Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 11-09-12, 19:13
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αρχάριος γεμάτος απορίες

Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σας. Παρακαλουθώ καιρό το φόρουμ αλλά μόλις πριν λίγο εγγράφηκα. Μου κάνανε δώρο ένα ενυδρείο 112lt μάρκας Aquael με εσωτερικό φίλτρο Aquael Fan 2 Plus, θερμοστάτη τον οποίο δεν έχω τοποθετήσει μιας και θα βάλω χρυσόψαρα και μια λάμπα, αν δεν κάνω λάθος 11W.

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).

Από τη 2η μέρα μέχρι και σήμερα προσθέτω βακτήρια και τροφή και κάνω μετρήσεις ανά 2 μέρες.
Πριν λίγο έκανα την τελευταία μέτρηση και έδειξε ΝΗ3=0, ΝΟ3=10 και ΝΟ2=0.

Διάβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου και θέλω να ρωτήσω: Είναι δυνατόν να έστρωσε το ενυδρείο μου τόσο γρήγορα; Μπορώ να βάλω το 1ο μου ψαράκι και μετά από 10 μέρες το 2ο και έπειτα ακόμη 1 ή 2;

Οι μετρήσεις έγιναν για την αμμωνία με υγρό τεστ Sera και με sticks της eSHa. Μάλιστα έκανα 3 tests γιατί μου έκαναν εντύπωση οι τιμές.

Να βάλω ψαράκι τις επόμενες μέρες; Βακτήρια και τροφή θα ρίχνω μέχρι τη 10η μέρα όπως μου υπέδειξαν στο pet shop και μετά λέω να πάρω τον 1ο κάτοικο.


Ακούω γνώμες και σχόλια για όλα τα παραπάνω. Οι μετρήσεις μου είναι καλές; Ξέχασα νβα πω πως το PH είναι 7.2 και το GH > 7. KH = 10. Το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι, 2 πήλινα διακοσμητικά και θα μπουν αύριο και 4-5 πλαστικά φυτά... Υπάρχει πρόβλημα που θα μπουν εκ των υστέρων τα πλαστικά φυτά; Πρέπει να τα πλύνω πριν τα βάλω; Πώς θα τα "φυτέψω" τώρα που είναι γεμάτο το ενυδρείο;;

Νομίζω δεν ξέχασα να εκφράσω καμία απορία μου. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω ξανά
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 12-09-12, 13:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;691299]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).
Οπως λεει και ο νικος, αν διαβασεις και λιγο πιοοοο περα στο τοπικ, (καλο ειναι) ανακαλυψαμε οτι αυτο ΔΕΝ ειναι βιολογικο υλικο, αλλα μηχανικο. Με λιγο λογια ΔΕΝ εχει βιολογικο υλικο ΚΑΝ αυτη τη στιγμη μεσα.

Αθεςς χτες δεν τα λεγαμε οτι δεν ειναι βιολογικο αυτο που σου δωσανε?? Ειναι κατι αναλογο (η το ιδιο το) του ehfimech mech=μηχανικο.

Επισης οπως λεει και ο νικος, τα βακτηρια πετα τα.

Εγω σου ποσταρω τρια links
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
το περιβοητο "μπολι"
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)

Aπο εκει και περα ακου τις -πολυτιμες- συμβουλες του νικου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-09-12, 07:29
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Αντικατέστησα το υλικό που είχα στο φίλτρο με Sera Siporax mini και την κάλτσα με το παλιό την κρέμασα δίπλα αποπ το φίλτρο, μέχρι να δουλέψει το Siporax. Εν τω μεταξύ παρήγγειλα και δεύτερο φίλτρο καλού κακού. Είναι αυτό:
http://item.mobileweb.ebay.com/viewi...674&cmd=VIDESC
Λέω να κόψω λίγο από το μπλε σφουγγαράκι και να βάλω το Siporax. Στο υπάρχον φίλτρο θα ξαναβάλω την κάλτσα με το λείο υλικό που είχα ως σήμερα.

