Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-11-04, 02:07
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Γαυρί μου αστους να λενε....

ξεχασανε μου φαινετε το κλασσικο πνευμα για "μαμουνια" που διακατεχει τσι Ελληνες!

Λοιπον....

Το ενυδρειο και το sump θα είναι κατασκευη δικια μας (με τα χερακια σου δηλαδη)

το ιδιο και η βαση.

το ιδιο και το καπακι.

Το σκιμμερ θα είναι κατασκευη δικια μας...
(εχω τουλαχιστον 17 σχεδια και μολις κολλησα και εβαλα σε λειτουργια την 1η μου "καστομια" ! . Καλα παει προς το παρον φωτο λιαν συντώμως)

τα φιλτρα αμμου , ανθρακα θα κατασκευαστουν σε συνεργασία με γνωστο μιμητη (στην κομη) του Αντρε Αγκασι , κατασκευαστη σκαφών. (ΝΤΙΝΝΝ ΝΤΥΟΝΝΝΝ <- καμπανα που κτυπαει...)

βραχος αστο να μην μηλησω... ΕΧΕΙΣ ΒΡΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΑΥΤΕΣ ΤΣΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΓΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ;;;;;;;
απλα θα αγορασουμε και 3-4 καλα display κοματια με ζωντανα πανω....
se 2-3 μηνες οι τραγανες θα έχουν τοση κοραλλινη πανω που θα τις περνας για fitzi! αυτες μπορουμε να τις βαλουμε απο τώρα στο δικο μου ενυδρειο και να "γίνονται".

Αραγωνιτης...(ζωντανος sic)
Χμμμμ Μετα απο 2-3 μηνες στο ενυδρειο μια χαρουλα ζωντανος θα είναι

Wave maker?? υπαρχει έτοιμη λυση και εμπορικα με 40€ και έχω και σχεδια κυκλωματος που το εξωμιώνεις για να βαζει μπροστα κυκλοφορητες. και με μικρο κοντρολερ πανω παρακαλω... προγραμματιζώμενο και που κοιταει και αλλα πραγματακια....!
Φωτα πχ!!!!


Φωτα...
Χμμμμ ναι
Τ5
40 € η λαμπα 15 το μπαλαστ!
θα χρειαστεις 4-6 λαμπες.
και φυσικα τιμερς...
Εκτος και αν βοηθησει ο kostasY98 και φτιαξουμε το μικροπροσσεσορα που λεγαμε παραπανω.

ααα Αντιστρωφη Οσμωση...
Ναι αυτο θελει λεφτα...

τα αναλωσιμα (αλατια ζουμια κλπ) ετσι και αλλιως θα τα εβαζες... οποτε υπολογιζονται ξεχωριστα


Τα υπολοιπα αυριο...
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-11-04, 02:14
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Theo δεν έχω πρόθεση να παρεξηγηθώ με κανένα,όμως το forum είναι για
να λέμε ελεύθερα την αποψή μας τεκμηριωμένα, όπως με στοιχεία έκανα
και όχι για να ειρωνεύεται ο ένας τον άλλο.Εάν κάποιος διαφωνεί σε όσα
είπα να βγεί να τα αντικρούσει αλλά με στοιχεία και όχι αόριστα.Εχω
2 χρόνια reef και εδώ και 4 μήνες και σκληρά LPS και SPS και νομίζω
ότι μπορώ να έχω πιά άποψη για το κόστος ενός σωστάστημένου
reef.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-11-04, 02:27
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Κοιτα να δεις ποσα εξοδα γλυτωσανε αμεσως .
Μπραβο παιδια και λιγη χειρονακτικη δουλεια .
Ετσι να παρουμε και και μεις οι υπολοιποι λιγο τα πανω μας.
Οχι τιποτις αλλο ,αλλα θα μπουνε και τα καινουρια μελη που θα ενδιαφερονται και θα φυγουν μην πω πως.

