Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή 96litre ιδέες...

Λοιπόν επειδή δεν βρισκω τα brevis ωστε να φτιαξω και αυτο το ενυδρείο λίμνης τανγκανύκα σκέφτομαι να το φτιάξω σχετικά χαμηλών απαιτήσεων και με ελάχιστα είδη ψαριών αλλά και οχι απαιτητικά...εχουμε και λέμε:

Α)1 ζεύγος hemichromis lifallili
Β)1 ζεύγος γκουραμι νάνους(colisa lalia)
Γ)1 ζεύγος apistogramma cacatuoides
Δ)Πλεκοενυδρείο με μερικά μικρόσωμα είδη πλέκο
Ε)Φυτεμενο χαμηλών απαιτήσεων(οχι co2 και με φωτισμό 0,25w/l) με ζωοτόκα
ΣΤ)1 ζεύγος tetraodon...γενικά τίποτα σε βιοτοπο με παφεράκια
Ζ)Χαμηλων απαιτήσεων φυτεμένο με 10νέον
Η)Βιοτοπικό με κριμπς
Θ)Τανγκανύκας με ενα είδος πέτρας οπως julidochromis transcriptus ή julidochromis regani ή αν και δύσκολα και με περισσότερα λευτά για την εισαγωγή τους 1 ζεύγος chalinochromis brichardi...
Ι)Μονομαχοενυδρείο με 1αρσενικό και 1 θυληκο αλλά και με πολλές κρυψώνες...

Απ'οτι βλέπετε προτιμώ το species tank για καλύτερες συμπεριφορές ψαριών...
Δέχομαι κι άλλες προτάσεις...
Αν προβώ σε αγορά ΑΟ(αν και νομίζω οτι με τύρφη μπορώ να κάνω την δουλειά μου σε τοσσα λιγα λίτρα) ποιο μοντέλο προτείνετε και ποσο θα πάει το μαλί;
Απο φίλτρο εχω ενα εσωτερικό dolphin με σφουγγάρι θερμοστάτη 100w...
Σκέφτομαι να αγοράσω αλλο ενα μικρότερο φίλτρο ή να βάλω το hydor pico με 300λιτρα κυκλοφορια και εκει μέσα να βάλω σφουγγάρι και στο dolphin να βάλω τύρφη...
Δεν παω σε αγορά φίλτρου eheim γιατί εχω ορισει ενα μπάντζετ πανω-κάτω 100ευρώ...Το ξέρω οτι είναι λιγα τα χρήματα αλλά το ενυδρείο είναι σχετικά κομπλέ...
Ακομα πριν απαντήσετε σκεφτήτε και τον βαθμό μου στο gab και την εμπειρία μου αφού είμαι ακόμη pre-junior member...

Δεκτές και άλλες προτάσεις
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-08, 14:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνε την αλλαγή!
Δοκίμασε με σαλιγκάρια μόνο...π.χ. ζέμπρα ή apple.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Nα σου πω οτι το σκέφτηκα αλλά το ενυδρείο αφού δεν θα είναι και φουλ φυτεμένο θα είναι βαρετό...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη ειμαι ενθουσιασμενος με το παφερακι μου ...μου αρεσει ιη ιδεα 2 παφερ σε 90 λιτρα...αλλα
1ον. πολυ δυσκολα ξεχωριζεις φυλο....χωρις αυτο να σε απασχολει βεβαια...
2ον.θες καλη φιλτρανση γιατι λερωνουν πολυ...
3ον. θες οπωσδηποτε ενα ενυδρειακι εκτροφης σαλιγκαριων η εστω ενα δοχειο με συχνες αλλαγες νερου για τον ιδιο σκοπο..τρεφονται μονο με σαλιγκαρια γαριδες και στην καλυτερη περιπτωση κατεψυγμενη...τιποτα πιο ευκολο...
4ον. πολλες κρυψωνες για να μη βλεπονται ολη την ωρα....ειναι επιθετικα.
5ον. μπαινεις στο αλατι και μετρας αλατοτητες και τα σχετικα....(εφοσον και αν προκειται για υφαλμυρο)
δεν ειναι οτι πιο βολικο με αλλα λογια...

η ιδεα βιοτοπικο με κριμπς επισης μου αρεσει....ανουμπιες και αλλα αφρικανικα φυτα και θα βλεπεις συμπεριφορες ανατροφης νεογνων..

χαμηλων απαιτησεων φυτεμενο με ζωοτοκα επισης θα γινει κατι πολυ ομορφο....

