Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-12, 13:27
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή Λειτουργεια 60 λτ ενυδρειου

Καλημερα στα παιδια του Φορουμ.Τελικα το ενυδρειο που πειρα ηταν 60λτ απο 100 που ηθελα και το εχω εδω και 3 μερες στημενο με χαλικακι ψηλο φιλτρο με ανθρακα θερμομετρο κτλ.Θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες μερες απο σημερα θα μπορεσω να ριξω μεσα το μονομαχο μου ποια τυχον προβληματακια θα υπαρξουν εφοσον ειναι ακομη αστρωτο κ τι πρεπει να προσεξω μεχρι να αρχισει να στρωνετε το ενυδρειο.Σας ευχαρτιστω φιλικα Γιωργος Βολος!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-12, 13:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γεια σου πατριδα!

Διαβασε τα υπομνηματα περι στρωσιματων αρχιζοντας απο αυτο:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

με λιγη αναζητηση θα βρεις τα παντα. Βεβαια, υπαρχει και το μπολι αν μπορει να σου δωσει καποιος...

Μην βαλεις ακομα το ψαρακι, θελει γυρω στο μηνα το στρωσιμο. Αληθεια, που τον εχεις τωρα τον μονομαχο? Σε αλλο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-12, 14:43
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

ευχαρισω για το λινκ φιλε μου θα το κοιταξω εξωνιχυστικα .Απλα δεν ξερω ακομη το νερο του ενυδρειου μ σε τι κατασταση ειναι!Τον εχω σε ενα 5 λτ ενυδρειο χωρισ φιλτρο δυστηχως κ αναγκαζομαι να του αλλαζω το νερο καθε δευτερη μερα φυσικα οχι ολο καπου το μισο με 1/3 χωρις φυσικα να ξερω αν κ αυτο ειναι σωστο .εχω εναν πολυ ζωηρο μονομαχο κ θελω να τον κρατησω ετσι .προς το παρον τα παει καλα αλλα φοβαμαι οτι αρχιζει λιγο η αμμωνια να εμφανιζετε!Καμια βοηθεια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-12, 15:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλε μια αγγελια για μπολι μηπως και μπορεσει να σου δωσει καποιος στο Βολο και ετσι θα ειναι ετοιμο κατευθειαν για να μπει το ψαρακι. Το στρωσιμο θελει χρονο και υπομονη.
Για το τι ειναι καλυτερο να κανεις στο 5λτ, θα σου απαντησει καποιος εμπειροτερος. Δεν ειναι καλο για το ψαρακι να ζει στην αμμωνια, παντως, σιγουρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Δεν ειμαι σιγουρος ναζ εαν οντως στο 5λτ εχω αμμωνια και δεν ειμαι και σιγουρος εφοσον δεν εχω κανει καπιο τεστ απλα παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες τα βρανχια του μονομαχου μου ειναι ελαφρος κεραμιδι κ ειναι λιγο πιο νοχελικος !Φυσικα κ αυτα μπορει να προερχονται και απο καποιο αλλο λογο!Τωρα οσον αφορα το 60 λτ κ το στρωσιμο θα κοιταξω εαν μπορεσω να βρω καποιο μπολι διοτι οπως σ ειπα ο Ορεστης[ο μονομαχος μου] δεν βλεπω να μπορει ακομη να συνεχισει να ειναι στο 5 λτ και δεν θελω να τον Βαλω στο μεγαλο σαν {μπολι} για να το στρωσει !Θα προσπαθησω να βρω απο τον ιδιοκτητη του Pet shop,που πειρα το ενυδρειο ο οποιος ειναι φιλος .αν κ ο ιδιος μ ειπε οτι ο μονομαχος δεν θα εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα εαν μπει μετα απο 5-6 μερες στο 60 λτ.Ειμαι αρκετα προβληματισμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-12, 15:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το ψαρακι αρχισε να καιγεται απο αμμωνια.
ΑΜΕΣΑ βαλτον στο κανονικο ενυδρειο και βρες μπολι.
Ποιο αντιχλωριο χρησιμοποιεις?
Γιατι κανεις τοσο μικρη αλλαγη? Εγω αν επρεπε για κανα δυο μερες να εχω ενα ψαρι στα 5 λιτρα θα εκανα ολικες αλλαγες 2 φορες τη μερα με προετοιμασμενο νερο (μου εχει τυχει και ετσι το ειχα κανει... ειχα βεβαια 70 λιτρα νερο ιδιων συνθηκων σε βαρελακι)
Αφου δε στρωνεις με αμωνια τι σε εμποδισε να τον βαλεις στο ανυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-12, 16:19
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Νικο για το αντιχλωριο δεν θυμαμαι να σ πω διοτι ειμαι στην δουλεια τωρα!Κανω τοσο μικρη αλλαγη για να του αφηνω λιγο απο το νερο του που εχει ηδη.Χρισιμοποιω εμφιαλομενο στο 5λτ προσ στιγμην!Δεν τον εχω βαλει ακομη στο μεγαλο για 2 λογουσ πρωτον μ ειπε το πaiδι απο το μαγαζι να περιμενω 5 μερες να δουλεψει το 60 λτ κ μετα να τον Βαλω κ δευτερον οπωw προανεφερα δεν ξερω εαν θα μπορεσω να βρω μπολι.Σε ευχαριστω για το reply!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-12, 16:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, κοιτα, ελαχιστοι πετσοπαδες εχουν πραγματικες γνωσεις για τα ενυδρεια (μπορει ο τυπος να ειναι ειδικος σε αλλα πετς αλλα τα ψαρια εχουν αλλες ιδιεταιροτητες).
Αν πεις πως ειναι το μπουκαλακι ουσιαστικα μας λες και ποιο εχεις.
Εμφιαλωμενο νερο ειναι πολυ πιο σκληρο απο της βρυσης και ο μονομαχος αυτο που θελει ειναι μαλακο νερο, αρα ηδη του βαζεις λαθος νερο. Αν δεν εισαι ακομα σε θεση να μαλακωνεις το νερο σου και να μπεις σε πιο πολυπλοκες διαδικασιες, τουλαχιστο χρησιμοποιησε νερο βρυσης, ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε εμφιαλωμενο.
Γιατι να δουλεψει 5-6 μερες? μηπως θα στρωσει δια μαγειας?
βαλε το ψαρι κανικα στο ενυδρειο, και ψαξε να βρεις μπολι. Οσο το εχεις στα 5 λιτρα μονο περισσοτερη ζημια παθαινει.
Αν πια δε βρεις μπολι, ε τι να πω? καλυτερα τοτε αφου το χεις το ψαρι να στρωσεις το ενυδρειο με αυτο (ετσι κι αλλιως τη ζημια την εχει παθει) με πολυ μεγαλη προσοχη, εντελως τσιγκουνικο ταισμα, καθημερινες μικρες αλλαγες
νερου και prime για αντιχλωριο, παρα να ζει μεσα σε ενα τοσο ακαταλληλο περιβαλλον, ομως αν βαλεις αγγελια ολο και καποιος θα υπαρχει στην περιοχη σου να σου δωσει λιγο μπολι.



