Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 01-03-15, 23:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα....
Χαίρομαι φίλε μου που βαίνουν όλα καλώς!!
Και η λογική και η φυσική λέει πως αυτή η μέθοδος πρέπει να λειτουργεί σωστά!!
Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος με το σύστημα αυτό!!
Τώρα δοκιμάζω και με 2 διαφορετικούς ριάκτορες που αγόρασα από ebay και μέχρι 3-4φ/δευτ. λειτουργούν άψογα!!!
Σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα συμφέρει, έχω το ίδιο αποτέλεσμα με ένα απλό diffuser με το 1/3 των φυσαλίδων όμως...
Φτιάχνω τώρα ένα 70άλιτρο φυτεμένο ενυδρείο και θα παρουσιάσω ολοκληρωμένη λύση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 02-03-15, 00:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή co2

Φιλε pagokofti η παραγγελια με τα υλικα εχει φυγει και αναμενω αγωνιωδως την παραλαβη και εφαρμογη τουΚαινοτομια θα κανεις στο τελος που σου το ευχομαιTo be continued
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 02-03-15, 12:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Όχι μωρέ!! Δεν έχω αναπτύξει κάτι καινούριο, απλά δοκιμές και βελτιστοποίηση των προϊόντων που υπάρχουν ήδη!!!
Η αρχική λειτουργία των προϊόντων αυτών, είχε την λογική οτι πρέπει να δουλέψουν, αλλά στην πράξη, βλέπεις διάφορα προβλήματα που δεν τα υπολογίζεις...
Για την απότομη αύξηση της πίεσης π.χ. οι κινέζοι πλέον δίνουν τα συστήματά τους με βελονοειδή η οποια εκτονώνει την πίεση όταν ξεπεράσει τα 4 bar, καθώς σίγουρα θα είχαν παράπονα πελατών (μπορεί να έγινε και καμιά έκρηξη )
Τώρα τα δίνουν και με μία ανεπίστροφη βαλβίδα εσωτερικά νομίζω!!
Απλά πρόσθεσα άλλη μία...
Και πλέον βλέπω ότι η λειτουργία με ριάκτορα έχει και καλύτερη διάχυση, είναι και 3-4 φορές πιο οικονομική, και δεν γίνεται το ενυδρείο 7up και και και...
Τώρα βάζω σε δοκιμή τετραπλάσια ποσότητα υλικών 1+1 κιλό αντίστοιχα να δω πως θα συμπεριφερθεί!! Αν πάει καλά, σίγουρα θα κρατήσει πάνω από χρόνο με 1φ/δευτ όλη μέρα ανοιχτό και με κόστος 3-4 ευρώ...
Είδωμεν!!
Χρωστάω μια παρουσίαση καιρό τώρα, θα την κάνω ολοκληρωμένη με την κατασκευή ενός 70άλιτρου φυτεμένου που πραγματοποιώ τώρα!!
Σίγουρα είναι διαφορετικό πολύ από ένα σύστημα με μπουκάλα όπου το εγκαθιστάς και ξεμπερδεύεις και δεν αναφέρομαι μόνο στην τιμή!! Για μένα όμως είναι και η χαρά της κατασκευής, παρακολούθησης κλπ που δίνουν αξία στις DIY κατασκευές αυτές...
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 02-03-15, 16:10
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ριακτορα εννοεις κατι τετοιο?Εχω εξωτερικο φιλτρο και ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Up-font-b-Aquarium-b-font-font-b-CO2-b-font-Atomizer-System-Diffuser-font-b.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  19,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 02-03-15, 16:22
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, έχω πάρει απο ebay αυτόν και αυτόν και δουλεύουν και οι 2 άψογα!! Είναι πιο μεγάλοι από το inline που δείχνεις, αλλά πιστεύω κάνουν καλύτερη δουλειά!!
Από βιντεάκια στο youtube και μόνο, βλέπω να βγάζουν λίγες φυσαλίδες κατά την έξοδο του φίλτρου τα inline reactors...
Αν το προτιμήσεις όμως, να πάρεις την δεύτερη έκδοση που μπορείς να βγάλεις το κεραμικό και να το καθαρίσεις, καθώς στην πρώτη, είναι φιξ όλο το σύστημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 02-03-15, 16:42
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Το πρωτο που αναφερεις το εχω ξαναδει οταν αρχισα να τα ψαχνω και εφοσων ειναι δοκιμασμενο ακομα καλυτερα ιδια τιμη εχουν,απλα παρατηρησες μηπως μειωση της πιεσης -νερου που εισερχεται στο ενυδρειο μιας και συνδεεται στην σωληνα εξοδου του φιλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 02-03-15, 19:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα όμως είναι και η χαρά της κατασκευής, παρακολούθησης κλπ που δίνουν αξία στις DIY κατασκευές αυτές...
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 03-03-15, 10:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωτο που αναφερεις το εχω ξαναδει οταν αρχισα να τα ψαχνω και εφοσων ειναι δοκιμασμενο ακομα καλυτερα ιδια τιμη εχουν,απλα παρατηρησες μηπως μειωση της πιεσης -νερου που εισερχεται στο ενυδρειο μιας και συνδεεται στην σωληνα εξοδου του φιλτρου?
