Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 06-05-08, 19:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα...μερικές φωτό από την κάλυψη των spraybars με τύρφη και coco bedding με τη βοήθεια σιλικόνης...Στις φωτό αυτές δεν είναι ολοκληρωμένη η κάλυψη και ήθελε αρκετή δουλίτσα για να γίνει...Δεν είναι τόσο η κάλυψη που παίρνει χρόνο όσο το να φτιάξεις το υλικό για την κάλυψη...Το μείγμα τύρφης-Coco bedding δεν φτιαχνόταν και πολύ εύκολα καθώς τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν ξερά και σκληρά και έτσι δεν ήταν εύκολο να τα κάνω ψιλά κομματάκια για την κάλυψη αρχικά...Έπειτα όμως δοκίμασα να ξύσω τα blocks με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι που είναι και λεπτό και η δουλειά βγήκε πολύ γρηγορότερα...




Ο εργασιακός χώρος...


Και το αποτέλεσμα της δουλειάς εκείνης της μέρα...




__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 06-05-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή







__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 06-05-08, 19:12
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

¶ντε ρε παιδί!!!!!!!
Χρόνια και ζαμάνια κάναμε!!!! ¶σε αυτό το θέμα με τον χρόνο πονάει πολύ!

Αυτή την φορά όμως με στεναχώρησες! Δεν πιστεύω να τις αφήσεις έτσι τις πέτρες! Φαίνονται πολύ "χοντροκομένες" και καθόλου φυσικές!!!

Πάντως η δουλειά με τα spraybars............καταπληκτική!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πολλά μπράβοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 06-05-08, 20:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου flying guardian!!!

Ναι,μπορώ να πω οτι πήρε λίιιιγο παραπάνω απότι υπολόγιζα να κάνω το update...
Μη σε ανησυχούν οι πέτρες που είναι έτσι...Ξέρω είναι χάλια έτσι αλλά ξέρεις τι κάνει λίγη(πολύ...) λείανση; Θα δεις παρακάτω πως γίνονται ωραίες πιστεύω...
Χαίρομαι που σου άρεσαν τα spraybars τόσο πολύ!!!!