Νεα εκτιμηση?
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-11-04, 02:28
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λυπάμαι αλλά στη τάξη μεγέθους για αγορά καινούργιων προιόντων και κοραλιών από Ελλάδα η τάξη μεγέθους είναι αυτή. Βέβαια έχουν δωθεί κάποια καλά δείγματα για υποχώρηση τιμών τους τελευταίους μήνες (ενδεικτικά chiller από 1500 € στα 600 αλλά και κοράλια σε πολύ καλές τιμές) αλλά τελικά να υπολογίζεις ένα τέτοιο νούμερο. Βέβαια επειδή παρεξηγούμε την έννοια reef μπορείς να έχεις reef με τα μισά λεφτά αν κάνεις ένα προσεκτικό σχεδιασμό στη μορφή του βράχου και στο ζωικό πληθυσμό.
Επιπλέον υπάρχουν πράγματα που στο γλυκό δεν τα σκέφτεσαι καν και εδώ - κατά πολλούς - είναι απαραίτητα. Ας πούμε δεν θα ξεκίναγα ποτέ θαλασσινό χωρίς ηλεκτρονικό θερμοστάτη. Ακούγεται υπερβολή ακούγεται εξωφρενικό αλλά κατά την άποψή μου δεν είναι. Αν τώρα πιάνουν τα χέρια σου το φτιάχνεις με 30-40€. Αλλιώς το αγοράζεις από γνωστό μαγαζί με 80. Αμέσως σου έδωσα μια τρομακτική διαφορά στη τιμή.
Με ένα κατάλληλο και λιτό σχέδιο γλυτώνεις τα μισά λεφτά του βράχου. Λιγότερος βράχος ίσον λιγότεροι κυκλοφορητές. φτιάχνεις πατέντες για εναλλαγή ροής και πάλι γλυτώνεις λεφτά. Αν είσαι μάγκας στις αλλαγές νερού και προσέξεις το πληθυσμό δεν έχεις ανάγκη το sump. Πάλι έπεσες σε λεφτά και πάλι είσαι σε reef.
έκανες το σφάλμα να βάλεις sps; Εκεί πας σε αναλογία φωτισμού τουλάχιστο 0,8 watt ανά λίτρο (με φωτισμό όχι απλές φθορίου αλλά MH ή t5 ή pc). Έσκασες και άλλα λεφτά.
Βέβαια για να σου εξηγήσω και γιατί συμφωνούν τα παιδιά που προσπαθούν χρόνια. Όλοι ξεκινάμε σιγά και λιτά. Βλέπουμε όμως ένα καινούργιο ζώο και τρέχουμε αμέσως για αγορά. Αλλά αγορά ίσον βράχος, που δεν τον είχαμε στην αρχή, άρα επιπλέον λεφτά άρα τελικά θα καταλήξεις σε μια τέτοια τάξη μεγέθους (συν πλην 10%) πάντα αν τελικά γεμίσεις το ενυδρείο και πάντα με τις τρέχουσες τιμές. Αν τώρα συνεχιστεί η καλή θέληση των ντόπιων -sorry theo αλλά και στην Αγγλία όσες φορές έψαξα για τιμές και εκεί κελαηδούσα από τα ύψη - τότε μιλάμε για μείωση κόστους. Καλύτερα όμως να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο παρά να πας αισιόδοξα και να απογοητευτείς.
Για να κλείσω ένας πολύ γνωστός χομπίστας στη στήλη του σε μηνιαίο περιοδικό έλεγε ότι δυστυχώς το συγκεκριμένο σημείο του χόμπυ έχει πολλούς που ασχολούνται όχι γιατί τους ενδιαφέρει αλλά για λόγους γοήτρου (διάβαζε νεόπλουτοι) με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η εικόνα του μέσου χομπίστα. Και αυτά στην Αμερική με μέσο κόστος 40% κάτω χωρίς να αναφέρω μέσο μισθό 200% πάνω.
Τώρα αν τελικά ενδιαφέρεσαι για επιπλέον λεπτομέρειες μπορούμε να τα πούμε και να σου εξηγήσω την άποψή μου.
Νίκος
ΥΓ για το κύριο της 10g .Canister , canister και πάλι canister.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-11-04, 12:21
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Αλέξανδρε δεν ήξερα ότι έχεις τέτοιο ταλέντο στις κατασκευές.
Εγώ απάντησα σε κάποιο (γαύρος) που ρώτησε κόστος reef υποθέτοντας
ότι θα τα αγοράσει όλα από Ελλάδα και βέβαια το κόστος αφορούσε ένα
ενυδρείο με καθαρό νερό 300 λίτρα με όλο τον εξοπλισμό και τα ζωντανά
του σωστά στημένο όπως θα είναι μετά από 1+ έτος.Εάν προτίθεται να
τα φτάξει μαζί σου όλα τότε δεν υπήρχε λόγος να ρωτάει κόστος εξοπλισμού
γιατί θα του πάει πολύ φτηνότερα.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-11-04, 13:12
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

δεν ειναι μονο να πιανουν τα χερια σας αλλα να ξερετε και πως δουλευουν τα μηχανηματα.
εχω ακουσει οτι φιλτρο ανθρακα φτιαχνουν και απο taper για μακαρονια
αν πανουν τα χερια σας και εχετε και καποιον που εχει δει τον εξοπλησμο του εμποριου και ξερει πως δουλευει να σας βοηθαει σιγουρα θα γλυτωσετε πολλα λεφτα
Αλλα πρεπει καπου να πουμε και τις τιμες του εμποριου γιαυτους που δεν τα καταφερνουν με τα DIY και καταληγουν να εχουν πολυ ροη στον ανθρακα που γινετε σκονη και κατεληξε το ενυδρειο μου καταμαυρο :P
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-11-04, 14:18
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ας είνια καλα ο αγαπητος Εσκομπαλ και η βιβλος του.
"Aquatic Systems Engeeniring"
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-11-04, 14:49
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

κατεβασμα δευτερα να ανεβουν οι στροφες και παμε παλι

Λοιπον τωρα που καταληξαμε οτι μπορεις να κανεις 300 λιτρα reef απο 2000 μεχρι 12000 ευρω( και παραπανω να βαλεις γαυρε σου τα ξοδευουμε ανετα )

να αλλαξουμε καπως την αρχικη ερωτηση απο

"στη βραση κολλαει ο σιδηρος ,οποτε χωστε πραμαααααααααα !!!! "

σε

"τι εξοπλησμος ειναι απαραιτητος για να ξεκινησει ενα απλο 300 λιτρα reef"
και ενδεικτηκες τιμες εμποριου και προτασεις για DIY?

