιαννακ ακου!
αυτο ειναι φιλτρο της ΑΤLAS FILTRI.το πηρα απο μαγαζι με υδραυλικα ειδη.
αυτο εχει μονο τις δυο πρωτες στηλες(απο αριστερα πρως τα δεξια).την τριτη την αγορασα μονος μου εξτρα!
η πρωτη εχει κατι σαν κομματια παγου τα οποια βγαζουν ολα τα αλατα απο το νερο.η δευτερη οπως βλεπεις εχει κατι κυλινδρικο σαν βαμβακι το οποιο καθαριζει απο σκουριες κ αλλες βρομιες του νερου που δεν ειναι ωρατες στο ματι κ μεσα σε αυτο το κυλινδρο υπαρχει ενεργος ανθρακας.
η τριτη στηλη εχει στο πατο της μια μεμβρανη σε κυλινδρικη μορφη(την αγοραζεις κ αυτη εξτρα) που φτανει στο πανω μερος της στηλης κ εννωνεται με αυτη για να περναει το νερο μεσα απο εκει.
την εχω γεμισει με ενεργο ανθρακα για ενυδρεια(γυρω γυρω απο τη στηλη κ οχι μεσα στη μεμβρανη!) κ μαλιστα αυτο της black magic που ειναι απο κοκκαλα βοδινου(καρβουνο).
με αργη ροη ολα πανε καλα.
χρηματα???γυρω στα 95 ε ολες μαζι(χωρις τον ανθρακα απο τη τριτη)!!!
Θα σε παρακαλουσα (ναι δημωσίως) να μην δίνεις συμβουλές εκτος και αν είσαι 1000% σιγουρος γιαυτο που γράφεις (καθότι "Vox audita perit . Litera Scripta Manet" - ο λογος εξαφανιζεται τα γραπτα μενουν - Ορατιος ) και επιπλεον ενεπλεκεις και ένα μελος του φορουμ που σίγουρα δεν σου είπε οτι αυτός ο συνδιασμος ειναι Α/Ο . Και το λεω με σιγουρια αυτο γιατι την ιδια πατέντα έχω εφαρμοσει και εγω στο συστημα μου μετα απο προτροπη του Νικου ΑΛΛΑ μονο σαν προφιλτρο και αυτο μονο με μεμβρανη βαμβακιου και ανθρακα! .
Και φυσικα έαν ο φιλος giannak το εφαρμοσει ακριβώς όπως το έγραψες :
  • δεν θα έχει Α/Ο
  • θα δηλητηριασθούν τα ψαρια του , βραχος του , και γενικα το ενυδρειο του με χημικές ενώσεις που δεν αφαιρούνται ευκολα μετα
  • θα πει "κοιτα τι μαλ$#% μου είπαν και έχασα τόσα λεφτα και κοπο! Αρε παπαρ#$% Βασιλή και ο αλλος ο Μαλ$%*μπιπ* Νικτσο!!!"

Βασιλη!!!
Προσεχε!!!
Διασταυρωνε τις πληροφορίες σου μια και ακομα είσαι σε σταδιο που μαθαίνεις τα βασικα!!

Και για το όνομα του Θεου , βγάλε αυτο το διαολοπραγμα (στην τριτη θήκη) απο το ενυδρειο σου πριν παθεις καμια μονιμη ζημια!!!!




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-04, 18:50
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ναι συνφωνώ με τους παραπάνω!!! Άμα έχεις όρεξη και εμπηστοσήνη στον εαυτό σου να φτιάξεις R/O τουλάχιστον κάνε την σωστά....

http://www.simplydiscus.com/library/...ro_parts.shtml
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-04, 18:59
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή !!!!!!!!

