Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-10, 23:58
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή Απόπειρα για το 1ο κοινωνικό ενυδρείο γλυκού νερού

Καλησπερα σας.
Γνωρίζω οτι σε πολλούς γίνομαι ενοχλητικός μιας και το θέμα έχει θιχτεί αρκετές φορές αλλα μιας και αρχάριος ( δεν έχω καμία εμπειρία απο ενυδρεία) θα τολμήσω να ζητήσω κατευθυντήριες γραμμές σε περίπτωση δεν έχω κατανοήσει ή μου έχει ξεφύγει κάτι (μεγάλος όγκος πληροφοριών σε μικρό χρονικό διάστημα) .

Προσανατολίζομαι για το στήσιμο ενυδρείου 60 l με διαστάσεις περίπου 60χ30χ35 (54 λίτρα καθαρό) με τα εξής:
  • Χωρίς υπόστρωμα ,μόνο με 3-4 cm λεπτόκκοκο χαλίκι μή ασβεστολιθικό.
  • Javamoss , foxtail και μια ρίζα mopani
  • 4 guppy
  • 4 red cherry
  • 1 ή 2 apple snails
Δέν έχω αγοράσει ακόμα τίποτα και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
  1. Στα 60 l ενυδρείο είδα έτοιμες προτάσεις απο Aquael , EHEIM , TETRA Απο'τι κατάλαβα η EHEIM δικαιολογεί την ακριβότερη τιμή?(απο κάποια post που είδα μου φαίνεται οτι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα κινέζικα sun sun)
  2. Είναι ένα στήσιμο σχετικά ανθεκτικό που δικαιολογεί κάποια λάθη που πιθανόν να γίνουν απο αρχάριο?
  3. Υπάρχει δυνατότητα/κίνδυνος όλα τα έμβια να αναπαράγονται?
  4. Εκτός απο αντιχλώριο , τροφή , τεστ για το νερό υπάρχει κάτι άλλο το οποίο πρέπει να προμηθευτώ και δεν έχω αναφέρει?
Δεν θα γίνουν όλα ταυτόχρονα ,είμαι (θέλω να ελπίζω) ενήμερος οτι μέχρι να είμαι σε θέση να προσθέσω όλα αυτά που ανέφερα θα χρειαστεί να περιμένω 2-3 μήνες.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-10, 00:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Στα 60 l ενυδρείο είδα έτοιμες προτάσεις απο Aquael , EHEIM , TETRA Απο'τι κατάλαβα η EHEIM δικαιολογεί την ακριβότερη τιμή?(απο κάποια post που είδα μου φαίνεται οτι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα κινέζικα sun sun)

Aπο τα τρια που ανεφερες το eheim εχει φιλτρο που επαρκει για τα λιτρα με κανονικη ιχθυοφορτωση ενω το φιλτρο του αquael ειναι της πλακας εντελως και του τετρα ειναι τυπου καταρακτη με μετρια ροη και μικρο χωρο φιλτρανσης.
Απο φωτισμο το eheim & tetra εχουν λαμπα φθοριου 15 βατ η οποια ειναι ευκολη να την βρεις και σε ποικιλια τιμων ενω το aquael εχει 11 βατ καρφωτη η οποια δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεθει και εχει και καποια πιο τσιμπιμενη τιμη.
Απο προσβασιμοτητα εχει καλυτερη το τετρα το οποιο ανοιγει και απο τις δυο πλευρες με διδυμα καπακια και ανοιγει και ολοκληρο ευκολα με μεντεσε,ακολουθει το eheim και επειτα το αquael.
Ποιοτητα τζαμιου και φινιρισματος σιλικονης εχουν και τα τρια παρομοια.
Το τετρα ειναι πιο κομψο αλλα ειναι ασημι,τα αλλα δυο ειναι πιο χοντροκομενα αλλα μαυρα.

Είναι ένα στήσιμο σχετικά ανθεκτικό που δικαιολογεί κάποια λάθη που πιθανόν να γίνουν απο αρχάριο?

