Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 17-12-04, 12:22
npap Ο χρήστης npap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Μετρήσεις

Παιδιά καλημέρα,
Θα ήθελα πάλι τα φώτα σας..
Καταρχάς σχετικά με το προηγούμενο θέμα της αύξησης της τιμής του PH σε μέτρηση που έκανα χτές βράδυ το τεστ έδιξε 8.6-8.8 οπότε παρόλο που πήρα αλάτι για Κιχλίδες Ταγκανίκα δεν το χρησιμοποίησα.
Τώρα στις άλλες μου μετρήσεις η αμμώνια είναι στο 0.1 με τάσεις μηδενοποίησης αλλά τα νιτρικά (ΝΟ2) έίναι στο 0.5!! Εκανα αλλαγή νερού στο περίπου 15-20%, ξανακάνω τεστ πάλι στο 0.5!! Γαμώτο λέω ξανακάνω δεύτερη αλλαγή νερού (μετά απο 1 ώρα αφού το σκεφτόμουνα συνέχεια) στο 10-15%, δεύτερη μέτρηση πάλι στο 0.5!! Τα νεύρα μου....!!
Ποιά μέγιστη τιμή νιτρικών είναι αποδεκτή?? (Pls μην μου πείτε ότι πρέπει να είναι μηδενικη).
Χτές πήγα και αγόρασα τα 2 τεστ(PH & NO2 - Ευχαριστώ φίλε μου που με γνώρισες και μου έκανες και έκπτωση) αλλά δεν πήρα για NO3 για να δώ σε τί τιμές είναι και αυτά, αλλά θα πάω σήμερα!
Να αναφέρω ότι το ενυδρείο μου είναι στην 11 μέρα και από χτές σταμάτησα και την καθημερινή δόση από το NITRIVEC.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,35839 seconds with 13 queries