Τα πλαστικά φυτά τα ξέπλυνα 2-3 φορές με βραστό νερό και μετά τα έβαλα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εν τω μεταξύ μέτρησα σήμερα αμμωνία με υγρό τεστ Sera και είναι 0.5. Οπότε ψάρια δε θα μπουν. Υποθέτω πως ο κύκλος έχει ξεκινήσει, σωστά;

Τα τζάμια του ενυδρείου έχουν κάνει γραμμές, σαν να λέρωσε. Από τι είναι και πώς διορθώνεται; Είναι πολύ έντονο, σε σημείο που να μη φαίνεται τίποτα στα σημεία εκείνα. Σαν λάσπη έγινε. Με μαγνήτη θα καθαρίσει;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντικατέστησα το υλικό που είχα στο φίλτρο με Sera Siporax mini και την κάλτσα με το παλιό την κρέμασα δίπλα αποπ το φίλτρο, μέχρι να δουλέψει το Siporax. Εν τω μεταξύ παρήγγειλα και δεύτερο φίλτρο καλού κακού. Είναι αυτό:
http://item.mobileweb.ebay.com/viewi...674&cmd=VIDESC
Λέω να κόψω λίγο από το μπλε σφουγγαράκι και να βάλω το Siporax. Στο υπάρχον φίλτρο θα ξαναβάλω την κάλτσα με το λείο υλικό που είχα ως σήμερα.

Τα πλαστικά φυτά τα ξέπλυνα 2-3 φορές με βραστό νερό και μετά τα έβαλα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εν τω μεταξύ μέτρησα σήμερα αμμωνία με υγρό τεστ Sera και είναι 0.5. Οπότε ψάρια δε θα μπουν. Υποθέτω πως ο κύκλος έχει ξεκινήσει, σωστά;

Τα τζάμια του ενυδρείου έχουν κάνει γραμμές, σαν να λέρωσε. Από τι είναι και πώς διορθώνεται; Είναι πολύ έντονο, σε σημείο που να μη φαίνεται τίποτα στα σημεία εκείνα. Σαν λάσπη έγινε. Με μαγνήτη θα καθαρίσει;
Τι λέτε;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 13-09-12 στις 07:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-09-12, 09:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πλαστικά φυτά τα ξέπλυνα 2-3 φορές με βραστό νερό και μετά τα έβαλα.

τα υπολοιπα ενταξει, τα πλαστικα φυτα και γενικα οι πλαστικουρες δεν εχουν θεση σε ενυδρεια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-09-12, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σαν το πρώτο, λείο..
To λειο μακαρονι (ehfimech) ειναι μεν μηχανικο υλικο, αλλα ολα τα υλικα πιανουν βιολογια.
Απλως τα βιολογικα υλικα πιανουν περισσοτερη.
Ετσι λοιπον θα μπορουσε να στρωθει και με μηχανικο μακαρονι το φιλτρο.

Εγω θα αλλαζα το μισο υλικο στην αρχη με siporax και μετα απο 10-15 μερες και το υπολοιπο.

Αν οι μετρησεις σου (NH3 μηδεν NO2 μηδεν NO3:10) ηταν σωστες, τοτε ειχε στρωσει το φιλτρο.
Το θεμα ειναι οτι τα ΝΟ2 ΝΟ3 τα μετρησες με στικακια, που δεν ειναι πολυ αξιοπιστα.
Πχ σου εδειξαν στη θεσ/νικη pH 7.2 και δεν ξερω πολλες περιοχες εκει με pH κατω απο 7.8 - 8.0.
Δεν αποκλειεται ομως να ειναι και σωστα και να εχει στρωσει.
Βεβαια συνεχισε να ταιζεις τη βιολογια και να μετρας NH3 για ελεγχo μεχρι να βαλεις τα ψαρια.
Στην αρχη, μη ενθουσιαστεις και ταισεις πολυ.
1-2 φυλαρακια στο καθενα και ελεγχο για ΝΗ3 και συμπεριφορες απο τα ψαρια (πχ gasping, ξυσιματα κλπ) .

