Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-11, 16:22
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Exclamation Ανησυχία-απορίες help plz

Eίμαι αρχάριος ακόμα στο θέμα ενυδρείο και έχω κάποιες απορίες που όσο περνάει ο καιρός αποδυκνίωνται θανατηφόρες για τα ψαράκια μου δυστυχώς. Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 15λτρ με χαλίκι για υπόστρωμα χρωματιστό (θέλω να βάλω άμμο), ένα θερμοστάτη 25W της ΕΗΕΙΜ γερμανικό και ένα aquarim pump της JEBO. Πρίν μία βδομάδα αγόρασα 10 μικρά τροπικά χρωματιστά ψαράκια και ένα γλύφτη.. Οι τροφές που μου έδωσαν απο το μαγαζί ήταν ( Tropical WELSI GRAN για το γλύφτη ''έτσι μου είπε'') και (Tropical SUPERVIT για τα μικρά). Μου είπαν να τα τα'ί'ζω μία φορά την ημέρα. Επίσης μου έδωσαν 2 μπουκαλάκια το ένα (Tropical ESKLARIN) και το 2ο (Tropical BactoActive) .Λοιπόν τα έστησα όλα και για 2 μέρες όλα ήταν μια χαρά!! Την 3η μέρα βρήκα το γλύφτη ψόφιο (εντάξει φαντάστικα ότι μπορεί να μην άντεξε την αλλαγη περιβαλλοντος..) την 4η μέρα βρήκα και ένα απο τα μικρά το ίδιο και την 5η μέρα Φοβάμαι ότι θα τα χάσω όλα και εχω ξενερώσει πολύ!! Σήμερα αλλαξα το νερο έβαλα τις σταγόνες που μου είπαν στο νερό και ελπίζω να μην ψοφίσει άλλο!!
Παρακαλώ εξηγήστε μου τι μπορεί να φταίει και ψοφάνε? Τι έχω κάνει λάθος και τι μπορω να κάνω για να μη χάσω και άλλα.. Ελπίζω να μη κούρασα Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-11, 16:31
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Λογικο να ψοφισουν,διοτι σιγουρα το φιλτρο ειναι αστρωτο και τα εβαλες κατευθειαν μεσα οπως λενε οι πετσοπαδες διοτι δεν ενημερωνουν τον κοσμο πως ειναι ολη η διαδικασια για να ξεκινησουμε ενα ενυδρειο.Αντε αγοραζουμε ψαρια,κανα 2 ζουμια που μας δινουν και εχουμε ενυδρειο ετοιμο.Διαβασε ολα τα ποστ προσεκτικα,και μετα ξεκινα αυτα που θελεις να κανεις.Και εγω αρχαριος ειμαι αλλα ριχνω πολυ διαβασμα πριν κανω κατι.Οκ?Αντε καλο ξεκινημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-11, 16:33
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ άλλα το φίλτρο το έιχα απο πρίν και είχε δουλέψει καιρό.. έχω ένα καινούργιο φίλτρο λές να το βάλω? Και πώς θα το στρώσω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-11, 16:43
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου φίλε....

καταρχάς καλώς όρισες....

κατά δεύτερον καλό διάβασμα....

Διάβασε προσεκτικά και με υπομονή όλα τα παραρτήματα στην Ενότητα Γλυκό Νερό -> Αρχαριοι Γλυκού Νερού και ιδιαίτερα τον κύκλο του Αζώτου για να καταλάβεις τι ΔΕΝ έκανες....

Μην στεναχωριέσαι από τα λάθη μας μαθαίνουμε.....

Καλό διάβασμα και μην αγχώνεσαι η βοήθεια που θα βρεις εδώ είναι τεράστια και δεν στοιχίζει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-11, 16:47
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-11, 17:24
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου φίλε....

καταρχάς καλώς όρισες....

κατά δεύτερον καλό διάβασμα....

Διάβασε προσεκτικά και με υπομονή όλα τα παραρτήματα στην Ενότητα Γλυκό Νερό -> Αρχαριοι Γλυκού Νερού και ιδιαίτερα τον κύκλο του Αζώτου για να καταλάβεις τι ΔΕΝ έκανες....

Μην στεναχωριέσαι από τα λάθη μας μαθαίνουμε.....