Αν καταληξεις στον εξοπλισμο τοτε κανεις μια ερευνα αγορας, ρωτας και οσους εχουν διαθεση να σε βοηθησουν και βγαζεις ενα κοστολογιο για το συγκεκριμενο reef και λες και στους υπολοιπους ποσο σου στοιχησε τονιζοντας τη βοηθεια του Εσκομπαλ.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-11-04, 15:39
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Λοιπον γαυρε το κοστος θα το βρεις μονος σου.
Το μονο που μπορει καποιος να κανει για να βοηθησει ειναι να αναφερει τις απαιτησεις που εχει ενα reef οπως το εχει βιωσει ο ιδιος και συμφωνα με αυτα που εχει διαβασει.

Οποτε :
1. Φωτισμος. Εδω δεν μπορεις να κοψεις και πολλα πραγματα. Πρεπει να πας για λαμπες MH ή PC ή T5. Για PC και T5 αναλογία 1:1. Αριθμος τουλάχιστον 4. Για MH θα χρειστείς και λάμπες φθορίου μπλέ.
Προσωπική επιλογή T5 λόγω απόδοσης / τιμή αλλά και επειδή θέλουν αλλαγή ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα.
2. Currents. Εδώ μπορείς να το πας σταδιακά. Πάντως σαν στόχο να έχεις τα currents που υπάρχουν στην θάλασσα σε μικρά βάθη (όσον αφορά την ισχύ αλλά και την κίνηση). Μιλάμε δηλαδή για πολύ πράγμα. Για Wavemaker δεν τον θεωρώ απαραίτητο αρχικά τουλάχιστον. Τα ισχυρότερα ρεύματα πρέπει να υπάρχουν κοντά στην επιφάνεια του νερού για πολλούς λόγους και θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν τυχαίας κατεύθηνσης.
3. Αμμωνία. 0 με κάθε κόστος και τρόπο. Ευτυχώς στην θάλασσα έχουμε πολλές επιλογές. Ο βράχος βοηθάει πολύ σε αυτό, όπως και ο βυθός ο οποίος θα γίνει ζωντανός αργά ή γρήγορα. Το skimmer επίσης είναι απαραίτητο εργαλείο, όσο πιο καλό γίνεται. Από φίλτρα το φίλτο άμμου είναι άπεχτο αλλά θέλει προφίλτρο.
4. ΝΟ2. Όπως αμμωνία.
5. ΝΟ3. Έδω είναι όλα τα λεφτά. Εδώ είναι και η μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα ενυδρεία. Πρέπει να είναι όσο πιο κοντά στο μηδέν γίνεται.
Λύσεις : Skimmer πάνω από όλα, Live Rock, Live Sand, Macroalgea.
Όχι overstocking, overfeeding, δυστηχώς τα βιολογικά φίλτρα ενισχύουν το πρόβλημα, νερό RO. Δεν προτείνω συσκευές denitrification.
6. Αλλαγές νερού. RO σίγουρα.
7. Ασβέστιο, ανθρακική σκληρότητα. Πολύ σημαντικά για reef. Δεν προτείνω Calcium reactor.
8. Salinity. 35 ppt δηλαδή 35 γραμμάρια αλατιού ανα λίτρο νερού, αλλα να έχεις υπόψη σου ότι τα αλάτια που κυκλοφορούν δεν φτιάχνουν το θαλασσινό νερό όπως υπάρχει στην φύση. πχ. αλάτι με νερό RO 30 ppt, ασβέστιο και alcalinity λιγότερο από ότι πρέπει.
9. Trace elements. Strontium και Iodide.
10. PO4. Όσο λιγότερο γίνεται.
11. Θερμοκρασία. Σταθερή πάνω από τους 26 κάτω από τους 30. Το chiller είναι από χρήσιμο μέχρι απαραίτητο.