Διαφορά δεν είδα σχεδόν καθόλου!! Και τις 2 φορές δοκίμασα την λειτουργία των φίλτρων πριν και μετά σε λεκάνη και μετρώντας όγκο και χρόνο, βγήκαν σχεδόν ίδια!! Μία λογική μείωση υπήρχε, αλλά ήταν σίγουρα κάτω από 5%
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη είσαι πιστεύω ο πλέον κατάλληλος στο forum για να το καταλάβει αυτό!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 03-03-15 στις 10:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 03-03-15, 11:17
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφορά δεν είδα σχεδόν καθόλου!! Και τις 2 φορές δοκίμασα την λειτουργία των φίλτρων πριν και μετά σε λεκάνη και μετρώντας όγκο και χρόνο, βγήκαν σχεδόν ίδια!! Μία λογική μείωση υπήρχε, αλλά ήταν σίγουρα κάτω από 5%
-------------------------


Τάκη είσαι πιστεύω ο πλέον κατάλληλος στο forum για να το καταλάβει αυτό!!!
Καλημερα!το δικο μου φιλτρο που ειναι 350λτ/ωρα εσωτερικο τι λες τον ¨σηκωνει¨ αυτον τον ριακτορα που προτεινεις(αυτος με τα 16,05 eur) ή θα εχω θεμα αραγε με την ροη;;Το οτι μπαινει εκτος ενυδρειου παντως ειναι πολυ θετικο!!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 04-03-15, 10:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν έχω δοκιμάσει σε εσωτερικό φίλτρο για να σου πω...
Αν μπορείς όμως να το προσαρμόσεις στο φίλτρο μπορείς να τον βάλεις και εσωτερικά τον ριάκτορα, με οτι κόστος σε χώρο συνεπάγεται αυτό...
Πάντως αν έχεις μικρό ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο, όπως έχω κι εγώ ένα 20άλιτρο και το φίλτρο σου ρουφάει το νερό από το κάτω μέρος του, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα diffuser και να το τοποθετήσεις ακριβώς από κάτω από το φίλτρο, ώστε να ρουφάει όλες τις φυσαλίδες και να τις διαλύει όσο γίνεται εσωτερικά!! Η ταχύτητα που βγάζει το νερό επίσης θα βοηθήσεις στην διάλυση των φυσαλίδων αλλά και στο διασκορπισμό τους σε όλο το ενυδρείο.. Αρκεί η έξοδος από το φίλτρο σου, να είναι μέσα στο νερό και όχι στο χείλος της στάθμης του νερού..
Αρχικά είχα βάλει τον diffuser ακριβώς μπροστά από την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και έκανε καλή δουλειά στον διασκορπισμό των φυσαλίδων...
Όταν το έβαλα από κάτω από το φίλτρο, είδα αρκετά μεγάλη διαφορά και στην διάλυση των φυσαλίδων (λιγότερο sprite νερό=καλύτερη διάχυση), αλλά και στο drop checker / pH, άρα λιγότερες απώλειες σε CO2 από πριν..
Σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα αξίζει ο diffuser!!!
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 05-03-15, 10:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δοκιμάσει σε εσωτερικό φίλτρο για να σου πω...
Αν μπορείς όμως να το προσαρμόσεις στο φίλτρο μπορείς να τον βάλεις και εσωτερικά τον ριάκτορα, με οτι κόστος σε χώρο συνεπάγεται αυτό...
Πάντως αν έχεις μικρό ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο, όπως έχω κι εγώ ένα 20άλιτρο και το φίλτρο σου ρουφάει το νερό από το κάτω μέρος του, θα σου πρότεινα να βάλεις ένα diffuser και να το τοποθετήσεις ακριβώς από κάτω από το φίλτρο, ώστε να ρουφάει όλες τις φυσαλίδες και να τις διαλύει όσο γίνεται εσωτερικά!! Η ταχύτητα που βγάζει το νερό επίσης θα βοηθήσεις στην διάλυση των φυσαλίδων αλλά και στο διασκορπισμό τους σε όλο το ενυδρείο.. Αρκεί η έξοδος από το φίλτρο σου, να είναι μέσα στο νερό και όχι στο χείλος της στάθμης του νερού..
Αρχικά είχα βάλει τον diffuser ακριβώς μπροστά από την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και έκανε καλή δουλειά στον διασκορπισμό των φυσαλίδων...
Όταν το έβαλα από κάτω από το φίλτρο, είδα αρκετά μεγάλη διαφορά και στην διάλυση των φυσαλίδων (λιγότερο sprite νερό=καλύτερη διάχυση), αλλά και στο drop checker / pH, άρα λιγότερες απώλειες σε CO2 από πριν..
Σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα αξίζει ο diffuser!!!
Κατατοπιστικοτατος οπως παντα, σ ευχαριστω κ παλι! Επειδη το καθε ενυδρειο ειναι και μια ξεχωριστη περιπτωση θα κανω κ εγω τις δοκιμες μου και θα καταληξω..Ουτως η αλλως εχω παραγγειλει και diffuser αλλα κι ενα bubble counter μη τυχον το χρειαστω..Σκεφτομαι και μια αλλη μεθοδο που ακολουθει αλλος φιλος απο εδω, κατευθειαν συνδεση του co2 στην εξαγωγη του φιλτρου πανω στο σωληνακι που βγαινει εκτος ενυδρειου και χρησιμοποιειται για αναροφηση αερα και οξυγονωση.(με αλλο ανταπτορα που εχει κ το δικο μου φιλτρο, καταργωντας το spray bar).Εν συνεχεια προσαρμωση κομματι χοντρο σφουγγαρι στην εξοδο για διαχυση!!Οψομεθα..