παιδια οκ να το βγαλω αυτο αλλα τι να βαλω μεσα???!!!!!!!!!!!!
απο εκει παντως πρωτοπερναγε το νερο.
τωρα το πηρα κ ευτυχως δεν εχω βαλει απο εκει νερο στο ενυδρειο μου αλλα απο τη βρυση κ ξερω οτι κ αυτο ηταν λαθος αλλα οπως καταλαβαινω καλυτερα που δεν εβαλα απο το φιλτρο.
παντως απο το μαγαζι που το πηρα(χωρις τη στηλη με τον ανθρακα)
ηταν για να πινει κ ο κοσμος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-04, 19:20
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Διάβασε το link που σου έδωσα για να δείς τι να βάλεις...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-04, 20:13
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λοιπόν μη βαράτε όλοι μαζί. Βασίλη σου έχω πει να βγάλεις το πρώτο στάδιο και να το αντίκαταστήσεις με υλικό για καθαρισμό. Συγνώμη αλλά δεν ξέρω την ονομασία που έχει αλλά μοιάζει σαν ένα κουβάρι σπάγγο και φυσικά στο ίδιο υψος. Απλά θα συγκρατεί σκόνη και "εξωτερικά" στοιχεία του νερού με μέγεθος 5 micron. Αν τώρα αντικαταστήσεις τα υλικά αυτά με τα αντίστοιχα που πουλάνε για χρήση ενυδρείου έχεις ένα σύστημα που θα σου καθαριζει το νερό - εκτιμώ δεν έχω στοιχεία - κατά τουλάχιστο 40%.
Η προσωπική - και τονίζω το προσωπική - μου αντίληψη είναι ότι για ενυδρείο fish only με βράχο θα κάνει δουλειά. Πιστεύω ότι μπορεί να δουλέψει μόνο του. Και πλέον δεν έχεις παρά να βρεις μεμβράνη - σου έχω δώσει και ένα σημείο που μπορεί να βρεις - και θα έχεις R/O.
Αυτό που σου είχα πει είναι να βγάλεις το χημικό για καθαρισμό των αλάτων - που έχει μία θήκη που το συγκρατεί -και να το αντικαταστήσεις με ένα καλή ποιότητα κάρβουνο.
Όσο για το μέλλον μία συμβουλή. Δυστυχώς εσύ προσπάθησες να συγκεράσεις τις απόψεις του πωλητή - ο πωλητής πουλάει και φυσικά ΑΦΟΥ σου πούλησε δεν θα αναγνωρίσει σφάλμα σε αυτό - τις απόψεις τις δικές μου και να βγάλεις ένα κοινό συμπέρασμα. Κατανοητό αλλά μην παρουσιάζεις ότι συμφωνώ απόλυτα.
Τώρα για το υλικό αυτό δεν είναι δηλητηριώδες απλά συγκρατεί τα άλατα του νερού. Το χρησιμοποιούσα χρόνια πριν για δίσκους και δεν είχα πρόβλημα. Απλά πιστεύω - πάλι εκφράζω προσωπική άποψη - ότι τα άλατα δεν αποτελούν πρόβλημα στο θαλασσινό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-07-04, 21:50
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή !!!