Ιδιαιτερότητες reef
1. Είναι ένα φοβερά δυναμικό σύστημα. Αυξημένες τιμές σε NO3,SiO2 και PO4 θα το μετατρέψουν σε ένα αποκρουστικό πράγμα με algea, διάτομα, cyanobacteria, τα οποία πέρνει μήνες για να φύγουν σκωτόνοντας τα ασπονδυλα σου.
2. Σταθερότητα στην θερμοκρασία. Μεγάλες αλλαγές στην θερμοκρασία είναι απαράδεκτες. Θερμοκρασία άνω των 30-31 είναι θάνατος.
3. Calcium, Strontium και Iodide. Προσθήκη αναλόγως, ειδικά για ασβέστιο μέτρηση και πρόσθηκη συχνά.
4. Φωτισμός και κυκλοφορία νερού. Κάθε ασπόνδυλο (κοράλια) έχει τις δικές του απαιτήσεις, τις οποίες πρέπει να γνωρίζεις πριν το αγοράσεις. Σε πολλά από αυτά οι απαιτήσεις είναι ακραίες (πχ acropora).
5. Οι ασυμβατότητες όργανισμών δεν συγκρίνονται με κάνένα άλλο τύπο ενυδρείου. Τα πιο ωραία από τα θαλασσινά ψάρια (Angels, Butteflies) που κυκλοφορού δεν μπαίνουν σε reef. Τα πίο έυκολα,φτηνά, διαδεδομένα στο εμπόριο reef ψάρια (damsels) ειναι τόσο επιθετικά όσο και οι αφρικάνες. Με δύο διαφορές δεν συλλαμβάνονται καθόλου εύκολα και τα ψαρια που σκωτόνουν έχουν παλλαπλάσια αξία. Το reef θέλει τεράστια προσοχή στην αγορά οργανισμών αλλιώς θα πετάς συνεχώς χρήματα, το ένα θα σκοτώνει το άλλο.
Προσωπική πικρή εμπειρία.
Κάποτε είχα αγοράσει ένα Buttefly το οποίο ποτέ και για 6 μήνες δεν πείραξε ασπόνδυλο. Μετα 6 μήνες αποφάσισα να αγοράσω 1 Eyphilia και 1 Giniopora (60 € εκαστο), μετά από 2 μέρες τα κοράλια δεν υπήρχαν, τα ξέσκησε. Αλλάζω πλεύση αγοράζω 4 reef ψαράκια firefish (20 € έκαστο), μετά από 1 μέρα δεν υπήρχαν γιατί δεν τα γούσταρε καθόλου ένα blue damsel που έχω εδώ και 2 χρόνια. Από τότε και 2 μήνες μετά δεν έχω καταφέρει να συλλάβω ούτε το Butterfly ούτε το damsel και μάλλον ούτε πρόκειται αν δεν διαλύσω όλο το ενυδρείο.

Τώρα ένα καλό που έχει το reef στην συντήρηση του είναι οι πολλές επιλογές που έχεις στο να πετύχεις ορισμένα πράγματα. Αν ψάξεις στο Internet θα βρεις super reef ενυδρεία με τον εξής εξοπλισμό : πολύ ζωντανό βράχο, πολύ φως , πολύ κυκλοφορία, chiller και ένα πολυ καλό skimmer.

Για να καταλήξω πριν προχωρήσεις σε reef μάθε για τις απαιτήσεις του, και τις απαιτήσεις των οργανισμών που ζουν σε αυτό και το τι ακριβώς κάνει ο εξοπλισμός που υπάρχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του. Προχώρα σιγά-σιγά με αγόρα εξοπλισμού και ζωντανών οργανισμών.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-11-04, 18:31
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εξαιρετικη η αναλυση του Symbil, ουσιαστικη, απλη και ρεαλιστικη.
Γαυρε οταν ολα τα παιδια σου λενε το ιδιο, για καποια θεματα που ρωτησες δεν γινεται να κανουμε ολοι λαθος, ειδικα οταν το λαθος θα ειναι απο εμας που ηδη ασχολουμαστε. Δυστηχως σαν αθλημα ειναι ακριβο, πολυ ακριβο και δεν γινεται τουλαχιστον στο αμεσο μελλον να γινει αισθητα φθηνοτερο. Οσο για το κοστος που λες οτι ειναι μεγαλο εαν απαντησω κυριολεχτικα σε αυτο που ρωτησες μαλλον για...ΠΑΠΑ σε βλεπω . Δυστηχως ειναι ακριβο, εαν καποιος μετα απο οσα γραψανε τα παιδια που εχουν ηδη θαλλασινο δεν σας επεισαν , ηδου η Ροδος ηδου και το "ευλογημα". Και ενας απο τους λογους που ειναι ακριβα ειναι γιατι καποιοι και οχι ολοι οι εισαγωγεις πουλανε πανακριβα καποια ειδη, γιατι μαλλον τα θεωρουν ειδος πολυτελειας. Τρανο παραδειγμα τα ψυχτικα.

Οσο για το νεοπλουτισμο που ανεφερε ο Νικος, οντως τυχαινει να ξερω καποια ατομα τα οποια καθε βδομαδα πανε και κανουνε το service σε καποια καλα reef και θαλλασινα σε διαφορους πλουσιους και νεοπλουτους οι οποιοι δεν εχουν ιδεα τι εχουν μεσα απλα το θελουν γιατι ειναι trendy ή γιατι τους το προτεινε ο πολιτικος μηχανικος τους η ο decorator... Στην λιστα αυτη υπαρχουν παρα πολυ γνωστα ονοματα.

Επισης, καλα αυτα που γραφει ο Αλεξανδρος για DIY αλλα το skimmer π.χ. το παραγγειλε μεσω του Νικου απο αμερικη οχι πολυ καιρο πριν. Οποτε καλα τα λογια αλλα οι πραξεις ειναι που μετρανε. Εγω οποτε προσπαθησα για DIY καταστασεις βρεθηκα να εχω χασει παρα πολυ χρονο, να ειναι δυσχρηστο αυτο που εφτιαξα και τελικα σαν ταμειο σε θεμα χρονου και χρηματων να βγαινω μειων... Οποιος βεβαια το καταφερει και ΜΑΓΚΑΣ θα ειναι και τα μπραβο μας απο ολους θα εχει.

