Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-08, 15:27
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Δυσπλασίες σε guppies... (& άλλες χαζές απορίες αρχαρίου!)

Η ζωή στη μικρή μου 30άρα γυάλα συνεχίζεται έως ότου βρω ένα νέο, μεγαλύτερο σπίτι για τα γκαπάκια μου (ελπίζω ότι το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα-Τρίτη θα έχω αγοράσει ένα ενυδρείο περί τα 60-70λ και θα ξεκινήσω στρώσιμο χρησιμοποιώντας και χαλίκι + διακοσμητικά από τη γυάλα - that's the way to go απ'ότι έχω διαβάσει...). Από τους 4 σερνικούς που μου έδωσαν πήγα τον έναν στο ενυδρείο στο γραφείο, και εκεί παρατήρησα ότι είχε μια διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα καλοθρεμμένα γκάπις εκεί: είχε μια μικρή καμπούρα! Στο σημείο που ξεκινάει το πάνω, το μεγάλο του πτερύγιο, υπάρχει ένα μικρό καμπυλωτό εξογκωματάκι... κι επιπλέον, το ίδιο το σχήμα του ψαριού δεν είναι ευθυτενές όπως τα άλλα, αλλά λίγο καμπυλωμένο, και είναι και σχετικά αδύνατος.

Όταν γύρισα εκείνη τη μέρα σπίτι πρόσεξα και τους άλλους, και οι 2 από τους 3 που απέμειναν (οι οποίοι εχουν & τα ίδια χρώματα με αυτόν που έδιωξα) έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ο 3ος, που φαίνεται να προήλθε από άλλη γέννα (τελείως άλλα χρώματα) είναι σαφώς πιο ευθύς και χωρίς καμπούρα, αν και μου φαίνεται κι αυτός κάπως μικροκαμωμένος. Οι 3 θηλυκές απεναντίας δεν έχουν καθόλου καμπύλωμα ή καμπούριασμα, αν και φαίνονται λίγο κοντές σε σχέση με τις άλλες 3 που αγόρασα έκτοτε. Ναι, μη βαράτε, το ξέρω ότι είναι πολλά για τη γυάλα αλλά σε περίπου 20-25 μέρες θα βρίσκονται κάπου σαφώς καλύτερα.

Απλά το θέμα μου ειναι ότι δεν έχω ιδέα για το πότε γεννήθηκαν αυτά τα 7 ψαράκια που παρέλαβα, από τι γονείς, και σε τι συνθήκες μεγάλωσαν - προφανώς όλα αναπτύχθηκαν μέσα στη γυάλα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο και τι τα τάιζε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τους, πόσο συχνά άλλαζε νερά, κτλ. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι δυσπλασίες μπορεί να οφείλονται σε πολλές γενιές αιμομειξιών. Όπως και να έχει, η υπόλοιπη γενική τους υγεία φαίνεται καλή - είναι ζωηρά, τρώνε αβέρτα, οι αρσενικοί κυνηγάνε τις κοπέλες ανελέητα και οι κοπέλες μοιάζουν όλες φουσκωμένες, αν και ομολογώ ότι το διάστημα των 30 ημερών που έχει περάσει χωρίς να έχει γεννήσει καμία με ανησυχεί.

Υπάρχει περίπτωση οι επόμενες γενιές, αν τα φροντίσω καλύτερα και έχοντας ανανεώσει λίγο και τον πληθυσμό με τα 3 νέα υγιέστατα κορίτσια, να έχουν κι αυτές δυσπλασίες, ή αυτές αφορούν μόνο τη γενιά που μεγάλωσε "στα δύσκολα"; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να διώξω κανένα άλλο από τα αρχικά 6...

