Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-10, 20:53
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή κατασκευη ενυδρειου

γεια σας, ηρθε η ωρα να φτιαξω το πρωτο μου ενυδρειο. επειδη ειμαι φοιτητης και στο σπιτι μου δε χωραει μεγαλο ενυδρειο και τωρα εχω ενα 22λτ μετρησα και βρηκα μια γωνια οπου χωραει ενα με τις εξεις διαστασεις: 50χ40χ35υψος. εχω την εξης απορια. να βαλω τζαμι 5αρι η 8αρι? απο οτι υπολογισα ειναι καμια 90αρια λιτρα νερο. θα αντεξει το 5αρι? γτ αμα βαλω 8αρι θα ειναι παρα πολυ χοντρο! για τα υπολοιπα, φιλτρα κλπ θα ρωτησω αργοτερα! εΥχαριστω εκ των προταιρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 20:58
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

φιλε μου με τις διαστασεις που γραφεις το ενυδρειο θα βγει περιπου 70 λιτρα. στα 70 πιστευω οτι το 5αρακι τζαμι ειναι ενταξει αλλα θα σου προτεινα 8αρι για να εισαι σιγουρος!
καλη επιτυχια απο δω και περα
υ.γ. περιμενε και τους πιο εμπειρους να δεις τι θα σου πουν!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 21:25
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

σωστα γυρω στα 65 καθαρα, λαθος μ ηταν ο υπολογισμος... θα περιμενω και απο κανεναν αλλο, 5αρακι η 8αρι?.. ξερει κανεις τπτ τιμες πανω κατω? ειμαι τελειως ασχετος με το τι κοστος μπορει να εχει το τζαμι...!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 22:29
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα γυρω στα 65 καθαρα, λαθος μ ηταν ο υπολογισμος... θα περιμενω και απο κανεναν αλλο, 5αρακι η 8αρι?.. ξερει κανεις τπτ τιμες πανω κατω? ειμαι τελειως ασχετος με το τι κοστος μπορει να εχει το τζαμι...!
100x40x40 ειχα ενα με 5χιλ. και κοντρες δεν ειχε καποιο θεμα με 5αρι λογικα δεν θα περασει τα 35-40 ευρω
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-10, 22:57
Το avatar του χρήστη george82
george82 Ο χρήστης george82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2009
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
100x40x40 ειχα ενα με 5χιλ. και κοντρες δεν ειχε καποιο θεμα με 5αρι λογικα δεν θα περασει τα 35-40 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-10, 13:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

με 5αρι είσαι οκ.

θα ήθελα όμως να επισημάνω και κάτι. μετά το 5αρι δεν έρχεται το 8αρι, αλλά το 6αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-10, 14:46
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά 5άρι παράγγειλα. Τώρα παω ΓIA αγορά σιλικόνης ειδική γia ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 19:27
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

σημερα λοιπον κολλησα τα τζαμιαα!!! ΑΛΛΑ! με τη χαρτοταινια δεν με βολευε να γλειψω τις γωνιες γιατι την ειχα κολλησει συριζα, και ο βλακας τις εβγαλα...!! οποτε καταλαβαινετε τι εγινε... γεμισαν σιλικονη τα τζαμια κ εγινε ψιλο χαμος. τα χοντρα πασαληματα ξερω, τα βγαζω με ξυστρα.! με τις δαχτυλιες σιλικονης τι κανουμε?? οινοπνευμα η κατι αλλο? αυριο θα παρω και γωνια 2χ2 αλουμινιου η μαυρη να βαλω γυρω γυρω στον πατο με σιλικονη για να ειναι και πιο ωραιο αλλα και πιο γερο! με τις δαχτυλιες τι κανω? ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 19:31
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

με ασετον, μονο προσεξε να ειναι χωρις λαδι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-10, 10:26
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

ετοιμο παιδια το ενυδρειο, και σημερα ειναι τριτη μερα π καθεται και στεγνωνει... μυριζει ομως λιγακι σιλικονη οταν βαζεις το κεφαλι μεσα.. τι κανω? το αφηνω να ξεθυμανει η αμα το γεμισω νερο, τραβιξει την μυρωδια πιο γρηγορα? οταν λεω να το γεμισω, δεν εννοω το νερο που θα μπουν τα ψαρια μεσα. αλλα νερο που θα πεταχτει σε 2-3 μερες! σημερα λογικα ερχονται και φωτος!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-10, 09:43
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ετοιμο παιδια το ενυδρειο, και σημερα ειναι τριτη μερα π καθεται και στεγνωνει... μυριζει ομως λιγακι σιλικονη οταν βαζεις το κεφαλι μεσα.. τι κανω? το αφηνω να ξεθυμανει η αμα το γεμισω νερο, τραβιξει την μυρωδια πιο γρηγορα? οταν λεω να το γεμισω, δεν εννοω το νερο που θα μπουν τα ψαρια μεσα. αλλα νερο που θα πεταχτει σε 2-3 μερες! σημερα λογικα ερχονται και φωτος!
άφησε το κάνα 2-3 μέρες ακόμα όπως είναι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-10, 13:58
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