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 12-03-15, 19:52
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατατοπιστικοτατος οπως παντα, σ ευχαριστω κ παλι! Επειδη το καθε ενυδρειο ειναι και μια ξεχωριστη περιπτωση θα κανω κ εγω τις δοκιμες μου και θα καταληξω..Ουτως η αλλως εχω παραγγειλει και diffuser αλλα κι ενα bubble counter μη τυχον το χρειαστω..Σκεφτομαι και μια αλλη μεθοδο που ακολουθει αλλος φιλος απο εδω, κατευθειαν συνδεση του co2 στην εξαγωγη του φιλτρου πανω στο σωληνακι που βγαινει εκτος ενυδρειου και χρησιμοποιειται για αναροφηση αερα και οξυγονωση.(με αλλο ανταπτορα που εχει κ το δικο μου φιλτρο, καταργωντας το spray bar).Εν συνεχεια προσαρμωση κομματι χοντρο σφουγγαρι στην εξοδο για διαχυση!!Οψομεθα..
Ωραία, έτσι να κάνουμε δοκιμές πολλές, να βλέπουμε αποτελέσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 26-03-15, 19:15
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπερα,
επανερχομαι καθως ειχα αναφερει οτι λειτοργουν ολα ενταξει αλλα αυτο κρατησε μια βδομαδα.Απο κει και μετα ανεβασε παλι πιεση(ανεβαζοντας και την δικη μου) και μετα εφαγε ολο το υλικο(κιτρικο) σε ελαχιστες μερες.Εχει αλλος παρομοια προβληματα??Δοκιμαζω τον β' τροπο που περιγραφει ο pagokoftis και ενω οπως εγραψα οτι για μια βδομαδα ηταν οκ μετα αρχισαν τα κουλά παλι!
Επισης παρελαβα και συνδεσα τον external reactor ,στη εξαγωγη του εξωτερικου φιλτρου αλλα και εκει υπαρχει θεμα!Ενω αρχικα γεμισε με νερο μεχρι επανω στις 2 φτερωτες που εχει εσωτερικα,σταδιακα επεσε η σταθμη (μεσα στον ριακτορα εννοω) και οι φτερωτες σταματησαν.Ξαναρχιζουν μονο αν σκουντησεις τον ριακτορα και μετα απο λιγο σταματανε παλι.Κοιταξα να δω πως πιθανως επηρεαζει η ροη του νερου του φιλτρου,γι αυτο τσεκαρα οτι δεν υπηρχε τσακισμενο σωληνακι του φιλτρου που να κοβει την ροη και επισης ανοιξα το φιλτρο το καθαρισα(δεν ειχε βρωμια γιατι ειχε καθαριστει προσφατα),αρα δεν υπαρχει λογικα θεμα με την ροη του νερου.Παρατηρησα οτι οταν παρελαβα το ριακτορα δεν ηταν σφραγισμενη η συσκευασια του,ηταν συναρμολογημενος και οι φτερωτες επανω στο εσωτερικο σωληνακι του ριακτορα.Η πρωτη απο κατω ηταν η μεγαλη φτερωτη και ακριβως απο πανω η μικροτερη με τις χαρακιες.Περιγραφω τον ριακτορα γιατι ακριβως τον ιδιο εχει ο pagokoftis και ξερει την λειτουργια του.Αλλαξα θεση τις φτερωτες(την πανω κατω και αντιστροφα) αλλα παλι τα ιδια .Η σταθμη νερου στον ριακτορα παραμενει στην μεση και οι φτερωτες δεν γυριζουν.Ο ριακτορας ειναι βεντουζαρισμενος στα πλαινα εξωτερικα του ενυδρειου στην μεση της σταθμης του ενυδρειου.Αφου γεμισα νερα το σαλονι ουκ ολιγες φορες και εκανα δοκιμες ανεπιτυχως ,ειπα να ρωτησω και συγνωμη αν ειναι of topic αλλα το αναφερω εδω σαν συνεχεια προηγουμενης αναφορας του pagokofti για τον συγκεκριμενο ριακτορα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 27-03-15, 10:15
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
επανερχομαι καθως ειχα αναφερει οτι λειτοργουν ολα ενταξει αλλα αυτο κρατησε μια βδομαδα.Απο κει και μετα ανεβασε παλι πιεση(ανεβαζοντας και την δικη μου) και μετα εφαγε ολο το υλικο(κιτρικο) σε ελαχιστες μερες.Εχει αλλος παρομοια προβληματα??Δοκιμαζω τον β' τροπο που περιγραφει ο pagokoftis και ενω οπως εγραψα οτι για μια βδομαδα ηταν οκ μετα αρχισαν τα κουλά παλι!
