Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-05, 21:34
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Ερώτηση για CO2

Σε παροχή CO2 απο συσκευή, οι φυσαλλιδες πόσες πρέπει να είναι το δευτερόλεπτο? Το ενυδρείο μου είναι 1.25Χ0,55Χ0.71 και κατοικείται κυρίως απο δίσκους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-05, 22:40
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

υπαρχουν πολλα 'εξαρταται" ποσα και τι φυτα εχεις αν ποσα watt/l αν χρησιμοποιεις λιπασματα......
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-05, 23:38
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Ειναι λαθος να μετραμε φυσαλιδες για να κανονιζουμε την ποσοτητα του παρεχομενου διοξειδιου......μετραμε παντα το ph (που πεφτει με την παροχη CO2) και το ΚΗ, για να βρουμε ποσο διοξειδιο εχουμε..ξεκινα με 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο και μετα απο 10-12 ωρες μετρα το ph.....και αναλογως που θελεις να πας το διοξειδιο αυξανεις/μειωνεις ρυθμο αναλογα......
Υπαρχουν αρκετα posts με το συγκεκριμενο θεμα.....ριξε μια ματια..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-05, 12:14
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Eυχαριστώ για το ενδειαφέρον σας. Δίνω μερικά στοιχεία παραπάνω για το ενυδρείο μου. Διαστάσεις εχω δώσει ήδη. Λυπαίνω, τις ρίζες με crypto, και το φύλλωμα με flora pride της tetra. Καμμιά φορά και με το LEAF ZONE της AQAR. PHARMACEUT. Επίσης εχω παροχή CO2 απο συσκευή. Τα φυτά μου είναι μόνο vallisneria americana, και anubias bart. nana. Συνολικά καμμιά 10 φυτά. Το ενυδρείο ειναι με δίσκους και το συγκεκριμένο, το εχω 3 χρόνια. Οι μετρήσεις μου είναι οι εξής. PH 6, GH2, CH1. Πάντα στα όρια. Το νερό που χρησημοποιώ είναι πολύ μαλακό. Αλλαγές το ενα τρίτο, δυο φορές την εβδομάδα. Καλή φίλτρανση με ενα εσωτερικό και ενα εξωτερικό φίλτρο. Ο φωτησμός είναι 2 λάμπες fluora της Ostram 2x36w και 1χ18w, για 12 ώρες. Ο βυθός είναι με άμμο, και η διακόσμηση αποτελείται απο πέτρες και ξύλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-05, 17:31
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

oταν λες ΄συσκευη΄ φανταζομαι ενοεις φιαλη ετσι?τι ακριβως εχεις?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-05, 12:41
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Nαι μια φιάλη μικρή, (δεν γνωρίζω λίτρα), με διπλά μανόμετρα, βάνα, βαλβίδα, και μια απλή πλαστική συσκευή διάχυσης, μέσα στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-05, 22:02
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Βασιλη εφ'οσον είναι σίγουρο ότι εχεις KH=1 (οχι CH), ειναι πολυ επικινδυνο να παρεχεις διοξειδιο.....Με τοσο χαμηλο ΚΗ ειναι επικινδυνο να εχεις μεγαλες μεταβολες στο Ph και ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος με παροχη διοξειδιου....προσπαθησε να αυξησεις το ΚΗ στο 3.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-07-05, 00:54
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε anniva προκειμένου, να έχω ιστορίες με ανεπανόρθωτα αποτελέσματα, σταματώ σήμερα κιόλας την παροχή CO2, μέχρι να βρω τρόπο να ανεβάσω το KH στο 3. θα ενημερώσω πρίν κάνω οτιδήποτε. Ευχαριστώ για όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-05, 07:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποσο καιρό εισαι έτσι? Αν το κανεις αυτό πάνω από χρόνο, μαλλον δεν κινδυνευεις και πολύ, κυρίως γιατί έχεις παροχή νερού με σταθερές συνθήκες.
Πολλοι θα ηθελαν να εχουν απο την βρυση τους το νερό σου.
Με αλλα λογια θελω να πω οτι το κακό θα είχε ήδη γίνει.
Αν σταματήσεις το διοξείδιο το πιθανότερο ειναι οτι θα φουντώσει η άλγη.
Απο τις μετρήσεις σου (KH 1, PH 6) προκύπτει οτι εχεις 30ppm Co2.
Αυτό ειναι στο πάνω επιτρεπτό όριο (για τα ψαρια)