Καλό διάβασμα και μην αγχώνεσαι η βοήθεια που θα βρεις εδώ είναι τεράστια και δεν στοιχίζει

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.. Δηλαδή απότι καταλαβα θα ψοφίσουν κι άλλα?? Δε μπορώ να κάνω κάτι για να ζήσουν τα υπόλοιπα??
-------------------------
Με βοήθησαν πολύ αυτά που διάβασα άλλα έλεος δηλ έχω δει χρυσόψαρο σε γυάλα στο σπίτι του κολλητού μου το οποίο ζει εδώ και 2 χρόνια μόνο με φαγητό και αλλαγή νερού, σκέτη γυάλα.. πώς γίνεται αυτό???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 18-04-11 στις 17:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-11, 18:18
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Το φίλτρο σου είναι άστρωτο....

Το εάν θα τη γλιτώσουν και τα υπόλοιπα είναι και θέμα τύχης....

Το καλύτερο θα ήταν να τα φιλοξενήσει ένας φίλος σου (εάν βέβαια το επιτρέπουν και οι δικές του συνθήκες) να στρώσεις το ενυδρείο σου κι έπειτα να τα εισάγεις σιγα σιγα στο ενυδρείο σου....

Πάρε μπόλι από κάποιον φίλο σου για το στρώσιμο ή κάποιες αμπούλες.....

Τα ψαράκια εάν δεν μπορείς να τα επιστρέψεις, ή δώσε τα σε ένα φίλο σου (εάν το επιτρέπουν οι συνθήκες του) ή δυστυχώς στρώνε το ενυδρείο σου με αυτά....
Λυπάμαι που το λέω το δεύτερο, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο....

Ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι πάνω σε αυτό....

Τα χρυσόψαρα είναι μια παρεξηγημένη ιστορία.....
Ποιος σου είπε ότι νιώθουν καλά σε μια γυάλα? ποιος σου είπε ότι αυτές οι συνθήκες δεν τα βασανίζουν?

'Αλλο θέμα αυτό.....

Μη ξεχνάς να κάνεις συχνές μετρήσεις και να παρακολουθείς τις τιμές.....

Πάμε γερά.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-11, 18:23
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα πιο πανω.Μην κοιτας το πως ζουν τα προαναφερομενα ψαρια.Και σενα εαν σε ειχανε στη φυλακη με φαγητο και νερο θα ζουσες εστω και με τετοιες συνθηκες.........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-11, 18:45
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Μανο καλως ηρθες οπως σου ειπαν τα προηγουμενα παιδια τα ψαρια τα πηγαινης πισω οσα εχουν ζηση, η τα δινης σε φιλο που να μπορει να τα κρατηση δεν ξερουμε τι συνθεση εχει καλυτερα να τα δωσης πισω. Να στρωσης με μπολι που θα ζητησης απο εδω να σου δωση καποιος και φυσικα ξεχνα αυτο το νουμερο που ειχες βαλει διαβαζοντας θα καταλαβης ενας μονομαχος και παλι δυσκολα. Ειναι πολυ μικρο αυτο που διαλεξες, δεν γνωριζω τις οικονομικες σου αντοχες αλλα σιγουρα θα πρεπει να πας σε μεγαλο, αν θες αρκετα ψαρια και δεν θα βαλης τιποτε εαν δεν στρωση κανονικα με αυτα που θα διαβασης, και θα ρωτας συνεχεια. Καλη αρχη.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-11, 20:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε!
οπως σου ειπαν και παραπανω....τα ψαρακια πρεπει να τα αποχωριστεις...γιατι αν δε το κανεις...θα αποχωρησουν απο μονα του....στον αλλο κοσμο.
μπορεις να στρωσεις επειτα το ενυδρειο σου για να βαλεις εναν μονομαχο..ή αν σου αρεσει το χομπυ να παρεις ενα μεγαλυτεορ ενυδρειο για να αποκτησεις ψαρακια που θελεις. αργα και σταθερα με προσεκτικα βηματα και αρκετο διαβασμα ολα θα πανε καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-11, 21:26
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ριξε λιγο Tetra safe start στο φιλτρο να εοιταχυνεις το κυκλο, ισως σωσεις κανενα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-11, 21:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ακομη καλυτερα θα επιταχυνει με μπολι...αλλα δεν εχει κανενα νοημα η επιταχυνση του κυκλου αν μπορει να δωσει τα ψαρια.
και να μη χαθουν απο αστρωτο φιλτρο....και να στρωσει αυριο κιολας το φιλτρο...τα λιτρα ειναι απαγορευτικα ουσιαστικα για ψαρια.(αν και ακομη δε ξερουμε τι ειδη εχει).
οποτε γιατι να μπει σε αναιτια εξοδα? ας τα δωσει να μη ταλαιπωρουνται και ας κανει μια νεα σωστη αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες φιλε!
οπως σου ειπαν και παραπανω....τα ψαρακια πρεπει να τα αποχωριστεις...γιατι αν δε το κανεις...θα αποχωρησουν απο μονα του....στον αλλο κοσμο.
μπορεις να στρωσεις επειτα το ενυδρειο σου για να βαλεις εναν μονομαχο..ή αν σου αρεσει το χομπυ να παρεις ενα μεγαλυτεορ ενυδρειο για να αποκτησεις ψαρακια που θελεις. αργα και σταθερα με προσεκτικα βηματα και αρκετο διαβασμα ολα θα πανε καλα...