Καλη τυχη.

ΥΓ Απο περιεργεια, ποια βακτηρια σου εδωσε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-09-12, 09:38
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Στην αρχή έβαζα τα Actibactol και όταν τέλειωσε το μπουκάλι συνέχισα με Sera
-------------------------
Νέα μέτρηση NH3 = 0.5mg/l
Τα υπόλοιπα δεν άλλαξαν.. Θα πάρω υγρά τεστ και για NO3 τις επόμενες μέρες. Ψαράκια υπολογίζω να βάλω αρχές του επόμενου μήνα.. Αν ρίχνω περισσότερη τροφή π.χ. 6-7 flakes αντί για 2-3, θα γίνει πιο γρήγορα ο κύκλος ή δεν παίζει ρόλο;
Εν τω μεταξύ στο pet μου είπαν βακτήρια να ρίχνω κάθε μέρα 2-3 καπάκια και όχι μια φορά την εβδομάδα όπως έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές. Τι λέτε;;

Σήμερα θα βάλω και τον θερμοστάτη να επισπεύσω λίγο τη διαδικασία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 14-09-12 στις 09:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-09-12, 09:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Νέα μέτρηση NH3 = 0.5mg/l
Τα υπόλοιπα δεν άλλαξαν..

2. Αν ρίχνω περισσότερη τροφή π.χ. 6-7 flakes αντί για 2-3, θα γίνει πιο γρήγορα ο κύκλος ή δεν παίζει ρόλο;

3. Εν τω μεταξύ στο pet μου είπαν βακτήρια να ρίχνω κάθε μέρα 2-3 καπάκια και όχι μια φορά την εβδομάδα όπως έχω διαβάσει σε διάφορες πηγές. Τι λέτε;;

4. Σήμερα θα βάλω και τον θερμοστάτη να επισπεύσω λίγο τη διαδικασία!
1. Οποτε δεν εχει στρωσει.
2. Οχι, ανεβαζε σταδιακα την ποσοτητα ταισματος γιατι το πιο πιθανο ειναι να μουχλιαζει η περισσια τροφη χωρις την υπαρξη των απαραιτητων μικροοργανισμων να την καταναλωνουν πριν γινει αυτο.
Βαζε τη σε αποχη στην επιφανεια του νερου, για σιγουρια.
3. Ριχνε.
4. Σωστος. 30C ειναι η καταλληλοτερη για στρωσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-09-12, 10:01
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παραθέτω τις μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα. Στις 2 τελευταίες μέτρησα και αμμωνία και είναι στο 0.5!
Θερμοκρασία πλέον στους 30 βαθμούς σταθερή..
Ακούω γνώμες..

Τα επίπεδα της αμμωνίας παίζει να είναι και πιο υψηλά γιατί το τεστ που έκανα σήμερα είχε λίγο πιο σκούρο χρώμα, από αυτό που αντιστοιχεί στην τιμή 0.5. (3 μέρες ήταν σε πλήρη "αδράνεια'. Εννοώ πως δεν έριξα βακτήρια ή τροφή στο διάστημα αυτό).
Πώς σας φαίνονται οι εξελίξεις; Πότε πιστεύετε θα είμαι έτοιμος να προσθέσω 1 ψαράκι με ασφάλεια; Κοιτάζοντας λίγο τους πίνακες ΝΗ3 σε συνδυασμό με το Ph, θεωρητικά είμαι έτοιμος.
Χθες έβαλα 20ml sera bio nitrivec και 2 flakes τροφή. Αφού δω την αμμωνία να πέφτει και κάνω την πρώτη αλλαγή, περίπου 50% να ξαναρίξω βακτήρια;Βακτήρια μπαίνουν για πάντα ανά διαστήματα ή αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος και έχουν εγκατασταθεί στο Siporax παύει η ανάγκη για προσθήκη βακτηρίων;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-09-12, 10:17
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Μετρήσεις.doc (70,5 KB, 116 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-09-12, 10:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για τα βακτήρια του εμπορίου η άποψή μου είναι ότι δεν τα χρειάζεσαι ποτέ ή σχεδόν ποτέ. Σίγουρα δεν τα χρειάζεσαι όταν πλέον έχεις στρωμένο φίλτρο.

