Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-01-12, 22:57
renaki Ο χρήστης renaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις πληροφοριες.απλα δεν ξερω αν θα προλαβω γιατι ειναι μερες που δεν τρωει..λυπαμαι που τοσο καιρο τον ταλαιπωρησα κ εμεινα μονο σε οσα μου ειπε το pet shop.γιατι τωρα απλα δεν ηξερε τι να μου πει για να αντιμετωπιστει το προβλημα.δηλαδη θεωρεις με αλλαγες οπως ενυδρειο, θερμοστατη κ δεν ξερω κ γω τι αλλο(μου φαινεται δυσκολη η διαδικασια με το στρωσιμο φιλτρου που διαβασα), θα γινει καλα?κ ποτε να τον ταισω?το ταιζω bloodworms.η γυαλα ειναι τετραγωνη 6 λιτρων οπως προανεφερα ,ποτε δεν την επλυνα με σαπουνι, μονο με νερακι κ στο νερο της βρυσης που εβαζα εριχνα 5 σταγονες sera aquatan. και κατι ακομη τι εννοεις χωρις αμμωνια?κ παλι σε ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-01-12, 01:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε 6 λιτρα τα μονα ψαρια που επιτρεπεται να μπουν ειναι αυτα που εχουν μαγειρευτει!
Τα λιτρα σου ειναι θανασιμα λιγα. Τωρα για το αν εχει ελπιδες, φυσιολογικα ΝΑΙ, αλλα πρεπει ΑΜΕΣΑ να τον βαλεις καπου σε καθαρο νερο και σε θερμο μερος και αν μπορεις αυτιο παρε θερμοστατη.
Για το στρωσιμο ξεχνα τιος παραδοσιακες μεθοδους, θα βαλεις αγγελια γραφοντας την περιοχη σου και θα παρεις μπολι (σιγουρα ολο και καποιος συνχομπυστας θα μενει κοντα σου να σου δωσει λιγη μπιχλα απο τα φιλτρα του)
Αν δεν μπορεις αμεσα να παρεις ενυδρειο (καμια 40ρια λιτρα τουλαχιστον) παρε για αρχη εκεινες τις τεραστιες ασπρες ημιδιαφανεις πλαστικες θηκες που εχει το ΙΚΕΑ η εστω στην αναγγη καμια καθαρη λεκανη.
Μεχρι να ολοκληρωσεις τη διαδικασια προσπαθησε να μην ταιζεις ή να ταιζεις με μετρο (απειροελαχιστα, ενα -δυο σκουλικακια ανα διημερο)
Αφου του φτιαξεις καπως τις συνθηκες καλο ειναι να του ριξεις και καμια πολυβιταμινη (η fishtamin ειναι οι πιο συμφερουσες)


και ΜΗΝ ακους τα petshop. οι περισσοτεροι ειναι εντελως ασχετοι.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-01-12, 13:20
renaki Ο χρήστης renaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2012
Περιοχή: καλλιθεα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

καλημερα.πηγα κ πηρα θερμοστατη κ βιταμινες. θα παρω για αρχη αυτο απο το ικεα που ειπες, προσωρινα μεχρι να παρω ενυδρειο. σε ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες. ελπιζω να τον σωσω
-------------------------
ηθελα να σε ρωτησω κ κατι ακομη. σε αυτη την θηκη απο τα ικεα τι να τις βαλω απο πανω μη τυχον πηδηξει? αυτος μου εδωσε θερμοστατη 25w, scuba, δεν ξερω αν ειναι καλος. αυτος ο θερμοστατης οταν παρω ενυδειο μεχρι ποσα λιτρα κανει? μου ειπε μεχρι 40 αλλα ρωταω για καλο κ κακο. πηρα κ χαλικακια activ-betta. να τα βαλω κ αυτα σημερα? κ αν πανε ολα καλα να τον ταισω ενα σκουλικακι μουλιασμενο σε βιταμινη που διαβασα? πηρα αυτη που μου ειπες..κ σχετικα με την αλλαγη του νερου μεχρι να γινουν ολα οπως πρεπει καθε ποτε πρεπει να την κανω? sorry απλα ειμαι ασχετη κ αυτες τις μερες διαβαζω ολα αυτα που εχετε γραψει, εχω μπερδευτει κ αγχωθει, κ δεν θελω να χασω τον Ερμη μου. ξερω οτι τα λαθη μου ειναι πολλα αλλα ελπιζω συντομα να μην κανω τοσα..θα με βοηθουσες αν μου εδινες αυτες τις απαντησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη renaki : 14-01-12 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-01-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χαλικι καλο ειναι να εχει φυσικα τωρα το active betta δεν το ξερω...
Ο θερμοστατης εναι οκ, λιγο μικρος αλλα θα κανει τη δουλεια του χωρις προβλημα, απλα θα καιει λιγη ωρα παραπανω.
Τωρα σχετικα με το καπακι, φυσικα και πρεπει να βαλεις κατι απο πανω, ειτε σε καπακι ειτε σε ζελατινη τροφιμων με ενα ανοιγμα αλλα χαλαρα να μη στερηθει το οξυγονο.
Ο κυριος λογος δεν ειναι τοσο για να μην πηδηξει (παρολα αυτα που ακουγονται, πιστεψε με ποτε δεν πηδανε αν ζουν σε σωστο περιβαλλον και ειναι ευτυχισμενοι) αλλα πολυ περισσοτερο γιατι πρεπει να αναπνεει υγρο αερα ο οποιος να εχει θερμοκρασια αν γινεται ιδια με αυτη του ενυδρειου, η τεσπα καπου κοντα.
Επι του παροντος μεχρι να τον βαλεις στο μεγαλο κουτι πρεπει να κανεις μεγαλες αλλαγες νερου, αλλα να φροντιζεις να εχει περιπου τη θερμοκρασια του ενυδρειου (χρησιμοποιησε το θερμοστατη σε μια καθαρη λεκανη) και φυσικα με λιγο αντιχλωριο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχος σε 25Λ bebeto Bettas 17 07-04-11 14:37
Φωτογραφικη του newbie Roussaks Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 31 05-11-10 02:32
gyppies-newbie-low bugget-βοηθεια για στησιμο polis2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-08-10 08:44
Red Cap vs μονομαχος... Kunkka Χρυσόψαρα 25 11-11-09 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03443 seconds with 14 queries