αυτα τα 3 σεναρια προτιμω απ'οσα ειπες..καλη επιτυχια...

ΑΟ απο ακουαριστικ εχει και με 70 ευρω...κανουν και προσφορες κατα καιρους και με λιγοτερα λεφτα..3 σταδιων σου αρκει για τα σεναρια σου με μαλακο νερο..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 01-01-09 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-08, 14:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δηλαδή Πανο απ'οτι κατάλαβα είναι δύσκολα για παφεράκια...οκ...
Θα δω κι αλλες προτάσεις γιατί τα ζωοτόκα δεν ήταν πολύ κινητικά και ήταν κατα κάποιο τρόπο μονοτονα σε συμπεριφορά και τώρα που εχω συνηθήσει κάπως τις κιχλίδες δύσκολα ξεκολάω...
Απο τα κριμπς μου αρέσουν αλλά δεν βρισκω μεχρι στιγμής...
Ψάχνομαι για κατι σε north america ή σε κανενα ζεύγος γκουράμι νάνους.
Βέβαια αν βρεθούν τίποτα brevis-similis σύγουρα δεν τίθεται θέμα με το τι θα διαλέξω.
ΑΟ μάλλον θα πάρω οτι και αν επιλέξω ετσι για να υπάρχει...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα κριμπς μου αρέσουν αλλά δεν βρισκω μεχρι στιγμής...
...
δε νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις κριμπς....μη σου πω οτι δε θα χρειαστει καν να αγορασεις....στις αγγελιες τσεκαρες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-08, 15:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δε νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις κριμπς....μη σου πω οτι δε θα χρειαστει καν να αγορασεις....στις αγγελιες τσεκαρες??
Μπα...
Φοβάμαι μην δώ κανένα ενυδρείο σε τιμή ευκαιρίας και πάρει το μυαλό μου αέρα...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-08, 23:10
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα...
Φοβάμαι μην δώ κανένα ενυδρείο σε τιμή ευκαιρίας και πάρει το μυαλό μου αέρα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27969
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-08, 23:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To εχω δει...
Απλά ελεγα να βάλω κατι σε apisto ή κατι σε νοτια Αμερική ωστε να βάλω και μερικά hatchets γιατί δεν βρίσκω συγκατοίκους απο Africa για τα κριμπς...
Δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση...
Λέτε να μην κάνω εξοδα για τα μικρότερα ωστε να πάρω το 320αρι που θέλω γρηγορότερα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-08, 23:27
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
To εχω δει...
Απλά ελεγα να βάλω κατι σε apisto ή κατι σε νοτια Αμερική ωστε να βάλω και μερικά hatchets γιατί δεν βρίσκω συγκατοίκους απο Africa για τα κριμπς...
Δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι σε απόγνωση...
Λέτε να μην κάνω εξοδα για τα μικρότερα ωστε να πάρω το 320αρι που θέλω γρηγορότερα;
Γνώμη μου, αν βάλεις απιστο η κριμπ κάντο σπισις... Με ένα χαρεμάκι ή ένα ζευγαράκι...

Όσο για τα έξοδα και το 320.. Εσύ ξέρεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-08, 23:56
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Στα λίτρα αυτά κριμπ μόνο ζευγάρι.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-08, 14:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σπύρο, εγώ θα σου πρότεινα πάντως τις λύσεις με τα φυτεμένα.. Έχει πολύ ενδιαφέρον η διατήρηση των φυτών, και το κηνύγι της σωστής ισορροπίας.. π.χ. τις προηγούμενες μέρες, με τις διακοπές κ.τ.λ., ξέχασα κάποιες φορές να ρίξω λιπάσματα.. και επί τόπου, η ίδια η φύση στο δείχνει: τα καινούρια φύλλα του εχινόδωρου ήταν εμφανώς πιο "αχνά".. Ρίχνεις λίγο παραπάνω από κάτι, τσουπ, εμφανίζεται η άλγη, το περιορίζεις, τσουπ, εξαφανίζεται.. Είναι πολύ όμορφη διαδικασία..

ΟΚ, σαφώς, μπορείς να ξεκινήσεις με λίγα και εύκολα φυτά, και να εξελίσσεσαι αργά και σταδιακά.. π.χ. να ξεκινήσεις με ανούμπιες, μος, και άλλα τέτοια αργά φυτά, και στη συνέχεια να δεις μήπως μπορείς να βάλεις και μία 2η λάμπα, κ.τ.λ. Και δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωτικό το co2 για να φτιάξεις ένα ωραίο φυτεμένο!

