Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-10, 23:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή επαρκες-ανεπαρκες στησιμο σε μαλαουι

βαζοντας πλωρη για το μαλαουι ενυδρειο μου εψαξα αρκετα να παρω ιδεες απο στησιματα ενυδρειων.
και τα εχω διακρινει σε 2 κατηγοριες. σε αυτα με τις πολλες πετρες και σε αυτα με τις λιγες.
κατανοω πως οσο πιο πολλες κρυψωνες εχει ειναι καλυτερα...ειδικα για τις νεες γενιες...αλλα αυτα τα ενυδρεια (λινκς παρακατω) θεωρουνται ανεπαρκη?? εχουν ελαχιστες κρυψωνες και σιγουρα οχι 1-2 ανα ψαρι...και πολλα τρεχουν με μεγαλους πληθυσμους. μηπως οταν εχουμε πολλα ατομα και διαμοιραζεται η επιθετικοτητα μπορουμε να κανουμε "εκπτωση" στις πετρες?

δειτε μερικα παραδειγματα υπεροχων κατα τη γνωμη μου ενυδρειων. αλλα ειναι λειτουργικα?? στην ουσια καποια μονο background εχουν και λιγες πετρες. δε μπορω να κανω κατι τετοιο?
θα θελα να ακουσω γνωμες απο ατομα που εχουν ενυδρεια ειτε της μια ειτε της αλλης "εκδοσης"...

http://travel.mongabay.com/china/ima...103-71820.html


http://www.aquaterra-intl.com/images/malawi_3.jpg

http://www.malawi-aquarium.net/


http://www.aquaterra-intl.com/images/aq_canyon_6.jpg

http://www.flickr.com/photos/oop/426684126/

http://travel.mongabay.com/china/ima..._103-7192.html

http://www.thetropicaltank.co.uk/mbuna1.htm

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=602
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-10, 23:51
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εμενα πανο μου αρεσε το 5ο!αλλα δεν πιστευω σε κανενα απο αυτα να μπορεσει να μεγαλωσει μικρο!τα πρωτα ειναι με φελιζολ??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-10, 23:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

To overstocking είναι παλιά πρακτική για να μειώνεται η επιθετικότητα, τώρα για αναπαραγωγές......σχετικά χλωμό το βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-10, 23:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και αν δεν ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες??
ειναι εφικτο?? δε μιλω μονο για το Over stocking αλλα και για την ελλειψη κρυψωνων. ωστε να μην αλληλοτραυματιζονται τα ενηλικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-10, 00:05
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

ναι αλλα ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις τα μικρα να εμφανιζονται κ την μανα που τα κυνηγαει για να κρυφτουνε κ να μην τα φανε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-10, 00:40
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Έχω σκεφτεί και εγώ αρκετά το συγκεκριμένο θέμα,ως αρχάριος με τα ενυδρεία Malawi και έχω καταλήξει σε μερικά συμπεράσματα.Πιστεύω πως το overstocking είναι μια λύση που πράγματι πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται:μοιράζει την επιθετικότητα και μειώνει τα θύματα.Αλλά τίποτε περισσότερο.Η άλλη μέθοδος είναι η έλλειψη κρυψώνων.Και εκεί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μην έχουμε θύματα από εδαφικές συμπεριφορές (συνήθως).Ο σκοπός είναι κοινός:να έχουμε περισσότερα ψαράκια σε ένα ενυδρείο και να μην έχουμε ένα νταμάρι με 5 ψάρια και λίγο νερό μέσα σε ένα σαλόνι.Λογικότατο.Όμως,το επιθυμητό αποτέλεσμα έρχεται γιατί εξομαλύνουμε το χαρακτήρα του κάθε είδους.Οπότε,η επιλογή είναι θέμα υποκειμενικό.Από τη μία έχουμε πολλά ψάρια-αφύσικες συμπεριφορές και από την άλλη λιγότερα ψάρια-πιο φυσικές/ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.Για να πετύχουμε,φυσικά,το πρώτο είναι αυτονόητο πως η ρουτίνα του ενυδρείου δεν πρέπει να παραμεληθεί ούτε στο ελάχιστο και πως ο χομπίστας έχει κάποια εμπειρία για να αποφύγει αποτυχίες.Για να πετύχουμε το δεύτερο σε αυτά τα ψάρια θέλουμε απλά ένα πραγματικά μεγάλο ενυδρείο με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.Όλα αυτά από την οπτική γωνία ενός αρχάριου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-10, 08:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν είναι πρακτική για μένα το overstocking, είτε έχεις γερή φίλτρανση είτε όχι. Δεν θα δεις ποτέ και καμία απολύτως συμπεριφορά και ακόμα περισσότερο στα ενυδρεία Μαλάουι με males only, όπου είναι ομολογουμένως πολύ όμορφα ενυδρεία σε ζωή, αλλά χάνουν εντελώς το νόημα του χόμπυ. Σε δύο τουλάχιστον φωτογραφίες που παρέθεσες Πάνο, βλέπω ενυδρεία τέτοιου τύπου.