Προσπαθηστε λοιπον και εμεις μαζι σας θα ειμαστε. Και για οποια βοηθεια θελησετε παλι εδω ειμαστε. Τετοιες προσπαθειες πρεπει να εχουνε την υποστηρηξη ολων μας.

Φιλικα Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-11-04, 18:39
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Επισης, καλα αυτα που γραφει ο Αλεξανδρος για DIY αλλα το skimmer π.χ. το παραγγειλε μεσω του Νικου απο αμερικη οχι πολυ καιρο πριν.
το οποιο μετα απο 2,5 μηνες ακομα δεν εχει δουλεψει σώστα.
Τι με νερα ζεστα το πλεινα , τι αλλο κυκλοφορητη του βαλα...
Μπ****ρια!!!

Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..

Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα εινια και αυτο DIY.
Ξερεις αυτο που βγάζει τα φιδια απο το νερο
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-11-04, 19:13
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα εινια και αυτο DIY.
Ξερεις αυτο που βγάζει τα φιδια απο το νερο
Οχι δυστηχως δεν ειναι, εαν ηταν θα ημουν ηδη στο κλαμπ των DIY-δων . Το ενα ηταν το berlin που ειχες και εσυ το οποιο το εβγαλε γιατι δεν εβγαζε τα δεοντα, ενω τωρα εχει ενα EUROREEF και ενα Precision Marine.


Παλικαρια και τα δυο δεν μπορω να πω... Μακαρι και εω να ειχα ενα ημιυπογειο μονο με ενυδρεια, μιλαμε ειναι το ονειρο μου+home cinema room+ναργιλε room+καμοια διακοσαρια αλλα τετοια rooms...ουτε σε chat room δεν βρισκεις τετοια ποικιλια.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-11-04, 19:35
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αυτο δεν ήταν DIY ;;;
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-11-04, 19:39
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμ ναι παραδεχομαι το λαθος μου.. .οχι δεν ήταν....

Με μπερδεψε το σωλινακι και οι βιδες που είχε πανω.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-11-04, 19:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Και αν θυμαμαι καλα και βλεπω καλα στις φωτο μου , το βασικο σκιμμερακι του Νικου στο μεγαλο ενυδρειο στην υπογα εινια και αυτο DIY.
Δεν είναι DIY αλλά συγκεκριμένη μάρκα και από τις κορυφαίες του χώρου. Όσο και αν το έψαξα - όπως ξέρεις το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω και εγώ - δεν κατάφερα να βρω κόστος που να αξίζει το κόπο. Δηλαδή μισή τιμή για αντίστοιχου μεγέθους εμπορίου.
Καλό θα ήταν δημόσια να μην αναφέρεται μάρκες. Δεν υπάρχει λόγος να σπρώχνουμε σε συγκεκριμένες εταιρείες και μοντέλα γενικά και αόριστα. Σε κάθε ενυδρείο υπάρχουν συνδυασμοί που μπορούν να δουλέψουν όπως και να αποτύχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-11-04, 21:08
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..
Ahar ξερεις ποτε θα εισαι ευχαρηστημενος απο skimmer?






Διαβασε την υπογραφη σου
(Δεν ειρωνευομαι. πλακα κανω)
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-11-04, 21:34
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

να ευχαριστησω το φιλο symbil για την πολυ καλη και λεπτομερη αναφορα στον εξοπλισμο.
αυτο ειναι το πρωτο ζητουμενο, και οφειλω να πω οτι με καλυψε .
ενα δευτερο που νομιζω ειναι αναγκαιο για μενα να μαθω ειναι,τι συσκευη θελουμε για την καθε μια απο τις αναφορες ......
π.χ σκιμερ για το ΝΟ3
RO για νερο.....
τετοια θελω συνδρομοι και τα υπολοιπα τα αναλαμβανω εγω !!!


το πολυ πολυ ισως καταφυγω στη δοκιμαστικη λυση ενος <παιδικου> μεχρι 100 λτ, να δω πως τρεχει το ολο θεμα και βλεποντας και κανοντας!!!

χωστε λοιπον !!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-11-04, 03:06
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theo
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
Εξου και το diy skimmer που εβαλα μπροστα για να το ξεπερασω..
Ahar ξερεις ποτε θα εισαι ευχαρηστημενος απο skimmer?

Διαβασε την υπογραφη σου
(Δεν ειρωνευομαι. πλακα κανω)
Εγω ομώς όχι , και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ζηλευω τον φιλο που το έχει στο σαλλονι του ( το σκιμμερ είνια στο διπλα δωματιο μαζι με ολα τα παρελκομενα..) .
Δυστηχως δεν θα μπορεσω ποτε να το έχω στο σπιτι μου... καθοτι η πολυκατοικια παλια και δεν θα σηκώσει το βαρος... Ενω αυτος εκτισε όλο του το σπιτι γύρω απο το ενυδρειο και το δωματιο αυτο...
Και φυσικα να αναφερουμε ότι είναι ρηφ

και επισις οτι είνια κατα 70% DIY

Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-11-04, 03:22
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

δεν περιμενα οτι θα την πω ποτε αυτη την εκφραση αλλα

ο φιλος που αναφερεις κραταει ολα τα λιτρα μου στο skimmer του LOL
RESPECT

__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-11-04, 11:55
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
π.χ σκιμερ για το ΝΟ3
Βασικα ναι...βασικα οχι....βλεπεις το σκιμμερ βοηθαει σε ολο τον κυκλο του αζωτου, με ενα σωστο σκιμμερ εχεις λιγοτερα οργανικα στο νερο σου που θα μετραπουνε σε αμμωνια απο το βιολογικο σου και ετσι θα εχεις αναγκαστικα λιγοτερα νιτρικα.