Προς το παρόν δεν έχει στρωθεί, αλλά οι μετρήσεις δείχνουν ότι είσαι κοντά. Ίσως τα βακτήρια που ρίχνεις να τις επηρεάζουν και να μην τις διαβάζουμε σωστά. Εγώ στη θέση σου θα τα έκοβα τελείως και θα συνέχιζα με σκέτη αμμωνία ή τροφή για να δω πραγματικά πώς θα συμπεριφερθεί το σύστημα. (Βλέπε υπόμνημα)
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-09-12, 10:46
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Στέλιο..
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-09-12, 17:49
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τελευταία μέτρηση:
ΝΗ4 = 0
ΝΟ3 = 10
ΝΟ2 = 0

Υποθέτω ο κύκλος ολοκληρώθηκε!! Έγινε αλλαγή νερού περίπου 50-60% και αύριο θα μπει το πρώτο ψαράκι!! Ο θερμοστάτης ρυθμίστηκε πλέον στους 22 βαθμούς. Είναι καλά να μείνει εκεί από τώρα και για όλο το χειμώνα;
Πρέπει να προσθέσω ξανά Sera bio nitrivec πριν βάλω το ψαράκι μου στο ενυδρείο;;; Μετά θα προσθέτω καθόλου βακτήρια με τις αλλαγές; Με το τάϊσμε τι να κάνω;

Το στρώσιμο έγινε στους 30 βαθμούς και πέρασαν 19 μέρες μέχρι σήμερα, περίπου 3 βδομάδες..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-09-12, 18:07
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ναι εχει στρωσει,μην ριχνεις βακτηρια,η θερμοκρασια εξαρταται απο το ειδος
των ψαριων που θα βαλεις.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-09-12, 18:36
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα θα βάλω Σταύρο. Να βάλω απόψε ψαράκι; Υπάρχει πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-09-12, 18:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

να βαλεις, αλλα προσεχε τι ειδος θα παρεις μην αγορασεις κανενα common...
Να επιλεξεις fancy που ειναι οκ για τα λιτρα σου



μπουκαλακια με υποτειθεμενα βακτηρια δε χρειαζονται, μονο τα λεφτα σου πετας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-09-12, 18:51
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

2 common σκεφτόμουν! Το ένα σήμερα και το άλλο μετά από κανένα 10ήμερο. Δε θα είναι οκ;;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-09-12, 18:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θα ηταν οκ αν ειχες λιμνη ή βαρια βαρια καποιο τεραστιο ενυδρειο, σε ενυδριακια common, commet, koi κτλ δεν μπαινουν. (μιλαμε για ψαρι τελικου μεγεθους 30+ cm)
fancy ειναι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-09-12, 21:57
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τελικά ψαράκι αύριο θα βάλω.. Ξαναμέτρησα πριν λίγο. 6 ώρες μετά την αλλαγή νερού.
ΝΗ4 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = Πρόβλημα!! = 25!
Όπως και την πρώτη μέρα που γέμισα το ενυδρείο τα νιτρικά είναι υψηλά. Προφανώς το νερό της βρύσης μου έχει πολλά νιτρικά (ευτυχώς δεν το πίνουμε). Τι να κάνω τώρα; Υπάρχει κάποιο σκεύασμα που να βοηθάει την κατάσταση;
Καλού κακού θα ρίξω 4 καπάκια nitrivec πριν την προσθήκη του ψαριού αύριο..
Ακούω προτάσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-09-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς το νερό της βρύσης μου έχει πολλά νιτρικά (ευτυχώς δεν το πίνουμε). Τι να κάνω τώρα; Υπάρχει κάποιο σκεύασμα που να βοηθάει την κατάσταση;
Μετρα πρωτα απ ολα τα νιτρικα της βρυσης σου, και αν το νερο δεν ειναι ποσιμο εννωειται δε βαζεις μεσα ουτε ψαρια ουτε τιποτα και θα δουμε τι θα κανεις.
Σκευασματα δε χρειαζονται...