Τις επόμενες μέρες έκοψα τα πίσω μέρη για το κατασκεύασμα από slate,έκοψα τα πάνω μέρη στις σωστές διαστάεις και τα λείανα επίσης,καθώς και όποιο άλλο μέρος του κατασκευάσματος δεν είχα λειάνει ακόμα...Τα πίσω μέρη των σπηλιών είναι επίσης σε επίπεδα,ακριβώς όπως και όλο το υπόλοιπο κατασκεύασμα...Έκοψα μικρά κομμάτια φάρδους 1-2εκατοστών,ανάλογα με το μέρος που σκόπευα να τα τοποθετήσω...Τα πίσω μέρη του άνω επιπέδου του κατασκευάσματος είναι ακολούθως:πάνω πίσω μέρη 2εκ. πλάτος,μεσσαία κομμάτια 1cm πλάτος και τα κάτω κομμάτια είναι 1,5εκ. πλατιά...Τα πίσω μέρη του κάτω απιπέδου είναι 2εκ., 1,8εκ., 1εκ. and 1,5εκ. φαρδιά,με σειρά από πάνω προς τα κάνω...
Το κατασκεύασμα το κόλλησα σε δύο δόσεις,πρώτα κολλησα το κάτω επίπεδο χωρίς το πάνω του μέρος για να έχω ακόμα πρόσβαση στο εσωτερικό των σπηλιών ωστε να διορθώσω κάποια παράλληψη/ατέλεια(δεν είχα λειάνει την βάση του κατασκευάσματος καλα και ήθελα να είμαι σε θέση να το κάνω...) ή να καθάριζα τις πέτρες από τυχόν λέρωμά τους με σιλικόνη κατα το κόλλημα...Μετά από μια μέρα,τέλειωσα με όλες τις λεπτομέρειες του κάτω επιπέδου και προχώρησα στο κόλλημα του πάνω,αυτή την φορά κολλώντας και τα πάνω μέρη επίσης αφού βεβαιώθηκα οτι όλα ήταν έτοιμα και εντάξη στο εσωτερικό...
Έπειτα από αυτό,συνέχισα κια τελείωσα το ντύσιμο των spraybars με το μείγμα τύρφης/coco bedding...Έγιναν πολύ πιο όμορφα με αυτό και τώρα που είναι στο ενυδρείο με moss να αναπτύσσεται πάνω τους,είναι πανέμορφα!!!Σκοπεύω να μεγαλώσω και ημιυδρόβια φυτά πάνω τους μολις τα block τύρφης που έβαλα μαλακώσουν λιγάκι και βρώ και τα φυτά που θέλω...
Η επόμενη δουλεια ήταν να εγκαταστήσω τις Tunze Turbelle electronic 7400/2 powerheads στις προκαθορισμένες θέσεις τους...Τις αποσύνδεσα από τους drivers τους ωστε να μπορώ να περάσω τα καλώδιά τους από τις τρύπες των κοντρών του ενυδρείου...(δεν τα πέρασα όμως τότε καθώς ήθελα να περάσω τα καλώδια μέσα από προφίλτρα υδραντλειών πάνω στα οποία θα αναπτύξω so moss για να τα καλύψω...).Τις υδραντλείες τις σύνδεσα στο δίντυο από pvc ,που είναι κολλημένο στον πάτω,με τη βοήθεια εύκαμπτου σωλήνα 25/34mm.Τα κομμάτια σωλήνα αυτά θα καλυφθούν επίσης με προφίλτρα υδραντλειών οπου θα αναπτύξω moss ωστε να δείξουν πιο φυσικά...
Οι εισαγωγές του δικτύου από pvc αποτελούνται από 1)ένα τμήμα από άκαμπτο σωλήνα 20mm pvc,2)25/28mm Tunze bushing,3)ένα τμήμα από άκαμπτο σωλήνα 3/4inch pvc,4)25/28mm Tunze bushing και τον strainer που πάει με τις 7400/2...Προς το παρόν μου λείπουν κάποια από τα bushings που χρειάζομαι και γιαυτό στην αρχή οι εισαγωγές θα λειτουργήσουν χωρίς το πρώτο bushing...Δεν είναι απολύτως απαραίτητο αλλά προσφέρει επιπλέον σταθερότητα και μου επιτρέπει να αλλάζω λίγο την κλίση των εισαγωγών...
Μόλις τέλειωσα αυτά,ήρθε επιτέλους η ώρα να βάλω τα λεία κομμάτια βασάλτη...Έπειτα από αρκετή ώρα να δοκιμάζω διαφορετικούς συνδυασμούς του βασάλτη,βρήκα επιτέλους έναν που μου άρεσε...Χρησιμοποίσησα τα περισσότερα από τα κομμάτια και πιθανότατα περισσότερα από 60kg βασάλτη...Βρήκα τον συνδυασμό που μου άρεσε σταδιακά.Πρώτα βρήκα ένα κομμάτι του συνδυασμού και το κόλλησα στη θέση του...Τότε ένοιωθα πως κάτι έλλειπε...Οπότε την επόμενη μέρα,εδώ είμαι πάλι,να προεθέτω και άλλες πέτρες Πρόσθεσα 3 επιπλέον πέτρες και ασφάλισα άλλη μία που είχα ξεχάσει την προηγούμενη μέρα...Αυτή η τελευταία μέρα,ήταν μια Κυριακή,και ήταν η τελευταία μέρα που χρησιμοποίησα σιλικόνη στο ενυδρείο!!!!!!!

Μερικές φωτό από το κατασκεύασμα από slate δοκιμαστικά τοποθετημμένο,χωρίς τα πίσω μέρη και χωρίς τα πάνω μέρη να είναι κομμένα στις σωστές διαστάσεις...






