Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-09, 13:05
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή νεο 60λιτρο με σκαλαρια

Καλημερα σε ολους στο φορουμ!
Εχω ενα ενυδρειο αλλα δεν το ειχα στρωσει σωστα οποτε το ξανακανω απο την αρχη.
Τα ψαρακια που ειχα μου τα φιλοξενει ενα πετ σοπ.
Εχω πολλες αποριες αλλα η πρωτη που θελω να θεσω ειναι για ενα σκαλαρι που ειναι το πρωτο μου ψαρι.Ειχε και το ταιρι του αλλα μετα απο λιγο καιρο το ειδα πεθαμενο και ξεβαμμενο.....Στεναχωρεθηκα παρα πολυ.Ξερω οτι μαλλον θα φταιει η δικη μου αγνοια για αυτο κιολας ξεκιναω απο την αρχη το ενυδρειο μ,ου/
Το θεμα τωρα ειναι το σκαλαρι μου που τις τελευταιες μερες το εβλεπα καπως περιεργο και την τελευται μερα πριν το δωσω στο πετ σοπο για φυλαξη η ουρα του ηταν σαν φαγωμενη?σαν να ειχε μαζευτει?εχω νομιζω καπου μια φωτο αν θελετε να την βαλω/
Στο πετ σοπ ειπε οτι μπορει να το δαγκωσαν καποια αλλα ψαρια που ειχα αλλα και οτι εχει μυκητες το ψαρι.
Ο αντρας μου πηγε χτες και το επισκεφτηκε το μαγαζι και το ψαρακι ακομα ζει.
ΤΟυ ειπε ο κυριος οτι βαζει φαρμακο στο νερο.Και ισως να ζησει.
Ειναι αμαρτια να πεθανει.Με βαση τις δικες σας εμπιειριες τι λετε να ειναι?και αν ειναι μυκητες γιατρευετε πραγματι?Οτι συμβουλη εχετε καλοδεχουμενη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:23
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-09, 14:39
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

...Καλημέρα σε όλους... Ως νέα εγγεγραμμένη και άσχετη με τα σκαλάρια, θα ήθελα αν κάποιος θέλει και μπορεί, να με βοηθήσει (διάβασα ήδη πάνω από 30 παλαιότερα θέματα εδώ μέσα)
...Προχθές απέκτησα ένα 60άρι ενυδρείο, και χθες πρόσθεσα 3 μικρούλια σκαλαράκια κι ένα ασπρο-μπέζ γατόψαρο (βυθού). Στο pet-shop μου είπαν ότι μπορώ να προσθέσω 2-3 σέρπα ή 2 δολλάρια... ...Είναι σωστή επιλογή...???

(Υ.Γ.: Ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:23
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-09, 14:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καταρχας καλωσηρθες...η επιλογη του ενυδρειου για αρχη ειναι καλη ...πρεπει ομως να φροντισεις στην συνεχεια να μην υπερφορτωσεις το ενυδρειο σου με ψαρια ...με τα σκαλαρια μπορεις να συνδιασεις αφοβα ,τα ημερα gurami καθως και ηδη tetra (σχεδον ολα εκτος των neon k cardinal) ...ελπιζω να βοηθησα.. www.tsamisaquarium.gr εδω θα βρεις πληροφοριες για να ταιριαξεις ψαρια ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-09, 14:49
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

