Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-12, 15:11
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή ΑΛΛΑΓΗ PH ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

Καλησπερα !!
θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι..to ph του δικτυου ειναι 7.4 και η μετρηση του ενυδρειου μου (125 λιτρα) ειναι απο 8.2 μεχρι 8.6 (!)..εκανα μεγαλη αλλαγη στο νερο και παλι την επομενη μερα εδειξε 8.2..το ενυδρειο λειτουργει περιπου 8 μηνες και δεν ειχα αντιμετωπισει παρομοια κατασταση εως τωρα..να αναφερω πως πριν 2 μηνες μετακομισαμε σ αλλη περιοχη και απο τοτε εχω προβλημα με τις μετρησεις..επισης προβλημα εχω και στα no3 οπου εχουν ανεβει στα 80..στο μικροτερο ενυδρειο (54 λιτρα) ολα ειναι φυσιολογικα..
το ενυδρειο που εχει το προβλημα εχει φυτα χαμηλων απαιτησεων και ενα ξυλο και γενικοτερα δεν εχει αλλαξει κατι στη διακοσμηση..ειναι οπως πριν την μετακομιση..αν εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Για να υπαρχουν τοσα no3 με αλλαγες ειτε εχεις κατι πεθαμενο ειτε υπαρχει σηψη σε κατι μαλλον μεγαλο...
Η ανοδος του ph συνηθως οφειλεται σε κατι ασβεστολιθικο...
Μπορεις να θυμηθεις τι μπορει να προσθεσες τελευταια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-12, 17:10
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να υπαρχουν τοσα no3 με αλλαγες ειτε εχεις κατι πεθαμενο ειτε υπαρχει σηψη σε κατι μαλλον μεγαλο...
Η ανοδος του ph συνηθως οφειλεται σε κατι ασβεστολιθικο...
Μπορεις να θυμηθεις τι μπορει να προσθεσες τελευταια?
Μπορει να οφειλεται σε φυτο που δεν ειναι σε καλη κατασταση;...πετρες λαβας εχω μεσα..και το πιο προσφατο που εχω βαλει ειναι λιπασμα στο βυθο (sera που ειναι σε κουβαδακι..δεν θυμαμαι πως λεγεται)..κανω παλι μετρηση σε no3 αυτη τη στιγμη...το ph ειναι 8 με προσθηκη τυρφης εδω και 3 μερες..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-12, 17:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτα που λες θα μπορουσαν να συμβαλουν σε μειωση κι οχι αυξηση του ph...
Κατι ασβεστολιθικο μηπως?
Απο ΚΗ πως πας?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-12, 17:13
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Μήπως οι πετρες λάβας φταίνε ??
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-12, 17:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι λαβας οχι, αλλα αν μπηκαν και αλλες πετρες... ισως
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-12, 17:20
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα που λες θα μπορουσαν να συμβαλουν σε μειωση κι οχι αυξηση του ph...
Κατι ασβεστολιθικο μηπως?
Απο ΚΗ πως πας?
κοιτα..η μεγαλη αλλαγη στο νερο (περιπου 80%) εγινε πριν 3-4 μερες..τοτε ειχα μετρησει 8.4 ph και 80 no3 (αμμωνια και no2 ηταν 0)..σημερα μετραω 8 ph και 5-10 ppm no3...κατα την αλλαγη εγινε και ξεκαθαρισμα σε φυτα που ειχαν ψιλοχαλασει και εβαλα τυρφη στο φιλτρο..δυστυχως εχω χασει ηδη 2 ψαρακια και εχω την υποψια πως εχουν γινει αποτομες μεταβολες στις τιμες απλα δυστυχως αντιληφθηκα πως κατι δεν παει καλα με το θανατο του ψαριου
οι μετρησεις γινονται με υγρα τεστ api..και δυστυχως δεν εχω τεστ για σκληροτητα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-12, 17:58
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Μήπως έχουν λήξει τα τεστ που έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-12, 19:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δες λιγο και αυτο περι των τεστ νιτρικων της api:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62535