Επίσης, άσχετη ερώτηση: η πρώτη γκαπίνα που πήρα από το πετ σοπ είναι πλέον η πιο φουσκωμένη από όλες, αλλά το σημείο εκεί στην κοιλιά της αντί να είναι μαυριδερό, είναι κόκκινο (ενώ η ψαρίνα είναι γκρι-τυρκουάζ). Μπορεί να σημαίνει κάτι αυτό; Την περιμένω να γεννήσει μέσα στη βδομάδα, έχω ρίξει και μερικά κερατόφυλλα μέσα... Το νερό μου είναι εντάξει από μετρήσεις τώρα, αν και λίγο κρύο (δεν έχω θερμαντήρα ακόμα, να πάρω; Έλεγα να πάρω άπαξ & στήσω το ενυδρείο) στους 24.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-08, 17:07
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σχετικα με το παραμορφωμενο ψαρι πρεπει να μαθεις αν το ειχε εκ γενετης ή αν το απεκτησε στη συνεχεια απο καποιον τραυματισμο π.χ. Αν το εχει εκ γενετης τα πραγματα δεν ειναι καλα. Αν ζευγαρωσει με καποια θηλυκια θα μεταδωσει το προβλημα σε καποια μικρα που θα βγουν (αποτελεσμα: εκφηλισμος του ειδους). Σε αυτη την περιπτωση υπαρχουν οι εξης λυσης: Το απομονωνεις και συνεχιζεις να το φροντιζεις, το βαζεις σε ενα αλλο ενυδρειο μονο με αρσενικα για να μην διαδωθει η δυσμορφια, το δινεις σε καποιον αλλο που το θελει για να το βαλει σε ενυδρειο παλι μονο με αρσενικα. Τελος εχω ακουσει οτι καποιοι προβαινουν σε ευθανασια τετοιων ψαριων οταν αυτα ειναι μικρα ακομα. Ακουγεται ασχημο αλλα δεν με βρισκει εντελως αντιθετο. Αν το δεις απο τη σκοπια οτι ο χομπιστας καλειται να παιξει το ρολο της φυσης εχει μια λογικη. Απο την αποψη δλδ οτι τετοια ψαρια η φυση δεν τα αφηνει να αναπτυχθουν, ως πιο αδυναμα δεν τα καταφερνουν ή καταναλωνονται πρωτα απο τους φυσικους θηρευτες τους.
Οποτε καλεισαι να αποφασισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-08, 17:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Χμμ.

Από τις λύσεις που λες, η μόνη διαθέσιμη αυτή τη στιγμή είναι να τα σκοτώσω - τα 2 από τα 3 αρσενικά μου. Φυσικά, οι 3 τους έχουν ήδη γονιμοποίησει 3 από τις 6 θηλυκές μου αλλά υποθέτω ότι αν κάποια από τα μικρά γεννηθούν πρβληματικά, θα φαγωθούν από τους μεγάλους. Ενυδρείο άλλο προς το παρόν δεν έχω, εκτός αν περιμένω 20 μέρες ακόμα να στρωθεί αυτό που θα πάρω το ΣΚ και αφήσω μόνους αυτούς τους 2 στη γυάλα. Ως τότε όμως ίσως να έχουν προλάβει να γονιμοποιήσουν και τις 3 υγιείς θηλυκές που αγόρασα.

Μπέρδεμα!

Και δεν ήθελα να τους βγάλω να πάρει... Έλεγα ότι το πρόβλημα δεν θα μεταφερθεί κληρονομικά! Απολείεται να προκλήθηκε λόγω περιορισμένου χώρου όταν ήταν μικρά ή άσχημης διατροφής;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-08, 17:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν.. Τα ψαράκια πρέπει να μπούν σε ενυδρείο.. Με φίλτρο και θερμοστάτη.. Να μήν επεκταθούμε εδώ, ούτε σε θέματα αμμωνίας, ούτε σε θέματα μικρού χώρου (που σαφώς επηρρεάζει την ανάπτυξη), ούτε σε θέματα συνθηκών.. ¶μεσα μεταφορά στο νέο ενυδρείο..