...Θερμά Ευχαριστώ για την "Αμεση Βοήθεια"...
...Αν δεν είναι κατάχρηση καλοσύνης, μήπως θα μπορούσες να μου πεις και αν εκτός από την ψιλή στρογγυλή άμμο σε κόκκους, ΑΝ θα πρέπει να τους βάλω και "κρυψώνες"...??? (κι αν ναι, τί...???)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-09, 14:55
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ευαγγελια καλως ηρθες!
μπορει να ειμαι απειρη αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εχεις ηδη ΠΟΛΛΑ ψαρια για το ενυδρειο σου που ειναι μικρο 60 λιτρα.
σκαλαρια και 3 μαλιστα ΔΕΝ ζουν εκει.ποσο μαλλον να φορτωσεις και αλλα ψαρια.
Ας σου πουνε και οι πιο εμπειροι αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ετσι ειναι.
Εγω εχω 100 λιτρα και 2 σκαλαρια και εχω ακουσει ΠΟΛΛΑ.δεν κανει ...θελουν τουλαχιστον 60 ποντους υψος και χωρο να κολυμπουν.Τα σκαλαρια γινοντια αρκετα μεγαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-09, 14:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεν κανει τπτ...πρωτον θα πρεπει να προσεξεις η αμμος που θα χρησιμοποιησεις να ειναι καταλληλη για τα ειδη ψαριων που εχεις..για παραδειγμα αν σκοπευεις να βαλεις παλι γατοψαρα σιγουρεψου οτι η αμμος δν εχει μυτερα πετραδακια τα οποια θα τους ερεθισουν το στομα και θα πεθανουν απο ασητια ..2 αν βαλεις ψαρακια με εντονα χρωματα χρησιμοποιησε σκουρα αμμο ετσι ωστε να τονιζονται οι χρωματισμοι ...τωρα οσον αφορα τις κρυψωνες θα βρεις πληθωρα στο εμποριο .χρησιμοποιησε πετρες και πλακες οπου θα μπορουν τα ψαρια να βρισκουν καταφυγιο ..επισης φυτα με μακρυα κλωναρια(ψευτικα κατα προτιμηση αν εισαι αρχαρια)ομως φροντισε να αφησεις λιγο χωρο για να κολυμπουν τα ψαρια ../
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-09, 15:00
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Επισης κατι αλλο που εμαθα και ειναι πολυ σημαντικο
ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ....
ΕΜΕΝΑ μου δωσανε κατι ψαρια ως ΑΚΙΝΔΙΝΑ και μου φαγανε το ενα ψαρακι και τσιμπαγαν ΣΥΝΕΧΕΙΑ τα σκαλαρια μου.
ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΛΕΝΕ,Θα ρωτας εδω στο φορουμ.Εγγυημενο αυτο!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κανει τπτ...πρωτον θα πρεπει να προσεξεις η αμμος που θα χρησιμοποιησεις να ειναι καταλληλη για τα ειδη ψαριων που εχεις..για παραδειγμα αν σκοπευεις να βαλεις παλι γατοψαρα σιγουρεψου οτι η αμμος δν εχει μυτερα πετραδακια τα οποια θα τους ερεθισουν το στομα και θα πεθανουν απο ασητια ..2 αν βαλεις ψαρακια με εντονα χρωματα χρησιμοποιησε σκουρα αμμο ετσι ωστε να τονιζονται οι χρωματισμοι ...τωρα οσον αφορα τις κρυψωνες θα βρεις πληθωρα στο εμποριο .χρησιμοποιησε πετρες και πλακες οπου θα μπορουν τα ψαρια να βρισκουν καταφυγιο ..επισης φυτα με μακρυα κλωναρια(ψευτικα κατα προτιμηση αν εισαι αρχαρια)ομως φροντισε να αφησεις λιγο χωρο για να κολυμπουν τα ψαρια ../
Καλησπερα πλατυ!
Χωρις να ειμαι σιγουρη ξαναλεω λογω ελλειψης εμπειριας....πιστευω οτ ιτα ψευτικα φυτα δεν κανουν καλο σε ενα ενυδρειο.Ακομα και ως αρχαριος καποιος καλο ειναι να διαλεξει αληθινο φυτο και ας μην βαλει τοσα πολλα.
ΜΕ τα πλαστικα τα ψαρακια μπορουν να τραυματιστουν.Ασε που δεν δενιε τελικα ομορφα στο τελος οταν εχεις ενα ομορφο ενυδρειο με ζωτνανα ψαρια και ψευτικα λουλουδια.
Για μενα κανονας ειναι τιποτα ψευτικο.ουτε διακοσμητικα/.
Μπορει να βαλει κανεις πετρες , ξυλα , και αλλα αληθινα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jasperaki81 : 08-11-09 στις 15:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-09, 15:03
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Προς: jasperaki81