Σαν στησιμο ειναι ευκολο και λιτο,μπορεις με τον φωτισμο των ανωθεν ενυδρειων να προσθεσεις και ανουμπιες αφοβα.Λαθη αν εισαι σωστος στην ρουτινα του ενυδρειου (αλλαγες νερου με προσθηκη αντιχλωριου 30-40% ανα εβδομαδα,καθαρισμα φιλτρου οταν παρατηρεις μειωμενη ροη,καθαρισμα βυθου,σωστο ταισμα,καταλληλες παραμετρους νερου για τα ψαρια που φιλοξενεις,λιπανση φυτων αναλογα με τον ογκο φυτων,σωστη ιχθυοφορτωση)δεν θα γινουν ευκολα.Παντως το στησιμο και ο πληθυσμος που διαλεξες ναι ειναι ιδανικα για αρχαριο.

Υπάρχει δυνατότητα/κίνδυνος όλα τα έμβια να αναπαράγονται?

To θεωρω δεδομενο οτι οι γαριδες και τα γκαπυ θα αναπαραχθουν,θα πρεπει να μην ξεπερασεις σε καμια περιπτωση τα 10-12 ενηλικα και 15-20 μωρα γκαπυ και τις 20-30 γαριδες.Τα μηλοσαλιγκαρα αναπαραγονται και αυτα ευκολα αλλα αν δεν θες να γινει αυτο μπορεις να "αφαιρεσεις" το τσαμπι με τα αυγα που θα το δεις καπου πανω στο καπακι σου.

Εκτός απο αντιχλώριο , τροφή , τεστ για το νερό υπάρχει κάτι άλλο το οποίο πρέπει να προμηθευτώ και δεν έχω αναφέρει?

Mια σκουπα βυθου ωστε καθε φορα που κανεις αλλαγη να την κανεις με την σκουπα ωστε να κρατας καθαρο τον πυθμενα διοτι δεν θα εχεις πολλα φυτα ωστε να εποφελουντε των αποβλητων των ψαριων.
Ενα απλο σφουγγαρακι κουζινας για να καθαριζεις τα τζαμια (απο την μαλακη πλευρα)
Και ενα υγρο γενικο λιπασμα για προσθηκη της ελαχιστης συνιστωμενης ποσοτητας εβδομαδιαιως.
Αν εχω ξεχασει κατι θα το συμπηρωσουν οι υπολοιποι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-10, 00:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ενα απλο σφουγγαρακι κουζινας για να καθαριζεις τα τζαμια (απο την μαλακη πλευρα)
αχρησιμοποιητο - να μην εχει περασει ποτε σαπουνι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-10, 22:20
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή Μονο αρσενικά

Αδελφε χαιρετώ..σε 60 αρι είναι απαγορευτικό να βάζει ζωοτοκα για γένενσ διοτι σε 1 μηνα θασαι γεματος και δεν θα ξερεισ που να βάλεισ τι..μια θηλυκια μπορει να σου δώσει 2 γεννεσ και στην κυηση της,,
Βακε μονο αρσσενικα, 8 με 10 και 3μ4 γαριδεσ οι οποιεσ θα πληθυνουν σιγουροτα..τιποτα αλλα δεν χωραει..η ανα θεσ 1 ζευγαρι κριμπενσις τα οποια τυχον μπορει να αναπαραχθουν..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-10, 02:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν ειναι καθολου απαγορευτικο!
Μπορει ευκολα και μεθοδικα ανα διμηνο να ελεγχει τον πληθυσμο και στις γαριδες και στα ζωοτοκα.
Οσο για το τι θα τα κανει,μπορει να τα πουλαει η απλα να τα χαριζει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-10, 08:29
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Στεφανε θελει λιγο διαβασμα και προσοχη για να αποφυγης τα πολλα λαθη οχι οτι δεν θα κανεις. Οπως σου ειπε και ο Δημητρης υπαρχουν πολλα που θελουν προσοχη απο την αγορα το στησιμο και τελος τα ψαρακια που θα επιλεξης. Οσο αφορα τα ενιδρυα κατα διαστηματα προσφορες καταστηματων πετσοπ η του Μαρινοπουλου καρφουρ τα οποια ειναι Πορτογαλιας αρκετα καλα και οικονομικα. Πολλοι συνχομπιστες πουλαν ετοιμα τα οποια για διαφορους λογους αλλαζουν εαν εχεις καθημερινη επαφη ολο και κατι καλο θα πετυχης. Οσο για τα ζωοτοκα μην τα φοβασε αν σου ανεβασουν τον πληθυσμο μακαρι γιατι παντα εχεις και απωλειες και μπορεις να τα δινεις σε αλλους καινουργιους στο χομπυ. Το καθε τι εχει την ομορφια του και θελει λιγο χρονο καλο ξεκινημα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα και να σας ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά όλους (όχι μόνο όσους μου απαντάνε , αλλα όλη την κοινότητα).