Δηλαδη...

Οργανικα (φωσφολιπιδια,σαπιες τροφες, βιολογικα αποβλητα ψαριων/κοραλιων κτλ)
----> Βιολογικο
Αμμωνια
---> Βιολογικο
Νιτρωδη οξυ
---> Βιολογικο
Νιτρικα αλατα

Οπωτε εαν αποβαλεις ενα αρκετα μεγαλο μερος των οργανικων μεσω του σκιμμερ πριν γινουν αμμωνια τοτε εχεις ελαφρινει παρα πολυ μεγαλο μερος του κυκλου της αμμωνιας που σαν τελικο προιον ειναι τα νιτρικα αλατα τα οποια κρατιουνται ετσι πολυ χαμηλα.

Δες σαν bonus οτι οξυγωνωνη το νερο μας, αποβαλει αντιχλωρια, βαρεα μεταλα και ενα μερος των φωσφωρικων. Οπως βλεπεις ειναι κατι που εαν ταιριαξει σωστα στο στησιμο σου τοτε θα εχεις πολυ λιγοτερη δουλεια στο καθαρισμα. Το μονο ουσιαστικο μειωνεκτημα (τι ολα καλα τα θελατε? ) ειναι πως βγαζει και ενα μερος καποιον απαραιτητων ιχνοστοιχειων οποτε οσο ποιο καλο ειναι τοσο ποιο πολλες αναπληρωσεις θελουμε.

To...παιδικο ειναι πολυ καλη ιδεα μεχρι να μαθεις να χειριζεσαι τα δεοντα σε ενα reef.


Υστ. 1 Σε ερωτηση του Σωτηρη για το χλωριο εαν αφαιρειτε, προσθετω πως δεν αποβαλει το χλωριο αμεσα, αποβαλει ομως το αντιχλωριο που εχει ηδη δεσμευσει το χλωριο και καποια απο τα βαρεα μεταλλα. Καποια απο τα βαρεα μεταλα τα πεταει το σκιμμερ ουτως η αλλος, αλλα εαν χρησιμοποιησης ενα αντιχλωριο που δεσμευει βαρεα μεταλα τοτε μαζι με το αντιχλωριο βγαινουν και πολλα περισσοτερα.
Οντως χρησιμη ερωτηση.

Υστ. 2 Προσθετω πως εαν βαζεις ομως νερο απο αντιστροφη οσμωση τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε αντιχλωριο αλλα ταυτοχρονα πεταει και το μεγαλυτερο μερος των μεταλων αυτων. Για τελειο καθαρισμα του νερου απο μεταλλα ακομα και απο την αντιστροφη υπαρχουν ειδικες ρητινες για αυτη την δουλεια και δουλευουν αψογα. Καθαροτητα για το τελικο νερο 99,99%.

Πιστευω να ημουν κατατοπιστικος και να μην σας...κουρασα . Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-11-04, 00:11
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

προχωραει το θεμα !!!
λοιπον χωστε ινφο για....
1.αν το ενυδρειο θελει καμια ειδικη πατεντα ,κοψιμο η φαλτσο η καποια λεπτομερεια που ναχει εργονομια.
2.τελικα θα το κανω καμια κατοσταρια λιτρα λεω....για ξεκινημα καλο το κοβω....
3.σαμπ-refugium κλπ....
3.ποσες φορες την ωρα να γυρναει ο νερος???
4.γενικα τα πρωτα βηματα που θελει...
5.παιζει ρολο το υψος του τανκ????
6.να το κανω βαθυ οπως πχ των κιχλιδων???
αντε αργησατε και περιμενω με τη σιλικονη στο χερι !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-11-04, 10:19
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Καλημέρα , λοιπόν έκανες το σωστό κατασκευάζεις ενα ¨πλέιρουμ¨ πρώτα και αυτό θα σε βοηθίσει , ΚΟΝΤΟ !!! (αφου δεν είναι το κανονικό φτιάχτο κοντούλι , η γνώμη μου (ελπίζω να είσαι με την σιλικόνη στο χέρι ακόμα) είανι 80χ40χ40 οπου θα σου δώσει 120 λίτρα , στο τέλος θα έχεις περίπου 100 λίτρα καθαρό , και ναι τότε όλα είναι πιο φθηνά
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-11-04, 17:19
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Το οτι αμφισβητησες το μονο θεμα που εχουμε συμφωνησει ολοι μεχρι στιγμης περι reef καλα εκανες γιατι αν δεν υπηρχαν και οι ανθρωποι που αμφισβητουν το κατεστημενο ακομα σε σπηλιες θα ζουσαμε.