Σ' ευχαριστώ (κι εσένα) για το "καλωσόρισμα" και τις συμβουλές... ...Κι εγώ, -όπως οι περισσότεροι αρχάριοι-, ευελπιστώ ότι σε κανα εξάμηνο που θα μεγαλώσουν τα σκαλαράκια (τώρα το κεντρικό σώμα τους είναι όσο ένα 2ευρο), ότι θα πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (120L)... Το ένα σκαλάρι είναι κατάλευκο, και τα άλλα δύο ασημόμαυρα... Δεν ξέρω καν αν θα γίνει ένα ζευγάρι...
Να βάλω άλλο ένα μαύρο μικρό γατόψαρο ή ένα μικρό (βυθού) καρχαριάκι...???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-09, 15:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ευαγγελια εχε υποψην σου οτι τα σκαλαρια φτανουν σε μεγεθος (καθετα ) μεχρι και 30 εκατοστα.....φροντισε ο αριθμος σκαλαριων που θα εχεις στο 120λιτρο να μην ξεπερναει τα 3 γτ θα εχεις προβλημα ..πολυ δυσκολη η αναπαραγωγη ψαξε στο www.tsamisaquarium.gr ..καλυτερα προτιμισε γατοψαρακια τα οποια δν ειναι αγρια καθοτι οταν μεγαλωσουν θα προσκολουνται στα σκαλαρια και θα τους ρουφουν τα λεπια.θα σου συνιστουσα να βαλλεις γαριδες οι οποιες θα καθαριζουν ψαρια και βυθο..φιλικα ...¨)))
-------------------------
οσον αφορα τα ψευτικα φυτα που ανεφερες αν υπαρχει οξυγονωτης στο ενυδρειο δν υπαρχει προβλημα...τα αληθινα φυτα θελουν πολυ μα πολυ φροντιδα...στο εμποριο κυκλοφορουν φυτα ριζες και πετρες που ειναι ειδικα διαμορφωμενες για να μην τραυματιζονται τα ψαρια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 08-11-09 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-09, 15:32
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Προς: platy

...Σ' Ευχαριστώ πάρα πολύ , για όλες τις συμβουλές-υποδείξεις...
...Αν και όταν έχεις χρόνο, γράψε μου αν ισχύει (αυτό που διάβασα σε παλαιότερο θέμα), ότι τα Σκαλάρια θέλουν "Χαμηλό Φωτισμό"...
(Το 60L ενυδρείο μου έχει μια Resun D15W, αλλά νομίζω ότι είναι δυνατό φως...)
...Να τους κλείνω τον φωτισμό τη νύχτα...???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-09, 15:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν το ενυδρειο σου εχει μια λαμπα και ειναι και 15 πες μου πρωτα τι χρωματος ειναι και θα σε κατατοπισω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-09, 15:43
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ΛΕΥΚΗ, αλλά τη νύχτα -νομίζω- ότι είναι πολύ έντονο το φως της για 60ρι ενυδρείο... Να το σβήνω το φως στις 10 το βράδυ...???
(Μη γελάς... είμαι παντελώς άσχετη , ειδικά με τα σκαλάρια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:24
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-09, 15:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ποσες ωρες συνολικα δουλευει ο φωτισμος του ενυδρειου σου???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-09, 15:44
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Πολλες οι ερωτησεις μου!!!!

