Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-11, 12:05
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή προβλημα με sterbai

λοιπον...
εδω και εναμιση μηνα στηνω ενα ενυδρειο.....

τις τελευταιες 13 μερες ειχα βαλει μεσα μελανοταινιες(αφου ειχα κανει το κυκλο του αζωτου)για να αρχισω.....

αποφασισα ομως να μην τις κρατησω και να τις γυρισω πισω στο πετ σοπ.....

εκει πηρα 3 καρδιναλιους και 3 corydoras sterbai εκ των οποιων το 1 απο οτι φενεται ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση αφου:
καθεται για πολυ ωρα σε ενα σημειο μην κανοντας καμια κινηση &
οταν σηκωνεται κανει κατι πολυ περιεργες κινησεις(κατι σβουρες,κατι κωλοτουμπες)σα να μην ξερει που πατα και που βρισκεται

και γενικα φενεται αρρωστο ρεπαιι μου(ο καθενας θα μπορουσε να το καταλαβει)....μηπως εχετε καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει...;;
-------------------------
ααα στο ενυδρειο μου ισχυουν τα εξης:
pH 7,5
σκληροτητα 7
αμμωνια 0
-------------------------
παιδια μαλλον τα κλαταρε....εχει μεινει ανασκελα.....

τουλαχιστον μπορειται να μου πειτε τι μπορει να πηγε λαθος...;;;του εχω τα παντα

δεν υπαρχουν πουθενα καλυτερες συνθηκες.....


τι μπορει να συνεβει και μαλιστα πρωτη μερα αφου το πηρα απο το μαγαζι;
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 27-03-11 στις 12:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-11, 12:30
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Αν και το ph σου ειναι τσιμπημενο δεν το εχασες απο αυτο....
Το πιο πιθανο ειναι να ηταν ηδη αρρωστο απο το μαγαζι οταν το πηρες......
Εκανες σωστη προσαρμογη ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-11, 12:56
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Μου εχει τυχει και μενα, ητανε για φευγα απ το μαγαζι, εχε το νου σου τωρα στα υπολοιπα............να ξερεις ομως οτι ζουν σε ομαδες το λιγοτερο 5 ατομων !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-11, 13:43
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εκανα μιση ωρα προσαρμογη...το ξερω οτι ζουν σε ομαδες των 5 απλα δεν ηθελα αμεσως να βαλω και τα 5 θα το κανω αυτο σιγα σιγα...τωρα δεν εχει ξαπλωσει αλλα ειναι σε ενα σημειο και δεν κινειται...τι να κανω?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-11, 13:54
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γενικος ολα τα γατοψαρα ειναι αρκετα ευαισθητα στην προσαρμογη , αν προσαρμοστουν ομως και μετα δεν παθενουν τιποτα.
Ο σημντικοτερος λογος ειναι κυριως η σκληροτητα του νερου , ποσο εχει το πετ και ποσο εσυ , αν η διαφορα ειναι τεραστια τοτε τα πραγματα ειναι καπος δυσκολα γιαυτα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-11, 13:56
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια? τα αλλα δυο cory μου κολυμπανε ολη την ωρα σαν τρελα κοντα στα τζαμια...ειναι φυσιολογικο αυτο? δεν πρεπει να κολυμπουν στον βυθο? ρωταω γτ δεν ειχα ξανα ποτε cory
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-11, 14:03
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια? τα αλλα δυο cory μου κολυμπανε ολη την ωρα σαν τρελα κοντα στα τζαμια...ειναι φυσιολογικο αυτο? δεν πρεπει να κολυμπουν στον βυθο? ρωταω γτ δεν ειχα ξανα ποτε cory
ναι ετσι κανουν τα περισσοτερα κολυμπαν περα-δωθε κατα μηκος του τζαμιου ασταματητα. Κυριως αν ειναι μικρα , μετα απο καιρο θα σταματησουν.
Παντως να εχεις καλη οξυγωνωση του νερου , θα τα δεις πολλες φορες να κανουν αλματα προς την επιφανια .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-11, 14:46
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εχω αυτες τις μπουρμπουληθρες νομιζω αυτες δεν ειναι το οξυγονο? τωρα το cory μου ειναι καπως καλυτερα...τουλαχιστον δεν ειναι ξαπλωμενο αλλα δεν κολυμπαει κιολας...γμτ εχω στεναχωρηθει γτ κανω τα παντα για να ναι καλα τ ψαρακια μ και τρ αυτο με απογοητευσε...
-------------------------
το ψαρακι ειναι παλι ξαπλωμενο..λογικα θα μου ψοφισει σε λιγη ωρα...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 27-03-11 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-11, 17:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλτο το ψαρι και κανε ευθανασια (σε μπολ με νερο απο το ενυδρειο και καταψυξη), τωρα πριν ψοφησει μεσα.

