Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-05, 19:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή νεος δισκος.....

περιπου ποσο χρονο παιρνει για εγληματισμο ενας μικρουλης περιπου 5 ποντους που μπηκε σημερα πριν 2-3 ωρες..???δεν ειναι μαυρισμενος,ειναι καπως σκουρος,εννοειται οτι δεν εφαγε κατεψυγμενο που του εριξα,και κινηται για λιγο πολυ δειλα,και μετα ξανακρυβεται.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-05, 21:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz καλώς όρισες στο θαυμαστό κόσμο των δίσκων! Οι δίσκοι είναι από τα πλέον όμορφα ψάρια και όσο πάμε οι δισκάδες ανά το gab αυξανόμαστε! Τώρα για την ερώτηση σου είναι μπλέξιμο, δυστυχώς, η απάντηση. Ο δίσκος σου μέχρι τώρα φέρεται φυσιολογικά, από ένα άλλο περιβάλλον σε ένα άλλο με νέες συνθήκες κλπ. Είναι θέμα 2-3 ημερών να συνέλθει από το σοκ της σακούλας και των υπολοίπων αλλά είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ένας δίσκος=κανένας. Είναι κοινωνικά ψάρια που θέλουν να ζουν κοπαδιαστά για να νοιώθουν ασφάλεια. Κοινώς πρέπει σύντομα να προβείς στην αγορά τουλάχιστον ενός ακόμη (δε θυμάμαι τα λίτρα σου) για να έχει παρέα και να κόψουν κάπως οι ανασφάλειες. Διαφορετικά θα έχεις ένα ψάρι μόνιμα φοβισμένο που θα κρύβεται. Τώρα που είναι στην αρχή και εγκλιματίζεται μην πολυ-ταΐζεις. Υπομονή....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-05, 11:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αρε Κλαζ εχεις μπει φουριοζος και κανεις τη μια πατατα μετα την αλλη..... Σου ειπα περιμενε λιγο πριν αρχισεις να φορτωνεις το ενυδρειο με οτι βρισκεις.....Τα ψαρια δεν ειναι λουλουδια να παιρνεις οποιο σαρεσει και να τα χωνεις σε ενα ανθοδοχειο με νερο..... Θελουν αρκετη προσοχη και διαβασμα μεχρι να καταληξεις τι θα κανεις και πως.... Βεβαια οι δισκοι ειναι μαγεια και σε παρασυρουν...... Λοιπον πες μου τελικα τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο και τι συνθηκες εχεις σε σκληροτητα ph και αμμωνιες και νιτρικα νιτρωδη.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-05, 11:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ουφφφφφφ....περιμενα το κατσαδιασμα σου...αλλα οπως εχω δει σε παλιοτερα ποστ..και εσυ καπως ετσι ξεκινησες......τελος παντων...αυτη τη στιγμη εχω PH=7,4-KH=11,GH=9,ΝΟ2=0,01,αρκετα φυτα που πηγαινουν πολυ καλα,τυρφη μεσα στο εσωτ φιλτροτηε jewel,εβδομαδιαιες αλλαγες νερου του 30%.ψαρια(5 αγγελοψαρα,τα 3 των 6 εκ,και τα 2 των 4 εκ,2 ρουμπι κλοουν,1 πλεκο,4 μικρα κορυντορας,1 ζευγαρι αριστογραμα,1 colisa lalia,1 κλοουν,και 6 σμηνοψαρα red eye.εκτος απο το εσωτερικο φιλτρο,εχω απο εξωτερικα 1χ2215 βιολογια με σιποραξ κλπ,και 1χ2211 για μηχανικο με σφουγγαρια κλπ.τη θερμοκρασια απο χθες που ηταν 26,την ανεβασα στους 27,με σκοπο να την αφησω στους 28.περιμενω με αγωνια τις σκεψεις σου νικο,και να βρεθουμε οσο γινεται πιο συντομα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-05, 12:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το νερο σου θελει δουλεια.....Αλλα πριν απο ολο πρεπει να παρεις αποφαση αν θα κανεις δισκοενυδρειο ή θα εχεις ανα κοινωνικο ενυδρειο με ενα βασανισμενο δισκο για οσο καιρο αντεξει.....Αποψη μου ειναι να σκεφτεις σοβαρα αν θες να ασχοληθεις αρκετα ωστε να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες για ενα δισκοενυδρειο και επισης αν εισαι διατεθειμενος να ματωσεις οικονομικα για αυτο...... Αναγκαιο για δισκους ειναι:
1, Αντιστροφη οσμωση για μαλακο και καθαρο νερο (120-150¤)
2, Τουλαχιστον αλλος ενας δισκος ( 40 λιτρα καθαρου νερου ανα δισκο)
3, Για Θεσσαλονικη το συστημα φιαλης CO2 για να κατεβασεις το ph ειναι μονοδρομος (300¤ μαζι με το κοντρολερ)
4. Να απομακρυνεις τα αγγελοψαρα αμεσα γιατι εκτος απο τσιμπηματα τα αγγελοψαρα ενδεχεται να ειναι φορεις μιας ασθενειας που ειναι ακινδυνη για αυτα αλλα επικινδυνη για τους δισκους......
5, Θα κανονισουμε ποτο απο Δευτερα βραδυ να οργανωσουμε το ενυδρειο σου γιατι ειναι πολυ σημαντικο να βρεθει μια ισσοροπια στο ενυδρειο και να μην ρισκαρεις προσθετοντας συνεχεια καινουρια ψαρια να εισαγεις καποια ασθενεια.....
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-05, 12:37
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Αλάτι σε ενυδρείο δίσκων σε μόνιμη βάση;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-12-05, 19:43
ακαραβας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Exclamation mia erotisi!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το νερο σου θελει δουλεια.....Αλλα πριν απο ολο πρεπει να παρεις αποφαση αν θα κανεις δισκοενυδρειο ή θα εχεις ανα κοινωνικο ενυδρειο με ενα βασανισμενο δισκο για οσο καιρο αντεξει.....Αποψη μου ειναι να σκεφτεις σοβαρα αν θες να ασχοληθεις αρκετα ωστε να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες για ενα δισκοενυδρειο και επισης αν εισαι διατεθειμενος να ματωσεις οικονομικα για αυτο...... Αναγκαιο για δισκους ειναι:
1, Αντιστροφη οσμωση για μαλακο και καθαρο νερο (120-150¤)
2, Τουλαχιστον αλλος ενας δισκος ( 40 λιτρα καθαρου νερου ανα δισκο)
3, Για Θεσσαλονικη το συστημα φιαλης CO2 για να κατεβασεις το ph ειναι μονοδρομος (300¤ μαζι με το κοντρολερ)
4. Να απομακρυνεις τα αγγελοψαρα αμεσα γιατι εκτος απο τσιμπηματα τα αγγελοψαρα ενδεχεται να ειναι φορεις μιας ασθενειας που ειναι ακινδυνη για αυτα αλλα επικινδυνη για τους δισκους......
5, Θα κανονισουμε ποτο απο Δευτερα βραδυ να οργανωσουμε το ενυδρειο σου γιατι ειναι πολυ σημαντικο να βρεθει μια ισσοροπια στο ενυδρειο και να μην ρισκαρεις προσθετοντας συνεχεια καινουρια ψαρια να εισαγεις καποια ασθενεια.....
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Απο που ολα αυτα? καποια διευθινση αν γινετε σε παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-05, 15:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