Επισης παρελαβα και συνδεσα τον external reactor ,στη εξαγωγη του εξωτερικου φιλτρου αλλα και εκει υπαρχει θεμα!Ενω αρχικα γεμισε με νερο μεχρι επανω στις 2 φτερωτες που εχει εσωτερικα,σταδιακα επεσε η σταθμη (μεσα στον ριακτορα εννοω) και οι φτερωτες σταματησαν.Ξαναρχιζουν μονο αν σκουντησεις τον ριακτορα και μετα απο λιγο σταματανε παλι.Κοιταξα να δω πως πιθανως επηρεαζει η ροη του νερου του φιλτρου,γι αυτο τσεκαρα οτι δεν υπηρχε τσακισμενο σωληνακι του φιλτρου που να κοβει την ροη και επισης ανοιξα το φιλτρο το καθαρισα(δεν ειχε βρωμια γιατι ειχε καθαριστει προσφατα),αρα δεν υπαρχει λογικα θεμα με την ροη του νερου.Παρατηρησα οτι οταν παρελαβα το ριακτορα δεν ηταν σφραγισμενη η συσκευασια του,ηταν συναρμολογημενος και οι φτερωτες επανω στο εσωτερικο σωληνακι του ριακτορα.Η πρωτη απο κατω ηταν η μεγαλη φτερωτη και ακριβως απο πανω η μικροτερη με τις χαρακιες.Περιγραφω τον ριακτορα γιατι ακριβως τον ιδιο εχει ο pagokoftis και ξερει την λειτουργια του.Αλλαξα θεση τις φτερωτες(την πανω κατω και αντιστροφα) αλλα παλι τα ιδια .Η σταθμη νερου στον ριακτορα παραμενει στην μεση και οι φτερωτες δεν γυριζουν.Ο ριακτορας ειναι βεντουζαρισμενος στα πλαινα εξωτερικα του ενυδρειου στην μεση της σταθμης του ενυδρειου.Αφου γεμισα νερα το σαλονι ουκ ολιγες φορες και εκανα δοκιμες ανεπιτυχως ,ειπα να ρωτησω και συγνωμη αν ειναι of topic αλλα το αναφερω εδω σαν συνεχεια προηγουμενης αναφορας του pagokofti για τον συγκεκριμενο ριακτορα.
Γιατί ρε παιδι?? Δεν κατάλαβες κάτι στην διαδικασία?? Το σωληνάκι που πάει στην σόδα το έχεις μέχρι κάτω στον πάτο???
Ο μόνος λόγος που μου συνέβαινε αυτό στα πρώτα μου πειράματα ήταν η δημιουργία στοιβάδων υγρών (σε αυτό βοηθάει αν βάλεις απιονισμένο νερό πολύ)
Θα πρέπει αν κουνήσεις το μπουκάλι με την σόδα αρκετά να μην αφρίσει, αν αφρ΄σει τότε είναι ένδειξη οτι έχουν δημιουργηθέι στοιβάδες υγρών...
Πρέπει να φτιάξω το βίντεο...
Για τον ριάκτορα, όταν το ξεκίνησες γυρνάγανε αρκετά οι φτερωτές??? Αν ναι, για να σου γεμίζει CO2 και φυσικά κάποια στιγμή μετά να σταματήσει να λειτουργεί καθώς το νερό λόγω βαρύτητας πέφτει προς τα κάτω και δεν κινεί τις φτερωτές, θα πρέπει να είχες πολλές φυσαίδες ανά δευτερόλεπτο!!! Bubble counter έχεις?? Έχω διαπιστώσει οτι ο ριάκτορας αντέχει να διαλύει 3-4 φ/δευτ. με ροή 800l/h και λιγότερες φυσικά για μικρότερη ροή... Αλλά και 250l/h να έχεις, 1φ/δευτ την διαλύει και σίγουρα για τέτοια αντλία/φίλτρο θα έχεις και μικρό ενυδρείο και άρα 1φ/δευτ είναι υπεραρκετή!!! Μήπως σου συνέβη αυτό όταν δεν δούλευε σωστά το σύστημα CO2, καθώς αν ανεβαζε πίεση θα αυξάνονταν αρκετα οι φ/δευτ με συνέπεια να μην προλαβαίνει να τις διαλύσει ο ριάκτορας...
Τελειώνω το νέο μου ενυδρείο αυτο το ΣΚ και θα ανεβάσω βίντεο με την κατασκευή του φίλτρου αλλά και του συστήματος CO2!!
Στεναχωριέμαι γιατι νιώθω λες και έχω πάρει στο λαιμό μου κοσμάκη με την μέθοδο αυτή παραγωγής CO2 και περισσότερο γιατί σε εμένα δουλεύουν σε 4 ενυδρεία άψογα...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 28-03-15, 22:37
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Αφαιρεσα το συσωρευμενο co2 ,γυριζουν οι φτερωτες για λιγο και ξανα παλι τα ιδια.Περιπου 2 φυσαλ/sec eheim 2213 (440lt).Δεν ξερω τι να πω,θα τα φαει το μαυρο το σκοταδι πακετο ολα ,αγανακτησα!Το φιλτρο εχει τα υλικα τα "μαμα" μεσα πλην του ανθρακα που τον εβγαλα τελειως οταν βρωμισε ενω οταν βρωμισε το βαμβακι του δεν εβαλα το εργοστασιακο αλλα ενυδρειακο εμποριου και απο αυτο λιγο για να μην του "στουπωσω" και πεσει η ροη!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150328_221125.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150328_221155.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  46,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150328_221305.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  26,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 29-03-15, 02:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μηπως ο reactor χρειαζεται μεγαλυτερο φιλτρο, πιο ισχυρη ροη για να λειτουργησει σωστα;Εγω που χω εσωτερικο φιλτρο 360 λτ/ωρα ετσι οπως πεφτειι η ροη πιστευω δεν θα μου δουλευε ο ριακτορας και γιαυτο δεν τον παραγγειλα και πηρα diffuser..