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 06-05-08 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 06-05-08, 23:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή








Φωτό από τη δεξαμενή σε εκείνη τη φάση...


Ορίστε μερικές φωτό από το ολοκληρωμένο rock aquascape...Το τελικό aquascape δεν είχε τελειώσει ακόμα καθώς έλειπαν τα σφουγγάρια για να καλυφθούν τα καλώδια και οι σωλήνες τα οποία δεν έβρισκα με τίποτα...
Να το λοιπόν!!!






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 06-05-08 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 06-05-08, 23:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή









Οι συνέχεια επόμενη φορά που βρω χρόνο...
Ελπίζω να σας άρεσε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 07-05-08, 03:30
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Το ελπίζω να σας άρεσε, . . . . . . . μου άρεσε τρελά!!!!!!!!!!!

Υπάρχει περίπτωση να μην αρέσει σε κάποιον αυτό το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ;;;;;;;
Κώστα, εξήγησε σε παρακαλώ κάτι που δεν έχω καταλάβει! Τους κυκλοφορητές που έχεις συνδέσει με τις πράσινες σωλήνες γιατί τους έχεις βάλει; Και γιατί τόσο πολλούς; Από που "τραβάνε" νερό; Γιατί απο το sump έχεις τις δύο αντλίες που στέλνουν το νερό πάνω. Ποιά η χρησημότητά τους λοιπόν; Και τέλος πως θα τα καλύψεις όλα αυτά; Για εκεί προορίζονται τα σφουγγάρια;

Ειλικρινα ζητώ συγνώμη για τον βομβαρδισμό των ερωτήσεων αλλά δεν καταλάβαινα!

Ελπίζω όταν με το καλό ετοιμαστεί και τύχει να κατέβω Αθήνα να μπορέσουμε να κανονίσουμε να τα πούμε και από κοντά! Να μπορέσω να θαυμάσω και ζωντανά πλέον το 8ο θαύμα του κόσμου!!!!!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 08-05-08, 02:44
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

οι κυκλοφορητές είναι μάλλον για να δημιουργούν τη "ροή του ποταμού",λογικά,τα σφουγγάρια αν θυμάμαι καλά θα μπούνε από την άλλα,αλλάκαλύτερα τα ξέρει ο αυτόχειρας
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 08-05-08, 11:59
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Καταπληκτική δουλειά και μπράβο!!!!!!!
Αισθάνομαι σαν να έχω γυάλα !!!

Μία ερώτηση-πρόταση: Με βάση την ροή σου, μήπως ο κορμός θα ήταν πιό φυσιολογικό να πάει ανάποδα? (τα παρακλάδια να ακολουθούν την ροή του νερού)
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 08-05-08, 13:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία ερώτηση-πρόταση: Με βάση την ροή σου, μήπως ο κορμός θα ήταν πιό φυσιολογικό να πάει ανάποδα? (τα παρακλάδια να ακολουθούν την ροή του νερού)
καλα εσυ εισαι πιο "αρρωστος" ακομα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 19-05-08, 16:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!

Χαίρομαι που σου άρεσε τόσο πολύ flying_guardian

Τις υδραντλείες τις έχω βάλει για extra ροή ώστε να έχω ισχυρή ροή μονής κατεύθυνσης μέσα στο ενυδρείο Οι αντλείες εννώνονται μέσω των πράσινων σωλήνων που βλέπεις με το σύμπλεγμα από pvc που κατασκεύασα και κόλλησα στον πάτω του ενυδρείου...Αυτό έχει 5 αναμονές στην μεριά των υδραντλειών οπου έννωσα τις αντλείες που βλέπεις,και 5 ανναμονές στην άλλη πλευρά του ενυδρείου,όπου και ενώθηκαν οι strainers των αντλειών...Έτσι λοιπόν,οι αντλείες τραβάνε νερό από την άλλη πλευρά του ενυδρείου και το βγάζουν στην πλευρά που βλέπεις με αποτέλεσμα να δημιουργείται ροή μονής κατεύθυνσης,όπως και σε ένα ποτάμι...
Τα σφουγγάρια προορίζονται για να καλύψουν τους πράσινους σωλήνες για να μην φαίνονται άσχημοι άλλα και για να μεγαλώσω moss πάνω τους ώστε τελικά να φαίνονται όμορφοι,αλλά και για τους strainers ώστε και να κρατάνε και λίγο ξυλόσκονη αλλά και για να μην τραβήξουν κανένα μωρό σε περίπτωση που έχω γέννα...