Ισως ειναι εσωτερικο παρασιτο ή δηλητηριαση απο αερια του βυθου (ειναι νεο ομως το ενυδρειο σου για να εχει).

Οταν φτασει στο σημειο το cory να κανει σβουρες, εχει χασει το παιχνιδι 100% και σε λιγα λεπτα φευγει. Ακομα και εγκαιρη διαγνωση εχει μικρες ελπιδες θεραπειας (90% θανατηφορα).
Ενα καλο ειναι οτι δεν μεταδιδεται στον ανθρωπο.

Tετοιο παρασιτο μπορει να ειναι το Myxobolus, συνηθως απο σκουληκια tubifex
http://en.wikipedia.org/wiki/Myxobolus_cerebralis
http://el.erdc.usace.army.mil/ansrp/...cerebralis.pdf
Το παρασιτο πρεπει να δουλευε πολυ καιρο (μηνες) πριν το παρεις το ψαρι.
Και νομιζω οτι μετα το θανατο του, τα παρασιτα περνανε στο νερο και μπορει να κολλησουν τα αλλα ψαρια.

Δεν ξερω μηπως πρεπει να κανεις θεραπεια το ενυδρειο με Furazolidone (APi furan 2) η οποια ομως ξεσκιζει και τη βιολογια του φιλτρου,
ή πιο ηπια με λαμπα UV.

Σε ενα δικο μου που ειδα καποια σημαδια το εβγαλα σε καραντινα, οπου του εκανα θεραπεια με furan, αλλα δεν τη γλυτωσε.
Ομως δεν κολλησε στο ενυδρειο καποιο αλλο ψαρι.

φωτο απο το ψαρι στο ενυδρειο
http://i225.photobucket.com/albums/d...032_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...038_resize.jpg
μετα θανατο, που το ανοιξα να δω το ψαρι εσωτερικα παρατηρησα να το εχει διαλυσει εσωτερικα το ψαρι (προειδοποιω σκληρες φωτο)
http://i225.photobucket.com/albums/d...012_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...018_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...019_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...022_resize.jpg



Σιγουρα δεν πρεπει να μπερδευουμε το whirling με α) την πρωινη γυμναστικη τους (κοπαδιαστο κολυμπι σε διαφορα υψη του νερου), β) τις ρουφηξιες αερα απο την επιφανεια του νερου και γ) την αναγνωριση του χωρου με κολυμπι σε ολα τα υψη, οταν μπουν σε νεο ενυδρειο.

Προληπτικα τωρα, δεν ξερω αν εχεις ακουσει οτι τα cory οπως και ολα τα ψαρια που ζουν πανω στο βυθο, ειναι καλο να μπαινουν αφου στρωσει και ο βυθος, ο οποιος δεν στρωνει οπως και το φιλτρο σε 30-40 μερες αλλά μετα απο 3-5 μηνες.
Και οταν λεμε να στρωσει ο βυθος, εννουμε να αποκτησει βιολογια που να υπερνικουν στη μαχη για την διασπαση των ρυπων τα παρασιτα, τα παθογονα βακτηρια και τους μυκητες του βυθου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-11, 19:35
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

πωπω με διελυσες ρε μεγαλε.....θα του κανω μια ευθανασια του καημενου να μην υποφερει αλλο.....

