Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-09, 19:09
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Σηκώνει το 2224 ένα 300άρι;

Γειά χαρά.
Κάνω αναβάθμιση από 70 σε 300 το φυτεμένο κοινωνικό μου, έχοντας ήδη το 2224 με 700l/h. Μέσα έχει 7 cory sterbai, 2 gibbiceps, 9 neon tetra, 8 rasbora, 7 guppy, 7 amano shrimps, 2 apple snails και ίσως βάλω 4-5 kryptopterus ακτινογραφία. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
1. Νομίζετε πως αντέχει το φίλτρο την παρούσα φόρτωση;
2. Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερης κυκλοφορίας (αν και δεν θα ήθελα για οικονομικούς λόγους) ή να βάλω άλλο ένα μικρό όπως το 2232;
3. Αν βάλω ένα δεύτερο, μπορώ να έχω μία κοινή είσοδο νερού και για τα δύο, όπως και μία κοινή έξοδο και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω; Βάζοντας διακλαδωτή στους σωλήνες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-09, 20:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά.
Κάνω αναβάθμιση από 70 σε 300 το φυτεμένο κοινωνικό μου, έχοντας ήδη το 2224 με 700l/h. Μέσα έχει 7 cory sterbai, 2 gibbiceps, 9 neon tetra, 8 rasbora, 7 guppy, 7 amano shrimps, 2 apple snails και ίσως βάλω 4-5 kryptopterus ακτινογραφία. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:
1. Νομίζετε πως αντέχει το φίλτρο την παρούσα φόρτωση;
2. Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερης κυκλοφορίας (αν και δεν θα ήθελα για οικονομικούς λόγους) ή να βάλω άλλο ένα μικρό όπως το 2232;
3. Αν βάλω ένα δεύτερο, μπορώ να έχω μία κοινή είσοδο νερού και για τα δύο, όπως και μία κοινή έξοδο και αν ναι πώς μπορώ να το κάνω; Βάζοντας διακλαδωτή στους σωλήνες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1.Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι τα 700λ/ω είναι πολύ λίγα για 300 λίτρα.
2.Στη θέση σου θα αγόραζα ένα δεύτερο το ίδιο ή μεγαλύτερο, όχι μικρότερο (να σκεφτείς ότι αν η αντλία λέει 700λ/ω στην πραγματικότητα είναι λιγότερη η κυκλοφορία).
3. Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με διακλαδωτή και κοινή έξοδο. Καλύτερα να έχει το κάθε φίλτρο τη δική του είσοδο/έξοδο.

Επίσης, όπως φαντάζομαι θα επισημάνουν κα οι πιό έμπειροι, δες τη σύνθεση των ψαριών σου. Π.χ. guppy με neon, κλπ. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε ότι αφορά το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-09, 20:42
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, όπως φαντάζομαι θα επισημάνουν κα οι πιό έμπειροι, δες τη σύνθεση των ψαριών σου. Π.χ. guppy με neon, κλπ. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε ότι αφορά το νερό.
Αυτή η σύνθεση τρέχει μήνες χωρίς πρόβλημα.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-09, 20:54
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ένας γενικός κανόνας(σωστα το λέω; ) λέει οτι το φίλτρο πρέπει να γυρίζει τουλάχιστον 5 φορές το νερό του ενυδρείο σου..Οπότε πες οτι το ενυδρείο σου εχει 250 καθαρά λίτρα 250Χ5=1250..Οπότε ένα 2213(ή αλλιώς ενα 2215) που είναι και οικονομικό αλλά και σκυλί θα ήταν μια αρκετά καλή επιλογή...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-09, 21:14
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας γενικός κανόνας(σωστα το λέω; ) λέει οτι το φίλτρο πρέπει να γυρίζει τουλάχιστον 5 φορές το νερό του ενυδρείο σου..Οπότε πες οτι το ενυδρείο σου εχει 250 καθαρά λίτρα 250Χ5=1250..Οπότε ένα 2213(ή αλλιώς ενα 2215) που είναι και οικονομικό αλλά και σκυλί θα ήταν μια αρκετά καλή επιλογή...