Γιατι και εγω προσφατα δεν το ειχα χρησιμοποιησει για καιρο και εβγαζε NO3 ~ 80 σε μικρο ενυδρειο με dwarf puffers και ανελειπως εβδομαδιαιες αλλαγες 50%. Δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο, γιατι πρακτικα τα ψαρακια θα ειχαν αφησει χρονους προ πολλου...ειναι πολυ ευαισθητα.
Το κουνησα, το χτυπησα, μονο στη φραπεδιερα δεν το εβαλα, πανω - κατω τα ιδια. Δεν μπορω να το εμπιστευτω πλεον, θελω να παρω νεο τεστ τωρα.

Τωρα για το ph δεν ξερω, θα παρακολουθησω με ενδιαφερον παντως τις αποψεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-12, 21:46
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχουν λήξει τα τεστ που έχεις;
δεν εχουν ληξει..θα ελεγα μηπως εχουν χαλασει..αλλα τοτε στο νερο της βρυσης θα μου εδειχνε 0;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες λιγο και αυτο περι των τεστ νιτρικων της api:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62535

Γιατι και εγω προσφατα δεν το ειχα χρησιμοποιησει για καιρο και εβγαζε NO3 ~ 80 σε μικρο ενυδρειο με dwarf puffers και ανελειπως εβδομαδιαιες αλλαγες 50%. Δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο, γιατι πρακτικα τα ψαρακια θα ειχαν αφησει χρονους προ πολλου...ειναι πολυ ευαισθητα.
Το κουνησα, το χτυπησα, μονο στη φραπεδιερα δεν το εβαλα, πανω - κατω τα ιδια. Δεν μπορω να το εμπιστευτω πλεον, θελω να παρω νεο τεστ τωρα.

Τωρα για το ph δεν ξερω, θα παρακολουθησω με ενδιαφερον παντως τις αποψεις.
διαβασα το λινκ αλλα και παλι..ειχα πολυ υψηλες τιμες..και οι τιμες στο μικροτερο ενυδρειο ηταν διαφορετικες καθως και στο νερο του δικτυου..οποτε μαλλον δεν γινεται να εχει στερεοποιηθει το υγρο στο δευτερο μπουκαλακι..φανταζομαι δηλαδη...το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι με το ph οπου οι χρωματισμοι στο χαρτι της api με μπερδευουν τρομερα σε σχεση με το χρωμα που εχει το μπουκαλακι του δειγματος..δηλαδη απ τη μια το κανεις 7,4 αλλα και 8...δεν ξερω..ισως παρω και κανα αλλο τεστ αλλης εταιρειας..αλλα για να εχω θανατο ψαριου οντως κατι δεν παει καλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι λαβας οχι, αλλα αν μπηκαν και αλλες πετρες... ισως
αλλες πετρες δεν εχουν μπει ..μονο 2 κομματια λαβας υπαρχουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 12-08-12 στις 21:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-12, 21:55
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχουν ληξει..θα ελεγα μηπως εχουν χαλασει..αλλα τοτε στο νερο της βρυσης θα μου εδειχνε 0;
Θα σου πρότεινα να πάρεις νέα τεστ και να μετρήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-12, 01:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα το λινκ αλλα και παλι..ειχα πολυ υψηλες τιμες..και οι τιμες στο μικροτερο ενυδρειο ηταν διαφορετικες καθως και στο νερο του δικτυου..οποτε μαλλον δεν γινεται να εχει στερεοποιηθει το υγρο στο δευτερο μπουκαλακι..φανταζομαι δηλαδη...
σε περιπτωση στερεοποιησης δε βλεπουμε υψηλα νιτρικα αλλα πολυ χαμηλα η και καθολου...