Οπως και να εχει, το KH μπορεις να το ανεβασεις εύκολα προσθετωντας λίγη μαγειρική σόδα (από το τοπικό supermarket).
1/4 κουταλιου τσαγιού οχι συχνότερα απο 12 ωρες, και πιο αργα ακόμη, καθότι έχεις και δίσκους, μεχρι να παει το KH στο 3. Οταν θα το εχεις φέρει, δεν εχεις παρα να υπολογισεις πόσο χρειαζεται στα λίτρα νερού που αλλάζεις και να προσθετεις στην αλλαγή νερού.
Διατηρωντας το διοξειδιο σταθερό, το αναμενόμενο ειναι να ανεβει παράλληλα το Ph στο 6,5.

Περα από το ανέβασμα του ΚΗ στο 3, που αυξάνει κατά πολύ τα περιθώρια ασφαλούς χρήσης CO2, μια επιπλέον ( ακριβή) βελτίωση ειναι να προσθέσεις ηλεκτρονικό πεχαμετρο και ηλεκτροβαλβιδα στην εξοδο του διοξειδίου.
Ακομα ομως και με ηλεκτρονικό όργανο η αύξηση του ΚΗ στο 3 ειναι θεμιτή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-05, 19:22
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Πήρα μαγειρηκή σόδα. Δεν την έβαλα ακόμα στο ενυδρείο. Η κατάσταση αυτή, ναι, σαφώς είναι πάνω απο χρόνο. Αν θυμάμαι καλά, περίπου 2 χρόνια. Χωρίς δικημάνσεις.
Για να μαστε οκ σ' όλα, να ρωτήσω το εξής. Όταν μετρώ το GH και το KH όσες σταγόνες ρίχνω μέχρι να αλλάξει το χρώμα, τόσοι είναι και οι βαθμοί. Σωστά? (δηλαδή 2 σταγόνες = 2 βαθμοί). Το τέστ που έκανα σήμερα ήταν της tetra. Τα αποτελέσματα ίδια, όπως πάντα. Και το PH 6
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-07-05, 20:14
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Το οτι οι συνθηκες του νερου βρυσης φαινεται να'ναι σταθερες, δε σημαινει οτι γλυτωνουμε σιγουρα ενα ph crash (αλλωστε το αν θα κρασαρει το ph εξαρταται περισσοτερο απο το πως το επεξεργαζομαστε μετα και οχι το πως βγαινει απο τη βρυση)......καποια δυσλειτουργια/απροσεξια οπως σταματημα του φιλτρου για καποιες ωρες, ενα ψοφιο ψαρι που δεν καταλαβαμε κλπ.....ανεβασμα αμμωνιας και μετα τα ψαρια θα'ναι μαλλον στον παραδεισο τους.....το ιδιο και αν αλλαχθει αισθητα η παροχη του CO2 ......δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο (ενα κολλημα της needle valve φτανει).....γι'αυτο λοιπον καλλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε....
Βασιλη ενδεικτικα μια κουταλια του γλυκου μαγειρικης σοδας αυξανει το KH σε 50 λιτρα νερου κατα 4 βαθμους.
Επειδη και το gh ειναι πολυ χαμηλο θα σου προτεινα να ριξεις και epsom salt (αλατα μαγνησιας). Μισο κουταλακι του γλυκου στα 40 λιτρα δινει ~7,8 ppm μαγνησιο, οπου συνιστωμενα επιπεδα ειναι 5-10ppm. Σωστα μιλας για τις σταγονες.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-05, 01:14
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Τελικά μπερδέυτηκα... Στα 300 (καθαρά) λίτρα μου, πόση σόδα να βάλω???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-05, 23:46
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
