Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-11, 13:35
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή υπάρχει κίνδυνος να πέσει πολύ το pH;

Λοιπόν από χθες στο ενυδρειάκι μου κολυμπάει ο Τζίμης ο μονομάχος, ένας μπλε veiltail κλασσικός μεν πανέμορφος δε!

Σε πρώτη φάση τον έβαλα σε νερό βρύσης αλλά σιγά σιγά θα προσθέτω απιονισμένο μέχρι να φτάσω σε επιθυμητή σκληρότητα και pH.
Παράλληλα θέλω να βάλω και diy διοξείδιο για να βάλω κάποια φυτάκια όπως cuba που το χρειάζονται.

Υπάρχει περίπτωση να συμβεί καμμιά στραβή και να μου κατέβει τρελά το pH πριν προλάβω να το σώσω; Μπορώ να ελέγξω κάπως τη ροή του CO2;
Νομίζω οτι καλύτερα να βάλω πρώτα το CO2 και μετά να αρχίσω το απιονισμένο για να πέσει σταδιακά το pH (καθώς θα χαμηλώνει η σκληρότητα), καλά το σκέφτομαι;

Τέλος, το διοξείδιο μήπως κάνει διακυμάνσεις στο pH (το χαμηλώνει όταν είναι φρέσκο το μίγμα, το ανεβάζει όταν τελειώνει) και κάνει κακό στον Τζίμη;

Το ενυδρείο είναι 18 λίτρα καθαρά και έχει GH= 10-11 και KH=8 pH=7,6-7,8
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-11, 13:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα επειδη ειναι και λιγα τα λιτρα, να μη χρησιμοποιησεις απιονισμενο για ηλ. σιδερα, που δεν ειναι 100% αξιοπιστα ως προς την ποιοτητα τους.
(συνθηκες αποθηκευσης αλλα και παραγωγης).

Μπορεις ευκολα να φερεις το νερο σε καταλληλες συνθηκες για το μονομαχο, χρησιμοποιοντας ξερα φυλλα catappa (απο ebay), ή εντελως ξερα φυλλα απο πλατανο, καρυδια, καστανια, αμυγδαλια, βελανιδια, απο την εξοχη μακρυα απο αγροτικες και βιομηχανικες περιοχες. Χωρις κουτσουλιες πουλιων και ξεπλυμενα καλα σε σκετο νερο βρυσης.
Αλλιως με αυτο το σκευασμα. http://www.oceannutrition.com/produc...4.html&head=44

To diy CO2 αν δεν ειναι υπερβολικο μεγεθος το μπουκαλι για το ενυδρειο και το μειγμα ζαχαρης μαγιας ειναι φυσιολογικο, δεν μπορει να επηρεασει σημαντικα το πεχα.
Ιδιως αν η kH ειναι τουλαχιστον 3-4, δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-11, 15:39
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Δυστυχώς το απιονισμένο δεν νομίζω οτι μπορώ να το αποφύγω από την άποψη οτι εκτός του pH θέλω να ρίξω και τις σκληρότητες (χημικά σκευάσματα θέλω να τα αποφύγω).
Μάλλον θα προτιμήσω του lidl που απ ότι λένε το χουν χρησιμοποιήσει και άλλοι και ελπίζω σε 2-3 μήνες να μπορέσω να πάρω μια ώσμωση να κάνω τη δουλειά μου (θα την έπαιρνα ούτως ή άλλως και για το μεγάλο).
Το σημαντικό είναι αυτό που μου πες οτι δεν επηρεάζεται πολύ το pH από το διοξείδιο, οπότε προχωράω άφοβα και ελπίζω να μπορέσω να βάλω φωτογραφίες στο μέλλον από το φυτεμένο μονομαχο-ενυδρειάκι!
Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το σκευασμα αυτο το χρησιμοποιω και ο μονομαχος ειναι μια χαρα,απο τοτε που το εβαλα σε συνδιασμο με φυλλα catappa,εκανε και φωλια,δινει και μια σκουρα αποχρωση στο νερο(blackwater) και το ψαρι ειναι δραστηριο πολυ.Τωρα για το ph θα στο ριξει αλλα οχι πολυ.To μπουκαλι αναφερει οτι παραγεται απο φυσικα συστατικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-11, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τα φυλλα ή το betta spa μαλακωνει και το νερο εκτος απο την πτωση του πεχα.
Στην ουσια, η πτωση της kH ριχνει και το πεχα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-11, 16:07
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Δεν το βρισκεις ευκολα σε μαγαζια,ισως μονο με παραγγελια.Ο Μανθος-Starfish aquariums εχει νομιζω καποια κομματια,αν τα εχει ακομα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-11, 17:07
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεν λέει να πέσει η αμμωνία και τα nitrite angelos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 13-05-10 09:17
Ηλεκτρονικός απωθητής εντόμων και ψάρια:Υπάρχει κίνδυνος? GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 06-05-07 18:29
Υπάρχει κίνδυνος να τη σκοτώσουν? dialpistis Malawi 12 03-10-06 15:13
Μικρές γρατζουνιές στο τζάμι ... υπάρχει κίνδυνος; pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-08-06 08:40
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03983 seconds with 15 queries