Παράθεση:
το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι με το ph οπου οι χρωματισμοι στο χαρτι της api με μπερδευουν τρομερα σε σχεση με το χρωμα που εχει το μπουκαλακι του δειγματος..δηλαδη απ τη μια το κανεις 7,4 αλλα και 8...δεν ξερω..ισως παρω και κανα αλλο τεστ αλλης εταιρειας
ολα τα ιδια χαλια ειναι. Σκεψου οτι ασχολουμαι με ζωγραφικη και ξεχωριζω πολυ καλα τους τονους αλλα μεχρι που πηρα ψηφιακο ph-μετρο οι μετρησεις μου εμοιαζαν με τους χρισμους της Πυθιας.
Υπαρχουν ψηφιακα ph-μετρα σε αρκετα καλες τιμες (γυρω στα 50-60) και αν προσεχεις τα ηλεκτροδια τους ζουν αρκετα.

Παράθεση:
..αλλα για να εχω θανατο ψαριου οντως κατι δεν παει καλα
λογικα, εκτος αν ο θανατος των ψαριων ανεβασε τα νιτρικα...


Παράθεση:
αλλες πετρες δεν εχουν μπει ..μονο 2 κομματια λαβας υπαρχουν...

Η λαβα ειναι ουδετερη αν ειναι λαβα, αλλα κατι σου ανεβαζει το ph
Αφου το ενυδρειο ξαναστηθηκε απο την αρχη μηπως φταιει ο βυθος?
Εβαλες καινουργιο χαλικι? Αν οχι, το παλιο μοιαζει να ειναι ομοιομορφο?
επισεις πως τον καθαρισες?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-08-12, 13:26
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Δυστυχως αυτη την περιοδο ειναι λιγακι δυσκολο να παω σε πεχαμετρο ...δεν ξερω μπας και εγω μπερδευω τα χρωματα (τι να πω πια) αλλα σιγουρα οταν εφτασε 8.2 ηταν καφε και δεν πορτοκαλιζε..με το 8 και 7.4 ομως εχω μεγαλο προβλημα κυριως με το χρωματισμο στο μπουκαλακι..
ο βυθος δεν αλλαξε ..σκεψου πως κατα την μετακομιση αφαιρεσαμε τα ψαρια και τα φυτα και αφησαμε νερακι ισα ισα στο αμμοχαλικο...της sera το λιπασμα υπηρχε πριν την μετακομιση..με το που ξαναστηθηκε το ενυδρειο στο νεο σπιτι καναμε μετρησεις και ηταν ολα οκ..μεχρι που ειδα το πρωτο ψαρακι να μην ειναι στα πολυ καλα του και το εβγαλα απ το ενυδρειο πριν πεθανει (το εβαλα σε ενα δοχειο μονο του)..μετα απο 2 μερες βρηκα αλλο ενα νεκρο (σα να ειχε dropsy)..δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...δεν ειχα χασει ψαρακι ποτε και ουτε ειχα ποτε προβλημα με τις μετρησεις του νερου..και κατι ακομα..μου εδειξε 0.25 αμμωνια στο νερο του δικτυου..γινεται να εχει αμμωνια το νερο της βρυσης;;;παω να ξανακανω τεστ στο ενυδρειο να δω τι θα μου δειξει παλι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-12, 20:38
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