Ξερω οτι το φως το αναβουμε συγκικριμενες ωρες.ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΦΩΤΑ πχ κοκκινα μπλε κτλ αλλα ΗΜΕΡΑΣ.
Το φως το βραδυ το κλεινουμε.Ετσι γνωριζω.Ας μας πουν οι υπολοιποι.
Εγω το φως το εχω αναμενο απο 11 πρωι ως 9-10 βραδυ και παλι θεωρω οτι ειναι πολλες ωρες αναμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-09, 15:46
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Χθες στις 12 το μεσημέρι έβαλα μέσα τα ψαράκια, και τον φωτισμό τον είχα ανοικτό από τις 3 έως τις 10 το βράδυ...
...Καλώς έπραξα...??? ...ή όχι...???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:27
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-09, 15:49
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω οτι το φως πρεπει να παραμενει ανοιχτο 8 με 9 ωρες...τις βραδυνες ωρες ειναι υποχρεωτικο το κλεισιμο της λαμπας ...τωρα καλο ειναι να συνδιασεις λαμπες αν ειναι εφικτο βεβαια ...δηλαδη κυκλοφορουν λαμπες οι οποιες ειναι καταλληλες μονο για τροπικα ενυδρεια και συνδιαζονται με λευκες ...αυτο δινει στα ψαρια την αισθηση του φυσικου περιβαλλοντος ...οσο για το ποσο σχετικη εισαι ......τι να πω και γω ειμαι μικρος αλλα μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα τα εμαθα σχεδον ολα...:P
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-09, 15:50
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Αυτό το : "τα σκαλαρια φτανουν σε μεγεθος (καθετα ) μεχρι και 30 εκατοστα" πολύ με προβληματίζει...
Σε πόσους -περίπου- μήνες θα γίνουν τα μικρούλια μου, τόσο "τερατάκια"...???
(...Αυτό ΔΕΝ μου το είπαν στο petshop...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:27
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-11-09, 15:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα ψαρακια που ηρθαν απο το πετ σοπ??? αν ηταν απο το πετ σοπ εκανες τα απαιρετητα πριν τα μεταφερεις???
κατα την γνωμη μου το φως επρεπε να ειναι ανοιχτο απο την στιγμη π μπηκαν τα ψαρακια...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-11-09, 15:52
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις.
τα σκαλαρια χρειαζονται τουλαχιστον 200 λιτρα ενυδρειο με μεγαλο υψος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-11-09, 15:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ευαγγελια πρεπει να γνωριζεις οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου σου και την ποιοτητα ζωης που τους προσφερεις ..με το καθετα εννοω σε μικος τα 30 εκατοστα τα 3 πτερυγια της πλατης τους...τωρα τα δικα μου τα εχω 4 μηνες και ειναι γυρω στα 12 εκ το μεγαλο και 8 το μικρο....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-09, 15:58
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

platy
...Μου είπε ο πετ-σοπ-άς , να μην έχει φωτισμό όταν τα βάλω μέσα, και για 2-3 ώρες να μην τους ανάψω το φωτισμό, για να "προσαρμοστούν"...
...ΑΧ! ...Μάλλον έκανα λάθος επιλογή ψαριών, με την παρότρυνση του μαγαζάτορα βέβαια...
...Ξαφνικά , σε 24 ώρες , έγινα "μάνα-προστάτης" σε ΤΡΙΔΥΜΑ (σκαλάρια), που λίαν συντόμως ΔΕΝ θα χωρούν στο 60L ενυδρείο...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-11-09, 16:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
QUOTE=platy