αλλα εσυ τωρα τι μου προτεινεις να κανω...;;

να βαλω αυτο το φαρμακο που ειπες χωρις να ειμαστε σιγουροι πως εχει κατι τετοιο...;;να βγαλω τα ψαρια(τα υπολοιπα)απο το ενυδρειο και να τα γυρισω πισω...;;
τι να κανω....;;
-------------------------
αααα και κατι ακομα....αποκλειται να αρρωστησε απο την αλλαγη;;(απο το μαγαζι στο ενυδρειο μου)
-------------------------
ρε παιδια παω να το βγαλω εξω και αρχιζει και τρεχει..τι να κανω ρε γμτ πειτε μου σας παρακαλω...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 27-03-11 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-11, 19:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μιλαμε σιγουρα οτι σου κανει στροβιλισμους και γυριζει αναποδα και τετοια ετσι?
Μη το στειλουμε χωρις λογο το ψαρι.
Αλλιως αν δεν εισαι σιγουρος, μη τπ βγαλεις και εχε το νου σου να εισαι απο πανω αν τελειωσει να το βγαλεις αμεσως.

Για θεραπεια ή UV, τι να σου πω ειναι στην αποφαση σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-11, 19:47
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

το ψαρι πηγαν το βγαλω οπως μου ειπες και αρχισε να τρεχει και ξαναεπεσε κατω..μεοσα μου εγραψες πριν τρομαξα..δεν παιζει απλα να μν προσαρμοστηκε στο νερο?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-11, 19:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κανενα βιντεο παιζει για σιγουρα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-11, 19:52
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

τωρα δεν το βρισκω κιολας....θα ανοιξω το ενυδρειο να δω που στο δ!@#$% ειναι
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-11, 20:18
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

ποτε τα εβαλες τα κορυ?μη το κυνηγας και το στρεσαρεις,απλα παρατηρα το .τι θερμοκρασια εχεις?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-11, 20:45
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

τι να στρεσαρω ρε φιλε..ανασκελα εινι το ψαρι κι εκει που λεω πεθανε και παω να το βγαλω κολυμπαει...εχω τρελαθει...απο τη μια σκεφτομαι να του κανω ευθανασια για να μν υποφερει κι απο την αλλη...τεσπα πραγματικα δεν ξερω...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-11, 22:43
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

τα υπολοιπα τι συμπεριφορα εχουν?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-11, 11:58
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

τρεχουν σαν τρελα πανω κατω κοντα στο τζαμι...
-------------------------
χθες τελικα επειδη δεν ηξερα τι αλλο να κανω εβαλα το sterbai μου σε εναν κουβα γτ δεν εχω αλλο ενυδρειο και σημερα που ξυπνησα το ειδα ζωντανο μεσα στον κουβα...μεσα στο νερο μ που ειναι καταλληλο επεφτε κατω σαν νεκρο και μεσα στν κουβα ζει κανονικα...τι λετε να κανω??????
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 28-03-11 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-11, 12:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μετρησεις στο ενυδρειο, τσεκαρε για αερια στο βυθο, κανε καμια αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-03-11, 16:21
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εκανα μετρησεις χθες...εχω ph 7.5 gh 7 nh3-nh4 0 και νιτρωδη 0...οταν λες αερια στον βυθο τι εννοεις?
-------------------------
παιδια τα corydoras sterbai τρωνε αγγουρακι ????
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη B22 : 28-03-11 στις 16:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-03-11, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

νιτρικα ΝΟ3?

δηλητηρωδη αερια (πχ υδροθειο) που δημιουργουνται μεσα σε αναεροβιες περιοχες του βυθου σε συνδυασμο με υπαρξη πολλων οργανικων πχ υπολειμματα τροφων, σαπια φυτα, σκουπιδι .
το καταλαβαινεις απο μεγαλες φυσαλιδες που βγαινουν απο το βυθο και μυριζουν αυγο

Δεν τρωνε αγγουρακι
-------------------------
Εχασα μια φορα ενα cory με ιδια συμπτωματα (σβουρες) σε ενυδρειο που δεν ειχε καλη κυκλοφορια σπ βυθο και ειχαν δημιουργηθει αναεροβιες.
Βρεθηκε πανω απο μεγαλη φυσαλιδα που βγηκε απο το βυθο και μετα απο 2-3 μερες αρχισε τις σβουρες. Σε μερικες ωρες τεζαρε.
Συμπτωση?
Δεν χανω cory γενικα.
Δυο εχω χασει, ενα στη φωτο πιο πανω απο παρασιτο μαλλον και ενα αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-03-11 στις 19:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-03-11, 20:41
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εγω εκανα κατι τελειως ανορθοδοξο.....