Αλλα προς το παρων ασε τη σιλικονη, παρε χαρτι και μολυβι και ριξε μια ματια σε ολα τα προηγουμενα ποστς.
Θα βρεις απαντησεις σε πολλες ερωτησεις, και θα σου δημιουργηθουν ακομα περισοτερες αποριες αλλα τουλαχιστον θα παρεις μια ιδεα για τις βασικες αρχες του reef=(Διαβασμα, υπομονη και σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο)

Στην ιδια ενοτητα δυο θεματα παρακατω γραφει ο kangouras ποσες φορες να γυρναει το νερο απο το sump και ειμαι σιγουρος οτι ξαναγραφτηκε και το ποσες φορες να γυρναει μεσα στο ενυδρειο.

Καλο διαβασμα
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-11-04, 23:09
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Για τις ειδικες πατεντες που λες, αν πας για sump θες υπερχυληση.
Αναλογα με τον τυπο υπερχυλησης και το ποσο νερο θα γυρνας μπορει να κανει αρκετο θορυβο.
Υπαχουν τα Durso standpipes που εχουν πολυ καλες κριτικες αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει.
Εγω γυρναω γυρω στα 1500-2000 λιτρα την ωρα και εχω 2 τρυπες με 22mm σωληνες. Για σαλονι κανει αρκετο θορυβο αλλα αν δεν το βαλεις το ενυδρειο σε σαλονι/κρεβατοκαμαρα τοτε εισαι ΟΚ.
Το τζαμι μετρα το και τρυπα το πριν το κολησεις. Με διαμαντοτρυπανο και μου εβγαλε την ψυχη να το τρυπησω γεματο. (Οι τρυπες θα ειναι πιο φαρδειες απο τον σωληνα αναλογα με τις συνδεσεις που θα βαλεις)
Αν πας για χωρις sump τοτε τα ξεχνας ολα αυτα
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-11-04, 00:56
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

εχω στο περιπου υπολογισει το ενυδρειο ναναι περιπου 150 λτ ,γυρω στα 70 το σαμπ,με υπερχειληση φυσικα, δεν ξερω αν το σαμπ του θαλασσινου ειναι ιδιο με του γλυκου,αν ναι ειναι μια χαρα .αν οχι ,τι αλλαζει...?
η τρυπα στο τζαμι δε γινεται με διαμαντοτρυπανο αλλα με ειδικο τρυπανι σε ορισμενες στροφες .αυτο δεν ειναι προβλημα.
μεσα στο σαμπ θα μπει το σκιμμερ ,θερμοστατης,αντλιες, υλικα που θα τα βρουμε στη συνεχεια...αλλο τπτ??
6 φορες τα λιτρα γυρισμα για το σκιμμερ διαβασα οτι ειναι οκ.ισχυει???
και φυσικα εννοει και τα λιτρα του σαμπ ε??
ειμαι και στη σκεψη να το κανω αρχικα fish only και μετα το γυρναμε στο reef..βλεποντας και κανοντας.
πιστευω και διαβασα οτι ειναι πιο καλο ξεκινημα για πρωταρες ,το fish only,καμια διαφωνια?????
χωστε....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-11-04, 04:13
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Λοιπόν , ναι είναι πιο εύκολο το fish only και δεν απαιτεί χρήση skimmer
Αφου μπορείς να τρυπίσεις το τζάμι πριν το κολλήσεις σε βγάζει απο πολλές σκοτούρες ,
Τα πράγματα που θα πάρεις την πρώτη μέρα είναι: ΑΛΑΤΙ και ΥΔΡΟΜΕΤΡΟ ( αντιχλώριο , θερμόμετρο δεν τα θίγουμε )
Τη δεύτερη μέρα , θα πάρεις τεστάκια , αυτα που κρήνω απαραίτητα για αρχή είναι ΡΗ , ΝΟ3 , ΚΗ .
ΝΗ3 ,ΝΟ2, ΡΟ4, CA , CU , FE , MG , GH είναι αυτα που θα χριαστείς όταν με το καλό βάλέις βράχο ή οτιδίποτε άλλο εκτος ψαριού

Οσο θα είναι fish only συμπληρώματα ίχνο/στοιχείων θα βάζεις μέσω των αλλαγών οι οποίες θα είναι τακτικές , εκτος απο λίγο ιόδιο δεν θα βάλεις τίποτα έξτρα αλλα και αυτό με σύνεση , kalkwaser/strondium κλπ είναι περιτά (ακόμη )
Για fish only και πάλι μια λάμπα κάνει ( ναι έτσι αυθαίρετα μια λαμπίτσα να φαίνονται τα χρώματα των ψαριών αρκεί ) για το επίπεδο που θες να φτάσεις στα 150 λίτρα δε θα χριαστεις περισότερα απο 120-150 βατ αν χρησιμοποιήσεις φθορισμού , 4(λαμπες) 90αρες(μήκος σε cm) 36-40 βατ θα είναι αρκετά για ενα μεγάλο αριθμό ασπόνδυλων ακόμη και σκληρών αρκεί βέβαια να προσαρμόσεις και ένα ανμηστηράκι ώστε να μένουν ψυχρές οι λάμπες για να δίνουν μόνιμα το μάξιμουν της απόδοσης όσο το δυνατόν πιο πολύ καιρό , αυτό το σημείο δεν θίγεται αλλα η ψήξη των λαμπών είναι μια αρκετά σημαντική λεπτομέρια