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 30-03-15, 01:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Απο τις φωτός που βλέπω, δεν έχεις ανεπίστροφες βαλβίδες στην δεύτερη μπουκάλα με την σόδα και το σωληνάκι πάει μέχρι κάτω στι μίγμα!!! Δεν μπορεί να δουλέψει έτσι... Εκτός αν δεν φαίνεται καλά στην φωτό!! Βγάλε 2-3 καλύτερες!!!
Για το ριάκτορα, τα 440l/h με 2φ/δευτ, έχοντας και μια πτώση στη ροή, δεν λειτουργούν!!! Πρέπει να μειώσεις φυσαλίδες... Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και θες τόσο πολύ CO2????
Επίσης στις φωτός, το ενυδρείο σου φαίνεται αρκετά μεγάλο για το φίλτρο που του έχεις...
Αν είχες πριν diffuser, μην νομίζεις οτι θες τον ίδιο αριθμό φυσαλίδων, θες πολύ λιγότερες λόγω πολύ καλύτερης διάχυσης του παραγόμενου CO2!!!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 30-03-15, 16:51
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ειναι καθαρα θεμα ροης το χω καταλαβει απο τις δοκιμες που κανω εδω και 5 μερες,με το ζορι γυρναει κ μετα σταματαει και με την 1+ φυσαλ/sec.Στην μπουκαλα με τη σοδα εχω 2 ανεπιστροφες και το σωληνακι παει μεχρι κατω.Το ενυδρειο ειναι 86 λιτρα το φιλτρο ειναι οκ για τα λιτρα του.Το ειχα 2φυσαλ πριν γιατι το difusser ηταν προβληματικο και η διαχυση ηταν ανεπαρκης.Τωρα το εχω στην 1 φυσαλλιδα και παλι ομως σταματαει.Οταν βρω χρονο θα καθαρισω καλα φιλτρο,φτερωτη φιλυρου κ σωληνες μηπως κ βελτιωσω ελαχιστα την ροη και τουλαχιστον να σπαει σιγουρα την μια φυσαλιδα.Το μειγμα δεν δουλευει ακομη σταθερα και επηρεαζει σιγουρα κ αυτο(μπορει και μονο αυτο)
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 31-03-15, 23:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Soory κι όλας αν σε πρήζω, αλλά τις ανεπίστροφες που τις έχεις?? Στην τελευταία από τις 3 παραπάνω φωτός, δεν τις βλέπω πουθενά!!! Θα πρέπει να είναι στο πάνω μέρος και εγώ βλέπω μόνο το σωληνάκι που κατεβαίνει!!!
Για να λειτουργεί για λίγο ο ριάκτορας και μετά να σταματάει, θέμς ροής είναι!!
Τσέκαρε αν βγάζει όντως τα λίτρα που λέει το φίλτρο σου, γιατί το έχω δοκιμάσει με αντλία 400l/h και τις 2φ/δευτ. τις είχε οριακά...
Βάλε το φίλτρο σου να βγάζει νερό σε ένα κουβά για 20-30 δευτερόλεπτα και δες πόσα λίτρα σου βγάζει ανα δευτερόλεπτο και πολλαπλασίασε επί 3600..
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 11-04-15, 17:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή d 301

Παιδια καλη ανάσταση να εχουμε!!!Λοιπον να σας πω κι εγω την εμπειρια μου με το συστηματακι diy co2 (d301)..Tα συναισθηματα αναμεικτα..Δουλευει εδω και μια βδομαδα περιπου μετα απο καποιες ατυχιες που ειχα, ακολουθωντας την μεθοδο του φιλου pagokofti με τις 2 ανεπιστροφες.την παροχη την εχω στις 2 φυσ/δετ συμφωνα με το bubble counter και ειναι και σταθερη σε αυτη την πρωτη εβδομαδα πραγμα σημαντικο!.Ομως στο difusser τις μετραω σαφως λιγοτερες κι εκει ειναι που χω μπερδευτει..Για το μειγμα εβαλα 250 γρ κ.οξυ και 250 γρ. σοδα με 450 και περιπου 200 ml νερου αντιστοιχα.Επισης παρατηρω πως μου εχει τραβηξει αρκετο κιτρικο οξυ, ενω εχει αυξηθει η σταθμη στο δευτερο μπουκαλι με τη σοδα,μηπως κατι δεν γινεται σωστα;;
Αυτο ομως που με ανησυχει περισσοτερο ειναι πως τα ψαρια μου αρκετες φορες τα βρισκω στην επιφανεια, ειναι δυνατον να εχω τοσο διοξειδιο;Μετρησεις ph 7.5 και kh 11 δεν μου δινουν υψηλα επιπεδα co2 σε καμια περιπτωση ,βαση πινακα οποτε πως θα βρω την χρυση τομη ποσες φυσαλιδες το δευτερολεπτο;Δεν μπορω να το εξηγησω..
Και τελος εξαφανιστηκε η νηματοειδη αλγη που ειχα, αλλα εμφανιστηκε καφε προς κοκκινωπη κατι πανω στην πετρα και στα φυλλα των φυτων, τα οποια δεν τα βλεπω να συμπεριφερονται πολυ καλυτερα σε σχεση με πριν..