Τελικά μπερδέυτηκα... Στα 300 (καθαρά) λίτρα μου, πόση σόδα να βάλω???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
......μια κουταλια του γλυκου μαγειρικης σοδας αυξανει το KH σε 50 λιτρα νερου κατα 4 βαθμους.....
Εφ'οσον θες να πας το νερο σου απο ΚΗ=1 σε ΚΗ=3 (2 βαθμους διαφορα).....θελεις μιση κουταλια γλυκου σοδα ανα 50 λιτρα νερου....στα 300 λιτρα θες 3 ολοκληρες κουταλιες....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-05, 12:02
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Μετά απο ενα τετραήμερο μίνι διακοπών, (επέστρεψα σήμερα), με περιμένει μια αλλαγή νερού, στην συνέχεια θα κάνω μετρήσεις, και αμέσως μετά θα βάλλω την σόδα για να ανεβάσω το KH. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-05, 17:22
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Βασιλη γι'αυτο το θεμα σου εχουμε απαντησει στους δισκους.Ειπαμε να παρεις αλλα test,να κλεισεις την παροχη διοξειδιου και να κανεις μια αλλαγη νερου.
Το προβλημα αυτη την στιγμη δεν ειναι ποσο διοξειδιο εχει το νερο σου αλλα αν οι μετρησεις που μας δινεις ειναι αληθινες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-05, 18:21
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Λοιπόν τα νέα μου, έχουν ως εξής¨ Μετά την λήψη σόδας ανέβηκε το KH στο 3. Τις μετρήσεις της έκανα και με το παλιό τέστ της tetra, και με το καινούργιο που πήρα της HAGEN. Αρα οι μετρήσεις ήταν πραγματικές. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται...Την παροχή CO2 την σταμάτησα προσωρινά. Το ph όμως, ανέβηκε στο 7. Τώρα είμαι ΟΚ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-07-05, 09:27
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...και τώρα βάζεις σιγά-σιγά το CO2 για να κατεβέσεις το pH για τους Δίσκους και για τα φυτάκια σου
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-05, 11:44
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παιδιά -sos-.Απο τότε που έβαλα την σόδα, οι δίσκοι είναι τρομαγμένοι, δεν κινούνται καθόλου, και είναι κρυμμένοι μέσα στα φυτά. Σήμερα που πήγα να τους ταίσω, δεν βγήκαν να φάνε καθόλου. Τα υπόλοιπα ψάρια cory κτλ. τρώνε κανονικά. Τι λέτε να συμβαίνει? Σοκαρήστηκαν ίσως απο την απότομη μεταβολή του PH? Εγω έχω τρομάξει πιο πολύ απο αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-05, 13:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν πιστευω να εριξες 4 κουταλιες σοδας με την ΜΙΑ μεσα στο ενυδρειο!!!
Η σταδιακη μεταβολη των συνθηκων ειναι απαραβατος κανονας.!!!

Αν πηγε το Ph απο 6 σε 7 και το kh με την μια απο 1 σε 3 λογικο ειναι να κρυβονται και να μην τρωνε.
Το διοξειδιο επρεπε να το ξανανοιξεις πριν αρχισεις να ριχνεις σοδα.
Η προσθηκη της σοδας γινετια σταδιακα, μετρωντας το ph το οποιο δεν πρεπει να μεταβαλεται πανω απο 0,2 βαθμους το 24 ωρο.

