Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-11, 12:28   #1
Τι βαζω στο νερο της Α/Ο
 
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC
Member
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος 02-06-11, 12:28
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σας φίλοι μου
Αυτές τις μέρες φτιάχνω την συνδεσμολογία της Α/Ο για να την βάλω σε λειτουργία .Από ότι κατάλαβα όμως εκτός από χαμηλό ph. έχουμε και μηδενικά gh και kh αυτό μάλλον θα θέλει κάποια διόρθωση φαντάζομαι .Θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ,αγοράζεται κάποια χημικά και τα βάζετε ...ή συμπληρώνεται νερό της βρίσεις .Το νερό που θα αλλάζω θα πρέπει να είναι περίπου πάνω κάτω στα 200λτρ και τα στοιχεία της βρίσεις μου αν αυτό βοηθάει σε κάτι είναι:
Ph. 7,7
Gh7
Kh7
Εμφανίσεις: 2012
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-11, 12:53
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

για τι ψαρακια σκοπευεις να την χρησιμοποιησης?? τι τιμες θες να πετυχεις περιπου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-11, 16:33
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Συγγνώμη για την καθυστέρηση θα ήθελα να το φέρω γύρο στο 5 gh kh και ph γύρο στο 6,5 6,9 για να βάλω αγγελόψαρα για αρχή και πολύ αργότερα δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-11, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις
α) να χρησιμοποιεις 100% και να συμπληρωνεις απο σκευασματα ηλεκτρολυτες (πχ preis minerals) για να ανεβαζεις gH, και να προσθετεις μαγειρικη σοδα για να ανεβαζεις kH
(υπαρχει και ενα που ανεβαζει και τα δυο της dennerle remineral)

β) να χρησιμοποιησεις νερο βρυσης (που περιεχει τα καλα: αλατα και ιχνοστοιχεια αλλα και τα κακα: χλωριο κλπ που πρεπει να δεσμευεις με καποιο αντιχλωριο) σε καταλληλη μιξη με της ΑΟ

γ) να βαλεις ενα "κλεφτη" νερου* μετα τα προφιλτρα και να παιρνεις στην ουσια νερο βρυσης (με τα αλατα του και τα ιχνοστοιχεια του) αλλα φιλτραρισμενο μεσω του προφιλτρου με ενεργο ανθρακα, απο χλωριο, χημικα και αλλες βλαβερες ουσιες.

*αυτος ο συνδεσμος βιδωμενος πανω στο προφιλτρο ανθρακα : http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29885
συν ενα βανακι : http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29925
Ρωτα και το καταστημα με email για αλλες πιθανες λυσεις "κλεφτη", αναλογα την οσμωση σου


Η Γ περιπτωση ειναι κατα την αποψη μου η καλυτερη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-11, 15:09
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Μάλλον την Γ περίπτωση θα ακολουθησω μιας και έχω στο σπίτι μου στην κεντρική παροχή φίλτρο άνθρακα και φίλτρο μικρών σωματιδίων .Αυτό που μένει είναι να κάνω δοκιμές νερό βρύσης και νερό Α/Ο για να μου δώσουν τα επιθυμητά αποτελέσματα ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά .
Καμιά πρόταση για την αναλογία αυτή , η δεξαμενή που πήρα είναι 150λτρ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-11, 20:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δοκιμασε τις αλλαγες με ενα 50-50 ΑΟ-βρυση.
Θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα και στο ενυδρειο οι τιμες.
Σε ενα δυο μηνες ,αναλογα τη συχνοτητα και ποσοστο αλλαγων σου θα εχεις ερθει πιστευω στις νεες παραμετρους και το ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-11, 15:09
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ο.Κ Αυτό θα κάνω και βλέπουμε.
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους ΗΛΙΑΣ
-------------------------
Σήμερα έκανα μέτρηση σκληρότητας στο βότσαλο που έχω στο βυθό και βρήκα ότι το 13% περίπου είναι ασβεστολιθικό (άφριζε στο ακουαφόρτε) η διάμετρος του βότσαλου είναι 4-7cm.
Μπορείτε να μου πείτε τι θα συμβεί με το νερό της Α/Ο που θα βάλω μέσα ? (μπάχαλο!)
Έχω αρχίσει και αγχώνομαι!! Και τα παίρνω με το πετσοπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OLYMPIC : 04-06-11 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι σωλήνα βαζω στην μπουκάλα του CO2 ? fotis80 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 07-02-11 12:02
αρχαριος λειτουργιας α/ο..πως την βαζω σε λειτουργια. ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 15-01-11 20:20
ΤΑΜΛΠΕΤΕΣ ΒΥΘΟΥ ΚΡΥΠΤΟ της τετρα καθε ποτε να βαζω?????? douran_p Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 04-11-10 17:46
εχω 1,50λ. ενυδριο ποσω αντιχλωριο πρεπει να βαζω δ.η.μ.η.τ.ρ.α. Αρχάριοι γλυκού νερού 17 29-07-10 21:29
Σε 30lt τι βαζω? kill_bill Αρχάριοι γλυκού νερού 27 01-03-08 18:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04346 seconds with 13 queries