Ισως ειναι νωρις ακομη και πρεπει να κανω υπομονη τι να πω θα δειξει..
Εδω να πω πως το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και οι περισσοτερες φυσαλιδες καταληγουν στην επιφανεια,ισως χρειαζομαι καλυτερη ροη,αλλα απ την αλλη τα ψαρια να καθονται πανω δεν μπορω να το καταλαβω...
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 20-04-15, 09:54
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν η διατομή του bubble counter και του diffuser είναι διαφορετική, μπορεί να βλέπεις διαφορετικό αριθμό φυσαλίδων, αλλά ποσοτικά είναι ίδιο το CO2, διαφορετικά μήπως έχεις κάπου διαρροή και γι' αυτό και η αυξημένη κατανάλωση κιτρικού?
Αν σου βγαίνει το CO2 με φυσαλίδες στην επιφάνεια αμέσως, δεν έχεις καθόλου καλή διάχυση, το μεγαλύτερο ποσοστό φεύγει στην επιφάνεια...
Τώρα για τα ψαράκια, δεν ξέρω... λογικά δεν πρέπει να είναι λόγω του CO2..
Αποτελέσματα θα δεις θεαματικά με την χρήση CO2, αλλά άσε άλλη μια βδομάδα...
Πάντως αν τα ψαράκια σου ασφυκτιούν από έλλειψη οξυγόνου, στο "τελικό" στάδιο θα τα βλέπεις να είναι με καρφωμένο το στόμα στην επιφάνεια κάθετα προς τα πάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 07-06-15, 20:16
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή comeback..

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο, αλλαξα το φιλτρο μου πηρα εξωτερικο οποτε και ξαναφτιαξα το μειγμα παει πολυ καλα τωρα 2 βδομαδες και λογω πιο δυνατης ροης εχω πολυ καλη διαχυση,σταθερη ποσοτητα, πρωτη φορα μετραω ph 7 πτωση 0,8 οποτε κανει δουλεια ειδα και διαφορα στα φυτα επιτελους αλλα...
Γρηγορη πτωση της σταθμης στο μπουκαλι Α με το κιτρικο.Δεν το βλεπω να κραταει πανω απο 20 μερες.Φιλε παγοκοφτη θα μπορουσες να μας πεις την ακριβη δοσολογια που βαζεις στα μπουκαλια;γιατι πιστευω εκει ειναι το θεμαΔιαρροη δεν εχω στο μπουκαλι κ στις συνδεσεις σιγουρα τι λες;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 08-06-15, 21:05
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Και εγω εφτιαξα diy co2 αλλα ακομα δεν το δοκιμασα .
Αν καταλαα καλα το βαζεις στο φιλτρο μεσα και διαχεεται απο την εξοδο του φιλτρου???
Το σωληνακι που θα επεφτε στο ενυδρειο που ακριβως το βαζεις στο φιλτρο???
Και εγω εξωτερικο φιλτρο εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 09-06-15, 06:49
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Επειδή έχω παραγγείλει κι εγώ το συγκεκριμένο κιτ (d201), εν αναμονή της άφιξής του, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
αφού ετοιμάσω το μίγμα και κανονίσω την πίεση στα επίπεδα που χρειάζεται, θα αφήνω το σύστημα ανοιχτό όλη την ημέρα ή θα πρέπει να το κλείνω με το σβύσιμο των φώτων και να το ξανανοίγω όταν αυτά ανάβουν?
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 09-06-15, 08:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο, αλλαξα το φιλτρο μου πηρα εξωτερικο οποτε και ξαναφτιαξα το μειγμα παει πολυ καλα τωρα 2 βδομαδες και λογω πιο δυνατης ροης εχω πολυ καλη διαχυση,σταθερη ποσοτητα, πρωτη φορα μετραω ph 7 πτωση 0,8 οποτε κανει δουλεια ειδα και διαφορα στα φυτα επιτελους αλλα...
Γρηγορη πτωση της σταθμης στο μπουκαλι Α με το κιτρικο.Δεν το βλεπω να κραταει πανω απο 20 μερες.Φιλε παγοκοφτη θα μπορουσες να μας πεις την ακριβη δοσολογια που βαζεις στα μπουκαλια;γιατι πιστευω εκει ειναι το θεμαΔιαρροη δεν εχω στο μπουκαλι κ στις συνδεσεις σιγουρα τι λες;;
Ωραία, μια χαρά... Λοιπόν για να μην μπερδεύω με τιμές... Με χρήση ηλεκτρομαγνητικής 8 ώρες τη μέρα, με 1 κιλό σόδα και 1 κιλό κιτρικό οξύ μου βγάζει περίπου 8 μήνες... Υπολόγιζα οτι θα κράταγε χρόνο, αλλά δεν..
Θα ξανακοιτάξω τα ποστ να δω μην έγραψα κάτι λάθος...
Αν έχεις όλη τη μέρα ανοιχτό, με 250γρ σόδα και κιτρικό, με 1φ/δευτ. βγαίνει ακριβώς 20 μέρες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nt7561 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω παραγγείλει κι εγώ το συγκεκριμένο κιτ (d201), εν αναμονή της άφιξής του, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
αφού ετοιμάσω το μίγμα και κανονίσω την πίεση στα επίπεδα που χρειάζεται, θα αφήνω το σύστημα ανοιχτό όλη την ημέρα ή θα πρέπει να το κλείνω με το σβύσιμο των φώτων και να το ξανανοίγω όταν αυτά ανάβουν?