οκ νικτσο αλλα αν δεις τη φοτο εχω γεμισει μια στηλη με καρβουνο.η δευτερη που ειναι ασπρη ειναι σαν το κουβαρι που λεμε.αλλα αλλο σχημα.κανει την ιδια δουλεια δηλαδη.οποτε να βγαλω αυτο για τα αλατα κ να βαλω αυτο σαν το κουβαρι που ειπες????(δηλαδη θα εχω ετσι δυο στηλες με αυτο το τυπου σπαγκο).
κ μεμβρανη που θα την βρω θυμισε μου.κ πως την τοποθετω???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-04, 11:20
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
οκ νικτσο αλλα αν δεις τη φοτο εχω γεμισει μια στηλη με καρβουνο.η δευτερη που ειναι ασπρη ειναι σαν το κουβαρι που λεμε.αλλα αλλο σχημα.κανει την ιδια δουλεια δηλαδη.οποτε να βγαλω αυτο για τα αλατα κ να βαλω αυτο σαν το κουβαρι που ειπες????(δηλαδη θα εχω ετσι δυο στηλες με αυτο το τυπου σπαγκο).
κ μεμβρανη που θα την βρω θυμισε μου.κ πως την τοποθετω???
Ρε Βασίλη θα με τρελάνεις. Αυτό που λες άσπρο είναι το κάρβουνο σωστά; Μου είχες πε από την αρχή τι πήρες και σου είχα πει να φας το υλικό για τα άλατα και να το αντικαταστήσεις με αυτό και να βάλεις και μία τρίτη στήλη με κάρβουνο καλής ποιότητας. Γιατί μπερδεύεσαι ότι έχεις δύο άσπρα υλικά; Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Απλά είναι πολύ πιο οικονομικό από το κάρβουνο και κρατάει "βρωμιές". Είναι ένα καθαρά μηχανικό φίλτρο. Απλά με το τρόπο αυτό έχεις το κάρβουνο να κάνει κυρίως χημική δουλειά και να απελευθερώνει τις βρωμιές. Για μεμβράνη υπάρχει ένα μαγαζί με dow στη Λ. αθηνών στο ρεύμα από Ελευσίνα προς Αθήνα ακριβώς δίπλα στα σκουπιδιάρικα του δήμου Χαιδαρίου.
Πρόσεξε όμως ότι αυτοί απλά πουλάνε υλικά της dow. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ. Zητάς μία μεμβράνη καθαρισμού νερού και τους δίνεις τα λίτρα που θέλεις την ημέρα. Η dow είναι από τις κορυφαίες στο τομέα. Πρόσεξε τι θα σου δώσουν αν πουλάνε ανταλλακτικό ή ανταλλακτικό ΚΑΙ ΔΟΧΕΙΟ. Άρα πρέπει να περιέχει και σωλήνα εισόδου του νερού. Και εκεί θέλεις και ένα μετατροπέα για να ενώσεις το σωληνάκι της μεμβράνης με το στόμιο της βρύσης.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-04, 17:44
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή !!!

ειδες που κ εσυ δεν καταλαβαινεις???
το ασπρο που σου λεω (η μεσαια στηλη στη φωτο) ειναι ενα αντιστοιχο απο το σπαγκο που λες να αγορασω κ που αγορασα!!!απλα εχει κ λιγο ανθρακα μεσα σε αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-07-04, 17:59
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή !!!

λοιπον πηγα κ αγορασα κατι καλυτερο απο το σπαγκο.ο σπαγκος εκανε 10 ε κ εγω πηρα κατι αλλο με micron 3,ειναι απο αμερικη κ εκανε 20 ε.
ειναι αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-08-04, 03:02
giannak Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giannak
Προεπιλογή

ρε παιδια ποιος τελικα θαδωσει μια ολοκληρωμενη και σαφη απαντηση???
__________________
giannak
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-08-04, 09:32
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

χχχμμμμμ!!!!!!!!!!!
Τελικά η συζήτιση για αυτά τα φίλτρα βρίσκεται διάσπαρτη σε διάφορα θέματα...
giannak, αν δεν γνωρίζω για τι ακριβώς μηλάμε, διλαδή ακριβώς προδιαγραφές, δεν πρόκιται να σου απαντήσει κανείς. Και με υποθέσεις του στυλ "ίσως να κάνεϊ", καλύτερα να μήν απαντήσει ποτέ!

Vasilis, η τελευταία φωτογραφία, εκτός που είναι θαμπή (τα μάτια μου!), κόβεις τό πάνω μέρος με τα νούμερα! στο σχήμα μιάζει με το δικό μου φίλτρο άνθρακα, πολλά όμως "μιάζουν" με αυτό!

Η λύση το ξεκινήσεις να φτιάξεις μια μονάδα σιγά-σιγά modular παίρνοντας ένα-ένα τα υλικά (προφίλτρα-μεμβράνη-ρυτήνες) με βρίσκει απόλυτα σύμφονο, έφτιαξες το καλύτερο σύστημα και φθηνότερο.
Αν όμως παίρνεις πράματα χωρίς να γνωρίζεις απλά πετάς χρήματα....
Καλό είναι να λές ποιό και τι ακριβώς φίλτρο είναι, όχι μόνο "κουβάρι", "σπάγκος"

Βαράτε μου αν κάνω λάθος, καλύτερα να έχεις "κάποιο" φίλτρο με ενεργό άνθρακα και <10 micron απο το να μήν έχεις τίποτα! Βεβαίως το σωστό είναι να έχεις και ένα σωστό σύστημα.