Πειραματίστηκα αρκετά και για αρκετά χρόνια ώς προς τη μελέτη και τοποθέτηση των πετρωμάτων στο ενυδρείο ώστε να μπορώ να βλέπω μωρά και να τα βλέπω να επιβιώνουν και να μεγαλώνουν!!! Ειναι υπέροχο το θέαμα να βλέπεις ένα μικρό demassoni ενός εκατοστού να συντρώγει στα ανοικτά με ένα ενήλικο των 8 εκ. όσο και αν χαρακτηρίζονται αυτά τα ψάρια επιθετικά.

Το μυστικό για εμένα δεν είναι οι στιβαγμένες πέτρες, επιμελώς ή όχι, αλλά η τοποθέτηση με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθούν στενές σχισμές μεταξύ των πετρών, με αρκετά μεγάλη κάλυψη ώστε να διεκρικούν τα μικρά τον δικό τους χώρο. Για να φανταστείς, από τότε που θα βγουν από το αβγό τους, είναι κυρίαρχα στο χώρο τους και παλεύουν πραγματικά με τα αδέλφια τους για μια καλύτερη θέση, θέση που θα τα φέρει ένα βήμα πλησιέστερα στην επιβίωση.

Δεν μπορώ παράλληλα να διανοηθώ ένα ενυδρείο με λίγες ώς καθόλου κρυψώνες και να υπάρχουν μπουκωμένες μάνες... Αν τυχόν και υπάρχουν περισσότερα από ένα αρσενικά του είδους, τα θηλυκά αυτά θα τραβίξουν ζώρι και είναι βέβαιο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-10, 10:48
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Eίναι πολύ σχετική η έννοια. Εξαρτάται από το τι ζητάς εσύ από το ενυδρείο σου. Ότι μοιράζεται η επιθέτικοτητα ισχύει και είναι λογικό.

Ένα παράδειγμα...
Αν θες να βλέπεις πολλά, χρωματιστά και διαφορετικά ψάρια βάζεις πχ διάφορα είδη αρσενικά αυλονόκαρα και ελάχιστες πέτρες. Αλλά έτσι δεν βλέπεις κάποια φαινόμενα, όπως ζευγάρωμα, αναπαραγωγή, συμπεριφορές, κυριαρχίες, κλπ. Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρουν.

Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι ένα ενυδρείο με ένα χαρέμι από mbuna και φουλ στην πέτρα, θα μου πρόσφερε περισσότερες συγκινήσεις από ένα ενυδρείο με οποιαδήποτε αφρικάνα μέσα. Ενα αφρικάνικο species με καθαρά ψάρια είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την λίμνη. (ΙΜΟ)

Όσο για τα ενυδρεία που παραθέτεις, όπως καταλαβαίνεις κι εσύ, τα στησίματα για τα ψάρια που φιλοξενούν είναι τελείως λάθος. Αν μπορείς να το κάνεις εσύ ή όχι η απάντηση είναι, ότι αν πας σε mbuna σίγουρα όχι.

Τελευταίο και γενικό.. όσα περισσότερα ψάρια τόση περισσότερη πέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-10, 11:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πάνο, σου ανεβάζω κάποια λινκς που έχω βρει παλαιότερα με τη λίμνη Μαλάουι, πως φαίνεται απ' έξω...δείτε άμμο, αλλά και στήσημο πέτρας. Από αυτά έχω πάρει επιρροές για το δικό μου στήσημο...και απ' ότι φαίνεται πρόκειται για πολύ καλή επιλογή με καθόλου "εχθροπραξίες" και απώλειες. Πρόκειται όμως για προσωπική γνώμη.
λινκ1
λινκ2
λινκ3
λινκ4