Παράθεση:
Καλού κακού θα ρίξω 4 καπάκια nitrivec πριν την προσθήκη του ψαριού αύριο..
Η γνωμη μου ειναι μη ριχνεις αηδιες που δεν ξερεις καν τι περιεχουν, ουτως η αλλιως ακομα και βακτηρια να ειχε εκει μεσα οπως λεει ο κατασκευαστης (που δεν εχει) αχρηστα θα σου ηταν σε στρωμενο ενυδρειο


Παράθεση:
Ακούω προτάσεις!
Μετρας το νερο της βρυσης.
Αν εχει νιτρικα δε βαζεις ψαρια βεβαια και βλεπουμε πως θα φτιαχτει.
Αν ειναι οκ, τοτε κανεις κανονικα αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και βαζεις ψαρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-09-12, 22:51
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μετράω το νερό της βρύσης και επανέρχομαι σε λίγα λεπτά
-------------------------
Νερό ενυδρείου:
ΝΟ3 = 25

Νερό βρύσης:
ΝΟ3 = 25

Και τώρα;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 23-09-12 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-09-12, 23:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τωρα...

χμμμ... το νερο της βρυσης σου απ οτι καταλαβα δεν ειναι ποσιμο.
εχεις προσβαση σε ποσιμο νερο ωστε να προμηθευτεις απο καπου?
Αν οχι η μονη λυση που μου ερχεται στο μυαλο και που εγω θα εκανα ειναι η αποσταξη και μετα συμπληρωμα αλατων και ιχνοστοιχειων με καποιο σκευασμα απο αυτα που πουλανε για αφρικανες η κατι τετοιο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-09-12, 23:28
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μάλιστα!! Ναι, θα κάνω μια μέτρηση σε γειτονικό δίκτυο ύδρευσης για να δω τι συμβαίνει, αλλιώς θα καταφύγω στην πιο πολύπλοκη λύση που προτείνεις. Αν μπει αύριο ψάρι, θα έχει πρόβλημα; ¶λλος τρόπος να πέσουν τα νιτρικά άμεσα δεν υπάρχει;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-09-12, 23:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

φιλε μου μην καιγεσαι να βαλεις ψαρι αν δεν εχεις πιστοποιησει πως θα μπει σε σωστο νερο.
Μακαρι να βρεις τη λυση με το γειτονικο δικτυο που λες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-09-12, 23:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν εβαζε κιαλλα φυτα δεν θα βοηθουσαν στην καταναλωση νιτρικων? Λεω εγω τωρα....:/
Ασχετο....που μενεις???? :S
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-09-12, 23:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν εβαζε κιαλλα φυτα δεν θα βοηθουσαν στην καταναλωση νιτρικων? Λεω εγω τωρα....:/

ναι εννωειται, αλλα θα εριχνε στο ενυδρειο νερο που ειναι μη ποσιμο και που εχει ηδη νιτρικα?
Το οτι υπαρχουν νιτρικα σημαινει πως υπαρχει πολυ σαπια οργανικη υλη, που παραπεμπει πως ΙΣΩΣ υπαρχουν και παθογονοι οργανισμοι, οποτε παμε σε πιο πολυπλοκη διαδικασια που περιλαμβανει αποστειρωση uv απονιτροποιηση κτλ...

