Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-03, 23:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Σε ποσο καιρο μαζευει τα καταλληλα βακτηριδια ενα φιλτρο?

Σε ποσο καιρο μαζευει τα καταλληλα βακτηριδια,"βιολογια", για να θεωρειται στρωμενο ενα καινουριο φιλτρο, το οποιο τοποθετουμαι να δουλευει σε ηδη στρωμενο ενυδρειο?

Με αυτο τον τροπο εστρωσα το πρωτο μου ενυδρειο οταν ξεκινησα το ταξιδι μου στο χομπι αυτο.
Ο μαγαζοτορας προσφερθηκε να στρωσει το φιλτρο μου σε ενα δικο του ενυδρειο πριν το βαλω σε λειτουργια.Το κρατησε γι 3 μερες να δουλευει και μου ειχε πει πως ειναι ετοιμο και σε συνδιασμο με μερικα χρυσοψαρα για μερικες μερικες θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο.Τελος παντων αυτη ειναι μια αλλη ιστορια.

Ομως απο τοτε μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια και τωρα που πηρα ενα νεο φιλτρο EHEIM ECCO 2233, αυτο του thediscusman, το εβαλα να στρωνει μεσα στο ενυδρειο μου.oμως ποσες μερες θα χρειαστουν?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-03, 00:49
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμμ αναλογα παντα με το βιολογικο σου φορτιο......
15-20 μερες αν εισαι τυχερος και βάλεις ύλικα απο το παλιο φιλτρο και υποστρωμα απο το παλιο ενυδριεο, και χρησιμοποιήσσεις και καποια ετοιμη καλειεργεια του στυλ "μπακτοζυν"
Διαφορετικα γυρω στον μηνα.
κανε μετρήσεις για αμωνία καθε μερα...
και φυσικα διαβασε τα άρθρα.
Ειδικα ενα του αγαπητου κου Ρεκλου αν δεν κανω λάθως που λέει πώς να στρώσει το ενυδρειο μονο με αμμωνια.

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-03, 01:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σωστά τα λέει ο Αλέξανδρος μόνο που θα διαφωνήσω σε δύο σημεία, την χρήση bactozyn και τον έναν μήνα για να στρώσει το φίλτρο.

Αν τοποθετήσεις ένα σεβαστό ποσοστό από τα "στρωμένα" υλικά του ήδη "στρωμένου" και σε λειτουργία φίλτρου (ας πούμε τα μισά), και εφόσον το βιολογικό φορτίο στο καινούριο ενυδρείο θα είναι αρχικά μικρότερο από αυτό του "στρωμένου" ενυδρείου, τότε θα μπορείς κατευθείαν να βάλεις ψάρια στο καινούριο ενυδρείο χωρίς να χρειάζονται μαγικά ζουμιά όπως το bactozyn. Εννοείται ότι στην αρχή τουλάχιστον θα πρέπει να κάνεις καθημερινά έλεγχο για αμμωνία και νιτρώδη.

Θα ήταν ακόμη πιο φρόνιμο, αφού βάλεις "στρωμένα" υλικά στο καινούριο φίλτρο, να το αφήσεις να λειτουργεί καμιά βδομάδα στο παλιό ενυδρείο.

Κάτι άλλο που θα βοηθούσε αρκετά είναι να έβαζες μερικές χούφτες χαλίκι από το παλιό στο καινούριο ενυδρείο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-03, 02:10
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ο κατα -ΤΑΚΗ ΤΣΑΜΗ -εμβολιασμος,δηλαδη ξεπλυμα ηδη στρωμενου φιλτρου στο καινουργιο,τα λεει αναλυτικα στο γη και υδωρ,σε μια βδομαδα ειναι ΕΤΟΙΜΟ !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-03, 02:44
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

''Ομως απο τοτε μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια και τωρα που πηρα ενα νεο φιλτρο EHEIM ECCO 2233''Καλό κουράγιο,εγώ δεινοπάθησα με το 2235!είχα πρόβλημα 1)με το έμβολο που πομπάρει γιατί κολαγε, και2) η ροή του νερού δεν ήταν αναμενόμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-03, 11:14
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Εγώ που πρόσφατα μετακόμισα από εσωτερικό σε εξωτερικό eheim, τα δύο δούλευαν παράλληλα για 30 ημέρες (μετά από πιέσεις του Μήτσου!) και όλα καλά. Στο νέο φίλτρο δεν έβαλα κάποιο μέσο από το εσωτερικό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-03, 13:45
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
ο κατα -ΤΑΚΗ ΤΣΑΜΗ -εμβολιασμος,δηλαδη ξεπλυμα ηδη στρωμενου φιλτρου στο καινουργιο,τα λεει αναλυτικα στο γη και υδωρ,σε μια βδομαδα ειναι ΕΤΟΙΜΟ !!

Εδω τα λεει ολα παιδια ριξτε μια ματια.Με αυτον τον τροπο εχω φτιαξει ολα τα ενυδρεια μου(Εκτος το πρωτο βεβαια).
pavlouko αν τα ειχες και δουλευαν μαζι και τα δυο δεν εχεις κανενα απολυτος προβλημα.
Στο δικο μου το ενυδρειο το μεγαλο πηρε 1,5-2 βδομαδες φιλου φιλτρο για να ¨τιγκαρει¨.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-03, 23:03
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εγω εχω και τα 2 μαζι να δουλευουνε.

το φιλτρο 8α το χρησιμοποιω σε 90 λιτρα ενυδρειο μονο του χωρις αλλο φιλτρο να δουλευει παραλληλα.

Φυσικα δεν βιαζομαι οποτε θα το αφησω τουλαχιστον 3 βδομαδες και δεν πιστευω να εχω προβλημα.

Πιο πολυ ποσταρησα γιατι ειχα αυτη την απορια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04004 seconds with 14 queries