Τώρα από το εσσωτερικό, δεν χρειάζεται να κάνω οποιανδήποτε παρέμβαση, γιατί είμαι σίγουρος ότι έχεις ψάξει αρκετά το θέμα. Η εντελώς λευκή άμμος με σκουρόχρωμη πέτρα πάντως, αν και στην αρχή μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός, τώρα τον αποφεύγω επιμελώς, γιατί δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη λίμνη αυτή. Χρωματισμούς και συνδυασμούς από ανοικτό μπεζ μέχρι την σκουρόχρωμη ώχρα μπορώ να φανταστώ γι' αυτό το σκέιπινκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-10, 12:01
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Σε κανενα απο τα παραπανω λινκ σου δεν θα εχεις ειρηνικη συμβιωση.Τα ψαρια αυτα για να ειναι ευχαριστημενα (οσο ειναι εφικτο) πρεπει να εχουν ΚΡΥΨΩΝΕΣ.Μονο ετσι θα δεις ωραιες συμπεριφορες αλλιως επικρατει ο νομος της ζουγκλας.Ο δυνατοτερος επιβιωνει.Εμενα προσωπικα με χαλαει να τσακωνονται τα ψαρια μου και απλα να μην μπορω να σταυρωσω ψαρι επειδη ο αρσενικος κυριαρχος εχει κ@υλ@ς και θελει να πεταξει εξω απο το ενυδρειο τα αλλα ψαρια.
-------------------------
Εμενα κατα την γνωμη μου ειναι πιο ομορφο ενα ενυδρειο να αναπαριστα την φυση δλδ ο κυριαρχος αρσενικος να ηγειται ο δευτερος στην καταταξη να κανει τουμπεκι μολις τον βλεπει και οι θηλυκες να τους περιπλανουν ακαταπαυστα και εκεινοι να τρεμουν σαν να τους διαπερνα ρευμα, παρα να ειχα μια γυαλα και να ειχα ψαρια επειδη 'μου αρεσουν τα χρωματα τους' οπως κανουν ολοι που οτι βρισκουν στο πετ σοπ το πετανε μεσα.Η γνωμες διειστανται και απλα επιλεγεις οτι σ αρεσει εσενα πιο πολυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokos125 : 28-09-10 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-10, 12:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιώργο, εννοείς τα λινκς του Πάνου ή τα δικά μου?
Για να ξεκαθαρίσει το πράγμα....

(Δεν έχεις κάνει επισύναψη κειμένου, οπότε μπορεί να παρερμηνευτεί ο λόγος σου).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-10, 16:17
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Αντωνης λεγομαι.Τα λινκ του φιλου Πανου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-10, 20:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Όπως λέει ο halvas το overstocking είναι μια παλιά πραχτική που την συνεχίσουν οι αμερικάνοι (τα ενυδρεία τους είναι παραδείγματα προς αποφυγή-δεν σχολιάζω καν την ανάμιξη των διαφορετικών ειδών).
Αν έβαζες haps θα αρκούσε πράγματι ένα background,λίγες πέτρες και χώρο για κολύμπι.
Για τα mbuna θέλουμε πολλές πέτρες τοποθετημένες ώστε να παρέχουν, τις διπλάσιες τουλάχιστον απο τον αριθμό των ψαριών, κρυψώνες και πολλές μικρές σχισμές και τρύπες για να καταφεύγουν τα μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-10, 20:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, σου ανεβάζω κάποια λινκς που έχω βρει παλαιότερα με τη λίμνη Μαλάουι, πως φαίνεται απ' έξω...δείτε άμμο, αλλά και στήσημο πέτρας. Από αυτά έχω πάρει επιρροές για το δικό μου στήσημο...και απ' ότι φαίνεται πρόκειται για πολύ καλή επιλογή με καθόλου "εχθροπραξίες" και απώλειες. Πρόκειται όμως για προσωπική γνώμη.
λινκ1
λινκ2
λινκ3
λινκ4

Τώρα από το εσσωτερικό, δεν χρειάζεται να κάνω οποιανδήποτε παρέμβαση, γιατί είμαι σίγουρος ότι έχεις ψάξει αρκετά το θέμα. Η εντελώς λευκή άμμος με σκουρόχρωμη πέτρα πάντως, αν και στην αρχή μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός, τώρα τον αποφεύγω επιμελώς, γιατί δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη λίμνη αυτή. Χρωματισμούς και συνδυασμούς από ανοικτό μπεζ μέχρι την σκουρόχρωμη ώχρα μπορώ να φανταστώ γι' αυτό το σκέιπινκ.

πολυ ομορφα τα λινκ και πολυ σωστα!!!! και απο τις φωτο βλεπουμε οτι με αμμο θαλλασης ειμαστε σουπερ στον χρωματισμο...
-------------------------
και στο θεμα μας!!!! σε ενα ενυδρειο ειναι καλο να εχεις πετρες και κρυψωνες για τα ψαρια και μαλιστα αρκετες... απο εκει και περα βαζεις οσα χαρεμακια βλεπεις οτι αντεχει το σετ απ σου...
παντος πολλα ψαρια χωρις πολλες πετρες δεν θα εβαζα... αλλα πολλες πετρες και πολλααααααα ψαρια θα βαλω!!!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 28-09-10 στις 20:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-10, 21:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας...προβληαμτιστηκα καθως ειδα ωραια στημενα ενυδρεια και φαινομενικα τουλαχιστον υγιη ψαρια....
ειναι τα πρωτα μου βηματα στη λιμνη Μαλαουι....κια ψαχνομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα πρωτα μου μαλαουι! Πάνος Malawi 17 24-09-10 00:26
180 λιτρα μαλαουι-τανγκανικα. Πάνος Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 39 06-07-10 14:36
ενυδρειο μαλαουι-συμβουλες kanarini Malawi 6 11-02-08 11:48
κοραλια σε ενυδρειου μαλαουι. dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-07 23:33
135λιτρα Μαλαουι jimfytakis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 20-08-07 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07087 seconds with 15 queries