edit> ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-12, 17:06
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

nick σε ευχαριστω παρα πολυ για τισ οδηγιες σου .Αυριο κιολας θα μεταφερω τον μονομαχο μου στο μεγαλο μιας κ σημερα αλαξα νερο στο 5 λτ περιπου τα 3/4 οποτε τον ειδα αρκετα ζωηρο κτλ κτλ!θα ψαξω να βρω μπολι κ απο αυριο θα τον βαλω.Περιπου ποσο νερο να αλαζω καθημερινα?να βαζω καθε μερα αντιχλωριο ενα μπλε μ εδωσε με αλοε βερα κ αντιστρεσσ.Η φοτο οπου φενετε λιγακι το μπουκαλακι και το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-12, 17:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

STRESS COAT της ΑΡΙ, κι εγω αυτο χρησιμοποιω, και το θεωρω πολυ καλο με βαση ολα αυτα που γραφει (δυστυχως δε μπορω να αξιολογισω με αλλο τροπο) αλλα για νεοστημενα ενυδρεια, και ειδικα οταν υπαρχουν προβληματα προτιμοτερο ειναι το prime της seachem.
H γνωμη μου ειναι να τον μεταφερεις σημερα αλλα με πολυ καλη προσαρμογη. Αν μπορεις κανε προσαρμογη κανα διωρο αδειαζοντας ενα ενα μικρο ποτηρακι νερο της γυαλας και βαζοντας απο το ενυδρειο ανα δεκα - δεκαπεντε λεπτα η και παραπανω, και μετα μπλουμ στο νεο και πιο ευρυχωρο του σπιτι.
Σχετικα με τις αλλαγες, αφου μπολιασεις ενα 30% την εβδομαδα ειναι μια χαρα, αλλα πριν η γνωμη μου ειναι καθημερινα ενα 20% πολυ αργα (με λαστιχακι αεραντλιας αν σου ειναι ευκολο)
Τα πιο σημαντικα στην παρουσα φαση ειναι να βρεις μπολι (και φυσικα οχι απο pet shop, τελευταια ακουστηκαν κατι τετοιες περιπτωσεις) και να βαλεις πολλα φυτα. Οσο περισσοτερα μπορεις γρηγορης αναπτυξης. Βρες τα φθηνοτερα και γεμισε το.
Αν βαλεις και κερατοφυλο, καντο κομματια ωστε να αναπτυσονται πολλα κομματια ταυτοχρονα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-12, 17:26
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Σε υπερ ευχαριστω νικο μολις σχολασω απο την κουραστικη δουλεια μου θα παω σπιτι κ θα ξεκινησω κ καθε βδομαδα θα κανω την αλλαγη νερου γυρω στο 30% οπως μ ειπες.Θα προσπαθησω να βρω μπολι για να μην τον ταλαιπωρησω τον καιμενο.Οσο για τα φυτα ειμαι ηδη στο ψαξιμο κ παλι ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-12, 18:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κανενα προβλημα φιλε μου, μετα κατσε και διαβασε στην ειδικη κατηγορια τα υπομνηματα και τις συζητησεις για να μαθεις περισσοτερα σχετικα με το συγκεκριμενο ψαρακι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph ενυδρειου ραφαηλ10 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 11-08-11 09:23
foto ενυδρειου! GrayFox Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-05-11 14:45
Χαλικι ενυδρειου achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 27-02-11 21:57
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05165 seconds with 15 queries