πιο ευκολο ειναι να φτιαχνει το νερο του με ενα μικρο αποστακτηρα (το πρωτο γεμισμα θα ειναι λιγο ζορι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-09-12, 23:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

οκ εγκυκλοπαιδικα ρωτησα, εχεις δικιο!! παντως με ανησυχησε....που στην θεσσαλονικη τοσο κολονερο ρε γμτ??? :/
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-09-12, 09:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν δεν εχεις βαλει ψαρι ριχνε λιγη τροφη για να "ταιζεις" τα βακτηρια.
Που μενεις Θεσσαλονικη και εχεις τοσα νιτρικα;
-------------------------
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stav : 24-09-12 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-09-12, 14:11
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παπάφη
-------------------------
Το πρόβλημα πιθανότατα εντοπίστηκε! Ο κεντρικός αγωγός της οικοδομής είχε διαρροή και μέσα έκαναν πάρτυ οι αρουραίοι!!! Η βλάβη επιδιορθώθηκε σήμερα!!! Θα κάνω αλλαγή σε λίγο, γιατί μόλις γύρισα σπίτι και θα μετρήσω ξανά.. Είμαι χαρούμενος.. Μακάρι να διορθωθεί η κατάσταση!!
Αναμείνατε νέα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 24-09-12 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-09-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

παναγια μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-09-12, 15:01
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το πρόβλημα πιθανότατα εντοπίστηκε! Ο αγωγός της οικοδομής είχε διαρροή και μέσα έκαναν πάρτυ οι αρουραίοι!!! Η βλάβη επιδιορθώθηκε σήμερα!!! Έγινε νέα αλλαγη νερού πριν λίγο:


Το νερό αποχλωριώθηκε για περίπου 20 λεπτά, μπήκε στο ενυδρείο (περίπου 60% αλλαγή), μετρήθηκε και έχουμε τα παρακάτω:



ΝΗ4 = 0 !

ΝΟ2 = 0 !

ΝΟ3 = 10 !!!!

PH = 7,6



Όλες οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ και τα έκανα 2 φορές για να σιγουρευτώ! Πριν γεμίσω τους κουβάδες άφησα τη βρύση να τρέξει κανένα 5λεπτο για να είμαι σίγουρος και ω του θαύματος, το ενυδρείο μοιάζει στρωμένο.Σήμερα θα βάλω τον 1ο κάτοικο. Πήγα στο pet και είδα κάποια πολύ χαριτωμένο bubble eye και θέλω να βάλω ένα, όπως ήταν άλλωστε στις αρχικές μου σκέψεις.

Θα συμβιώσει καλά με Common που σκέφτομαι να βάλω σε κανένα 10ήμερο ή και σήμερα αν μου πείτε με σιγουριά πως μπορώ να βάλω ταυτόχρονα 2 ψαράκια;
Ξέχασα να αναφέρω πως μετά τις μετρήσεις έριξα και 3 καπάκια nitrivec, έτσι καλού κακού. Ξεθολώνει με αρκετά γρήγορο ρυθμό αν αυτό σημαίνει κάτι!

Να βάλω σήμερα 2 ψαράκια, τι λέτε;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-09-12, 17:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, αλλα μ τα τυχον παθογονα τι κανεις?
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν ειχα τετοια φαση θα τραβαγα μια γενικη απολυμανση (με βρασιμο, χλωρινες κτλ) στα παντα και θα ξαναστρωνα. Αν παλι βιαζεσαι υπαρχει και η περιπτωση να μπολιασεις απο καποιο συγχομπυστα.

Οπως και να χει βρηκες το προβλημα και γλυτωσες τα χειροτερα, (και τη δικη σου υγεια βεβαια) αλλα δεν ξερεις τι μικροβια μπορει να καλλιεργεις στο συγκεκριμενο νερο.

Καταλαβαινω απολυτα τη βιασυνη του αρχαριου να δει ψαρια αλλα το θεμα ειναι να τα χαρει κι ολας κι οχι να τρεχει για ερυθρομυκινες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10177 seconds with 14 queries