το προβλημα με το ph συνεχιζεται...τι κανω;;αν το ξεστησω και το ξαναστησω υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι;;σ αυτο το διαστημα απ το τελευταιο ποστ μου εχω δει ph απο 6.8 μεχρι 8 (σημερα) και τελευταια αλλαγη νερου και καθαρισμος πριν 2 μερες...εχω σηκωσει τα χερια ψηλα πια..καμια ιδεα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα με το ph συνεχιζεται...τι κανω;;αν το ξεστησω και το ξαναστησω υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι;;σ αυτο το διαστημα απ το τελευταιο ποστ μου εχω δει ph απο 6.8 μεχρι 8 (σημερα) και τελευταια αλλαγη νερου και καθαρισμος πριν 2 μερες...εχω σηκωσει τα χερια ψηλα πια..καμια ιδεα;
Δες το Acid Buffer της Seachem. Bonus το C02 για τα φυτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-12, 22:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα pH στο νερο της βρυσης αφου το αφησεις μερικες ωρες να μεινει σε ενα δοχειο ανοιχτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-12, 23:53
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα pH στο νερο της βρυσης αφου το αφησεις μερικες ωρες να μεινει σε ενα δοχειο ανοιχτο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-09-12, 05:38
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες το Acid Buffer της Seachem. Bonus το C02 για τα φυτά.
οκ..θα το κοιταξω..θα πρεπει ομως να το προσθετω στο νερο καθημερινα;εχουν σπασει τα νευρα μου γιατι δεν εχω ph βρυσης 8 και θελω να το ριξω..εχω ph 7.4 και για καποιο λογο μου ανεβαινει στο 8..(6.8 μου ειχε φτασει τις πρωτες μερες με την προσθηκη τυρφης..μετα απο 10 μερες παλι στα υψη)..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα pH στο νερο της βρυσης αφου το αφησεις μερικες ωρες να μεινει σε ενα δοχειο ανοιχτο
θα το κανω ετσι απο περιεργια..αλλα στο 60 λιτρο γιατι δεν εχω προβλημα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ..θα το κοιταξω..θα πρεπει ομως να το προσθετω στο νερο καθημερινα;εχουν σπασει τα νευρα μου γιατι δεν εχω ph βρυσης 8 και θελω να το ριξω..εχω ph 7.4 και για καποιο λογο μου ανεβαινει στο 8..(6.8 μου ειχε φτασει τις πρωτες μερες με την προσθηκη τυρφης..μετα απο 10 μερες παλι στα υψη)..
-------------------------


θα το κανω ετσι απο περιεργια..αλλα στο 60 λιτρο γιατι δεν εχω προβλημα;
και κατι ακομα..αν κανω αλλαγη νερου στο 30% εβδομαδιαια δεν γινεται τιποτα..θελει αλλαγη τουλαχιστον 50-60% και πιο συχνα για να ερθει το ph στις τιμες του δικτυου..αυτο ομως ειναι σωστο να γινεται;;δεν μπορω να βρω λυση με τιποτα..μου ερχεται να το ξεστησω και φτου κ απ την αρχη..α! τα πτερυγια του ενος ψαριου αρχισαν να φαγωνονται..το εβγαλα απ το ενυδρειο,το εβαλα αλλου και αρχισε να συνερχεται..μπορει να οφειλεται στις αυξομειωσεις του ph αυτο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 17-09-12 στις 05:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-09-12, 09:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι KH εχει το καθε ενυδρειο?
Τι αναταραξη εχει το καθε ενυδρειο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
.και το πιο προσφατο που εχω βαλει ειναι λιπασμα στο βυθο
Εβγαλες το βυθο για να το βαλεις το λιπασμα?

Καμια φωτο βαλε, απο τα ενυδρεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-09-12, 12:13
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι KH εχει το καθε ενυδρειο?
Τι αναταραξη εχει το καθε ενυδρειο?
Εβγαλες το βυθο για να το βαλεις το λιπασμα?