εβαλα το cory σε μια λεκανη του εριξα το μπλε υγρο για τα αλατα και το κοκκινο για τα βακτηρια και το αφησα εκει......

παρ ολα αυτα εζησε....σημερα το πηγα σε ενα πετ σοπ στο οποιο το εχνουν σε καταλληλεσ συνθηκες και του κανουν θεραπεια με S2000(κατι τετοιο....τελως παντων...για μυκηττες ειπε....)

τι λες θα τα καταφερει;
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-11, 19:24
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Συμπεριφορά σαν του Corydoras σου μπορεί να έχει ποικίλα προέλευση. Μπορεί να προκληθεί από υπερβολικό stress (για παράδειγμα το να μείνει στη σακούλα μεταφοράς για πολύ ώρα μιας και έκανες αργή προσαρμογή),πολύ διαφορετικές συνθήκες νερού(π.χ. από όξινο σε αλκαλικό ph αν και κάτι τέτοιο η αργή προσαρμογή το λύνει κάπως) καθώς και από διάφορες ασθένειες σε τελικά στάδια. Το έχω δει σε Corydoras με σοβαρές μυκητιάσεις,βακτηριακές λοιμώξεις καθώς επίσης και με ορισμένα παράσιτα. Η πιο σωστή ενέργεια θα ήταν να τα είχες βάλει σε ένα ήσυχο ενυδρείο καραντίνας με τις ίδιες συνθήκες νερού με το κατάστημα που τα πουλούσε. Η προσεκτική παρατήρηση των ψαριών θα σου έδειχνε τι μπορεί να έχουν(π.χ. σε μυκητιάσεις,βλέπεις το μυκήλιο ή τη ζημιά που έχει προκαλέσει στο ψάρι εξωτερικά,σε βακτηριακές ασθένειες,βλέπεις τη ζημιά εξωτερικά ή φουσκωμμένη κοιλιά/άρνηση τροφής,σε παράσιτα,βλέπεις είτε υποσίτιση είτε άρνηση τροφής,είτε όλα μαζί είτε και τίποτα. Μερικές φωτό και παρατηρήσεις σου,θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην αναγνώριση του τι έχει,αν έχει κάτι και δεν ήταν απλά στρεσσαρισμένο. Η συνεχής παρατήρηση και το συνεχές πείραγμα κατα την προσαρμογή αλλά και μετά από αυτήν,μόνο καλό δεν κάνει μιας και τα αγχώνει περισσότερο που αυξάνει τον κίνδυνο ασθένειας στα υγειή αλλά και επιδύνωσης στο άρρωστο. Η παραμονή σε κουβά χωρίς φίλτρο ή σύνδεση με το κυρίως ενυδρείο δεν βοηθάει καθόλου,ειδικά την στιγμή που ζούσαν στο ίδιο ενυδρείο προηγουμμένως,οπότε έχουν έτσι και αλλιώς εκτεθεί στους ίδιους παθογόνους οργανισμούς.

Είναι αρκετά απίθανο να έχεις τόσο εκτεταμμένες αποικίες αναερόβιων βακτηρίων στο υπόστρωμμα που να προκαλέσουν πρόβλημα σε Corydoras μου μόλις μπήκε στο ενυδρείο. Ούτε να σκάψει δεν θα πρόλαβε!