Αν δεν κάνω λάθος ο κανόνας ισχύει για ενυδρεία φορτωμένα. Οι εταιρείες δίνουν 3 φορές τα λίτρα σου, και ίσως πιο λίγο. Έλεγα, λοιπόν, επειδή δεν το έχω πολύ φορτωμένο, μήπως αρκούσε η δυνατότητα 700l/h, και αν όχι, σύμφωνα με τους έμπειρους, είναι αρκετή η λύση ενός μικρού για συμπλήρωμα;
Όταν λέω ταυ για διακλάδωση, το λέω μόνο από άποψη χώρου-εικόνας στο ενυδρείο.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-09, 21:20
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οι κατασκευαστές γράφουν και πως το 2213 κάνει για ενυδρεία μέχρι 250λιτρα κάτι που είναι λάθος..Ίσως η καλύτερη επιλογή είναι το 2213 αν θες να πάς σε κάτι οικονομικό...Αν βέβαια δεν είναι υπερβολικά φορτωμένο κοίτα και για κανενα 2211..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-09, 21:23
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κατασκευαστές γράφουν και πως το 2213 κάνει για ενυδρεία μέχρι 250λιτρα κάτι που είναι λάθος..Ίσως η καλύτερη επιλογή είναι το 2213 αν θες να πάς σε κάτι οικονομικό...Αν βέβαια δεν είναι υπερβολικά φορτωμένο κοίτα και για κανενα 2211..
Αν και δεν θα το προτιμούσα, σκέφτηκα να αντικαταστήσω το 2224 με ένα 2073.
Μία γνώμη θέλω, και φυσικά θα προτιμούσα την πιο οικονομική
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οσο για τα φιλτρα θα ελεγα να ειναι ανεξαρτητα...σκεψου για το "χι" λογο να βουλωνε η εισοδος η η εξοδος ενος φιλτρου και να μη το καταλαβαινες αμεσως..θα ειχες το αλλο....με κοινη εισοδο η εξοδο εν μερει χανεις το πλεονεκτημα του να εχεις 2 φιλτρα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nekcharis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η σύνθεση τρέχει μήνες χωρίς πρόβλημα.
οσο για το παραπανω...δε λεει τιποτα....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
φιλικα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-09, 00:07
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το παραπανω...δε λεει τιποτα....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
φιλικα!
Σαφώς και είμαι αρχάριος, όντας χομπίστας ούτε 6 χρόνια. Εντούτοις ποτέ δεν σκέφτηκα να έχω ένα ωραίο θέαμα σε μία βιτρίνα, πόσο μάλλον δεν αδιαφόρησα για τη σύνθεση.
Πρώτα συμβουλεύομαι βιβλιογραφία (ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ESTHER VERHOEF-VERHALLEN ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ) και έπειτα στο net (πχ tsamis-αν επιτρέπεται να ειπωθεί). Περαιτέρω δυνατότητα και χρόνος δεν υπάρχει. Παραθέτω τα συγκριτικά στοιχεία που βρήκα:
(Σ.Σ. βιβλιογραφία / tsamis)
1. Neon tetra: ph 6~6,5 / 6~7, GH μέσο / ~15, θερμ. 21~24 / 20~24
2. Guppy: ph ουδέτερο / 5.5~8.5, GH <25 / 5~25, θερμ. 17~27 / 18~28
Το μόνο διαφορετικό στη σύνθεσή μου είναι οι αρλεκίνοι που στο μεν θέλει ph <7 στο δε 5.3~5.7, δλδ συνθήκες που δεν πιάνω με βάσει τους υπόλοιπους κατοίκους (ph ~6.8 ).
Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, από την αρχή του στησίματος του ενυδρείου μου, ενώ είχα 7 αρλεκίνους, κατέληξα σήμερα να έχω 1 συμπληρώνοντάς τα σε 8. Αυτές ήταν και οι σημαντικότερες απώλειές μου στα 6 χρόνια, θέλοντας να πιστεύω πως δεν είναι και άσχημα για αρχάριο. Τα υπόλοιπα είδη συνυπάρχουν μια χαρά:
τα guppy στην επιφάνεια, τα neon με τους αρλεκίνους στο μέσο χωρισμένα σε σμήνη, και κάτω τα γατόψαρα.
Πόσο μάλλον τα παραπάνω είδη σε έναν χώρο 4πλάσιο του σημερινού.
Συγγνώμη για το σεντόνι, αν και νομίζω πως από μόνος μου βγήκα από το θέμα.
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-09, 00:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε πειραζει..ειναι καλος ο διαλογος και να ακουγονται γνωμες...κι ας ξεφευγουμε και λιγο απο το θεμα...
δε λεω οτι δε το εψαξες...απλα...
