Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-10, 09:43
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Question Σαλιγκαρια στην επιφανεια

Καλημερα και παλι!
Ενυδρειο:120λ 1.00χ30χ40
φιλτρο: Biobox2 με μακαρονι και υαλοβαμβακα στραμενο να κανει αναταραξη στην επιφανεια
ψαρια: ενα ζευγαρι paradise gourami,3*congo tetra και 3* albino black widow tetra..(α επισης και ενα αξιαγαπητο μωρο guppy που ηρθε λαθρεπιβατης!!)
Ασπονδυλα:αρκετα κωνοειδη, 3 αpple snails,3 clea helena
φυτα: εχω 2-3 ειδη φυτεμενα (δεν ξερω ακομα ονοματα...) και καποια επιφανειας
Φωτισμος:30w ροζε
θερμοκρασια:22,5 βαθμοι κελσιου
Διακοσμηση:3πετρες
Μετρησεις: χτες πριν την αλλαγημε στικς της sera 0,1 με το ζορι αμμωνια,0 νιτρωδη,0 νιτρικα.χτες εκκανα αλλαγη 30% ,μετρησα σημερα 0ammonia 0 νιτρωδη 0 νιτρικα(δεν ξερω αν ειχε ελλαχιστα νιτρικα αλλα δεν μου φανηκε για ροζ...)

Σημερα για καποιο λογο βρηκα 4-5 σαλιγκαρια στην επιφανεια αλλα ζωντανα το ενα μαλιστα ανοιγοκλεινε το στομα του... (τα ακουμπησα και πεσαν παλι μεσα)αλλα ολα τα υπολοιπα(πανω απο 25 ηταν στον βυθο πανω στις πετρες...) τα ψαρια ειναι ολα οκ και παιζουν ,κινουντε νορμαλ σε ολο το βαθος του ενυδρειου οπως επισης και τρωνε με ορεξη σημερα που ταισα λιγο...Επισης η επιφανεια του νερου εχει κατι Ασπρες κυλιδες που φαινονται ελαχιστα...
Τι μπορει να ειναι λετε να εχω κανενα προβλημα?
Υπαρχει πιθανοτητα να μην επιασε το μπολι? νιτρικα μηπως ειναι 0 λογο χαμηλης ιχθυοφορτισης και μπορει να τα διασπουν τα φυτα?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για το μεγαλο ποστ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-10, 10:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πρεπει να ανεβασεις τη θερμοκρασια σου. γιατι 22.5?? με το μπολι εβαλες κατευθειαν και ολα τα ψαρια?? ειναι πολλα ΑΝ εγινε ετσι. τα στικς ειναι λιγο αμφιλεγομενα ...
σε τοσο κρισιμη φαση που δουλευεις με μπολι και βαζεις αρκετα ψαρια θα επρεπε να εχεις κατ'εμε οπωσδηποτε τα υγρα τεστ. δε μπορω να μην αμφισβητησω τις μετρησεις....(εχουν τα στικς της σερα και ενδειξη αμμωνιας??)
τα κωνοειδη (melanoeides tuberculata) αν μιλαμε για αυτα...δεν αφηνουν τον πυθμενα τη μερα...αν σκαρφαλωνουν στα τζαμια ή την επιφανεια σε μεγαλους αριθμους κατα τη διαρκεια της μερας ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα στην ποιοτητα του νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-10, 10:51
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Θερμοκρασια το ειχα 23,9 απλα κατεβασα χτες ενα κλικ τον θερμοστατη και πηγε 22,5 σημερα που το ειδα.το paradise εχει acceptable θερμοκρασιες:
Temperature: 61-81 ° F (16-27 °C )
το widow tetra απο 20-26
και το congo tetra 23-26 οποτε ειπα να το βαλω ενδιαμεσα...


Για αμμωνια εχω της Hs αυτα με ενα φυαλιδιο που το γεμιζεις μεχρι μια γραμμουλα νερο και βουτας μεσα ενα στικ και παιρνει χρωμα το νερο..τα ειχα συγκρινει με υγρα τεστ στην εργασια μου οταν ειχαν ερθει απο γνωστο καταστημα κηφισιας για συντηρηση (πριν στρωσει το φιλτρο)και εδειξαν το ιδιο..

Τα σαλιγκαρια ειναι στον βυθο και κατω απο τις πετρες...αν εχω σβηστα τα φωτα βγαινουν ολα παγανια και ανεβαινουν τα περισσοτερα στις πετρες και αλλα στα τζαμια..απλα σημερα το πρωι που αναψα το φως του δωματιου και ανοιξα το καπακι ειδα 3-4 να επιπλεουν αλλα να ειναι ζωντανα...ολα τα αλλα ηταν κατω και στο τζαμι μερικα..οσο για το μπολι εβαλα πολυ λασπη (ενα σακουλι γεματο) αλλα επειδη εχω τις επιφυλλαξεις μου κανω 30% ανα 2-3 μερες

Ειχα διαβασει οτι αν επιπλεουν μπορει να μην παει καλα κατι με το νερο γιαυτο και ανοιξα το τοπικ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-10, 11:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλυτερα μια θερμοκρασια 24-25.
αν βασιζεσαι στις μετρησεις σου οκ...και καλα κανεις με τις αλλαγες αυτη την "κρισιμη" περιοδο.
2-3 σαλιγκαρακια να επιπλεουν δε σημαινει κατι μαλλον....
αν υπηρχε προβλημα θα "ξεσηκωνονταν" ολοκληρος ο πληθυσμος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-10, 11:23
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Oποτε μαλλον δεν θα υπαρχει προβλημα αλλα θα το παρακολουθησω...Ευχαριστω για την βοηθεια!
Θα κοιταξω να παρω Υγρα τεστ παντως συντομα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυσαλλιδες στην επιφανεια aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 8 05-02-10 12:43
φυσαλιδες στην επιφανεια giannisqq Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-10 18:22
φλας στην επιφανεια dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 25 30-01-09 17:46
ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? (ψαρια στην επιφανεια) moudi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 31-07-08 09:49
SOS (Λαδια στην επιφανεια) GP250381 Γλυκό νερό - Γενικά 2 10-01-07 07:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03681 seconds with 13 queries