Η κίνηση πάνω κάτω και παράλληλα στο τζάμι του ενυδρείου είναι η προσπάθειά τους να φύγουν,είτε λόγω του stress της μεταφοράς(κοινό),είτε γιατί δεν έχουν συνηθίσει ακόμα το να βρίσκονται σε ενυδρείο και μαλιστα σε καινούργιο ενυδρείο,είτε γιατί οι συνθήκες είναι κακές και θέλουν να φύγουν για να βρούν καλύτερες(όπως θα συνέβαινε στη φύση). Καλού κακού έλεγξε και τα NO3 καθώς είναι καλό να κρατούνται κάτω από 12,5ppm κατα προτίμηση. Η προσθήκη τύρφης για χαμήλωμα του ph θα ήταν καλή ιδέα επίσης.

Αυτό που θα σου σύστεινα να κάνεις με βάση τις ενέργειές σου μέχρι τώρα είναι να ελέγχεις τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις για σημάδια ασθενειών ενώ παράλληλα τα έχεις σε ένα ήρεμο περιβάλλον χωρίς στρεσσογόνουν παράγοντες όπως για παράδειγμα κίνηση γύρω από το ενυδρείο,κτλ.

Όσο για την επιβίωση του Corydoras με την αφύσικη συμπεριφορά,έπειτα από όσα πέρασε αλλά και με την περιγραφή της συμπεριφοράς του,είναι αμφίβολη. Αν είχε μείνει στο ενυδρείο σου χωρίς ενοχλήσεις από την αρχή,θα έιχε πολύ καλύτερες πιθανοτητες. Παρόλα αυτά,αν δεν είναι από κάποια σοβαρή ασθένεια,μπορεί να επιβιώσει. Αν είναι από εσωτερική βακτηριακή λοίμωξη ή εκτεταμμένη μυκητίαση,πολύ δύσκολα.

Τα Corydoras τρέφονται με σκουλήκια και άλλα μαλάκια στη φύση. Είναι απίθανό να φάνε ποσότητα από οποιοδήποτε λαχανικό μιας και δεν είναι γενικά ικανά να κόψουν κομμάτι,μόνο καταπίνουν την τροφή τους.


Τι μέγεθος ενυδρείου έχεις; Αν τα λίτρα σου το επιτρέπουν,καλό είναι να προσθέσεις άλλα τρία άτομα από κάθε είδος μιας και τους αρέσει να βρίσκονται σε κοπάδια τουλάχιστον των 6 ατόμων. Αν τα λίτρα σου δεν το επιτρέπουν,το καλύτερο θα ήταν να δώσεις ένα από τα 2 είδη και να συμπληρώσεις το κοπαδάκι στο είδος που θα κρατήσεις τελικά.


Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τα ψάρια σου!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-04-11, 00:01
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

φιλε κωστα σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου..το ψαρι το εχω δωσει εδω και 4 μερες στο πετ σοπ που το πηρα και του εχουν βαλει φαρμακο για θεραπια..δεν το εβαλα σε αλλο ενυδρειο γτ δεν εχω αλλο ενυδρειο γι αυτο και το ειχα στον κουβα αλλα την επομενη μερα το πηγα αμεσως στο πετ σοπ..πηγα χθες να το δω και ηταν παλι ξαπλωμενο..νομιζαμε οτι ηταν νεκρο και μολις πηγε να το πιασει με την αποχη αρχισε παλι να κινειται...τα αλλα 2 corydoras που εχεω τωρα ειναι καλα..δεν κολυμπανε πλεον σαν τρελα κοντα στο τζαμι και βοσκουν ολη μερα..τυρφη εχω στο ενυδρειο μου το οποιο ειναι 100 λιτρα..σκοπευω να βαλω αλλα 3 corys ...δεν το εχω κανει ακομα γτ θελω να δωσω το χρονο στην αποικια των βακτηριδιων μου να αναπτυχθει..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
corydoras sterbai με σπυρί.... lion Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 17-11-08 01:21
Sterbai Cory προβλημα lion Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 24-05-08 15:39
Γέννα Corydoras Sterbai caverman Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 31-07-06 12:03
Τάισμα Corydoras sterbai pet Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 17-07-06 08:52
Corydoras Sterbai Celda Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-04-06 19:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08238 seconds with 15 queries