Για όσους θέλουν να μάθουν τι είναι αντίστροφη όσμοση υπάρχει μια πολύ ωραία παρουσίαση στα ελληνικά εδώ: http://tsamis.aaquaria.com/osmose.htm

Για όσους θέλουν να δουν απο τι φτιάχνεται εδώ έχει μια πολύ καλή περιγραφή και φωτογραφίες. http://www.simplydiscus.com/library/...ro_parts.shtml
Για reef θα πρέπει να προστεθεί μια ακόμα μονάδα DI και έγινε ένα τέλοιο σύστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-08-04, 13:37
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
ειδες που κ εσυ δεν καταλαβαινεις???
το ασπρο που σου λεω (η μεσαια στηλη στη φωτο) ειναι ενα αντιστοιχο απο το σπαγκο που λες να αγορασω κ που αγορασα!!!απλα εχει κ λιγο ανθρακα μεσα σε αυτο!
Στο θέμα ασχολούμαι τελευταία φορά. Είτε δεν μπορώ να σου δώσω να καταλάβεις είτε δεν θέλεις. Σου λέω πρώτο στάδιο να βαλεις κάτι καθαρά μηχανικό για να μην εξαντλείς το κάρβουνο για βρωμιές που μπορεί να αντιμετωπίσει το μηχανικό. Από εκεί και πέρα είναι σαφές ότι αυτό που έβαλες θα κάνει την ίδια δουλειά αλλά πιο ακριβά και αφού θα έχεις δύο στάδια λιγότερο αποτελεσματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-08-04, 17:38
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή info

george το φιλτρο στη φωτο ειχει ενα χαρτακι με πληροφοριες για το τι κανει κ αυτες ειναι :3μm nominal filtration
chlorine,taste & odor reduction
no release of carbon fines
performance tested & verified by independent laboratory testing

by genuine matrix,kx indastries.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-08-04, 20:08
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Στα γρήγορα βρήκα αυτό. http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...gename=rvi:1:1
Βεβαια θα ήταν καλύτερο αν έβρισκα το site του κατασκευαστή.

Ειναι 3 micron carbon block filter?

Πριν απο αυτο θα πρέπει να μπεί ένα sediment (πάνινο) filter γύρω στα 5 - 10 micron. Αν θέλεις ανάμεσα βάζεις ακόμα μια βαθμίδα είτε sediment είται carbon, ή ακόμα ένα carbon με 1 micron στο τελος.

Μετά πάμε για μεμβράνη ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-08-04, 20:19
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Το βρήκα!
http://www.kxindustries.com/matrikx/matrikx_10_2.htm

Καλή επιλογή!
(έχει 2 τύπους, διαφέρουν στο πόσο άνθρακα έχουν μέσα)

Μου αρέσει και το ότι έχεις διαφανή 'κουτιά' βλέπεις τι γίνεται μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-08-04, 23:18
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή καλο μεν αλλα εχω προβλημα

ασε φιλε george τι επαθα.....
εβαλα το φιλτρο μεσα στη στηλη κ μολις το εβαλα σε λειτουργια μου ετρεχαν νερα εξω απο τη στηλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!
καποιο προβλημα υπαρχει αλλα το σιγουρο ειναι οτι το τοποθετησα σωστα!!!
τι να φταιει???
το μοντελο atlas filtri???????????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-08-04, 13:01
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

το στραβο βιδώσες....
προσεξε μην έχει πιαστει το λαστιχο του...
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-05, 02:21
REEFAKIAS Ο χρήστης REEFAKIAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2004
Περιοχή: ILION
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Re: να και το ενυδρειο μου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
αυτο ειναι το ενυδρειο που λεγαμε.
το εχω πλεον κανα μηνα κ ακομα ειμαι στο φτιαξιμο.
περιμενω τον υπολοιπο βραχο μια απο αυτες τις μερες κ μετα να αρχισει η διατηριση του...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08615 seconds with 12 queries