Ποσο καιρο ειναι ετσι? Αν εγινε σημερα τοτε
Κανε μια αλλαγη νερου τις ταξεως του 40%. Αυτο θα ριξει το KH στο 2 και θα σου επτιρεψει με σχετικα λιγο διοξειδιο να κατεβασεις το Ph γυρω στο 6,5
Ενας καλος στοχος με αρκετο διοξειδιο (28ppm) ειναι Ph 6,5 με KH 3.
Στη συνεχεια προσθετεις αργα ΟΧΙ περισσοτερο απο μισο κουταλακι/6 ωρες
και μετρωντας το PH, μεχρι να παει στο 3.
Αν εισαι μερες ετσι μπορεις απλα να ανεβασεις σιγα σιγα την παροχη διοξειδιου μεχρι να πεσει το ph στο 6.5 (ωστε να μην τους ξαναστρεσαρεις)

Σε καθε αλλαγη νερου, βαζεις νερο ΧΩΡΙΣ σοδα, περιμενεις να διαλυθει μεσα του το διοξειδιο, και μολις αρχισει να πεφτει το ph προσθετεις απο μισο κουταλακι σοδας ωστε να το σταθεροποιησεις. (και να φερεις το KH εκει που θελεις.. Ειναι προτιμοτερο να μεταβληθει το kh ελαφρα, παρα το ph ΠΟΛΥ..)

Κατα την ταπεινη μου αποψη, τα παραπανω χωρις ηλεκτρονικο ph μετρο δεν γινονται . Περα απο αυτό, το υγρο τεστ πρεπει να εχει αναλυση τουλαχιστον 0,2 του βαθμου για να ξερεις τι σου γινεται.

Και μην ξεχνας οτι οι δισκοι θελουν γενικα οξινο περιβαλλον..
με ph μεταξυ 6 και 6,5...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-05, 13:48
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε netblues, δυστυχώς την σόδα την έριξα ολη μέσα, με διαφορά ενός πενταλέπτου. Αυτό έγινε χθές το απόγευμα, σε λίγο δηλαδή θα συμπληρωθεί ένα 24ωρο. Το CO2 μου είπαν να το σταματήσω εντελώς και έτσι έκανα.
Αυτό που έκανα πρίν απο λίγο, είναι μια αλλαγή νερού στο 50% και προσθήκη tetra vital στο νερό. θα ανοίξω χαλαρά και την παροχή CO2 για να πέσει λίγο το PH. Αν δεν δω άμεσα αποτελέσματα, θα προσθέσω και τύρφη μέσα στο φίλτρο. Το βραδάκι θα κάνω και πάλι μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-07-05, 14:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το διοξειδιο σου ειπαν να το σταματησεις εντελως για να αποφυγεις την περιπτωση ενος PH crash... οχι ομως να παμε σε συνθηκες stress απο την μεταβολή...
Βαλε λιγο διοξειδιο.. Αν ειχες ΚΗ3 με 50% αλλαγη θα πεσει στο 1,5..
Μελετησε λιγο τη σχεση PH/KH/Co2.. ειναι βασικο να την καταλαβεις, αλλιως θα παιδευεσαι και θα ταλαιπωρεις και τους δισκους χωρις λογο.
Η τυρφη και το διοξειδιο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια, με τη διαφορα οτι το διοξειδιο το καταναλωνουν τα φυτα.
Συμφωνα με τις προηγουμενες μετρησεις σου ειχες γυρω στα 30ppm Co2..
Επειδη μαλλον μετραγες σωστα.. μειωνοντας το διοξειδιο, ειναι θεμα χρονου να γεμισεις αλγη.
Δισκοι και φυτα δεν ειναι ποτε ευκολη ασκηση. ΚΗ 3 ναι, αλλα με προσοχη και στις υπολοιπες παραμετρους.
Ειδικα για την περιπτωση σου επιμενω. Ph controler και ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα. Τα υπολοιπα ειναι απλως οδοντοκρεμες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-07-05, 14:34
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

