Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #12  
Παλιά 11-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εβαλα καποια απτα σεσιφλορα στου αλλουνου το ενυδρειο, δυο υγιη που προσπαθουν τα κρατησα, εχουν ψηλωσει αρκετα και τα πανε καλα.
Οσον αφορα τους καρντιναλ φοβαμαι λιγο, θα μου τους στειλει το μελος blackghost7 απο αθηνα, και λογω μεταφορας, κοστους αλλα και πακεταρισματος, συμφωνησαμε οτι δεν αξιζει να τρεχει σε δυο δοσεις στα ΚΤΕΛ (δεν εχει καθολου χρονο το παιδι). Αποτελεσμα θα μου στειλει 50 μαζι, μπορει και 60. Μεσαιο προς τελικο μεγεθος. Σαυτο δεν χωραει συζητηση δεν γινεται αλλιως. Οποτε περνουμε σαν δεδομενο οτι ετσι θα γινει...

Οποτε σκεφτομαι και θελω γνωμες τι να κανω....
1. λιγο ανορθοδοξο, να ετοιμασω το ενυδρειο του φιλου με νερο στις ιδιες παραμετρους, να του στρωσω το φιλτρο με μπολι μου, και να βαλω τους 20 εκει για μια βδομαδα και μετα σε μενα.
2. Να ριχνω μια ποσοτητα αμμωνιας στο ενυδρειο και ακομα και αυτη, μοιρασμενη στην διαρκεια της ημερας πολλες φορες πχ 10 φορες, για να προσομοιωσω την ιχθυοφορτιση στα φιλτρα, και να μην ανεβασει και αμμωνια το ενυδρειο και επιβαρυνω τα 2 ανκιστρακια.
3. Να βαλω τα δυο ανκιστρακια στου φιλου το ενυδρειο και να βαλω μεγαλυτερη ποσοτητα αμμωνιας αποτι με την 2η οδο.

Παροτι πιο επικυνδυνη, προτιμω την δευτερη οδο. Πιστευω οτι αν το κανω προσεκτικοτατα και μοιρασμενα, θαναι το ιδιο με το αν ηταν τα ψαρια μεσα. Απλα κολαω στην ποσοτητα που πρεπει να ριξω.

Σε καθε περιπτωση, ειπαμε να μην ταισει αυτος για 2 μερες τα ψαρια, και εγω για αλλες 2, σε μια προσπαθεια να το παμε ομαλα αρχικα. Τι λετε γενικα?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο 60 λιτρα φυτεμενο alexkoun18 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 17-10-12 21:36
βοηθεια!τι αλλο ειδος ταιριαζει με tiger barbs?εχω 10 σε ενυδρειο 125 λιτρα φυτεμενο nikossar Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 30 27-06-12 10:27
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ xristaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 20-02-12 03:43
Το πρωτο μου ενυδρειο φυτεμενο , με γκαπυ tepe Αρχάριοι γλυκού νερού 46 16-06-10 21:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09975 seconds with 14 queries