απο χτες το απογευμα που το μυρισα, και σημερα που ξανα μυρισα το ενυδρειο δεν μυριζει καθολου σιλικονη. το αφηνω και σημερα ολη μερα και το γεμιζω αυριο να το πλυνω καλα! ετοιμο και το καπακι. εχω ενα θεματακι με τον φωτισμο αλλα αν δεν βρω λυση απο τα παραπανω ποστ τοτε θα ρωτησω!
-------------------------
τελικα θελω βοηθεια! βρηκα στεγανα ακροφυσια για τη λαμπα που θα βαλω στο καπακι. αλλα εχω ενα θεματακι. απλα τοποθετω τα ακροφυσια και βαζω τη λαμπα και βαζω στη μπριζα η μηπως θελει και κανενα μετασχηματιστη. η καμια αλλη κατασκευη? ανοιξα το καπακι απο ενα ετοιμο 20λιτρο ενυδρειο και ειδα μεσα ενα σωρο καλωδιωση για μια μικρη λαμπα... ειμαι σχεδον ασχετος απο αυτα αλλα εχω ενα φιλο ηλεκτρολογο. να του πω να μου φτιαξει τπτ? τα φωτα σας! ευχαριστω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papanikos : 28-09-10 στις 13:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-10, 14:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Υπάρχουν δύο επιλογές. Ή παίρνεις αναλογικό μπάλαστ και στάρτερ ή ψηφιακό μπάλαστ (δε χρειάζεται στάρτερ). Για το αναλογικό η συνδεσμολογία είναι αυτή (μην ψαρώνεις που λέει πάνω led). Για το ψηφιακό έχει το κάθε ένα τη συνδεσμολογία πάνω. Μιλάμε για μια απλή διαδικασία, πραγματικά δεν είναι κάτι το φοβερό, απλά δες τι μπορεί η τσέπη σου να αγοράσει από τα δύο (π.χ. τα αναλογικά είναι πολύ πιο φθηνά, αλλά ας πούμε έχουν παραπάνω καλώδια και καίνε παραπάνω ρεύμα), να ξέρεις ότι δεν πρέπει τα καλώδια να έχουν μεγάλο μήκος (όσο πιο κοντά τόσο πιο καλά), επίσης το μπάλαστ σε λειτουργία πιάνει πολύ ψηλές θερμοκρασίες, οπότε να προσέξεις που θα είναι κλπ. Το βασικό είναι να πας στα ηλεκτρολογικά και να πεις ότι θέλεις π.χ. μπάλαστ για λάμπα τάδε (Τ8, Τ5, ανάλογα) τόσων Watt.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-10, 13:46
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

τελικα πηγα χτες με τη λαμπα στο καταστημα και πηρα ολο τον εξοπλισμο. σημερα το απογευμα θα μ το φτιαξει ενας φιλος μου ηλεκτρολογος. θα μονωσω το συστημα με τζαμι για να μην παιρνει υδρατμους και θα βαλω το μπαλαστ να πατησει πανω σε αλουμινοχαρτο για να μη ζεσταινει το ξυληνο καπακι που θα παταει πανω! θα δουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-10, 00:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν βαλεις το μετασχηματιστη στο καπακι, να ξερεις οτι το καλοκαιρι θα εχεις προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες. Καλυτερα οι αναλογικοι μετασχηματιστες να μπαινουν εκτος ενυδρειου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-10, 02:32
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα πηγα χτες με τη λαμπα στο καταστημα και πηρα ολο τον εξοπλισμο. σημερα το απογευμα θα μ το φτιαξει ενας φιλος μου ηλεκτρολογος. θα μονωσω το συστημα με τζαμι για να μην παιρνει υδρατμους και θα βαλω το μπαλαστ να πατησει πανω σε αλουμινοχαρτο για να μη ζεσταινει το ξυληνο καπακι που θα παταει πανω! θα δουμε!
Το αλουμινόχαρτο δεν εμποδίζει την θερμοκρασία ώστε να μην περάσει. Μπορείς κάτω από το μπάλαστ να βιδώσεις ένα κομμάτι ξύλο ώστε να εμποδίζει να φτάσει η θερμοκρασία στο καπάκι του ενυδρείου σου αν το βάλεις από πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-10, 20:53
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

τελικα εβαλα 2 κομματακια λαστιχο χοντρο που μ εδωσε ο ηλεκτρολογος φιλος μου.! ολα οκ! σημερα το γεμισα το ενυδρειο και το μπολιασα απο το παλιο μου και ειναι ετοιμο να υποδεχθει απο δευτερα τα νεα του ψαρακια! μονο που η ασπρη ψυλη αμμος εχει βγαλει πολυ θολουρα ρε παιδι μου... (φυσιολογικο ε?) λογικα θα κατσει!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-10-10, 14:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Υπομονη και θα κατσει. Απο που την πηρες;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21
Κατασκευη Ενυδρειου Απο Ασχετη(!) notos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 17-04-06 23:12
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06052 seconds with 15 queries