dizio,το μελέτησες καλά το θέμα μου βλέπω
....αυτόχειρας

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου Ian_is
Όχι,δεν θα ήταν πιο φυσιολογικό να βγαίνει η ροή μέσα από τα ξύλα...Φαντάσου οτι το ενυδρείο μου αναπαριστά το κομμάτι του Upper Orinoco main river που εκεί που ο ποταμός περνά από πέτρες και είναι εκτεθειμμένος στον πλήρη ήλιο,φτάνει σε συτάδα δέντρων και περνά από ανάμμεσά της...Εκέι υπάρχουν διάφορα σκαλωμένα ξύλα στις όχθες που είναι πλεον αμμώδεις καθώς και ρίζες δέντρων από τη διάβρωση της κοίτης του ποταμού...Οπότε,όπως καταλαβαίνεις είναι φυσικό μερικά από τα ξύλα να κοιτάνε και κόντρα στη ροή καθώς σε αυτήν την στάση δεν έχουν και τόση αντίσταση που να τα ''γυρίσει''/σπάσει προς τα πίσω...Και καθώς είμαστε στη μετάβαση,οι αποκαλυμμένες ριζες του πρώτου δέντρου είναι λογικό να κοιτάνε μπροστά και παράλληλα προς την όχθη...Είδα και ένα βιντεάκι πρόσφατα του ποταμού πρόσφατα που έδειχνε ένα τοπίο με ξύλα σε διάταξη πολύ παρόμοια της δικής μου και χάρηκα πολύ!!!
Επίσης είναι και το πρακτικό κομμάτι που με οδήγησε στο να τα στήσω έτσι:αν η ροή έβγαινε από τα ξύλα,θα ήταν πολύ μειωμένη από την αρχή καθώς τα ξύλα κόβουν πολύ ροή και έτσι μετά στο κομμάτι με τις πέτρες θα είχα ελάχιστη ροή,πράγμα αφύσικο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 19-05-08, 16:32
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Κωστα πρεπει να ηταν δουλεια για γερα νευρα να καλυψεις τα σπρεη μπαρς με τυρφη ε??παντως δωσαν αψογο αποτελεσμα!Πλακα εχουν και οι σπηλιτσες!Σαν νεολιθικος οικισμος ειναι!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 19-05-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

delta66,
Είμαστε λιγάκι,τι να κάνουμε!!!
Καλές είναι τέτοιες σκέψεις και χαίρομαι να ακούω αξιόλογες προτάσεις βελτίωσης όπως η παραπάνω

Δημήτρη,
Δεν μπορώ να πω πως με δυσκόλεψε ιδιαίτερα...Η κάλυψή τους ήταν ωραία και γρήγορα δουλειά,η παραγωγή της σκόνης για την κάλυψή τους ήταν που κούραζε...Ε,και επίσης το μικρό spraybar που έπρεπε να καλυφθεί επιτόπου,ακόμα και η κάτω του πλευρά,αυτό ήταν που με δυακόλεψε λιγάκι γιατί δεν έβλεπα κατα την κάλυψή του και μου έμειναν κάποια κενάκια την πρώτη φορά που χρειάστηκαν διόρθωση,που περιλάμβανε να κατεβαίνω και να ανεβαίνω στο ενυδρείο αρκετές φορές ωστε να τα εντοπίσω και να τα καλύψω όλα...
Το οτι σου αρέσει το αποτέλεσμα όμως σημαίνει πως άξιζε τον κόπο
Νεοληθικός οικισμός Μέσα στο νερό νομίζω αποκτούν μια πιο φυσική όψη μαζί με την άμμο...