Από ψάρια, τώρα.. Μπορείς να φτιάξεις ένα "κοινωνικό", με κάποιο κοπαδάκι τέτρα, κάποια cory, ή και κάποιο μικρόσωμο γατόψαρο (π.χ. ancistrus).. Αν θέλεις να εστιάσεις στα φυτά, είναι καλύτερα να έχεις σχετικά υψηλή ιχθυοφόρτιση (είναι μια μεγάλη θεωρητική συζήτηση αυτό).. Για να βάλεις τώρα τέτοια ψάρια, θα πρέπει να δεις τρόπους μαλακώματος του νερού.. Δε θα έχεις πρόβλημα σε πρώτη φάση με το νερό της βρύσης.. Θα χρειαστείς όμως οπωσδήποτε τύρφη, και, έστω και μακροπρόθεσμα, θα πρέπει να σκεφτείς την αντίστροφη όσμωση..

Επίσης, μπορείς να βάλεις ζωοτόκα.. Είναι λίγο βαρετά ψάρια για να έχεις μόνο αυτά, αλλά από τη στιγμή που έχεις ήδη και το ταγκανίκα, είναι πολύ όμορφα σε ένα φυτεμένο, εμένα μου έχουν ήδη λείψει τα δικά μου.. Επίσης, είναι πάρα πολύ εύκολα, και έχουνε πλάκα οι συνεχείς γέννες.. Και γλιτώνεις και το μαλάκωμα του νερού και το μπλέξιμο με την τύρφη..

Σε κρίμπενσις, πολλοί χρησιμοποιούν ως συγκατοίκους cherry barbs, που είναι πολύ όμορφα ψαράκια.. Ξεφεύγεις βιοτοπικά, αλλά διαβάζω ότι είναι πολύ καλά σαν dither fish και safe για αναπαραγωγή..

Με την ελάχιστη εμπειρία μου με τα ramirezi, νομίζω πως τελικά αυτά τα ψάρια δε θα πρέπει να κρατιούνται μόνο ζευγάρι, αλλά να υπάρχουν στο ενυδρείο και κάποια προσεκτικά επιλεγμένα dither fish.. Αν τελικά τα καταφέρει η ραμιρεζίνα μου, ή ακόμη και να μήν τα καταφέρει και να πάρω καινούρια, σίγουρα θα προσθέσω στο ενυδρείο μια τετράδα hatchet..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-08, 15:08
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν επειδή πάντα το 120ρι μου οπως και να το κάνουμε περισσότερο(δυστυχώς δεν βρίσκω ενα συγκεκριμένο είδος τανγκανύκας να βάλω και στο 96ρι αλλιώς θα ήταν ετοιμο το ενυδρείο)το 96ρι θέλω να ειναι οσο πιο ευκολοσυντήριτο και αν υπάρχει περίπτωση με λιγα έξοδα...
Δευτερη λαμπα ίσως βάλω αλλα για αρχή νομίζω πως μπορούν να αντέξουν οι ανούμπιες που θα βάλω(στο ενυδρείο ίδη υπάρχει αρκετή ποσότητα ludwigia repens αλλα λόγω χαμηλού φωτισμού εχω πράσινα φίλα και μονο στην κορυφή κόκκινα...) ίσως και τίποτα σε βαλισνερία(λέω να το ρίξω εξω με την βιοτοπικότητα...)...
Απο κατοίκους τώρα...Πριν λίγο σκεφτόμουν την αγορά απίστο και τα έξοδα για τύρφες,ΑΟ και ακόμη και την συντήριση που θέλουν...Συγουρα κατα την γνώμη μου αν έχεις κιχλίδες πρεπει να εχεις το ενυδρείο σου πολυ πιο προσεγμένο κυριολεκτικά να είναι το πρώτο σου ενυδρείο...
Ακόμα σκέφτομαι την περιπτωση με ζωοτόκα αλλά και με άλλα μικρόψαρα...Μαλλον λεω να μην παω (με δεύτερη σκέψη) σε αλλες κιχλίδες γιατί σύγουρα θα φύγω απο το μπάτζετ...
Οπότε αν θελω να αποφύγω την αγορα ΑΟ(που σύγουρα θα έλινε τα χέρια σε κάποιον χομπίστα που ασχολείται με ψάρια που θέλουν χαμηλό ph)...
Εμένα θα μου χρησιμέψει <<ενυδρειακά>> μόνο στο 96ρι και οχι μακροχρόνια αφου στο μέλλον και αφού μεγαλώσω λίγο θα ασχοληθώ αποκληστικά και μονο με ψαρια απο african rift lakes...
Οπότε λέω να πάμε σε ζωοτόκα που θα δώσουν γέννες και δεν θα χρειαστεί να παλεύω ολη μέρα για μετρήσεις και να αχγώνομαι(αρκετά αγχόνομαι με το 120ρι και το ανέβασμα σκληρωτήτων)...
Οπότε μάλλον θα πάω σε ζωοτόκα και ίσως το θέμα τελείωσε...Νομίζω για να μην αλλάζουμε ποστς ας γράψω εδώ για το aquascape...
Λέω να ακολουθήσω την μόδα iwagumi style...
Αν και δεν εχω καλό φωτισμό πιστεύω πως μποτώ να βάλω ενα χαλάκι απο κάποιο είδος μος και να το συνδιάσω με τα φυτά που μου αρέσουν(java fern,anubias,ludwigia,hornwort και άλλα εύκολα σχετικά φυτά...).
Το ενυδρείο μπορώ να το μπολιασω εύκολα αφού εχω το μεγάλω στρωμένο...
Αλλα όπως είπες φίλε xontre(Δημήτρη δεν σε λένε είναι λίγο βαρετά τα ζωοτόκα...Δεν μπορώ να τα συνδιάσω με κανένα άλλο είδος;Σκέφτομαι 1α-3θ γκάπι και με το πεχα περιοχής(7.5) νομίζω ισως οριακά να βάλω και κορυ ή κανενα είδος ancistrus...
Σορυ για το μακρύ ποστ...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-08, 15:20
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σπύρο, σκέψου και τον συνδυασμό Κριμπς+cherry barbs που πρότεινε ο Xontros παραπάνω.