Η καμπούρα που λες, σε κάποιο (μικρό) βαθμό είναι φυσιολογική.. Αν είναι έντονη, μπορεί να οφείλεται σε ενδοπαράσιτο (ασθένεια).. Κάτι που είναι πιθανό να συνέβη εφόσον τα ψαράκια ζουν σε κακές συνθήκες.. Πάντως, από τη δική μου εμπειρία, δεν είναι κληρονομικό.. Είχα πάρει 5 θηλυκές γκαπίνες, και τις έχασα όλες, μία μία στη σειρά, λόγω ενδοπαράσιτου (κατά πάσα πιθανότητα το είχαν από τη στιγμή που τις αγόρασα), παρόλα αυτά, τα μωράκια κάποιων που πρόλαβαν και γέννησαν είναι υγιέστατα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-08, 17:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν.. Τα ψαράκια πρέπει να μπούν σε ενυδρείο.. Με φίλτρο και θερμοστάτη.. Να μήν επεκταθούμε εδώ, ούτε σε θέματα αμμωνίας, ούτε σε θέματα μικρού χώρου (που σαφώς επηρρεάζει την ανάπτυξη), ούτε σε θέματα συνθηκών.. ¶μεσα μεταφορά στο νέο ενυδρείο..

Η καμπούρα που λες, σε κάποιο (μικρό) βαθμό είναι φυσιολογική.. Αν είναι έντονη, μπορεί να οφείλεται σε ενδοπαράσιτο (ασθένεια).. Κάτι που είναι πιθανό να συνέβη εφόσον τα ψαράκια ζουν σε κακές συνθήκες.. Πάντως, από τη δική μου εμπειρία, δεν είναι κληρονομικό.. Είχα πάρει 5 θηλυκές γκαπίνες, και τις έχασα όλες, μία μία στη σειρά, λόγω ενδοπαράσιτου (κατά πάσα πιθανότητα το είχαν από τη στιγμή που τις αγόρασα), παρόλα αυτά, τα μωράκια κάποιων που πρόλαβαν και γέννησαν είναι υγιέστατα..
Το ξέρω για το ενυδρείο, ήδη βρήκα και έκλεισα ένα 70ρι από τις μικρές αγγελίες του φόρουμ και το ΣΚ ξεκινάω το στρώσιμο. Η καμπούρα τους ΔΕΝ είναι μεγάλη, οπότε ας ελπίσουμε ότι δεν είναι άρρωστα με το ενδοπαράσιτο που λες, ή κι αν είναι να τύχει σαν τη δικιά σου πεείπτωση να βγουν τα μικρά υγιή. Εν πάσει περιπτώση, λες ότι δε χρειάζεται στην παρούσα φάση να τους απομονώσω ή ακόμα χειρότερα να τους Κεβορκιανίσω; Αυτό είναι καλό νέο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-08, 17:44
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