Ορίστε και μερικές ακόμα φωτό...

Η πετρώδης πλευρά της δεξαμενής...






__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 19-05-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Οι πέτρες και οι αντλείες όπως φαίνονται από τη δεξιά πλευρά της δεξαμενής...










Οι εισαγωγές του δικτύου από pvc...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 19-05-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ε γέμισέ το να τελειώνουμε, μας έχει φάει η αγωνία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 19-05-08, 16:50
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Strahos,
Κοντεύει,κοντεύει Ίσως και εντός της ημέρας να το δείτε...

Τα spraybars των επιστροφών,καλυμμένα με το μίγμα από τύρφη/coco bedding με τη βοήθεια σιλικόνης...














__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 19-05-08, 16:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

κωστα τα συχαρητηρια μου για αλλη μια φορα!
το σημειο με τις πετρες με τον καιρο την αλγουλα και την ξυλοσκονη θα εχει γινει τελειο πιστευω ετσι?αληθεια απο ξυλοσκονη πως παει το ενυδρειο?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 19-05-08, 17:00
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!
¶λγη δεν υπάρχει ούτε για ίχνος αλλά υπάρχει η ξυλόσκονη και η άμμος που κάθονται πάνω στα πράγματα και τα κάνουν πιο φυσικα και όμορφα
Όσον αφορά την ξυλόσκονη,ε,μαζεύει,μαζεύει σιγά σιγάΤο πρώτο διαμέρισμα του sump έχει μια καλή στρώση από αυτή και το αριστερό μέος του ενυδρείου έχει 2-3 πόντους κατα τόπουςΤο καλό είναι οτι γενικά δεν φαίνεται και δεν καλύπτει τα πάντα...

Οι αντλείες του sump πλήρως εγκατεστημμένες και με ένα κομμάτι neoprene τοποθετημμένο από κάτω τους για να τις φέρνει στο σωστό ύψος αλλά και για να απορροφά τις δονήσεις τους...




Όπως σας είπα,άλλαξα τις σωλήνες της υπερχείλησης καθώς ήταν φτιαγμένες για εξαερισμό και δεν μπορούσα να είναι 100% σίγουρος για την τοξικότητά τους...Τις αντικατέσησα με σωλήνες κατασκευασμένες για μεταφορά υγρών τροφίμων όπως γάλα και κρασί ωστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...Να μια φωτό τους...Είναι οι κόκκινες με τις ρίγες...


Η δεξαμενή προετοιμασίας νερού με όλον το εξοπλισμό μέσα της,με εξαίρεση έναν αισθητήρα θερμοκρασίας,θερμόμετρο και σωλήνα για την Newjet 2300 που θα στέλνει το νερό στο ενυδρείο...


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 18:03
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 19-05-08, 17:02
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Σου ευχομαι καλη επιτυχια ! Μια ερωτηση ηθελα να σου κανω, ποσο πηγε το ενυδρειο τζαμια + κοληση ?
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 19-05-08, 17:06
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

συγχαρητήρια για την εργασία σας
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 19-05-08, 17:33
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
dizio,το μελέτησες καλά το θέμα μου βλέπω
....αυτόχειρας
από την αρχή ώς το τέλος μέσα σε ένα βράδυ και έχω μείνει άναυδος
περιμένω σαν τρελός να δώ το τελίκό αποτέλεσμα-γέμισμαάντε,άντε
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 19-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ theofilos!
Το ενυδρείο παραγγέλθηκε μαζί με πολλά άλλα πράγματα(sump,holding tank,βάση,υπερχείληση)και επομένως δεν ξέρω πόσο θα πήγαινε μόνο του...Δεν έχω αναλυτικά πόσο κόστισε το καθένα αλλά όλα μαζί και οπότε δεν σε βολεύει...