Το είχα στο παρελθόν και ήταν άψογο στήσιμο.

Ελαφρό φύτεμα, μερικά ξύλα, νερό δικτύου, 1 ζεύγος Κριμπς και 5-6 cherry barbs και θα είσαι...άρχοντας.

Τα κριμπς, θα σε αποζημιώσουν με την συμπεριφορά τους ειδικά όταν γεννήσουν.
Αφρικάνικες κιχλίδες γαρ (ποταμίσιες βέβαια)...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-08, 15:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ολες οι κιχλιδες αποζημιωνουν με τη συμπεριφορα τους οταν γεννησουν, ακομα και οι ... δισκοι...



βγαινω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, σκέψου και τον συνδυασμό Κριμπς+cherry barbs που πρότεινε ο Xontros παραπάνω.

Το είχα στο παρελθόν και ήταν άψογο στήσιμο.

Ελαφρό φύτεμα, μερικά ξύλα, νερό δικτύου, 1 ζεύγος Κριμπς και 5-6 cherry barbs και θα είσαι...άρχοντας.

Τα κριμπς, θα σε αποζημιώσουν με την συμπεριφορά τους ειδικά όταν γεννήσουν.
Αφρικάνικες κιχλίδες γαρ (ποταμίσιες βέβαια)...
μου έδωσες ιδέες...Ευχαριστώ moutralewn...Δυστυχώς φίλε xontre θα ακολουθήσω τον συνδιασμο κριμπς και τσερι μπαρμπς ή μονο κριμπς....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες οι κιχλιδες αποζημιωνουν με τη συμπεριφορα τους οταν γεννησουν, ακομα και οι ... δισκοι...
Το ξέρω...



βγαινω
Οι κιχλίδες είναι τα καλύτερα ψάρια με χαρακτήρα και θα ακολουθήσω πάλι συνδιασμό με κιχλίδες...Οι δίσκοι είναι ωραίες κιχλίδες αλλά μακριά μας...
Ο λόγος είναι οτι με την οικονομική κρίση που υπάρχει και θα κυριαρχεί κυρίως στην γενιά μου μαλλον ποτέ δεν θα αποκτήσω...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-12-08, 15:38
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

