Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-04, 14:17
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Εσωτερικό φίλτρο Serial Killer

Στο ενυδρείο μου έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim και για διάφορους λόγους μετά από καιρό αποφάσισα να προσθέσω και ένα εσωτερικό της Eheim επίσης το οποίο είναι το Aquaball (με δυνατότητες για 160lt). Όλα καλά μέχρι που ένα απόγευμα είδα ένα θηλυκό guppy να έχει κολλήσει στην έξοδο του φίλτρου. Σταματώντας το φίλτρο και βγάζοντας το ψάρι (το οποίο ήταν νεκρό και χωμένο με το κεφάλι μέσα στην έξοδο) και μη βγάζοντας άκρη για το γεγονός αποφάσισα να το θέσω και πάλι σε λειτουργία. Μέχρι εχθές το βράδυ οπότε και εντελώς τυχαία στις 5.30 το πρωί κοίταξα μέσα στο ενυδρείο για να δω ότι ένα αρσενικό guppy ήταν παρόμοια χωμένο με το κεφάλι στην έξοδο του φίλτρου. Ευτυχώς το ψαράκι ήταν και είναι μια χαρά όμως το φίλτρο τέθηκε εκτός λειτουργίας. Στο φίλτρο τώρα θα βάλω κάτι στην έξοδο (τούλι, σίτα ή κάτι παρόμοιο) έτσι ώστε να μη μπορεί να μπει ψάρι μέσα. Ελπίζω να μη συμβεί κάτι παρόμοιο και εάν έχει συμβεί μπορεί κανείς να μου πει γιατί?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-04, 15:57
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Γιατί τα guppy αρέσκονται στο να κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα που κάνει το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-04, 16:30
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fidel
Στο ενυδρείο μου έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim και για διάφορους λόγους μετά από καιρό αποφάσισα να προσθέσω και ένα εσωτερικό της Eheim επίσης το οποίο είναι το Aquaball (με δυνατότητες για 160lt). Όλα καλά μέχρι που ένα απόγευμα είδα ένα θηλυκό guppy να έχει κολλήσει στην έξοδο του φίλτρου. Σταματώντας το φίλτρο και βγάζοντας το ψάρι (το οποίο ήταν νεκρό και χωμένο με το κεφάλι μέσα στην έξοδο) και μη βγάζοντας άκρη για το γεγονός αποφάσισα να το θέσω και πάλι σε λειτουργία. Μέχρι εχθές το βράδυ οπότε και εντελώς τυχαία στις 5.30 το πρωί κοίταξα μέσα στο ενυδρείο για να δω ότι ένα αρσενικό guppy ήταν παρόμοια χωμένο με το κεφάλι στην έξοδο του φίλτρου. Ευτυχώς το ψαράκι ήταν και είναι μια χαρά όμως το φίλτρο τέθηκε εκτός λειτουργίας. Στο φίλτρο τώρα θα βάλω κάτι στην έξοδο (τούλι, σίτα ή κάτι παρόμοιο) έτσι ώστε να μη μπορεί να μπει ψάρι μέσα. Ελπίζω να μη συμβεί κάτι παρόμοιο και εάν έχει συμβεί μπορεί κανείς να μου πει γιατί?
η εξηγηση ειναι πολυ απλη και εχει να κανει με 2 παραγοντες.
1ον την συνηθεια των γκαπιδίων να "τρεχουν" αντιθετα στο ρευμα του νερου.
2ον στην ιδιοτητα των υγρων και αεριων μαζων οταν τις διαπερναει ενα ρευμα προς μια κατευθυνση τότε δημιουργουνται στροβιλοι με φορα αντιθετη απο την κίνηση της μαζας του ρευματος.
Αυτους τους χρησιμοποιεί το ψαρι και γενικα τα ζώα για να βελτιστοποιήσουν την κίνηση τους μεσα στην μαζα με την λιγοτερη δυνατη καταναλωση ενεργειας (χαρακτηριστικο παραδειγμα τα αλμπατρος που εκμεταλευονται τα θερμικα ρευματα στον αερα για να ταξιδευουν).

Ετσι τα γκαπακια σου... απο την μια τρεχουν αντιθετα με το ρευμα ...
Απο την άλλη αν βγουν λίγο έξω απο το ρευμα "καβαλανε" τους στροβίλους που τα προωθούν προς τα εμπρός...
Ετσι καταλήγουν ξαφνικα να καρφωνονται κυριολεκτικα στο φιλτρο.

Λυση....
1 Τουλι. Δεν θα μειώσει την ροής κίολας..
2.Διαχυτήρας στην έξοδο που θα μοιρασει το ρευμα με αποτέλεσμα να μειωθει και η ένταση των αντιθετων στροβίλων.

Ελπίζω να βοήθησα.

(ναι την ειχα πατησει καποτε και εγω...)