Σε ευχαριστώ πολύ tasinio

Ε, αν είναι έτσι μην σου χαλάσω το χατήρι,το γέμισμα ξεκινά!!!

Και τώρα το γέμισμα...
Το ενυδρείο για να αρχίσω να το λειτουργώ για πρώτη φορά,το έπλυνα 5 ή περισσότερες φορές(γέμισμα και άδειασμα... ) για να φύγε οτιδήποτε μπορεί να είχε αλλά και για να πλύνω τα 80+kg άμμου που έβαλα Έπειτα από όλα αυτά τα πλυσίματα,άφησα το νερό να σταθεί για 3 μέρες και έπειτα το ξαναάδειασα και το γέμισα για να απομακρύνω και οτιδήποτε κακό μπορεί να είχαν απορροφήσει τα ξύλα...Καθυστέρησα παραπάνω όμως να το κάνω αυτό(το έκανα στις 5 αντί για τις 3 που είχα προγραμματίσει...) λόγω του υδραυλικού που άλλοτε δεν έλεγε να έρθει και άλλοτε δεν τέλειωνε τη δουλειά...(ήθελα να μου βάλει μια παροχή νερού στη βάση του ενυδρείου...)
Γεμίζωντας την δεξαμενή για πρώτη φορά,πλυμμήρισα λιγάκι... Η μεγάλη αντλεία Tunze είχε σοβαρή διαρροή...Οπότε σταμμάτησα το γέμισμα,άδειασα το τελευταίο διαμέρισμα του sump,το ''έφτιαξα''και προσπάθησα ξανά...Τα ίδια πάλι και οπότε πάμε πάλι από την αρχή...Τέλος πάντως,πήρε πολύ πειραματισμό μέχρι να καταφέρω να φτιάξω τη διαρροή καθώς η Tunze στην αντλεία της αυτή έχει ένα σύστημα που αν το σφίξεις λίγο,στάζει,αν το σφίξεις πολύ,πάλι στάζει καθώς φεύγει το λάστιχο από τη θέση του και μετά γίνεται χαμός με τα νερά...Έπειτα ξεκίνησα τις αντλείες και είδα οτι η επιστροφή τηςTunze έσταζε και αυτή Και μέσα σε λίγα λεπτά,η υπερχείληση η ίδια άρχισε να στάζει από από τη μια γωνία 90μοιρών της...Όπως καταλαβαίνεται,είχα μια πολυάσχολη μέρα τότε,έτρεχα και δεν προλάβαινα να φτιάχνω τις διαρροές... Ξέστησα όλες τις εννώσεις μου και έβαλα πολύ παραπάνω Teflon από πριν για να είμαι σίγουρος πως δενν θα ξαναστάξουν από πουθενά...Όσο για την υπερχείληση,κατάφερα να τη γυρίσω άλλη μια στροφή τη γωνία της και ή διαρροή φτιάχτηκε... Είναι εντελώς σφιχτή πλέον!
Φυσικά,οι φωτό δεν έλλειψαν από το γέμισμα του ενυδρείου αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα πάρα πολλές γιατί μου τέλειωσαν οι μπαταρίες και επίσης έτρεχα συνέχεια για να φτιάχνω τις διαρροές και να μαζεύω τα νερά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 19-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα αυτό που περιμένατε περισσότερο:Φωτός από το γέμισμα!!!!!

Και το γέμισμα ξεκινά...





Η άμμος προστίθεται σιγά σιγά...


Και με όλη την άμμο μέσα...







__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 19-05-08, 17:54
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή













__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 19-05-08, 17:54
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή









Το νερό πλησιάζει τις γρίλιες της υπερχείλησης!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 19-05-08, 17:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και η δεξαμενή επιτέλους γεμάτη!!!