σημερα προμηθευτηκα Α.Ο.....τωρα πως κανω τις αλλαγες νερου..???σε τι ποσοστο βαζω νερο της βρυσης..??? μηπως κανει να κανω την πρωτη μου αλλαγη μονο με νερο Α.Ο..???χρειαζομαι συντομα απαντηση..........οι αλλαγες μου ειναι περιπου το 30% του νερου......και κατι αλλο ο δισκος συνεχιζει να γυνεται....τι κανω..???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-05, 16:12
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Θεόφιλος, ξύσου κι εσύ!

Επειδή φαντάζομαι το πετρώδες νερό της περιοχής σου θα έχει gh πολύ υψηλό το πρώτο καιρό κάνε αλλαγές μόνο από ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-05, 20:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΞΥΝΕΤΑΙ......και ειναι ακομη σκουροχρωμος....να ριξω παλι χοντρο αλατι..???τι να κανω εκτος του να ξυνομαι και ο ιδιος..????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-05, 13:25
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Τι έγινε klaz με το δίσκο τελικά? Δε μας είπες....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-05, 13:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον,ανεβασα τη θερμοκρασια στους 30...το βραδυ ομως λογω οτι μενω στα ορεινα της θεσ/νικης πεφτει παντα 2 βαθμους...!!!!συνεχιζει να ειναι σκουροχρωμος....ξυνεται πιο αραια...εβγαλα και το γκουραμι,που τον ενοχλουσε....τρωει λιγο βεβαια...αλλα τουλαχιστο τρωει....εκανα χθες την πρωτη μου αλλαγη 25% μονο με ρ.ο,και το μονο που κατεβηκε ηταν το KH που πηγε στο 7 απο 12....τι να κανω??? να κανω 2-3 αλλαγες μονο με ρ.ο??? η να αρχισω να κανω μειξη μαζι με νερο της βρυσης απο την επομενη αλλαγη..????και με το αλατι τι να κανω..?να ριξω η οχι..θα καλυτερεψει αν αφησω τη θερμοκρασια ετσι για κανα 2 μερες..???γιωργο βοηθησε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Δισκος με finrot targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-04-05 23:56
ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΣΚΟΥ. targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 16-02-05 23:52
Ο δισκος μου δεν τρωει..... MaGiC Δίσκοι 19 07-08-04 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05551 seconds with 13 queries