To έχω καταλάβει ήδη οτι δίσκοι και φυτά είναι δύσκολο άθλημα, όμως παρ ολα αυτά με γοητεύει, αρκεί να μην ταλεπωρούνται τα ψάρια απο τα όποια λάθη μου. θα μελετήσω οσω μπορώ σχετικά με το PH, KH, CO2. Μήπως ξέρεις και πόσο θα μου στηχήσει η αγορά ενός τέτοιου συστήματος μέτρησης, που μου πρότεινες παραπάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-05, 00:32
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Βασιλη ........ηρεμια και μην πανικοβαλλεσαι.......
Το ενυδρειο ειναι ενα αθλημα για να χαλαρωνουμε και οχι για να αυξανει το αγχος μας.......Οτι κανουμε πρεπει να γινεται σταδιακα και με σκεψη και οχι αποτομα...Ακομη και κατι ασχημο να δουμε δεν αντιδραμε σπασμωδικα (βαζοντας φαρμακα, ανθρακες κλπ)......Μια μεγαλη αλλαγη νερου ειναι αρκετη στην πλειοψηφια των περιπτωσεων και μετα βλεποντας και κανοντας....Σωστα εκανες την αλλαγη αλλα μην ξεκινας τωρα να βαζεις τυρφη στο φιλτρο........οι δισκοι (και ολα τα ψαρια γενικα) θελουν μια σταθεροτητα στις συνθηκες.....ξεκινησες να κανεις ελαφρα πιο σκληρο το νερο....κανε το σταδιακα....
Το οτι εριξες ολη τη σοδα μαζι ηταν λαθος..αλλα οχι τραγικο...δεν πηγε απο 1 σε 10.......απο 1 σε 3 πηγε.....
Θα διαφωνησω με το netblues για την τοσο αυστηρη θεση για το ph...Στα φυτεμενα που εχουν διοξειδιο και το κοβουν το βραδυ, εχουν διαφορα 0,2 το πρωι και δεν τρεχει τιποτα.......το πιο σημαντικο ειναι οι σκληροτητες (GH, KH).....το ph ερχεται σε δευτερη μοιρα.......
Αλλο λαθος ειναι επισης να καταληγουμε σε συστηματα και αυτοματισμους (που κι αυτα σφαλλουν), χωρις να εχουμε καταλαβει πως λειτουργει το ενυδρειο μας......τι να κανω το ph controller, δοσομετρικες κλπ αν δεν ξερω τι ειναι το οσμωτικο σοκ και πως επηρεαζεται το ενυδρειο μας με οτι αλλαγες κανουμε.......βλεποντας μονο αριθμουδακια θα ξερω τι γινεται μεσα στο ενυδρειο???....τους οργανισμους που εχουμε πρεπει να παρακολουθουμε......
Γνωμη μου μη βαλεις τυρφη, αυξησε σταδιακα τις σκληροτητες.....μολις δεις και σταθεροποιειται το συστημα ξεκινα να προσθετεις CO2 σταδιακα επισης .....πριν ξεκινησεις να αγορασεις τους οποιους αυτοματισμους, θα σου ελεγα να προσπαθησεις να "μαθεις" το ενυδρειο σου...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-05, 09:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ειμαι αυστηρος με το PH.. απλα καλο ειναι να εχουμε ενα στοχο και να το παλευουμε προς τα εκει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση το Ph πηγε απο 6 σε 7 και λογικο ειναι να στρεσαριστουν οι δισκοι.
Εξαλου οι σκληροτητες δεν ειναι κατι που μεταβαλεται απο μονο του, οποτε το να τις κραταμε σταθερες δεν ειναι και ιδιατερο προβλημα. Το Ph με το διοξειδιο ομως ειναι.
Και παλι, μιλωντας για την συγκεκριμενη περιπτωση οπου εχουμε ενα σταθερο ενυδρειο που τρεχει αρκετο καιρό, το ολο σκεπτικο ειναι να αυξησουμε λιγο το ΚΗ ωστε να απομακρυνθει ο κινδυνος ενος Ph crash... Το πως το αναλυσαμε.
Ουσιαστικα μιλαμε για μεθοδους ασφαλειας.
Η πρωτη ειναι χημικης φυσεως.. Φροντιζουμε το ΚΗ να ειναι στο 3 οποτε το buffering capacity να ειναι μεγαλο αποφευγωντας ετσι την περιπτωση αν μας ξεφυγει καπου το διοξειδιο να δουμε το ph αποτομα στο 4....
Η δευτερη ειναι ηλεκτρονικης φυσεως. Προσθετουμε στο ενυδρειο ενα Ph μετρο το οποιο ελεγχει μια βαλβιδα συνδεδεμενη στην φυαλη. Οποτε το Ph ανεβαινει, η βαλβιδα ανοιγει, προσθετωντας διοξειδιο και πετυχαινοντας μια δυναμικη σταθεροποιηση.
Το πλεονεκτημα αυτής της μεθόδου ειναι οτι αν υπαρχουν αρκετα φυτα που κατα τη διαρκεια της ημερας καταναλωνουν Co2 τοτε το συστημα αναπληρωνει και αυτό το διοξειδιο.
Μειονεκτημα ειναι οτι το Ph μετρο θελει συχνα καλιμπραρισμα (καθε μηνα), ενω οπως και οποιοδηποτε πολυπλοκο μηχανημα, μπορει να κολλησει...
Σε μια τετοια περιπτωση θα μας σωσει το αυξημενο KH..