Αυτό εξαρτάται από εσένα... Όλη μέρα είναι σπατάλη εκτός και αν έχεις νερό βρύσης με υψηλο ph και η μείωση του ph λόγω του CO2 είναι μεγάλη, αν ανοίγεις τα φώτα μόνο για 8ωρο ας πούμε...
Σε εμένα η μεταβολή του ph είναι 0.3 οπότε δεν την θεωρώ πολύ μεγάλη και το λειτουργώ 8ωρο μόνο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εφτιαξα diy co2 αλλα ακομα δεν το δοκιμασα .
Αν καταλαα καλα το βαζεις στο φιλτρο μεσα και διαχεεται απο την εξοδο του φιλτρου???
Το σωληνακι που θα επεφτε στο ενυδρειο που ακριβως το βαζεις στο φιλτρο???
Και εγω εξωτερικο φιλτρο εχω.
Αν έχεις εσωτερικό φίλτρο και δεν χρησιμοποιείς κάποιο ριάκτορα, την έξοδο την βάζεις χαμηλά (συνήθως) εκεί που είναι η είσοδος νερού του φίλτρου σου, ώστε να σου βγάλει το CO2 με πίεση στην έξοδο... Να έχεις υπ' οψην σου όμως, ότι αν η έξοδος του φίλτρου σου έχει spray bar ή γενικότερα βρίσκεται πάνω ή στο ίδιο επίπεδο με την στάθμη του ενυδρείου σου θα έχεις μεγάλες απώλειες...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 09-06-15, 12:26
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εξαρτάται από εσένα... Όλη μέρα είναι σπατάλη εκτός και αν έχεις νερό βρύσης με υψηλο ph και η μείωση του ph λόγω του CO2 είναι μεγάλη, αν ανοίγεις τα φώτα μόνο για 8ωρο ας πούμε...
Σε εμένα η μεταβολή του ph είναι 0.3 οπότε δεν την θεωρώ πολύ μεγάλη και το λειτουργώ 8ωρο μόνο...
To ph είναι σταθερά στο 8.
Επομένως θα δω τι πτώση του θα έχω και κατόπιν θα δω αν το έχω μόνιμα ανοικτό, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 09-06-15, 13:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι ακριβώς, αν και με τόσο ψηλό ph νομίζω θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις αν το ανοιγοκλείνεις και θα ήταν καλύτερο να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.. Αλλά μην σε προκαταβάλλω, θα το δεις μόνος σου μετρώντας...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 09-06-15, 13:41
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ακριβώς, αν και με τόσο ψηλό ph νομίζω θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις αν το ανοιγοκλείνεις και θα ήταν καλύτερο να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.. Αλλά μην σε προκαταβάλλω, θα το δεις μόνος σου μετρώντας...
¶λλη μια ερώτηση.
Τι μίγμα ακριβώς να κάνω?
250 γρ. κιτρικό με 600 γρ. απιονισμένο νερό και 250 μλ σκέτη σόδα ή κάτι άλλο (γράφεις παραπάνω για 1 κιλο κιτρικο και 1 κιλο σόδα)
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 09-06-15, 15:00
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ακριβώς, αν και με τόσο ψηλό ph νομίζω θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις αν το ανοιγοκλείνεις και θα ήταν καλύτερο να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.. Αλλά μην σε προκαταβάλλω, θα το δεις μόνος σου μετρώντας...
Kι εγω δεν το ανοιγοκλεινω για το λογο που εχουμε ξανα μιλησει ειναι αδυνατο να πετυχεις την ιδια ρυθμιση καθημερινα και με τις μεταβολες στο co2 θα γεμισουμε αλγες.Εκει θελει μεγαλη προσοχηΚι εμενα το ph 8 ηταν και αφηνωντας το ολη μερα ανοιχτο εχω πτωση 0,8 περιπου που δεν ειναι και λιγο, με βαζεις σε σκεψεις τωρα κι αν σκεφτεις την ποσοτητα που φευγει τζαπα μηπως η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μονοδρομος;;
-------------------------
[QUOTE=pagokoftis;892290]
Ωραία, μια χαρά... Λοιπόν για να μην μπερδεύω με τιμές... Με χρήση ηλεκτρομαγνητικής 8 ώρες τη μέρα, με 1 κιλό σόδα και 1 κιλό κιτρικό οξύ μου βγάζει περίπου 8 μήνες... Υπολόγιζα οτι θα κράταγε χρόνο, αλλά δεν..
Θα ξανακοιτάξω τα ποστ να δω μην έγραψα κάτι λάθος...
Αν έχεις όλη τη μέρα ανοιχτό, με 250γρ σόδα και κιτρικό, με 1φ/δευτ. βγαίνει ακριβώς 20 μέρες...

Αρα ανα σκεφτεις πως το χω ανοιχτο ολο το 24 ωρο με 250γρ σοδα-κ.οξυ και 1,5 φ./sec που το χω ρυθμισει τοτε καλα μου κραταει ενα 20 ημερο, κακως απογοητευτηκα νομιζωντας πως δεν φτιαχνω καλα το μειγμα..Αν ειχα κι εγω ηλεκτρομαγνητικη και το κλεινα με τα φωτα , θα κραταγε μηνα και παραπανω ετσι δεν ειναι;Ευχαριστω για την απαντηση
Τι μπουκαλια χρησιμοποιεις για 1 κιλο μειγμα τα ιδια 1,5 λιτρα της κ. κολα;Απο ποσοτητα νερου;
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 09-06-15 στις 15:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 09-06-15, 17:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nt7561 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλη μια ερώτηση.