+1.Και καλως ορισες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-11, 21:58
dinoc Ο χρήστης dinoc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: ευκαρπια
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίμαι αρχάριος ακόμα στο θέμα ενυδρείο και έχω κάποιες απορίες που όσο περνάει ο καιρός αποδυκνίωνται θανατηφόρες για τα ψαράκια μου δυστυχώς. Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 15λτρ με χαλίκι για υπόστρωμα χρωματιστό (θέλω να βάλω άμμο), ένα θερμοστάτη 25W της ΕΗΕΙΜ γερμανικό και ένα aquarim pump της JEBO. Πρίν μία βδομάδα αγόρασα 10 μικρά τροπικά χρωματιστά ψαράκια και ένα γλύφτη.. Οι τροφές που μου έδωσαν απο το μαγαζί ήταν ( Tropical WELSI GRAN για το γλύφτη ''έτσι μου είπε'') και (Tropical SUPERVIT για τα μικρά). Μου είπαν να τα τα'ί'ζω μία φορά την ημέρα. Επίσης μου έδωσαν 2 μπουκαλάκια το ένα (Tropical ESKLARIN) και το 2ο (Tropical BactoActive) .Λοιπόν τα έστησα όλα και για 2 μέρες όλα ήταν μια χαρά!! Την 3η μέρα βρήκα το γλύφτη ψόφιο (εντάξει φαντάστικα ότι μπορεί να μην άντεξε την αλλαγη περιβαλλοντος..) την 4η μέρα βρήκα και ένα απο τα μικρά το ίδιο και την 5η μέρα Φοβάμαι ότι θα τα χάσω όλα και εχω ξενερώσει πολύ!! Σήμερα αλλαξα το νερο έβαλα τις σταγόνες που μου είπαν στο νερό και ελπίζω να μην ψοφίσει άλλο!!
Παρακαλώ εξηγήστε μου τι μπορεί να φταίει και ψοφάνε? Τι έχω κάνει λάθος και τι μπορω να κάνω για να μη χάσω και άλλα.. Ελπίζω να μη κούρασα Ευχαριστώ!
οταν λες 10 χρωματιστα μικρα ψαρακια τι εννοεις>τι ψαρια? καταρχας ειναι παααααρα πολλα για 15 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-11, 01:37
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Βασικά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές.. Ερώτηση: Τι ακριβώς ειναι το μπόλι? Το οτι ειναι μικρό το έχω καταλάβει απλα μου έκατσε αυτο το ενυδρείο και ήθελα να το χρησιμοποιήσω για να μάθω κάποια πράγματα. Μόλις καταλάβω καλύτερα κάποια πράγματα και ειδικά μετά το Πάσχα σκέφτομαι να ασχοληθώ να φτιάξω εγώ ενα μεγαλύτερο με ένα φιλαράκι (60x40x50)..Τέλος πάντων θα προσπαθήσώ να ανεβάσω φοτο να πάρετε μια ιδέα για το ενυδρειάκι.
-------------------------