Χθες στις 12 το μεσημέρι έβαλα μέσα τα ψαράκια, και τον φωτισμό τον είχα ανοικτό από τις 3 έως τις 10 το βράδυ...
...Καλώς έπραξα...??? ...ή όχι...???
εκανες τα απαραιτητα πριν τα βαλεις μεσα???
-------------------------
ξαναπες μου....στο ενυδρειο π εβαλες τα σκαλαρια υπηρχαν και αλλα ψαρια...βαλε μια φωτο αν μπορεις ..μανα προστατης?????/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 08-11-09 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-11-09, 16:05
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανες τα απαραιτητα πριν τα βαλεις μεσα???
ΝΑΙ. Από το προηγούμενο απόγευμα, έβαλα μαζί με το νερό, Sera Aquatan (βελτιωτικό νερού-μπλέ) και μετά από μια ώρα και Sera Bio Nitrevec (βιολογικό υλικό φίλτρου-κόκκινο) , συν τον θερμοστάτη 26-27 βαθμούς , και το Fluval Filter... α, και τους λευκούς ψιλούς στρογγυλούς κόκκους άμμου...
...Επρεπε και κάτι άλλο...???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-11-09, 16:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τωρα με μπερδεψες εξηγησε μου ...το ενυδρειο ηταν αδειο για ενα χρονικο διαστημα???και εχτες ξεκινησες ξανα την λειτουργια ....αν οχι τοτε σωστα επραξες με τα φαρμακα μονο που σε αυτες τις περιπτωσεις μεταφορας ψαριων ,,..πρεπει να βαζουμε στην σακουλα 2-3 ποτηρια απο το νερο του ενυδρειου και μετα απο κανα 10 λεπτο το λιγοτερο να τα βαζουμε στο ενυδρειο αλλα προσοχη '' μονο με την αποχη'' διοτι ενδεχετε ασενειες του πετ σοπ να μεταφερθουν στο ενυδρειο σου
...Υ.Γ εξηγησε μου τι εκανες ¨..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-11-09, 16:14
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα με μπερδεψες εξηγησε μου ...το ενυδρειο ηταν αδειο για ενα χρονικο διαστημα???και εχτες ξεκινησες ξανα την λειτουργια ....αν οχι τοτε σωστα επραξες με τα φαρμακα μονο που σε αυτες τις περιπτωσεις μεταφορας ψαριων ,,..πρεπει να βαζουμε στην σακουλα 2-3 ποτηρια απο το νερο του ενυδρειου και μετα απο κανα 10 λεπτο το λιγοτερο να τα βαζουμε στο ενυδρειο αλλα προσοχη '' μονο με την αποχη'' διοτι ενδεχετε ασενειες του πετ σοπ να μεταφερθουν στο ενυδρειο σου
...Υ.Γ εξηγησε μου τι εκανες ¨..
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ... Σχετικά με το "άδειασμα" των ψαριών, το έκανα όπως έλεγαν οι οδηγίες (η σακούλα αρχικά να επιπλέει, μετά από μισή ώρα ένα ποτήρι νερό του ενυδρείου, και μετά από άλλη μισή ώρα, άλλο ένα ποτήρι νερό του ενυδρείου... Απόχη , ΔΕΝ είχα όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-11-09, 16:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

χμμμ καλα ως εδω αλλα αμφιβαλλο για το αν δημιουγηθηκε περιβαλλον για τα ψαρακια ...το ενυρειο επρεπε να δουλεψει τουλαχιστον 3 μερες πριν ερθουν τα ψαρακια και αυτο για να προλαβουν να αναπτυχθουν οργανισμοι.....αφου ομως βαζεις nitrivec k aquatan θα εισαι καλυμενη ...τωρα τι εχεις στο ενυδρειο...(την αμμο την επλυνες με καυτο νερο???) βαλε καμια εικονα ...ετσι να βλεπουμε τι γινεται αν ειναι εφικτο....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-11-09, 16:20
jasperaki81 Ο χρήστης jasperaki81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: palio faliro
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευγενια.Το ενυδρειο σου εφοσον δεν λειτουργουσε εναν χρονο το εστρωσες>?με διαφορους τροπους που μπορεις να βρεις μεσα στο φορουμ.
Αφορα την αμμωνια στο νερο που δημιουργουνται απο τα περιττωματα τους και το φαγητο.Μπορουν να παθουν σοβαρες επιπτωσεις στα ψαρια σου.

Το στρωνεις αρχικα και μετα βαζεις τα ψαρια.
Εκανες τεστ να μετησεις το ph ., kai ola ta ypoloipa me υγρα κατα προτιμηση τεστ?