σε καμοια περιπτωση μη τα σκωτοσεις, αλλα αν και παλι θελησεις να το κανεις ανεβασε πρωτα φωτογραφιες να εντοπιστη σιγουρα οτι υπαρχει προβλημα. Εχω πολλα γκαπακια και εχω παρατηρισει μονο στα αρσενικα διαφορες μεταξυ τους οσο αφορα το μεγεθος σωματος η ουρας και το επανω πτερυγιο. η συνθηκες και τα γονιδια παιζουν ρολο το πως θα βγει ο αρσενικος , μπορει απλα να εχεις ενα διαφορετικο σουλουπι απο τον μπαμπα του δε συμενει οτι ειναι και τερατογενεση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-08, 17:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μην ξεκινήσεις στρώσιμο με αμμωνία.. Θα σου φάει πάρα πολύ καιρό.. Είτε να πάρεις μπόλι από στρωμένο ενυδρείο (υπάρχουν πολλοί από Πειραιά), ή έστω να χρησιμοποιήσεις τα (αμφιλεγόμενης αξιοπιστίας) σκευάσματα (π.χ. nitrivec), να βάλεις τα ψάρια μέσα (με καλή προσαρμογή), και να κάνεις συνεχείς μετρήσεις και αλλαγές νερού.. Όπως και να'χει, σε 60-70 λίτρα με φίλτρο και θερμοστάτη, θα είναι σίγουρα καλύτερα από τη γυάλα που δεν έχει τίποτα από τα δύο, και που θα αναπτύσσει σαφώς μαγαλύτερη συγκέντρωση αμμωνίας, ακόμη και από το άστρωτο 70αρι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-08, 18:07
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεκινήσεις στρώσιμο με αμμωνία.. Θα σου φάει πάρα πολύ καιρό.. Είτε να πάρεις μπόλι από στρωμένο ενυδρείο (υπάρχουν πολλοί από Πειραιά), ή έστω να χρησιμοποιήσεις τα (αμφιλεγόμενης αξιοπιστίας) σκευάσματα (π.χ. nitrivec), να βάλεις τα ψάρια μέσα (με καλή προσαρμογή), και να κάνεις συνεχείς μετρήσεις και αλλαγές νερού.. Όπως και να'χει, σε 60-70 λίτρα με φίλτρο και θερμοστάτη, θα είναι σίγουρα καλύτερα από τη γυάλα που δεν έχει τίποτα από τα δύο, και που θα αναπτύσσει σαφώς μαγαλύτερη συγκέντρωση αμμωνίας, ακόμη και από το άστρωτο 70αρι..
υτό για την αμμωνία μπορεί να είναι αλήθεια πράγματι. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω στο νέο το χαλίκι και 2 διακοσμητικά κοράλια (μεγαλούτσικη επιφάνεια) που έχω στη γυάλα και όσο να'ναι κάποιους μικροοργανισμούς θα έχουν πιάσει απάνω, και κάποια κερατόφυλλα που πρόσθεσα χτες από ήδη στρωμένο ενυδρείο. Και μπόλι αν θέλω επίσης μπορώ να πάρω από το ενυδρείο αυτό (της δουλειάς μου). Για αρχή θα προτιμήσω τον "φυσικά χημικό" τρόπο κι αν δω ότι αργεί πολύ να πέσει η ΝΗ3 τότε θα προβώ στις καθαρά χημικές επεμβάσεις. Έτσι κι αλλοιώς τα κακόμοιρα ζουν καιρό στη γυάλα, μια βδομαδούλα ακόμα δε νομίζω να τα πειράξει... Αν κ θα ήθελα τα μικρά μου να γεννηθούν στο καλύτερο περιβάλλον.

POURITANE, σύντομα θα βάλω και φωτογραφίες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-08, 00:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φωτός.

Στις 2 πρώτες φαίνεται ο ένας από τους "καμπούρηδες". Στην 3η ο 3ος αρσενικός που είναι σχετικά πιο "ίσιος". Στην 4η (πολυ θολή) μια από τις 3 αρχικές θηλυκές (σε προχωρημένη εγκυμοσύνη κιόλας) και στην 5η για σύγκριση μια από τις νέες αφίξεις.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  182_8296.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  182_8291.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  30,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  182_8273.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  24,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  182_8283.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  28,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  182_8290.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  28,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-08, 01:18
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

O πρωτος σου κανει μια καμπυρα οπως λες. Ο 3ος δειχνει οκ. Τι να πω.. ας μιλησουν οι εμπειροτεροι για το αν ειναι γεννετικο ή ενδοπαρασιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-08, 17:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το θολό νερό από τι είναι? Μήπως οι συνθήκες δεν είναι σωστές?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-08, 18:31
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θολό νερό από τι είναι? Μήπως οι συνθήκες δεν είναι σωστές?
Εδώ και μήνες και μέχρι αυτή τη στιγμή τα κακόμοιρα ζουν σε μια γυάλα, περιμένοντας να φτάσει το νέο τους σπίτι (αυτό το ΣΚ, και Δευτέρα θα πάρω μπόλι από έτοιμο ενυδρείο για να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά). Εξ'ου και το θολό νερό, αν και οι πλην αμμωνίας μετρήσεις μου ειναι νορμάλ (δεν έχω πάρει τεστ αμμωνίας ακόμα, το Σάββατο θα πάρω οπωσδήποτε).