-------------------------
https://picasaweb.google.com/117806350138772553610
-------------------------
Φωτογραφίες απο το ενυδρείο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 19-04-11 στις 01:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-04-11, 01:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

φιλαρακι, καθεσαι και ρωτας πραγματα που ηδη υπαρχουν υπομνημα στην κατηγορια αρχάριοι .Μην βαριεσαι να διαβασεις...καταλαβαινω οτι ισως δεν εχεις τον χρονο ή οπως ειπα βαριεσαι να τα διαβασεις αλλα πισω απο ολο αυτο υπαρχει ενας κοσμος που δεν ΔΙΑΝΟΗΣΕ !!! αυτα στα λεω φιλικα, δεν ειμαι κανενας κομπλεξικος να στο παιξω ιστορια....και γω πριν μισο χρονο στην θεση σου ημουν, αλλα εκατσα και διαβασα και 3-4 ποστ...

φιλικα, βασιλης

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-04-11, 01:42
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoc Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες 10 χρωματιστα μικρα ψαρακια τι εννοεις>τι ψαρια? καταρχας ειναι παααααρα πολλα για 15 λιτρα
Δες τις φοτο φιλαρακι μήπως βγάλεις άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-04-11, 01:43
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τις φοτο φιλαρακι μήπως βγάλεις άκρη.

η νεκροκεφαλή τα ΣΠΑΕΙ ΑΓΡΙΑ !!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-11, 01:48
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι, καθεσαι και ρωτας πραγματα που ηδη υπαρχουν υπομνημα στην κατηγορια αρχάριοι .Μην βαριεσαι να διαβασεις...καταλαβαινω οτι ισως δεν εχεις τον χρονο ή οπως ειπα βαριεσαι να τα διαβασεις αλλα πισω απο ολο αυτο υπαρχει ενας κοσμος που δεν ΔΙΑΝΟΗΣΕ !!! αυτα στα λεω φιλικα, δεν ειμαι κανενας κομπλεξικος να στο παιξω ιστορια....και γω πριν μισο χρονο στην θεση σου ημουν, αλλα εκατσα και διαβασα και 3-4 ποστ...