Καμια φωτο βαλε, απο τα ενυδρεια
δυστυχως δεν εχω τεστακια για kh (αλλα μαλλον μεσα στην εβδομαδα θα παρω)..αναταραξη υπαρχει μονο απο την εξοδο του φιλτρου (εργοστασιακο της juwel)..
οταν ηταν να βαλω το λιπασμα εβγαλα ολο το αμμοχαλικο μπηκε το λιπασμα και μετα ξαναεβαλα τον βυθο (αυτο εγινε γυρω στον περασμενο Μαρτιο)..
κ ενα αλλο δυσαρεστο..πεθανε κ το μικρο black moore (αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ πως ειχε φαγωμενα πτερυγια)..μαλλον πρεπει να βρω αλλο σπιτι για τα ψαρακια ..τουλαχιστον μεχρι να επανελθει το ενυδρειο..αλλα πως θα επανελθει αν δεν μπορω να βρω τι προκαλει τις αυξομειωσεις;
Το ενυδρειο ειναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59828.. με τι διαφορα πως εχουν προστεθει φυτα και ενα ξυλο..αν δεν το ξεστησω σημερα θα βαλω καινουριες φωτογραφιες.

Α!και κατι ακομα..μετραω αμμωνια στο νερο του δικτυου (0.25) και το ιδιο ακριβως και στα 2 ενυδρεια..(τεστ υγρα api)..υπαρχει αποκλιση ή εχω να αντιμετωπισω και αλλο θεμα;τα no3 ειναι 10-20 ppm και no2 -0..αυτα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα pH στο νερο της βρυσης αφου το αφησεις μερικες ωρες να μεινει σε ενα δοχειο ανοιχτο
μετρησα απο ενα βαζο και απο ενα ποτηρακι..συνεχιζει και δειχνει 7.4 ..νομιζω πως δε θα ξαναπαρω τεστ api για το ph..τα εχουν παιξει τα ματια μου ..ειδικα το 7.4 με το 8 με εχει τρελανει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 17-09-12 στις 12:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-09-12, 13:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Α!και κατι ακομα..μετραω αμμωνια στο νερο του δικτυου (0.25) και το ιδιο ακριβως και στα 2 ενυδρεια..(τεστ υγρα api)..υπαρχει αποκλιση ή εχω να αντιμετωπισω και αλλο θεμα;
Ναι, και για την υγεια τη δικια σου, αν τα τεστ μετρανε σωστα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-09-12, 13:20
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, και για την υγεια τη δικια σου, αν τα τεστ μετρανε σωστα
Να σε ρωτησω κατι ακομα..αν υποθεσουμε πως το νερο της βρυσης εχει αμμωνια,με τα νιτρικα του ενυδρειου δε θα επρεπε να μου δειχνει 0;...σε ρωταω (και συγνωμη αν σε κουραζω) γιατι πρεπει να βγαλω μια ακρη τοσο για τα τεστακια μου που μπορει να μη μετρανε καλα οσο κ για μενα γιατι ειδικα με το νερο πρεπει να προσεχω πολυ (για λογους υγειας).
Αν παω για αγορα να ξερω τι θα πρεπει να πρωτοπαρω..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-09-12, 13:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αρχη θα ελεγα να επικοινωνησεις με ενα χημειο να τους πας νερο για ελεγχο.
Μετα, ενα φιλτρο νερου μπορει να λυσει το προβλημα του νερου (αν υπαρχει) και για σενα και για το ενυδρειο, ευκολα.
Εχει ξανασυμβει αρκετες φορες κι εχει αντιμετωπιστει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτησω κατι ακομα..αν υποθεσουμε πως το νερο της βρυσης εχει αμμωνια,με τα νιτρικα του ενυδρειου δε θα επρεπε να μου δειχνει 0;
Δεν το καταλαβα αυτο το ερωτημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-09-12 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-09-12, 13:44
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη θα ελεγα να επικοινωνησεις με ενα χημειο να τους πας νερο για ελεγχο.
Μετα, ενα φιλτρο νερου μπορει να λυσει το προβλημα του νερου (αν υπαρχει) και για σενα και για το ενυδρειο, ευκολα.
Εχει ξανασυμβει αρκετες φορες κι εχει αντιμετωπιστει.
-------------------------