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-04, 16:43
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Ελπίζω να δουν το post και άλλοι που έχουν ίδια ή παρόμοια φίλτρα ώστε να μη τους τύχουν τα ίδια. Μάλλον ως βέλτιστη λύση μου φαίνεται να βάζουμε τα ακροφύσια που έχουν ως αξεσουάρ τα εν λόγω φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-04, 17:09
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τα ψάρια περνάνε δίπλα από την είσοδο του φίλτρου και αν η ροή του νερού είναι μεγάλη σε εκείνο το σημείο (που είναι πραγματικά μεγάλη!!) τα τραβάει πριν προλάβουν να αντιδράσουν και να απομακρυνθούν. Η λύση είναι αυτή που λες και εσύ. Κάτι που να αποτρέπει την περίπτωση να ρουφά το φίλτρο τα ψάρια που κατά τύχη βρίσκονται πολύ κοντά στην είσοδο του φίλτρου σου. Ο ahar το λέει πιο πολύπλοκα, αλλά νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό των Guppies να πηγαίνουν γενικώς χωρίς να το πολυψάχνουν προς τα που πάνε!!! Έχω την ίδια εμπειρία με, και χωρίς ακροφύσιο...
Βέβαια δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να βάλεις και εσωτερικό φίλτρο αφού έχεις ήδη ένα εξωτερικό...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-04, 17:18
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Τα ψάρια περνάνε δίπλα από την είσοδο του φίλτρου και αν η ροή του νερού είναι μεγάλη σε εκείνο το σημείο (που είναι πραγματικά μεγάλη!!) τα τραβάει πριν προλάβουν να αντιδράσουν και να απομακρυνθούν.
Τα συγκεκριμενα ψαρια Τάκη καρφωθηκαν στην εισοδο και οχι στην εξοδο , γι΄αυτο και ο Αλεξανδρος ανελυσε τοσο την θεωρια των στροβιλων που ειναι και υπευθυνη γι΄αυτο το φαινομενο .
Και κατι αλλο που δεν ειδα να αναφερετε γι΄αυτα τα ψαρια , τα γκαπιδια ειναι ποταμισια ψαρια νομιζω και ειναι φυσικο να κολυμπανε αντιθετα στο ρευμα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-04, 17:32
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καταλαβα οτι προκειται για την εισοδο του φιλτρου....... Κατι που συμβαινει συχνα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-04, 17:37
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι εχει γινει παρεξηγηση...το γκαπι βρεθηκε εκει απο οπου το φιλτρο βγαζει νερο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-04, 17:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οχι εκει που ρουφαει? (που οντως συμβαινει συχνα).

Δεν καταλαβαινω πως μπορει να σφηνωσει ενα ψαρι σε μια ισχυρη εξοδο....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-04, 18:01
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

μα το εξηγησε παρα πολυ ωραια πιο πανω ο Αλέξανδρος
τα guppies που παιζουν κοντρα στο ρευμα , οταν βγουν αποτομα απο την ροη του καρφωνονται στην κυριολεξια σε καποιο σημειο της εξοδου του φιλτρου .
σπανιο φαινομενο μεν αλλα συμβαινει δε , και η ολη εξηγηση του γιατι συμβαινει εδω κατα την γνωμη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο φιλτρο θα δημιουργει περιεργους στροβιλους στην εξοδο , οπου σε συνδιασμο με τους στροβιλος του guppy που μωλις βγαινει απο το ρευμα δημιουργει αυτο το φαινομενο .
Γι΄αυτο μαλλον εγινε αυτο πανω απο μια φορα σε μικρο διαστημα .
Μια λυση θα ηταν αυτα τα "καπακια" που αλλαζουν την ροη του φιλτρου .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-04, 18:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δηλαδη ενα ψαρι (μετριας ταχυτητας οπως το guppy) μπορει να καταπολεμησει το ρευμα και να μπει και να σφηνωσει εδω? --->
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-04, 18:17
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ετσι τα γκαπακια σου... απο την μια τρεχουν αντιθετα με το ρευμα ...
Απο την άλλη αν βγουν λίγο έξω απο το ρευμα "καβαλανε" τους στροβίλους που τα προωθούν προς τα εμπρός...
Ετσι καταλήγουν ξαφνικα να καρφωνονται κυριολεκτικα στο φιλτρο.