φιλικα, βασιλης

Ακριβώς αυτό είναι φίλε δέν έχω πολύ χρόνο γενικά.. Βασικά σήμερα έγινα μέλος και οσο να νε υπάρχουν απορίες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
η νεκροκεφαλή τα ΣΠΑΕΙ ΑΓΡΙΑ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 19-04-11 στις 01:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-11, 02:05
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ενυδρειακι απο τα τζαμπο βλεπω........ λοιπων ξεκινα διαβασμα......!!!! οσο και οποτε μπορεις και οτι απωρεια εχεις να ρωτας ακομη και αν ειναι βλακεια!!!!!!
αντε καλη αρχη και μην μασας ολοι πανω κατω καπως ετσι αρχισαμε με πολλα και μεγαλα λαθη........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-04-11, 02:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Ειναι λογικο να σου φαινονται παραξενα πολλα πραγματα ... δυστηχως δεν γινεται σωστη ενημερωση (ουτε το πολυ-ψαχνουμε στις αρχες) και εχεις πολυ διαβασμα μπροστα σου ... αλλα αν εχεις πραγματικα το "μικροβιο" για τα ενυδρεια θα δεις οτι οσο περναει ο χρονος θα γινεται ολο και πιο ενδιαφερον και θα σου προσφερουν μονο στιγμες χαλαρωσης και μονο χαρες αφηνοντας πισω τις στεναχωριες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-04-11, 12:56
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Λοιπον τελείωσε... μετά απόλα αυτά που διάβασα μετά το Πάσχα ξεκινάω απο την αρχή καινούργιο, πιο μεγάλο (60x40x50) και εννοέιται με πολύ καλό στρώσιμο και γενικά με πολύ μεγαλύτερη προσοχή!!
-------------------------
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με κάποια site για να διαλέξω τα κατάλληλα ψάρια και φυτά??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosxe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τις φοτο φιλαρακι μήπως βγάλεις άκρη.
Μήπως είναι Cherry barb??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 19-04-11 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-11, 13:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.
θα σου προτεινα να ξεκινησεις λιιιιγο διαφορετικα....αντι να διαλεξεις "ψαρια" και μετα να δεις ποια ταιριαζουν, μπορεις να επιλεξεις ενυδρειο.
εννοω..να πας στις παρουσιασεις των ενυδρειων στις αντιστοιχες κατηγοριες...και να δεις τι τυπο ενυδρειου θα ηθελες.
νταμαροκατασταση?? (αν και οι διαστασεις που λες δεν κανουν για μεγαλες κιχλιδες...υπαρχουν παντα τα κογχυλοψαρα), αμαζονιου "ξερακιανο"?? (κιτρινο νερο, ξυλα, φυλλα κ.τ.λ.), φουλ φυτεμενο ?? κατι αλλο??
αν πεις...."τετοιο ενυδρειο θελω"..μετα μπορουμε να σου προτεινουμε ψαρια για τα λιτρα σου.
να λαβεις υποψιν οτι καποια ενυδρεια (π.χ. αμαζονιου) θελουν μαλακο νερο και ισως θα χρειαστει να εφοδιαστεις με καποιον εξοπλισμο οπως αντιστροφη οσμωση.
διαφορετικα μπορεις να επιλεξεις τα ψαρια και να δουμε μαζι ποια ταιριαζουν και ποια οχι.
παντως οπως και να εχει μπες στις παρουσιασεις..θα παρεις πολλες ιδεες.
και πολυ καλες ιδεες μπορεις να παρεις απο την ενοτητα του διαγωνισμου aquascaping ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46481
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-04-11, 13:31
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.
θα σου προτεινα να ξεκινησεις λιιιιγο διαφορετικα....αντι να διαλεξεις "ψαρια" και μετα να δεις ποια ταιριαζουν, μπορεις να επιλεξεις ενυδρειο.
εννοω..να πας στις παρουσιασεις των ενυδρειων στις αντιστοιχες κατηγοριες...και να δεις τι τυπο ενυδρειου θα ηθελες.
νταμαροκατασταση?? (αν και οι διαστασεις που λες δεν κανουν για μεγαλες κιχλιδες...υπαρχουν παντα τα κογχυλοψαρα), αμαζονιου "ξερακιανο"?? (κιτρινο νερο, ξυλα, φυλλα κ.τ.λ.), φουλ φυτεμενο ?? κατι αλλο??
αν πεις...."τετοιο ενυδρειο θελω"..μετα μπορουμε να σου προτεινουμε ψαρια για τα λιτρα σου.
να λαβεις υποψιν οτι καποια ενυδρεια (π.χ. αμαζονιου) θελουν μαλακο νερο και ισως θα χρειαστει να εφοδιαστεις με καποιον εξοπλισμο οπως αντιστροφη οσμωση.
διαφορετικα μπορεις να επιλεξεις τα ψαρια και να δουμε μαζι ποια ταιριαζουν και ποια οχι.
παντως οπως και να εχει μπες στις παρουσιασεις..θα παρεις πολλες ιδεες.
και πολυ καλες ιδεες μπορεις να παρεις απο την ενοτητα του διαγωνισμου aquascaping ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46481
Όντως απιστευτες φωτογραφίες..Αν αυξισω τις διαστάσεις σε 100x60x40?? (240λτρ. έτσι?) δε θα είναι πολύ πιο άνετες οι κιχλίδες ας πούμε?? Και σίγουρα μετά απο αρκετή σκεψη θα καταλήξω σε φυτεμένο! Τι προτείνεις λοιπόν?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-04-11, 13:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε 240 λιτρα 2 ειρηνικα χαρεμια μαλαουι θα μπορουσαν να μπουν. οπως και καποιες τανγκανικες (οχι ολα μαζι φυσικα). ειναι ομως το νταμαρι το ειδος του ενυδρειου που θα ηθελες να εχεις??
γιαυτο σου ειπα..παρε ιδεες....και αποφασισε τι ενυδρειο θα σου αρεσε να εχεις στο σπιτι σου. αν αποφασισεις...μπορουμε και διαστασεις να προτεινουμε και ψαρια...και ολες τις υπολοιπες λεπτομερειες.
μη βιαζεσαι....δες και στα θεματα περιπου τι απαιτησεις εχει το καθε ενυδρειου...κανε και τις ερωτησεις σου εδω αν δε βρεις απαντησεις στα υπαρχοντα θεματα και υπομνηματα και εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-04-11, 14:04
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε 240 λιτρα 2 ειρηνικα χαρεμια μαλαουι θα μπορουσαν να μπουν. οπως και καποιες τανγκανικες (οχι ολα μαζι φυσικα). ειναι ομως το νταμαρι το ειδος του ενυδρειου που θα ηθελες να εχεις??
γιαυτο σου ειπα..παρε ιδεες....και αποφασισε τι ενυδρειο θα σου αρεσε να εχεις στο σπιτι σου. αν αποφασισεις...μπορουμε και διαστασεις να προτεινουμε και ψαρια...και ολες τις υπολοιπες λεπτομερειες.
μη βιαζεσαι....δες και στα θεματα περιπου τι απαιτησεις εχει το καθε ενυδρειου...κανε και τις ερωτησεις σου εδω αν δε βρεις απαντησεις στα υπαρχοντα θεματα και υπομνηματα και εδω ειμαστε.
Τι εννοείς όταν λές νταμαρι??
-------------------------
Σάν ψάρια μ αρέσουν πολύ και οι μονομάχοι..
-------------------------
Προτιμώ ασ πούμε μεγαλύτερο αριθμό ψαριών μικρότερου μεγεθους παρα κάποιες κιχλίδες οι οποίες μπορεί να φτάσουν τους 30 πόντους ανα περίπτωση..
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51869 αυτό ας πούμε?
Μ΄αρέσει αρκετά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 19-04-11 στις 14:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-04-11, 16:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν λεω νταμαρι...εννοω ενυδρειο μονο με πετρες που φιλοξενουν συνηθως αφρικανικες κιχλιδες.
εχει αρκετα νταμαρια στην κατηγορια των βιοτοπικων του διαγωνισμου οπως και στην ενοτητα malawi-tanganyika. οι περισσοτερες κιχλιδες αφρικης που κυκλοφορουν στα πετσοπ δε φτανουν τα 30 εκατοστα που λες.