Τι μίγμα ακριβώς να κάνω?
250 γρ. κιτρικό με 600 γρ. απιονισμένο νερό και 250 μλ σκέτη σόδα ή κάτι άλλο (γράφεις παραπάνω για 1 κιλο κιτρικο και 1 κιλο σόδα)
Για αρχή μια χαρά είναι!! Απλά σαν πείραμα το έκανα να δω τα προβήματα σε 4πλάσσια δόση, αλλά πήγε μια χαρά...
¶ρχισε όμως καλύτερα με μικρότερη δόση που γράφεις γιατί όλο και κάτι μπορεί να γίνει στο ξεκίνημα, μην πάει τζάπα το μίγμα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kι εγω δεν το ανοιγοκλεινω για το λογο που εχουμε ξανα μιλησει ειναι αδυνατο να πετυχεις την ιδια ρυθμιση καθημερινα και με τις μεταβολες στο co2 θα γεμισουμε αλγες.Εκει θελει μεγαλη προσοχηΚι εμενα το ph 8 ηταν και αφηνωντας το ολη μερα ανοιχτο εχω πτωση 0,8 περιπου που δεν ειναι και λιγο, με βαζεις σε σκεψεις τωρα κι αν σκεφτεις την ποσοτητα που φευγει τζαπα μηπως η ηλεκτρομαγνητικη ειναι μονοδρομος;;

Αρα ανα σκεφτεις πως το χω ανοιχτο ολο το 24 ωρο με 250γρ σοδα-κ.οξυ και 1,5 φ./sec που το χω ρυθμισει τοτε καλα μου κραταει ενα 20 ημερο, κακως απογοητευτηκα νομιζωντας πως δεν φτιαχνω καλα το μειγμα..Αν ειχα κι εγω ηλεκτρομαγνητικη και το κλεινα με τα φωτα , θα κραταγε μηνα και παραπανω ετσι δεν ειναι;Ευχαριστω για την απαντηση
Τι μπουκαλια χρησιμοποιεις για 1 κιλο μειγμα τα ιδια 1,5 λιτρα της κ. κολα;Απο ποσοτητα νερου;
Ναι μια χαρά είσαι, επίσης bubble counter με bubble counter έχουν διαφορετική διατομή, οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ακριβής... Το 1.5φ το δικό σου μπορεί να είναι 2φ ή 1φ δικό μου...
Με την ηλεκτρομαγνητική είναι ο μόνος τρόπος να το ανοιγοκλείνεις χωρίς να μεταβάλλεις την σταθερότητα της παροχής... Αν δεν έχεις μεγάλες μεταβολές στο ph θα είσαι οκ!!

Για το 1 κιλό έβαλα 2λιτρα κοκακόλας χωρίς κανένα πρόβλημα, με περίπου 800gr νερό στο κιτρικό και καθόλου νερό στη σόδα. Αν και δεν έφτασα στα όριά της την διαλυτότητα του κιτρικού οξέως , η θερμοκρασία σπιτιού ήταν 20-30°C , δεν παρατήρησα σε καμία περίπτωση κρυστάλωση...
Στους 20°C η διαλυτότητα είναι περίπου 148g/100 ml και στους 30°C 181g/100 ml...
Κατά την ολοκλήρωση της αντίδρασης, η στάθμη του διαλύματος στο δεύτερο μουκάλι ήταν ακριβώς εκεί που την υπολόγισα, χωρίς να καλύψει σωληνάκια, ανεπίστροφες κλπ...
Επίσης καθώς η διαλυτότητα του κιτρικού νατρίου είναι περίπου 92gr/100gr νερό στους 20°C, θερμοκρασία που μου τελέιωσε και το μίγμα, υπολογίζοντας και το παραγόμενο κατά την αντίδραση νερό, δεν είχα ίζημα κιτρικού νατρίου, οπότε εύκολα πάλι μπόρεσα να διαπιστώσω και την λήξη της αντίδρασης, πριν μου τελειώσει το CO2, όπου πάλι είχα σχεδόν ίδια κατανάλωση από τα αρχικά υλικά...

Δεν υπάρχει όμως λόγος να φέρετε στα όριά του το σύστημα.. 5 λεπτά χρόνο θέλει να ξαναγεμίσεις, το λιγότερο μια φορά το μήνα, δεν είναι και τόσο κούραση...

8 μήνες με 2.80 ευρώ, δεν ξέρω αν συμφέρει με το γέμισμα μπουκάλας, αλλά για κάποιον που δεν έχει κάνει το έξοδο να αγοράσει τον εξοπλισμό, νομίζω οτι σίγουρα συμφέρει...
Με τις νέες βελονοειδείς οι οποίες έχουν αυτόματη εκτόνωση της πίεσης αν ξεπεράσει τα 4 ή 6 bar, αν κάτι πάει στραβά, πιστεύω οτι πλέον είναι και εντελώς ασφαλές το σύστημα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11878 seconds with 14 queries