δες λιγο τις τελευταιες γραμμες απο το υπομνημα...πλεον προσπαθουμε να αποφευγουμε τα "ευρη τιμων" οπως τα ξεραμε μεχρι σημερα...
π.χ. το γκαπυ ζει απο οξινο μεχρι αλκαλικο....ναι..προσαρμοζετε...αλλα πλεον ξερουμε οτι αρεσκεται σε αλκαλικο και ακομη καλυτερα με λιγο αλατι...τοτε ζει πιο ευχαριστημενο..πιο υγιες και περισσοτερο...
προσπαθουμε πλεον να δινουμε στα ψαρια νερο που μοιαζει με αυτο στο φυσικο τους περιβαλλον σε καποιες παραμετρους που μπρουμε να ελεγξουμε...
ακολουθοντας μια μεση οδο κανενα δεν ειναι ευχαριστημενο..αλλο αν επιβιωνει και δεν πεθαινει αμεσα...
καλυτερα να εχουμε ψαρια με κοινες απαιτησεις κι αν δε τις εξασφαλιζουμε απολυτα οκ....αλλα να προσπαθουμε προς αυτη την κατευθυνση...
εχοντας γκαπυ και νεον μαζι για παραδειγμα δε μπορεις να το καταφερεις αυτο...τι να βαλεις? νερο ΑΟ για τα νεον? η αλατι για τα ζωοτοκα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-09, 11:36
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχοντας γκαπυ και νεον μαζι για παραδειγμα δε μπορεις να το καταφερεις αυτο...τι να βαλεις? νερο ΑΟ για τα νεον? η αλατι για τα ζωοτοκα?
Απ' ό,τι διαβάζω, και τα δύο είναι ευχαριστημένα με μία ουδέτερη-μέση σκληρότητα. Για το αλάτι, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, είναι η ουτοπία για τα υφάλμυρα είδη (πόσοι όμως έχουν υφάλμυρο; ) και κυρίως αν κυνηγάς ιδανικές συνθήκες για αναπαραγωγή (μόνο προς πλήρη ικανοποίηση του είδους). Κράταγα σμήνος guppy σε 20άρι και είχε τιγκάρει από γόνους...πόσο άσχημες συνθήκες μπορεί να έχουν από την στιγμή που αναπαράγονται και από τη στιγμή που ο παράγοντας σκληρότητα είναι ένας από τους παράγοντες; Και γιατί να μην ισοφαρίζεις με το ιδανικό φυτεμένο περιβάλλον (όσο μπορεί να έχει κανείς ιδανικό);
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο προσωπικη πειρα ποτε δεν ειχα ευχαριστημενο νεον σε μεση σκληροτητα και αλκαλικο πεχα..παντα ενα-ενα παλιοτερα τα εχανα μεσα σε λιγους μηνες....δεν ειχα ενημερωση και δεν ειχα ΑΟ....απο τοτε που ειναι σε μαλακο-οξινο νερο...ζουν χρονια...
σμηνος γκαπυ σε 20αρι οσο και να γεννουσαν δε θα το ενεκριναν οι περισσοτεροι...εξαλλου δε χρειαζεται υφαλμυρο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για τα γκαπυ....θα ειναι αρκετα ικανοποιημενα και με πολυ σκληρο νερο..κατι ομως που θα στρεσσαρει ιδιαιτερα τα νεον...
οπως και να το κανουμε ειναι ψαρια με εκ διαμετρου αντιθετες απαιτησεις..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ακολουθοντας μια μεση οδο κανενα δεν ειναι ευχαριστημενο..αλλο αν επιβιωνει και δεν πεθαινει αμεσα...
γενικως αυτη την κατευθυνση την εχω εξηγησει οσο καλυτερα μπορουσα στο υπομνημα....δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο....
φιλικα

υ.γ. για να συνεχιστει η κουβεντα για το φιλτρο αν μπορει ο αντιστοιχος μοντ να μεταφερει τα ποστ με τη συνθεση των ψαριων στα "γενικα"....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
300lt Red Belly Piranhas Nick S3 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 24-06-09 08:59
eheim 2224 Hary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 19-12-08 14:26
eheim 2224 Hary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 13-10-08 18:26
2 Οσκαρ, 1 ελεφαντόψαρο και 1 μαχαιρόψαρο σε 300lt raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 9 14-09-08 13:36
300lt reloaded chriskousis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 22-03-07 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05547 seconds with 15 queries