Δεν θυμάμαι από ποιά γεμίσματα είναι οι φωτό αλλά νομίζω οτι αυτές χωρίς την άμμο είναι από το δεύτερο γέμισμα,αυτές με την άμμο και το θολό νερό από το 4ο και αυτές με την άμμο και το διαυγές νερό από το 5ο ή 6ο...Όλες αυτές συνδυαζόμενες μας κάνουν ένα πλήρες γέμισμα Αν και όχι ένα γέμισμα που θα συνέβαινε καθώς η άμμος θα(και έτσι έγινε )θόλωνε το νερό και δεν θα καθάριζε ούτε σε λίγα λεπτά αλλά ούτε και σε ώρες από μόνη της...Γιαυτό έκοψα την φωτογράφιση σε αυτό το γεμισμα,γιατί δεν θα φαινόταν τίποτα

Ελπίζω να σας άρεσε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 18:17
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 19-05-08, 18:43
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

κι άλλο κι άλλο κι άλλο κι άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 19-05-08, 20:26
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Κώστα πότε υπολογίζεις να βάλεις τα pleco μέσα?περιμένω πολλές φώτο.πολύ ωραίο το στήσιμο που έχεις κάνει!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 20-05-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας

Πρόκειται να ακολουθήσουν και άλλες φωτό σύντομα...Κια για την ακρίβεια...Τώρα!!!

Ηλία,
Το ενυδρείο λειτουργεί αρκετό καιρό τώρα και έχει pleco μέσα...Απλά δεν είχα προλάβει να τις ανεβάσω όλες αυτές τις φωτό και τις ανεβάζω σιγά σιγά...Αλλιώς όλα αυτά έχουν περάσει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 20-05-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα η συνέχεια...

Τελικά ένα Σάββατο άρχισα να στρώνω το 2μετρό μου βάζοντας κάποια από τα βιολογικά υλικά του 1μέτρου ενυδρείου μου με τον Panaque L190 στο sump του 2μετρου...Συγκεκριμμένα έβαλα 9 Bio-Chem stars από τα 30 που έχω στο βιολογικό φίλτρο του 1μέτρου μου και περίπου 15 ή και λίγο περισσότερα βιολογικά-μηχανικά μακαρόνια τα οποία όμως τα είχα και αυτά ως βιολογικό υλικό στο φίλτρο.Τότε,τάισα την δεξαμενή με μπόλικο Tetra Prima,κάποια Hikari carnivore peletes και λίγες ταμπλέτες Tetra plecomin ,αρκετές για να φάνε περίπου 4 pleco 15εκ....Περίμενα τότε μέχρι τη Δευτέρα και και τάισα ξανά λίγο ακόμα,για περίπου 3-4 pleco 15εκ....Τη Τετάρτη της ίδιας αβδομάδας,έκανα τεστ στο νερό του ενυδρείου και όλα ήταν στο 0 εκτός φυσικά από τα Νιτρικά που ήταν στο 8-10 περίπου...Οπότε ήμουν έτοιμος να βάλω μερικά ψαράκια!!! Και έτσι και έκανα!!!Την Πέμπτη,πήγα και αγόρασα τον πρώτο pleco της δεξαμενής,έναν Panaque cochliodon 27εκ.!!! Ξέρω πως είναι λίγο εκτός βιοτόπου αλλά μου άρεσε τόσο πολύ όταν τον είχα πρωτοδεί στο κατάστημα 1 μήνα πριν τον αγοράσω,που τον έκλεισα!Και φαναστείται οτι δεν μου άρεσαν οι Panaque cochliodon όλα αυτά τα χρόνια που τους έβλεπα σε φωτογραφίες... Ήταν όμως πανέμορφος από κοντά και είχε πολύ χαρακτήρα σαν ψάρι... Αν θυμάστε λίγο καιρό πριν είχα ανοίξει ένα θέμα στην κατηγορία Γατόψαρα με φωτογραφίες του
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11300 seconds with 13 queries