Δεν το καταλαβα αυτο το ερωτημα
εννοω πως απο την στιγμη που κανω αλλαγη και βαζω νερο με αμμωνια,η βιολογια του ενυδρειου δε θα επρεπε να την εξαφανισει;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-09-12, 14:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογως, αν προλαβαινει, και αν ειναι δυνατη για ολους τους ρυπους, κι αυτους του ενυδρειου και αυτους της βρυσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-12, 16:55
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Λοιπον..πριν 2 μερες αφαιρεσα τις πετρες λαβας,εκανα ξανα αλλαγη νερου και με τις μετρησεις μου φαινεται να εχει σταθεροποιηθει καπως η κατασταση..το ph δεν εχει υπερβει το 7.4..(μετραω με το high range) με το απλο τεστ ph της api το κανεις και 7.2..γενικα πλεον δεν υπαρχει τιποτα απο πετρα..μονο ξυλα και φυτα..
Επισης μιλησα με ενα γνωστο μου που μετρα κ εκεινος με api και μου ειπε πως και σε εκεινον το τεστ αμμωνιας δεν του βγαινει τελειως κιτρινο (δηλαδη 0) αλλα ελαφρως πρασινιζει (σα να πηγαινει προς το 0.25)..αν το εχει παρατηρησει και καποιος αλλος θα ηθελα να το επιβεβαιωσει ..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-09-12, 18:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φωτο απο τις πετρες ... λαβας, βαλε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-12, 19:25
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτο απο τις πετρες ... λαβας, βαλε.
αυριο το πρωι θα βαλω..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-12, 21:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τι υπάρχει αυτη τη στιγμή στο ενυδρείο?...το χαλίκι ειναι σίγουρα μη ασβεστολιθικό? απο διακοσμητικά τι εχεις?...απο ψόφια σαλιγκάρια?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-09-12, 21:29
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τι υπάρχει αυτη τη στιγμή στο ενυδρείο?...το χαλίκι ειναι σίγουρα μη ασβεστολιθικό? απο διακοσμητικά τι εχεις?...απο ψόφια σαλιγκάρια?
αυτη τη στιγμη υπαρχουν φυτα (ανουμπια,βαλισνερια,κρυπτοκορινες,ενα απο ικεα ,cabomba) και 2 ξυλα μαονι και ενα αλλο που δεν ξερω ακριβως τι ειναι(απο ενυδρειακο καταστημα το ειχα παρει).υπηρχαν και οι πετρες που τελικα τις αφαιρεσα.το χαλικι δεν ειναι ασβεστολιθικο σιγουρα (το εχω κοντα στο χρονο και παντα οι μετρησεις ηταν οκ).
Τωρα προσεξε..βρηκα νεκρα τα 2 apple snail και ενα ramshorn..επισης εξαφανιστηκε το sae και δεν το βρηκα ποτε..δυστυχως ημασταν σε φαση μετακομισης και δεν το παρακολουθουσα τοσο πολυ..δηλαδη μετρησεις εκανα τελος Μαιου,αρχες Ιουνιου και μετα τον Αυγουστο με τον θανατο του ψαριου.εδω και 2 μερες φαινεται σταθερο,αυριο θα κανω εκ νεου τεστακι και βλεπουμε.
Α και κατι ακομα..με τις αλλαγες νερου ειχα ενα θεματακι..γινονταν περιπου ανα εικοσαημερο (συνηθως γινοταν αναπληρωση)..εξ αιτιας της αναπληρωσης θεωρησα πως γινοταν η αυξηση του ph αλλα μολις αρχισα κανονικα της αλλαγες και αυτο ηταν συνεχεια αυξημενο απογοητευτικα..
ελπιζω να μην σε κουρασα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετα απο αλλαγη νερου.αυτο.. johnyfy Γλυκό νερό - Γενικά 26 12-04-11 00:03
Το ενυδρειο μετα απο καιρο Manolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 49 09-03-09 08:04
Backround ΜΕΣΑ στο ενυδρειο! Don LiMo Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-08 23:46
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-03-04 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09426 seconds with 14 queries