και cacatuoides μπορεις και δεν χρειαζεσαι αντιστροφη οσμωση μονο λιγη τυρφη στο φιλτρο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-12-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ισως είμαι φίλε fishme αρκετά αρχάριος για αυτό το είδος που φαίνεται κάπως δύσκολο...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-12-08, 15:50
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το cacatuoides μονο δυσκολο δεν μπορεις να το πεις
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-08, 15:55
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eγω φιλε μου πιστεύω πως είναι δύσκολο για το επίπεδο μου...
Ακόμα μην ξεχνάς οτι εχω και περιορισμένο χρόνο αλλα και άλλες κιχλίδες και άλλο ενυδρείο,δηλαδή δεν εχω την δυνστότητα συνεχούς φροντιδας...
Ίσως αργότερα οταν αποκτήσω και το μικρό της jewel που θέλω...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-12-08, 16:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Iwagumi σημαίνει πολύ καλός φωτισμός (γιατί τα περισσότερα γρασιδάκια είναι δύσκολα), και διοξείδιο, κοινώς πολλά λεφτά για εξοπλισμό και δεή, και πολύς χρόνος ενασχόλησης για να πετύχεις ισορροπίες με τα λιπάσματα.. Επίσης, με αυτή τη διακόσμηση ξεχνάς και ζωοτόκα και κριμπ, καθώς το ίδιο το μίνιμαλ στήσιμο δε σου εξασφαλίζει αρκετές κρυψώνες για τα ψαράκια σου.. Βασικά είναι στήσιμο που επικεντρώνει στα φυτά και όχι στα ψάρια όπως νομίζω ότι θέλεις να κάνεις εσύ..

Αν θέλεις να πας σε μαλακό νερό, θα είσαι οκ σε πρώτη φάση με τύρφη στο φίλτρο.. Αλλά θα θέλει τακτικές μετρήσεις pH, ώστε να "ρυθμίσεις" την ποσότητα της τύρφης και να την ανανεώνεις όποτε χρειάζεται..

Αν θέλεις να πας σε μαλακό νερό, θα είσαι οκ σε πρώτη φάση με τύρφη στο φίλτρο.. Αλλά θα θέλει τακτικές μετρήσεις pH, ώστε να "ρυθμίσεις" την ποσότητα της τύρφης και να την ανανεώνεις όποτε χρειάζεται.. Κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο αν δώσεις καμία 15-20 ευρώπουλα και πάρεις ένα ηλεκτρονικό pH-μετρο χειρός (από e-bay)..

¶ρα, έχεις καταλλήξει μέχρι στιγμής σε 4 επιλογές:
- κοινωνικό με διάφορά ψαράκια (νέον κ.τ.λ.)
- ζωοτόκα
- κριμπενσις και τσέρυ μπαρμπς
- απιστόγραμμα
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-12-08, 16:24
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά απο τα προηγούμενα posts, κατέληξε σε Κριμπς...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-12-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ναι και έκανα και μετρήσεις...
Λοιπόν:
no2:0
no3:>10
ph:>7,5(νερό δικτύου 7,6πεχα)
Αυτά είναι κατα την γνώμη μου τα βασικά...
Με το gh εχω πάνω απο 12
ΚΗ δεν μπορώ να μετρήσω επειδή εχω χασει το χαρτι με τις ενδείξεις
Ακόμα εχω μετρήσεις για φώσφορο(μάλλον άχρηστος αφού δεν θα έχω πολλά φυτά)...
Μπορώ να βάλω τα κριμπενσις;
Αν ναι να προτημίσω species tank ή μαζί με τα cherry?
Απο φυτά λέω μερικές ανούμπιες δεμένες σε ρίζες μοπάνι(θα προτιμισω driftwood και όχι μια μεγάλη ρίζα για όλο το ενυδρείο...
Μερικες ανούμπιες για να πρασινίσει και...τα άλλα στην πράξη...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-12-08, 17:00
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Θα ήταν προτιμότερο να είναι λίγο μαλακότερο το νεράκι (max GH 12 και KH γύρω στο 6) και το pH (γύρω στο 7,2-7,3) αλλά δεν είναι και απαγορευτικές οι τιμές σου.

Βάλε μερικά εύκολα φυτάκια (ανούμπιες, βαλισνέριες, κερατόφυλλο) και ξύλα βάλε μερικά με τρόπο που να δημιουργούν κρυψώνες. Επίσης βάλε και μια καρύδα με άνοιγμα (θα βρεις στα pet) για φωλιά.

Τα υπόλοιπα στην πορεία τα βλέπεις.

