Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-09, 20:11
kanakis Ο χρήστης kanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ TETRA EX 700

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑ ΕΧ 700 ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ. ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΕΣΤΑΖΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ. ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ AQUARISTIKSHOP ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΠΙΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΧΑΣΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΙΣΩ? ΣΤΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ "ΧΕΡΟΥΛΙΑ" ΠΟΥ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΔΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΚΤΩ ΣΤΑΖΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ O-RING, ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΚΑΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΝΕΡΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? HELP PLEASE...:(
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-09, 21:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!! συγνωμη ..δεν ξερω να σου απαντησω αλλα θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μη φωναζεις (οταν γραφεις κεφαλαια ετσι φαινεται)..κανει κουραστικο το διαβασμα του ποστ σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-09, 22:24
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Λεμεσιανε βαλε λιγο βαζελινη στο O ring και θα φτιάξει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-09, 23:01
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω πως το πιο πιθανό(εφόσον δεν έγινε τίποτε με το O-ring) είναι να έχεις πρόβλημα με το τμήμα που κουμπώνει επάνω στο φίλτρο και φέρει τα βανάκια (εκείνο το μαύρο). Έφαγα πολλές ώρες για να το ανακαλύψω. Αυτό που γίνεται είναι το ότι το τμήμα αυτό χάνει από μια από τις πολλές συνδέσεις του με αποτέλεσμα το νερό να καταλήγει μέσα στην κεφαλή του φίλτρου και όταν αυτή γεμίσει αρχίζει να χάνει από το σημείο που αυτή εφάπτεται στον κάδο δίνοντας την εντύπωση πως χάνει ο δακτύλιος στεγάνωσης (O-ring).
Δοκίμασε να πλύνεις το τμήμα αυτό κάτω από τρεχούμενο νερό ενώ ταυτόχρονα ανοιγοκλείνεις τον μοχλό ασφάλισης που έχει. Ίσως να έχει μπει κάτι μέσα. Αν δεν γίνει τίποτε το μόνο γρήγορο που μπορείς να κάνεις είναι να προμηθευτείς ένα νέο τμήμα (αυτό με τις βάννες) από κάποιο κατάστημα (υπάρχουν ανταλλακτικά).
Αν δεν έχεις δυνατότητα να σταματήσεις την λειτουργία του φίλτρου (θα χάσεις φυσικά την όποια βιολογία σου αν το κάνεις) τότε το λειτουργείς μέσα σε έναν κουβά για να μην έχεις πρόβλημα με τα νερά μέχρι να βρείς το ανταλλακτικό) και αναπληρώνεις το χαμένο νερό.

Υ.Γ. Τα ηλεκτρικά μέρη εντός της κεφαλής είναι υδατοστεγή και δεν έχουν πρόβλημα με το νερό που μπαίνει μέσα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-09, 20:26
kanakis Ο χρήστης kanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεμεσιανε βαλε λιγο βαζελινη στο O ring και θα φτιάξει
φιλε εχω βαλει και βαζελινη και γρασο, και αλλαξα o-ring, δεν αλλαξε τιποτα. τωρα δοκιμαζω να το λειτουργησω χωρις τα υλικα μηπως και φταιει η διαταξη των υλικων...
-------------------------
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
Από προσωπική εμπειρία θα σου πω πως το πιο πιθανό(εφόσον δεν έγινε τίποτε με το O-ring) είναι να έχεις πρόβλημα με το τμήμα που κουμπώνει επάνω στο φίλτρο και φέρει τα βανάκια (εκείνο το μαύρο). Έφαγα πολλές ώρες για να το ανακαλύψω. Αυτό που γίνεται είναι το ότι το τμήμα αυτό χάνει από μια από τις πολλές συνδέσεις του με αποτέλεσμα το νερό να καταλήγει μέσα στην κεφαλή του φίλτρου και όταν αυτή γεμίσει αρχίζει να χάνει από το σημείο που αυτή εφάπτεται στον κάδο δίνοντας την εντύπωση πως χάνει ο δακτύλιος στεγάνωσης (O-ring).
Δοκίμασε να πλύνεις το τμήμα αυτό κάτω από τρεχούμενο νερό ενώ ταυτόχρονα ανοιγοκλείνεις τον μοχλό ασφάλισης που έχει. Ίσως να έχει μπει κάτι μέσα. Αν δεν γίνει τίποτε το μόνο γρήγορο που μπορείς να κάνεις είναι να προμηθευτείς ένα νέο τμήμα (αυτό με τις βάννες) από κάποιο κατάστημα (υπάρχουν ανταλλακτικά).
Αν δεν έχεις δυνατότητα να σταματήσεις την λειτουργία του φίλτρου (θα χάσεις φυσικά την όποια βιολογία σου αν το κάνεις) τότε το λειτουργείς μέσα σε έναν κουβά για να μην έχεις πρόβλημα με τα νερά μέχρι να βρείς το ανταλλακτικό) και αναπληρώνεις το χαμένο νερό.

Υ.Γ. Τα ηλεκτρικά μέρη εντός της κεφαλής είναι υδατοστεγή και δεν έχουν πρόβλημα με το νερό που μπαίνει μέσα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία
κωστα ευχαριστω πολυ για το μυνημα.
καταρχην δοκιμασα αυτο που μου ειπες να το πλυνω και δεν εγινε τιποτα, παλι τα ιδια...
οσον αφορα το ανταλακτικο, το θεμα ειναι οτι ειναι καινουργιο το φιλτρο, πρωτη φορα το βαζω σε λειτουργια και εχει 3 χρονια εγγυηση. δεν θελω να δωσω αλλα λεφτα αν γινεται να μου το φτιαξουν. το θεμα ειναι οτι το πηρα απο γερμανια(aquaristikshop), και θα θελει σιγουρα ενα μηνα μεχρι να το παρουν να το φτιαξουν και να μου το στειλουν, και δε θελω... αν δεν βρω λυση, θα αναγκαστω να το στειλω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanakis : 25-03-09 στις 20:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-09, 20:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...λογικα θα επρεπε να σε καλυψει ο εδω αντιπροσωπος,αλλα αν δεν, στειλτο οσο ειναι νωρις
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-09, 20:37
kanakis Ο χρήστης kanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...λογικα θα επρεπε να σε καλυψει ο εδω αντιπροσωπος,αλλα αν δεν, στειλτο οσο ειναι νωρις
αυτο ειναι το προβλημα ρε φιλε, και εστειλα email "διαμαρτυριας" στην τετρα. ειναι δυνατων να εχει 3 χρονια εγγυηση, και ο επισημος εισαγωγεας τετρα στην κυπρο, να αρνηται να το φτιαξει δωρεαν?!!!!!
ειναι ξεφτιλες...
θα στειλω και αλλο email να τους κραξω στην τετρα γερμανιας, μπας και γινει τιποτε και μου το φτιαξουν απο εδω τζαμπα, για να μην χρειστει να το στειλω γερμανια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-09, 20:56
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Να το κάνεις, πίεσε τους όσο μπορείς δεν έχεις να χάσεις τίποτε περισσότερο.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με τα φιλτρα της TETRA Dinos- Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 11-09-09 19:51
tetra faxkosit Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 22-07-08 09:16
cardinal tetra stav Γλυκό νερό - Γενικά 17 08-03-07 08:49
Co2 Tetra IVAN Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 14-02-06 14:25
Συμπεριφορά Tetra Apostolis Γλυκό νερό - Γενικά 2 17-11-05 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04196 seconds with 13 queries