Αγόρασα ενυδρείο το JEUWEL REKORD 600 και ξεκίνησα σήμερα κάνοντάς τα μούτι.
Πήγα να πάρω μόνο χαλαζιακό χαλίκι 2-3mm , αλλα ο πωλητής με έπεισε και πήρα 2 τσουβαλάκια υπόστρωμα και 10 κιλά φυσική άμμο - χαλίκι 0,8-1,2mm.
Πήρα και 1 javamoss και 1 anubia , τα έπλυνα όλα και έβαλα 1 σακί υπόστρωμα (μου βγήκε περίπου 1 cm πάχος ) και 1 5κιλο χαλίκι. Φύτεψα την anubia , πέταξα και τη moss μέσα το τίγκαρα σε νερό - αμμωνία - τροφή και τώρα παρατήρησα οτι τελικό πάχος υποστώματος-αδρανών δεν ξεπερνάει τα 4 cm.

Οπότε για ακόμα μια φορά εκμεταλλεύομαι την εμπειρία και καλοσύνη σας για να εξυπηρετήσω ιδιοτελείς σκοπούς.
Να προσθέσω και άλλο αμμοχάλικο? Να το ξεστήσω και να ρίξω το άλλο τσουβάλι υπόστρωμα απο κάτω και μετά τον αχταρμά που δημιούργησα?
Καλά είμαι όπως είμαι για εύκολα φυτάκια?

Υ.Γ. Το υπόστρωμα είναι της DENNERLE και έγραφε πάνω οτι ένα τσουβαλάκι επαρκεί μεχρι 70 λίτρα και 60 εκατοστά μήκος άν κάτι λέει αυτό και δεν είναι σαν τη Φαρμάκη στη διαφήμηση του DAEWOO.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-10, 22:36
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

η ανουνβια δεν φυτευεται σκαλωνεται η δενεται καπου πχ σε ξυλο η πετρα..

παχος γενικα ναναι γυρω στα 6 cm αν και εαν δεν βαλεις καθαριστες οινδηποτε τυπου αλλα μονο γαριδεσ δεν νομιζω να σου ξεφυτρωσουν κατι,,τωρα τα σαλιγκαρια..ασε..θα σε κανουν..καλυτεα βαλε ακομα λιγο ναχεισ να φυτευεις και βαλε καμποσα φυτα να δειξει το πρασινο.ν και η αμμος για ζωοτοκα δεν συνηθιζεται...
Καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-10, 06:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι καν υποστρωμα...αλλα εφοσον το εβαλες....προσεξε να εισαι πολυυυυυυ φειδωλος στη λιπανση. θα σου ελεγα να μη λιπαινεις καθολου για την ακριβεια μεχρι να παρατηρησεις καποια ελλειψη στα φυτα σου.
προσοχη οταν φυτευεις τα φυτα σου να μην ανακατεψεις το υποστρωμα και βγει στην επιφανεια...προσεχτικες κινησεις λοιπον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-10, 22:14
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Αποφάσισα να αλλάξω το υπόστρωμα και μου γεννήθηκαν 2 ακόμα ερωτήσεις.

1)Απ'ότι διάβασα εδώ μέσα το Eco-Complete και το Seachem Flourite είναι 2 απο τα 3 καλλύτερα. Ποιό είναι το 3ο? και εσείς ποιό προτείνεται? Τα φυτά θα είναι χαμηλόν απαιτήσεων , μέχρι τώρα έχω αγοράσει java moss και anoubia barteri var. caladiifolia ''1705'' και θα προστεθούν Ceratophyllum demersum 'foxtail' , eleocharis parvula και κάποιο είδος vallisneria. Απο ψάρια είμαι μεταξύ gappy , red cherry , apple snail ή Dwarf puffers και otocinclus affinis.

2)Υπάρχει κάποια ασφαλή 'πατέντα' για να διαχωρίσω το αμμοχάλικο (0.8-1.2) απο το υπόστρωμα της dannerle? ή το πετάω στον κουβά.

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την πολύτιμη βοήθειά σας.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Ερώτηση για ενυδρείο γλυκού νερού raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 29 03-09-08 21:14
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού. andreasp Αρχάριοι γλυκού νερού 114 15-02-07 10:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05463 seconds with 13 queries