Προσωπικά πιστεύω καλύτερα να βάλεις και τα cherry μιας και με την ύπαρξή τους, θα αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια τα Κριμπς και θα επιδείξουν ευκολότερα το "χαρακτήρα" τους.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-12-08, 17:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Ας παραθέσω και εγω την γνώμη μου στο θέμα σου Σπύρο.
Εγώ σου προτείνω να πας σε κιχλίδες μιας και από το 120άρι σου πρέπει να έχεις καταλάβει τι ενδιαφέρουσα οικογένεια ψαριών είναι.
Εγώ σου προτείνω να κάνεις ένα φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων.Υπάρχουν μερικά πανέμορφα φυτά stem πχ ludwigia repens,mayaca fluvialitis,rotala rotundifolia limnophylla aquatica τα οποία δεν έχουν καμία ιδαίτερη απαίτηση.Μπορείς επίσης να πας και σε κανένα είδος nymphea να σου κάνει νουφαρα στην επιφάνεια κτλπ.
Βάζεις ψιλόκοκο χαλίκι που να έχει φυσικό χρώμα μία σπυλιά,μερικές πέτρες ουδέτερες και μετά μερικά κομμάτια ξύλου.
Από ψάρια kribensis αρχικά μόνα τους και με την πάροδο του χρόνου θα βρούμε και κανέναν άλλο συγκάτοικο για να τους κάνει παρέα.Αυτά από εμένα.Θα σου πρότεινα και cacatioides αλλά μιας και θέλεις να είναι low maintenance απόφυγε τα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-12-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις σας ενημερώνω απο τώρα να μην το δέσετε κόμπο γιατί αν έρθουν τα neolamprologus occelatus που θέλω(που δύσκολα αλλα με ενα μικρό ποσοστό ελπίδας) θα προτημίσω τα οσελατους απο τα κριμπς και το φυτεμένο...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-12-08, 17:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ σε low maintenance θα απέφευγα σε πρώτη φάση τα stem..
1. Λόγω του χαμηλού φωτισμού, θα κάνουν μεγάλα μεσογονάτια, και ίσως χάνουν τα κάτω φύλλα, ειδικά η ludwigia..
2. Αν αναπτύσσονται ταχέως, τότε θα καταναλώνουν όλο το διοξείδιο που υπάρχει στο νερό, όπως επίσης και τα νιτρικά/φωσφορικά (αν πάει σε χαμηλή ιχθυοφόρτιση), με αποτέλεσμα να είναι δυσκολότερη η επίτευξη ισορροπίας..

Εγώ θα ξεκίναγα με ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες, μος, κ.τ.λ... Χωρίς διοξείδιο, χωρίς λιπάσματα, μόνο με καμία ταμπλετούλα στο υπόστρωμα..

(βέβαια, φαντάζομαι πως ο "βιοτοπικός" Σπύρος, θα ψάξει να βρει φυτά από την ευρύτερη γεωγραφικά περιοχή)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-12-08, 21:17
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εχω μια ερωτησούλα... Τα cherry δεν θα αφήσουν τα κριμπ να γεννήσουν ε?? Ή μήπως είναι ικανά να προστατεύσουν τα μικρά?
---
ακυρο.. εκανα μια αναζητησουλα και βρικα αυτά που ήθελα...
Καλύτερα να σβησθεί το μύνημα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-01-09, 17:12
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παιδιά είμαι σε τρομερό δήλλημα...
Είμαι τοσο γκαντέμης που πιστεύω πως δεν θα βρίσκω τα occelatus που θέλω και θα τα βρώ όταν το στησο φυτεμένο...
Και καλή χρονιά σε όλους με μεγαλύτερα ενυδρεία αλλά πάνω απ'όλλα υγεία...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-09, 12:01
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σπύρο, προσωπικά θα πρότεινα Κριμπς+Cherry ή Κριμπς μόνα τους.

Τα occies είναι περίεργη φάση και στα 96 λίτρα μεικτά είσαι οριακά μιας και είναι επιρρεπής στις "σφαλιάρες".

Αν τα βρεις, θα τα πληρώσεις ακριβά (αναφορικά με το low budjet που έχεις αναφέρει ότι θέλεις - σκέψου ότι τα multies στοιχίζουν γύρω στα 10¤ το ένα στα μαγαζιά) και μπορεί σε σύντομο χρονικό διάστημα να βρεις κάποια "ανάσκελα" και να αναγκαστείς να αλλάξεις setup.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για βιολογικό υλικό! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-12-08 23:32
Ιδέες για Aquascaping AlexandraT Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 10-11-08 20:35
400 Λίτρα Δίσκοι Ιδέες... kostasthess_ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 28-10-08 08:27
96litre Revolution!!! Σπύρος Μ Αρχάριοι γλυκού νερού 249 20-06-08 17:29
Μερικές Ιδέες; Derfisch Αρχάριοι γλυκού νερού 5 26-01-08 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09948 seconds with 13 queries