απο τη φωτο που εβαλες ομως μαλλον θελεις εναν υποβρυχιο κηπο...
οποτε ξεκινας να διαβαζεις την κατηγορια των φυτεμενων για να δεις περιπου τι χρειαζονται τα φυτα και αν εισαι διατεθιμενος να τους τα δωσεις....και επειτα συζηταμε και για ψαρια.
σε ενα φυτεμενο με προσεκτικα επιλεγμενους συγκατοικους μπορεις να βαλεις και εναν μονομαχο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-04-11 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-04-11, 19:59
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32341
Και αυτό μου αρέσει Πάνο.
-------------------------
Σε καμία περίπτωση να είναι ας πούμε υπερβολικό ώστε να μην μπορω να δώ τα ψάρια απο τα φυτά.
-------------------------
Για στρώσιμο ποιά τεστ χρησιμοπιεις?
Αυτό καλό ειναι? http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1042

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosxe : 19-04-11 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-04-11, 20:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δες αρκετα ενυδρεια....αρκετα ειδη φυτων...και σχεδιασε κατι που εχεις στο μυαλο σου...με ξυλα πετρες και οτι αλλο εσυ θεωρεις ωραιο. αν εχεις ενα στοχο θα σου βγει ωραιοτερο απο το να μην εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου.
τα τεστ της τετρα ..της api και της salifert τα θεωρω αξιοπιστα. δεν εχω δουλεψει αλλης εταιριας εκτος απο κανα 2 της σερα που ηταν οκ...αλλα εχω ακουσει και παραπονα εδω μεσα για τα τεστ αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-04-11, 22:19
Το avatar του χρήστη manosxe
manosxe Ο χρήστης manosxe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 254
Προεπιλογή

Πάνο δεν μπορείς να συνδιασεις πέτρες με φυτά? Ας πούμε σε ένα malawi ενυδρείο δεν μπορείς να βάλεις και κάποια φυτά?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Nα ανησυχήσω?? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 5 26-11-09 22:21
Να ανησυχήσω???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 7 03-02-09 13:48
Ανησυχία giorgosp Δίσκοι 16 11-12-07 18:56
Ανησυχια ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 1 23-04-07 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10121 seconds with 13 queries