Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-06, 17:03
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή Tι από το 2 προτιμούν τα φυτά?

σκέφτομαι να ξαναστήσω το ενυδρείο μου από την αρχή και να αλλάξω υπόστρωμα. τώρα είναι με χαλικάκι λάβα και θα ήθελα να το αντικαταστήσω γιατί είναι άσχημο και έχω και corys. προτιμώ την άμμο όμως πρόσφατα διάβασα οτι δεν είναι πολύ καλή για τα φυτά και πως το στρογγυλεμένο λεπτό χαλικάκι είναι καλύτερο. αληθεύει? τι από τα δύο να προτιμήσω? η άμμος είναι όντως τόσο χάλια για τα φυτά?

Υ.Γ.: αξίζει τον κόπο να βάλω από κάτω υπόστρωμα για φυτά (λίπασμα) ή θα είμαι καλυμένος με τα υγρά λιπάσματα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-06, 10:35
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλημέρα STR το όλο θέμα νομίζω πως είναι κάπως υποκειμενικό και αφορά κυρίως τον ίδιο τον χομπίστα.Το κάθε είδος υποστρώματος έχει και τα καλά του και τα κακά του.Σην άμμο όλα τα περριτώματα των "ενοίκων" φαίνονται και ίσως να είναι κάπως αντιαισθητικό το θέμα αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό για τα φυτά εκτός και άν έχεις μέσα κορυντοράκια που οργώνουν την άμμο και την κάνουν σαν βομβαρδισμένο τοπίο.Από την άλλη χαλαζιακό χαλικάκι σε διάμετρο 1-3 mm που είναι και ουδέτερο είναι πολύ καλό δεν θα έχεις πρόβλημα με τα φυτά ούτε και με τα ψάρια.Το θέμα είναι ότι μέρος των περριτωμάτων εισχωρούν στα ενδότερα του υποστρώματος με αποτέλεσμα να μην φαίνονται αλλά θέλει πολύ καλή σκούπα όμως σαν αβαντάζ της όλης υπόθεσης είναι οτί τα περριτώματα λειτουργούν και σαν λίπασμα για τα φυτά μας.Ελπίζω να μην σε κούρασα με την απάντησή μου και να μην σε μπέρδεψα.Η τελική απόφαση είναι δική σου.
Φιλικά Ιορδάνης.

Υ.Γ.Το αν θα βάλεις υπόστρωμα από κάτω για τα φυτά για λίπασμα εξαρτάται από τα φυτά που θα βάλεις.Κάποια από αυτά τρέφονται από τις ρίζες και κάποια απο το φύλλωμα.¶ρα μπορείς να βάλεις και υπόστρωμα καλό κάνει κακό δεν κάνει αλλά και να ρίχνεις υγρό λίπασμα για τα φυτά που τρέφονται από τα φύλλά τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιορδάνης : 05-03-06 στις 10:39
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-06, 13:50
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Η λαβα οντως δεν ειναι και το καλυτερο υποστρωμα για φυτεμενα.....απο την αλλη, εφ'οσον θελουμε αρκετο βαθος υποστρωματος σε φυτεμενα ενυδρεια, το να χρησιμοποιησουμε μονο αμμο δεν συνισταται.......η πιο πρακτικες λυσεις ειναι ειτε η χρηση ενος ετοιμου εμπορικου υποστρωματος ειτε η χρηση χαλικιου 2-3 mm παχους......μπορεις επανω απο το χαλικι να βαλεις καποια ποσοτητα αμμου, αλλα σε βαθος χρονου, η αμμος θα "κατσει" σιγα-σιγα κατω απο το χαλικι....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-06, 01:44
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

οπότε καταλήγουμε ομοφώνως σε χαλικάκι....
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λέω να δοκιμασω την τυχη μου....με φυτά. GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 02-03-05 11:52
νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-01-03 20:15
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Φυσικά φυτά σε μικρό ενυδρείο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:44
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03860 seconds with 13 queries