Λοιπόν αρκετά δεν συμφωνήσαμε ? καιρός να αρπαχτούμε με μερικόυς , αφου δε ψίνεσαι να βάλεις κοράλια απο τώρα ποσός δε σκληρά ( έτσι και αλλιως δεν θα μπορούσες μιας και χριάζοντε στρωμένο ενυδρείο τριών+ μηνών ) άσε την αγορά της Ρ/Ο για το 2005 , δες πρώτα άμμα σου τα λέει το θαλασσηνό και μετά χώστα (300 ευρουλάκια , γιατι να τα κλαις αμμα δεν ?) το ίδιο και για το σκίμμερ , μην βιαστείς , αν πάρεις , να πάρεις ένα και να είναι αυτό που χριάζεσαι ( ο αχαρ εδώ θα με πιάνει )

Για σαμπ έγω λέω αφου μπορείς και θέλεις φτιάχτο απο τώρα , θα σε διευκολίνει αφανταστα (ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΕΙΣ )
6 φορές είναι μια χαρά οπότε στα 150+70 θα θες800-1000 επιστροφή και άλλα 1000 απο κυκλοφορητές για να έχεις 10-15 φορές μέσα στο ενυδρέιο (για fishonly η επιστροφή αρκεί αλλά καλό είναι να έχεις τουλάχιστο x10 )
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-11-04, 15:23
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Aqua Medic Turbo Flotor 1000 Protein Skimmer (up to 220 gal.)

καμια αποψη - θεση - η γνωμη , για το ανωθεν ????

με μια 2500 αντλια που παει πανω εξτρα!!!

χωστε ...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-11-04, 16:53
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Το σκιμμερ που λες δεν το εχω χρεισημοποιησει αλλα εχω διαβασει καλες κριτηκες και ειναι σιγουρα καλυτερο απο τα δικα μου
Κανεις αλλος που το εχει χρησημοποιησει please?
το 150+70 μου ακουγετε μια χαρα.
Δεν ηξερα οτι κανουν σαμπ σε γλυκο αλλα φανταζομε το κανουν για τους ιδιους λογους(να αυξησουν το ογκο του νερου και να κρυψουν εξοπλισμο).
Η μονη διαφορα θα ειναι οτι λογο σκιμμερ μπορει να εχεις μικρομπουρμπουληθρες και να χρειαστεις κανα φραγμα για να μην φτανουν στην αντλια επιστροφης.
Τωρα για το fish-only μην αφηνεις αυτα που λεμε για τα κοραλια να σε τρομαζουν. εχει ευκολα και δυσκολα κοραλια οπως εχει ευκολα και πολυ δυσκολα ψαρια. Ειπαμε να σου βγει φτηνο αλλα νομιζω οτι αξοιζει να δωσεις 100-200 ευρω παραπανω για να βαλεις καναδυο PCs η T5s ωστε να βαλεις και μερικα ευκολα κοραλια. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αργοτερα απο το μικρο που στεινω για να δεις ποση διαφορα κανουν στην οπτικη καναδυο ευκολα κοραλια.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-11-04, 17:07
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

thanx συνονοματε,
στο γλυκο το σαμπ (εκτος της αναφορας που εκανες περι κρυψιματος κλπ) εχει και την χρηση του πολυ μεγαλυτερου -απο τα φιλτρα του εμποριου-ογκου για υλικα φιλτρανσης.
φαντασου οτι το πιο μεγαλο(2260 ) εχει περιπου 18 λιτρα, ενω σε ενα σαμπ ειναι πολλαπλασιο.ασε που το πλακωνεις στα κερατοφυλλα και για να βρεις αμμωνιες κλπ πρεπει να κατ***ησεις μεσα... .
οσο για διαχωριστικα για αποφυγη των μπουρμπουλθρων ειναι παιχνιδακι.
να πω και κατι τωρα που μπορει να κανει μερικους να κλωτσησουν,αλλα τα reef ,ειδικα τα πολυφορτωμενα με βραχο κλπ,μου κανουν κατι σε puzzle games,και δε τα πολυγουσταρω.
πολυχρωμα και θυμιζουν ολιγον λουνα παρκ.αποψη μου φυσικα.
αν θεωρησουμε οτι το σκιμμερ ειναι οκ,και φευγει το πρωτο προβλημα,το επομενο ειναι εαν η λογικη του στρωσιματος του θαλασσινου συμβαδιζει με αυτην του γλυκου.
αυτα και βλεπουμε το επομενο...

__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-11-04, 19:44
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

απ'οτι φαινεται μας την πεσανε.
δεν μπορω να ανεβασω ουτε μια φωτο
grrrrrrrrrrrrrrrrr
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11513 seconds with 12 queries