Έτσι τα παρέλαβα πριν ένα μήνα, μέσα στη γυάλα ανάμεσα σε κάτι πλαστικά φυτά που έβγαλα για να βάλω κάποια κομματάκια κερατόφυλλου. Αλλά πολύ σύντομα θα αλλάξει η ζωή τους. Ελπίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-08, 19:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

ε μετά πως να μην έχουμε θέματα με δυσμορφίες???
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-08, 21:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν και θολες οι φωτο .Δεν ειδα κανενα προβλημα εγω στα ψαρια απο το λιγο που διακρινω. και τα χρωματα φαινονται πολυ καλα και οι ουρες ειναι αρτιμελης οσο για την διαπλαση τον αρσενικων θεωρω οτι ειναι μια χαρα.

καθαροτερες φωτογραφιες = ποιο ξεκαθαρες απαντησεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-08, 23:35
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και θολες οι φωτο .Δεν ειδα κανενα προβλημα εγω στα ψαρια απο το λιγο που διακρινω. και τα χρωματα φαινονται πολυ καλα και οι ουρες ειναι αρτιμελης οσο για την διαπλαση τον αρσενικων θεωρω οτι ειναι μια χαρα.

καθαροτερες φωτογραφιες = ποιο ξεκαθαρες απαντησεις
Δεν είναι κι ευκολο, είναι αεικίνητα τα άτιμα και η ψηφιακή μου είναι παλιά και όχι και πολύ γρήγορη. Θα ξαναπροσπαθήσω το ΣΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-08, 08:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν δεν διακρινετε δυσπλασιες στις παραπανω φωτος τοτε θελετε διαβασμα... κατι που να δειχνει πως ειναι στην αγρια μορφη τους...

Τα γκαπι και τα αλλα ζωοτοκα το εχουν πολυ συχνα αυτο το προβλημα, και επειδη εκτρεφονται μαζικοτατα, και επειδη παιζουν παρα πολλες γενιες διασταυρωσεων σε κλειστο συγγενικο κυκλο χωρις να μπει νεο αιμα μεσα (για να μην εξασθενησει η ταδε ποικιλια) και ακομα κι αυτα που γεννιουνται στα ενυδρεια μεγαλωνουν σε γεννηστρες με ελλιπη τροφη και λαθος συνθηκες.

Η λυση ειναι επιλογη σφριγηλων και σωστων γονιων, ανανεωση κατα καιρους με νεο αιμα και σωστο μεγαλωμα των μικρων.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-08, 17:51
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Έβγαλα μερικές φωτογραφίες στο νέο ενυδρείο... Ο υγιής από τους 2 καμπούρηδες είναι στις 2 πρώτες. Στην 3η είναι ο άλλος - φαίνεται άρρωστος ο κακομοίρης. Στην 4η είναι 2 θηλυκές από την ίδια, την αρχική παρέα, αδερφάκια των αρσενικών - έχουν κι αυτές μια μικρή καμπούρα αλλά φαίνονται μια χαρά κατά τ'άλλα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8366.JPG
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8368.JPG
Εμφανίσεις:  553
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8380.JPG
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  49,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8375.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  39,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-08, 21:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Η γνωμη μου απο την πειρα που εχω σε αυτα τα ψαρια ειναι οτι το προβλημα δεν οφειλεται σε εξασθενιση- εκφυλισμου απο αιμομιξια αλλα απο κακης ποιοτητας νερου.
Το λεω αυτο γιατι εχω ψαρια απο ενα ζευγος γονεων εδω και 3 χρονια. Φυσικα τα ψαρια εχουν καλη ποιοτητα νερου και κυριος το καλοκαιρι μπαινουν σε ''λιμνη'' η λεκανες εξω στον ηλιο.
Δεν ειχα τετοιο προβλημα παραμορφωσεις ποτε.
Εκτος οτι ενα απο τα θηλυκα ειχε πεταξει μια ακομα μικρη ουρα αλλα οχι καμοια σχεση με αυτα των φωτο.
Το προβλημα ειναι οτι καποιο παρασιτο προφανος εμποδισε την σωστη σωματικη αναπτυξη τον ψαριων
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο 80αλιτρο με Guppies και απορίες!! kostasthess_ Ζωοτόκα 16 30-09-07 14:34
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36
απλές χαζές ερωτήσεις ... crazyio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-12-06 00:26
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12515 seconds with 16 queries