Εννοειται οτι το παραπανω το βαζουμε σε ενυδρεια που εχουν ηδη σταθεροποιηθει. Οι αυτοματισμοι δεν ειναι πανακεια. Και υπαρχουν παρα πολλα πετυχημενα ενυδρεια χωρις αυτοματισμους. Παρολα αυτα, οσοι βαλανε Ph μετρο με βαλβιδα δεν το μετανιωσανε.

Θα επιμεινω στο γεγονος οτι κοβωντας το διοξειδιο θα φουντωσει η αλγη...
Δεν πρεπει να το αργησεις πολυ.

Απο πλευρας κοστους, μια ηλεκτροβαλβιδα για διοξειδιο εχει γυρω στα 50 euro ενω ενας Ph controler ξεκιναει απο τα 200...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-05, 12:24
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας. :P
Σήμερα που ταίσα τους δίσκους μου, ανταποκρίθηκαν άμεσα, ζωηροί και ...πεινασμένοι Δείχνουν πάντως να είναι ''μια χαρά'', και γω να ξαναβρήσκω ''το χρώμα μου''...
Η αλήθεια είναι οτι πανικοβλήθηκα, γιατί πρώτη φορά είδα τα ψάρια, σε τέτοια κατάσταση. Και στις αλλαγές νερού ακόμα, οι δίσκοι στρεσάρονται, κρύβονται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της αλλαγής του νερού, και μετά είναι οκ. Αλλά μέχρι χθές βράδυ, φοβόμουν πολύ.
Έχετε δίκαιο λοιπόν, δεν χρειαζεται πανικός. Τον κανόνα που ισχύει, τον κατάλαβα καλά. Σταθερότητα, σταθερότητα, σταθερότητα Σε κάθε πράξη που γίνεται πίσω απο το τζάμι. Την επώμενη φορά που θα προσπαθήσω να μεταβάλλω το KH ή και οτιδήποτε άλλο, θα το πράξω αργά και σταθερά. Τύρφη δεν θα βαλλώ.
Έχω βέβαια, μπερδεμένει στο μυαλό μου την σχέση PH- CO2 αλλά θα ψάξω και θα μελετήσω, έτσι ώστε να ενημερωθώ καλά και να κατανοήσω καλύτερα κάποια πράγματα. Έτσι θα μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά και το ph controler, όταν το πάρω, που μου προτείνατε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-05, 12:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει πολυ πληροφορια πανω σε αυτο το θεμα.
Ριξε μια ματια εδω.
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm
και εδω.
http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.html
και μην ξεχασεις να κατεβασεις και αυτό
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_aquacalc.htm

Πολυ χρησιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-05, 13:08
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08237 seconds with 12 queries