Αλέξανδρος
ποσο πιο αναλυτικα να το γραψει ο ανθρωπος ;;;;;
δεν νικανε το ρευμα με τοση δυναμη που να εχει αυτο το αποτελεσμα , αυτο γινεται οταν βγουν αποτομα απο το ρευμα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-04, 18:23
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ο λόγος που σας έβαλα το post και χάρηκα που έπιασε τόπο είναι επειδή όντως τα ψάρια μπήκαν και σφήνωσαν στην έξοδο του φίλτρου και όχι σε κάποια από τις σχάρες εισόδου του φίλτρου. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έκατσα να τραβήξω φωτο του συμβάντος. Δεν μπορώ να ξέρω εαν κάτι πάει στραβά με το φίλτρο αν και δοκίμασα με μπακαλίστικους τρόπους να δω εαν αντί να βγάζει νερό ρουφάει και δε διαπίστωσα τίποτα παράλογο. Στην πολύ ωραία φωτο του Τόλη φαίνεται ακριβώς εκεί που ρωτάει με απορία εαν είναι δυνατόν να μπει μέχρι τη μέση και λίγο παραπάνω ένα ενήλικο guppy είναι εκεί ακριβώς όπου μου συνέβει εμένα όπως είπα δύο φορές.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-04, 18:35
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Επίσης σας αναφέρω ότι έχω το ίδιο φίλτρο αλλά το πιό μικρό μοντέλο που είναι έως 40lt στο μικρό μου ενυδρείο το οποίο έχει δεκάδες νεογέννητα και μικρά guppies, mollies και ξιφοφόρους χωρίς να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-04, 19:17
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

tτο εν λογο φαινομενο μπορειτε να το παρατηρίσετε πολυ ευκολα αν ριξετε σκονη απο πριονιδι στην επιφανεια του νερου που αναταρασεται απο το φιλτρο (εφοσον η εξοδος είναι στην επιφάνεια ή κοντα) και την παρατηρήσετε. Ειναι το ιδιο φαινομενο που εκμεταλευοταν ανεκαθεν ο ανθρωπος για να πλεει αναποδα τα ποταμια απο τις εκβολες προς τα μεσα δηλαδη. Οσα καραβια , βαρκες , μαουνες κλπ ανεβαιναν το ρευμα (πριν την ελευση των μηχανων) πηγαιναν σχεδον κολήτα στην ακτη όπου συμβαινει το εν λογο φαινόμενο υποβοηθούμενα απο πανια ή εστω ενα μουλαρι στην ακτη. Οσα το κατεβαιναν πηγαιναν απο την μεση του ρου όπου και η ροη είναι η μεγιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-04, 19:24
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ahar θα μπορούσες ίσως να γίνεις ναυπηγός. Το φαινόμενο που μας παρουσίασες και με πολύ ωραίο παράδειγμα οφείλεται στη λεγόμενη τυρβώδη ροή του νερού. Πολύ λογικό μου φαίνεται όντως να επικρατεί τέτοιο φαινόμενο στο ακροφύσιο της εξόδου του φίλτρου. Γιατί όμως εαν ισχύει κάτι τέτοιο να μην αναγράφονταν κάπου στο εγχειρίδιο της συσκευής έτσι ώστε να παίρναμε αμέσως όλοι όσοι υπήρχε περίπτωση να βρούμε ένα ψαράκι σφηνωμένο κατάλληλα ακροφύσια (τα οποία πωλούνται ως αξεσουάρ) ή να βάζαμε ένα τούλι ή σίτα ή ότι άλλο κατεβάσει ο διεστραμμένος νους μας?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-04, 03:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εδωσα μια απάντηση στην αρχή του ποστ δεν ανέπτυξα όμως λεπτομέρειες γιατί δεν πίστευα πως θα ενδιαφερθεί τόσος κόσμος.
Αν και με κάλυψε ο ahar θα συμπληρώσω και γω για το φαινόμενο.....guppy.
Κάποτε είχα ενα χώρισμα στο παλιό μου ενυδρείο οταν διατηρούσα guppy.
Η ροή του νερού έβγαινε μέσα απο το χώρισμα (θάλαμος).
Ειχα την τύχη να παρακολουθήσω αυτό το φαινόμενο να μπαίνουν
τα guppy στην <<έξοδο του φίλτρου>>.
Μπορεί εμένα να ΜΗΝ ήταν έξοδος φίλτρου αλλα έξοδος χωρίσματος (θαλάμου) αλλα τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς τα ίδια.

Ο λόγος που καταφέρνει να μπεί ή να σφυνωθει ενα guppy στην έξοδο ενός φίλτρου είναι καθαρά ότι οι άκρες του ρευματος δεν εχουν τόσο ισχυρό ρεύμα.
Απλα εκεί που έχει μια αντισταση να υπερνικήσει (στο κέντρο) ξαφνικά αυτη η αντίσταση μειώνεται (αν βρεθεί στην άκρη) τόσο πολύ που με την δυναμη που καταβάλει το guppy μόλις βρεθεί στην λιγότερη αντίσταση επιταχύνει.....θεαματικά.
Φορμουλα 1.
Είναι ακριβώς το ίδιο σαν να προσπαθείς να ανοίξεις μια πόρτα και ξαφνικά να ανοίγει και να φεύγεις με ορμή στην είσοδο της.
Φυσικά οταν διατηρείς guppy αναγκαστικά θα βάλεις σίτα στην έξοδο του φίλτρου.
Δεν είναι ανάγκη αν είναι τσίμα τσίμα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-04, 23:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Φαινόμενο γνωστό ως slipstreaming. (αγγλικό αυτό)
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06350 seconds with 14 queries