Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-11, 13:24
Stelios12 Ο χρήστης Stelios12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Aναζητηση βοηθειας για θαλασσινο ενυδρειο

Καλισπερα παιδια ειμαι καινουργιος στα φορυμ και σε ολη αυτη την κατασταση που εχετε φτιαξει εδω και ομολογω μου αρεσε παρα πολυ συγχαρητηρια!Λοιπον οπως ειπα ειμαι καινουργιος σε αυτο το χομπι το οποιο μου αρεσει παρα μα παρα πολυ γι αυτο θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.Εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 78-80 λιτρα,αποφασισα λοιπον να ξεκινησω με θαλασσινο στην αρχη πηγαινε πολυ καλα τωρα εχει αρχισει και μου τα χαλαει.Εχω μεσα γυρω στα 4-5 κιλα ζωντανο βραχο-ενα νεμο-μια γαριδα που ειναι σαν αραχνη(δεν θυμαμαι ονομα συγνωμη) ακομα εχω ενα σαλιγκαρι αλγης και ενα ερμιτη.Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι το ενυδρειο εχει αρχισει να βγαζει μια πρασινη εντονη αλγη και εκσαπλωνετε παρα μα παρα πολυ γρηγορα,εχω ενα μαγνητακι και την καθαριζω αλλα μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια τη μπορει να φταιει???Επισης εχω παρα πολλες ακαθαρσιες στην αμμο μου απο οτι διαβασα σε κατι αλλα post αυτα δεν θα επρεπε να υπαρχουν λογο του ρευματος που κανει ο κυκλοφορητης αρα μαλλον θελω πιο καλο κυκλοφορητη.Περιμενω μερικες γνωμες γιατι σιγουρα θα εχω κανει βλακειες.Α και ξεχασα και κατι βασικο,δεν εχω φως σωστο για θαλασσινο ενυδρειο μηπως θα ηταν ευκολο να μου πειτε τη φως χρειαζομαι ετσι ωστε να το αναζητησω να το βρω.Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλισπερα παιδια ειμαι καινουργιος στα φορυμ και σε ολη αυτη την κατασταση που εχετε φτιαξει εδω και ομολογω μου αρεσε παρα πολυ συγχαρητηρια!Λοιπον οπως ειπα ειμαι καινουργιος σε αυτο το χομπι το οποιο μου αρεσει παρα μα παρα πολυ γι αυτο θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.Εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 78-80 λιτρα,αποφασισα λοιπον να ξεκινησω με θαλασσινο στην αρχη πηγαινε πολυ καλα τωρα εχει αρχισει και μου τα χαλαει.Εχω μεσα γυρω στα 4-5 κιλα ζωντανο βραχο-ενα νεμο-μια γαριδα που ειναι σαν αραχνη(δεν θυμαμαι ονομα συγνωμη) ακομα εχω ενα σαλιγκαρι αλγης και ενα ερμιτη.Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι το ενυδρειο εχει αρχισει να βγαζει μια πρασινη εντονη αλγη και εκσαπλωνετε παρα μα παρα πολυ γρηγορα,εχω ενα μαγνητακι και την καθαριζω αλλα μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια τη μπορει να φταιει???Επισης εχω παρα πολλες ακαθαρσιες στην αμμο μου απο οτι διαβασα σε κατι αλλα post αυτα δεν θα επρεπε να υπαρχουν λογο του ρευματος που κανει ο κυκλοφορητης αρα μαλλον θελω πιο καλο κυκλοφορητη.Περιμενω μερικες γνωμες γιατι σιγουρα θα εχω κανει βλακειες.Α και ξεχασα και κατι βασικο,δεν εχω φως σωστο για θαλασσινο ενυδρειο μηπως θα ηταν ευκολο να μου πειτε τη φως χρειαζομαι ετσι ωστε να το αναζητησω να το βρω.Ευχαριστω

Καλησπέρα.Κάνε μία ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου, του εξοπλισμού σου και των τιμών και πες μας λίγα πράγματα παραπάνω, όπως πχ πόσο καιρό τρέχει για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε πιθανές αιτίες! Υπα΄ρχει έτοιμη φόρμα παρουσίασης γαι να την συμπληρώσεις.


Α και καλώς ήρθες στην παρέα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 13:42
Stelios12 Ο χρήστης Stelios12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ,μολις γυρισω απο δουλεια θα σας το παρουσιασω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 14:07
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Η πολύ άλγη οφείλεται στις λάθος λάμπες που έχεις. Πήγαινε απο ένα πετ σοπ και πάρε σωστές. Οι ακαθαρισίες πρέπει να είναι απο το βράχο γιατί δεν έχεις πολλά ζωντανά στο ενυδρείο σου. Στην επόμενη αλλαγή ρουφηξε όσες μπορείς με ένα χονδρό λάστιχο. Έχεις αραγωνιτη κάτω ή άμμο απο τη θάλασσα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-11, 12:42
Stelios12 Ο χρήστης Stelios12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Πηγα στο pet shop σημερα και ρωτησα για τις λαμπες και μου ειπαν να παρω μια DAY LIGHT και μια αλλη που βγαζει μπλε φως ειναι οι σωστες???Μου δωσανε ζωντανο αραγωνιτη και μου δωσανε και μια ασπρη αμμο να την βαλω πανω απο τον αραγωνιτη δεν ξερω αν αθτο ειναι σωστο.Θα βγαλω τωρα μερικες φωτογραφιες να σας δειξω πως ειναι το ειναι το ενυδρειο δωστε μου λιγη ωρα.
-------------------------




Αυτο ειναι το ενυδρειο-φιλτρο-βρωμιες στην αμμο-λαμπα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stelios12 : 17-09-11 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-11, 13:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Οι λάμπες πρέπει να γράφουν κάπου marine. Αυτό με τον αργωνίτη με μπερδεύει. Απο το Γιάννη στη Κυδωνίας πήγες ή από κανένα άσχετο;
Οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-11, 14:00
Stelios12 Ο χρήστης Stelios12 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

χχχχχχχχ-greeklish

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-09-11 στις 22:19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-11, 16:27
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Όταν γράψεις μήνυμα και θες να επισυναψεις κάποια φώτο πας χαμηλά εκεί που γράφει προσθήκη αρχείιων και πατάς διαχείρηση συνημμένων αρχείων. Κάνεις αναζήτηση τη φωτογραφία από το κομπιούτερ σου και μετά πατάς ανέβασμα. Κάνε πάντα μιά προπεπισκοπιση του μηνύματος σου για να είσαι σίγουρος για το περιεχόμενο του.
Γράφε Ελληνικά γιατί είναι απαράβατος κανόνας του φόρουμ και θα σου διαγραφούν τα μηνύματα που είναι γραμμένα με Λατινικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θαλασσινο ενυδρειο!! thanasis76 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 15-07-09 12:47
Νεο θαλασσινο ενυδρειο nikos1453 Θαλασσινό νερό - Γενικά 50 22-11-08 15:30
νεο Θαλασσινο ενυδρειο epinephelus Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 25-10-07 14:14
Θαλασσινο ενυδρειο ozrica Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 07-03-06 03:45
Θαλασσινο Ενυδρειο EYAKI Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 29-12-05 08:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04364 seconds with 13 queries