Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-11, 16:02
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή γνωμες για ενυδρειο 30 λιτρων με γαριδες.

αυριο παω να παρω το dennerle nano cube 30 plus καμια ιδεα για γαριδες που θα βαλω μεσα εχω ηδη 6 ρεντ τσερυ και αμανο οι αμανο δεν υβριδιζουν με τις ρεντ αλλα δεν αναπαραγωνται κιολασ σε γλυκο νερο..οποτε θα θελα να μου πειτε και καμια αλλη ιδεα για γαριδες!


και κατι που ειναι ασχετο με το θεμα(όταν παρω το καινουριο ενυδρειο να βαλω νερο και μπολι απο το αλλο που εχω? η να περιμενω ενα μηνα να στρωσει τελειως και μετα να ριξω τις γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-11, 16:15
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

οι γαρίδες για να μπούν θέλουν στρωμένο βυθό... αρα θα χρειαστείς περισσότερο καιρό απο ένα μήνα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-11, 16:17
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οκ οποτε παω διακοπες και γυρνωντας θα βαλω τις γαριδες..για πες την γνωμη σου για καμια αλλη γαριδα που να γενναει αλλα να μην υβριδιζει με τις ρεντ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-11, 16:22
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

εγω ρεντ τσερυ δεν θα βαζα σε 30λιτρο γιατι γενναν αβερτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-11, 16:26
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

και ποιες μου προτεινεις? εγω δεν εχω προβλημα να γεννανε ισα ισα καλυτερα κιολας...αλλα δεν βρισκεις και ευκολα γαριδες.. οι μπαμπου ειναι καλες ? υπαρχει περιπτωση να φανε αλλες γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-11, 16:32
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

για μπαμπου θες 60λιτρο...δυσκολες στο ταισμα..στρεψου αλλου

γιατι οχι tiger shrimp;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-11, 16:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οοοχι ξενερωσα για τις μπαμπου... ωραιες και οι ταιγκερ.. γεννανε καθολου ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-11, 16:45
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

γεννανε αλλα υποθετω οχι οπως red cherry
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-11, 15:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-11, 15:11
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?
ποσο σου στοιχισε και απο που το πηρες?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-11, 15:16
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-11, 15:25
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...
οκ ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-06-11, 15:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
απο waterinn πηρα το complete plus που εχει μεσα τα παντα 120 euro και 60 ευρω δωροεπιταγη που πηρα διαφορα...
Eτσι μαλιστα. Μπραβο, σωστη επιλογη. Και εγω ετσι θα το επαιρνα το 60αρι complete plus απο εκει στα 152 ευρω και αλλα 75 δωροεπιταγη. Ετσι συμφερει να παρεις dennerle.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
πηρα και το 30 λιτρο σημερα...ξεκιναω να γεμιζω με νερο...καθε ποτε να κανω αλλαγες? και γενικα τι θα πρεπει να προσεξω? να βαλω τα φυτα απο σημερα? η να περιμενω καμια βδομαδα?
Φυτα μπορεις να βαλεις κανονικα απο την πρωτη μερα και καλυτερα θα ηταν πριν μπει το νερο μεσα ή να εβαζες λιγο νερο ουτε καν στη μεση, να φυτευες στη συνεχεια και μετα να συμπληρωνες το υπολοιπο νερο. Με γεματο το ενυδρειο γινεται πιο δυσκολο το φυτεμα μιας και υπαρχει περισσοτερη ανωση. Να παρεις και μια τσιμπιδα καποια στιγμη που ειναι για να φυτευεις. Εμενα μου ελυσε τα χερια. Τωρα το στρωνεις? Οι γαριδες αν δεν κανω λαθος ειναι πιο ευαισθητες απο τα ψαρια, θελουν πολυ περισσοτερη ωρα προσαρμογης για να μπουνε στο ενυδρειο και αν δεν κανω λαθος παλι, πρεπει να μπαινουν σε ενδρειο σχετικα ωριμο, δηλαδη στρωμενο και να λειτουργει για 2-3 μηνες. Αν εχω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Για τσιμπηδα αμα θες, μπορω να παρω τηλεφωνο στο μαγαζι απο οπου την πηρα εγω, εδω στο Παγκρατι, να δω αν εφερε γιατι του ειχα παρει την τελευταια και αν εφερε να παμε μαζι να παρεις στα 10 ευρω ειναι της εταιριας hobby. Ηταν οτι πιο φθηνο, αφου αλλου που ειχα κοιταξει, ιδια τσιμπηδα εκανε 20 ευρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 29-06-11 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-11, 15:46
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