ΚΑι εγω νομιζα οτι ειναι απλο και εριξα ψαρια και τελικα φου πεθαναν μερικα τα εβγαλα και το ξανακανω απο την αρχη με ΣΩΣΤΟ στρωσιμο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ καλα ως εδω αλλα αμφιβαλλο για το αν δημιουγηθηκε περιβαλλον για τα ψαρακια ...το ενυρειο επρεπε να δουλεψει τουλαχιστον 3 μερες πριν ερθουν τα ψαρακια και αυτο για να προλαβουν να αναπτυχθουν οργανισμοι.....αφου ομως βαζεις nitrivec k aquatan θα εισαι καλυμενη ...τωρα τι εχεις στο ενυδρειο...(την αμμο την επλυνες με καυτο νερο???) βαλε καμια εικονα ...ετσι να βλεπουμε τι γινεται αν ειναι εφικτο....
τρεις μερες δεν ειναι αρκετες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jasperaki81 : 08-11-09 στις 16:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-11-09, 16:23
ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ Ο χρήστης ΕVELINA_EYAΓΓΕΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τώρα έχω 3 πολύ μικρά σκαλαράκια (το κεντρικό "σώμα" τους είναι όσο το 2ευρω) και ένα μικρό λευκο-μπεζ γατόψαρο βυθού...
...Την άμμο, προνόησα και την έπλυνα 3 φορές, αλλά με κρύο νερό...
...Ε, ο πετ-σοπ-άς απλά μου τα πούλησε... Δεν μου είπε και τι να κάνω...
...Ας είναι καλά το site σας κι εσείς οι ειδήμονες φιλότιμοι χομπίστες, κι έτσι από εχθές το βράδυ -ετεροχρονισμένα- διαβάζω παλιότερα θέματα" , μπας και κατατοπιστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-11-09 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-11-09, 16:24
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχουμε πει και σε διαφορες ανακοινωσεις και στους κανονες του φορουμ, αλλά καλο ειναι να υπαρχει και μονιμο εδω, μιας και κατα καιρους η ιστορια επαναλαμβανεται.
Παρατηρειται συχνα, καποιοι νεοι χρηστες και αρχαριοι στο χομπυ, αφου ξεκινησουν σιγα σιγα και με την βοηθεια αλλων παλιοτερων αρχισουν να βλεπουν καποια αποτελεσματα σωστα, μεσα στον ενθουσιασμο τους να ξεκινουν να απαντανε σε ερωτησεις αλλων αρχαριων χωρις σταματημο. Ο ενθουσιασμος, η καλη προθεση, κι η διαθεση να βοηθησουν ειναι κατανοητα, αλλά συνηθως μεσα στον ενθουσιασμο και την διαθεση να απαντησουν, κανουν πολλα λαθη που ισως τα πληρωσουν οι ερωτουντες (και τα ψαρια τους). Γιαυτο, αν δεν ειστε σιγουροι γιαυτο που λετε, καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.
Platy, τράβα χειρόφρενο γιατί έχει πάει η ανακρίβεια σύννεφο.
Evelina αν μπορείς πήγαινε τα ψάρια -όσο πιο σύντομα μπορείς- πίσω στο κατάστημα που τα αγόρασες, μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου, αλλίως τα ψαράκια θα πάθουν ανεπανόρθωτη ζημιά - αν όχι θάνατο.
Θα μου πεις τι σου λέω τώρα, αλλά θα πρέπει να μάθεις τα βασικά της λειτουργίας ενός ενυδρείου πριν προχωρήσεις.
Οπότε διάβασε τα υπομνήματα αυτής την κατηγορίας : http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-11-09, 16:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

jasp απο την στιγμη που χρησιμοποιεις νιτριβεκ και ακουαταν απο την πρωτη μερα για στρωσιμο( χωρις ψαρια εννοειται ) τοτε το πολυ σε 3 ημερες εισαι ετοιμος/η το γραφουν ολα τα βοηθητικα βιβλια σχεδον ,,,,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Platy, τράβα χειρόφρενο γιατί έχει πάει η ανακρίβεια σύννεφο.
Evelina αν μπορείς πήγαινε τα ψάρια -όσο πιο σύντομα μπορείς- πίσω στο κατάστημα που τα αγόρασες, μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου, αλλίως τα ψαράκια θα πάθουν ανεπανόρθωτη ζημιά - αν όχι θάνατο.
Θα μου πεις τι σου λέω τώρα, αλλά θα πρέπει να μάθεις τα βασικά της λειτουργίας ενός ενυδρείου πριν προχωρήσεις.
Οπότε διάβασε τα υπομνήματα αυτής την κατηγορίας : http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
φιλε πραττω αναλογα με αυτα που ξερω αν εχεις κατι το οποιο θα μας φανει χρησιμο δν εχεις παρα να μας το πεις ..απο οτι βλεπεις και συ η κατασταση ειναι μπερδεμενη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 08-11-09 στις 16:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια για 60λιτρο velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 24 20-10-09 22:16
Καθαριστής βυθού για 60λιτρο; μελινακι Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 27-02-08 13:58
60λιτρο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ serifios Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 25-03-07 17:28
θα αντέξει για βάση σε 60λιτρο drakoulis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 27-01-06 02:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09024 seconds with 13 queries