τωρα το 60αρι το εχει 220 ευρω !!?!?!?!? γενικα πολυ ωραιο μαγαζι ομως εχει τσιμπημενες τιμες..και τωρα που πηγα εγω ειχε αρκετες ελλειψεις...ειμαι ικανοποιημενος ομως!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-11, 15:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα το 60αρι το εχει 220 ευρω !!?!?!?!?
Δικο μου λαθος με 152 ευρω εγω θα επαιρνα το complete και οχι το complete plus που αν θυμαμαι και καλα δεν ειχε 220 αλλα 203 ευρω τοτε.

Βασικα σαν μαγαζι εχει τα υπερ και τα κατα του. Ειναι λιγο τσιμπημενο οντως, ολοι οι πωλητες δεν ειναι και τοσο εξυπηρετικοι, τα φυτα του ειναι σε παρα μα παρα πολυ καλη κατασταση, η ενημερωση που δινουν δεν ειναι παντα σωστη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-11, 15:55
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι μαλλον πηγα εγω σε περιοδο που δεν ειχε εισαγωγες φυτων γιατι ηταν λιγα και πανακριβα ολα...τουλαχιστον 3 ευρω πανω απο αλλα μαγαζια που αγοραζω, δεν ειχε seechem prime η εξυπηρετηση ήταν πιο αργη και απο ena golden apple snail :P και το παιδι που με εξυπηρετησε όντως δεν πρεπει να ηξερε και πολλα..δεν πειραζει ομως ειδαμε και το waterinn και ειναι πολυ ωραιο σαν μαγαζι !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-11, 16:06
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι μαλλον πηγα εγω σε περιοδο που δεν ειχε εισαγωγες φυτων γιατι ηταν λιγα και πανακριβα ολα...τουλαχιστον 3 ευρω πανω απο αλλα μαγαζια που αγοραζω, δεν ειχε seechem prime η εξυπηρετηση ήταν πιο αργη και απο ena golden apple snail :P και το παιδι που με εξυπηρετησε όντως δεν πρεπει να ηξερε και πολλα..δεν πειραζει ομως ειδαμε και το waterinn και ειναι πολυ ωραιο σαν μαγαζι !
Κοιτα, οσες φορες ειχα παει ηταν φουλ στα φυτα. Τωρα ειναι και καλοκαιρι και πολλα μαγαζια που εχω δει εγω δεν φερνουν τοσα οσο πριν. Μπορει ετσι και να δουλευει και το waterinn ή ακομα μπορει να μην γινονται τοσες εισαγωγες φυτων το καλοκαιρι γενικα. Ειναι ακριβοτερα τα φυτα του απο αλλα μαγαζια, αλλα οπως σου ειπα ειναι σε παρα μα παρα πολυ καλη κατασταση γενικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνωμες και συμβουλες για ενυδρειο με πετρες... bros5 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 04-12-09 09:35
Γνωμες για ενυδρειο Wave ababapanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 08-04-09 19:33
Βοηθεια και γνωμες για καινουργιο ενυδρειο Zikas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 09-02-09 00:04
Ενυδρειο 30 λιτρων BufferPriest Αρχάριοι γλυκού νερού 17 08-05-08 23:09
Ενυδρειο 100 λιτρων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 20-05-05 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05359 seconds with 13 queries