Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-08, 17:32
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Πληροφορίες για Γκάπυ...?

Γειά σας.Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα και λέω να βάλω για αρχή γκάπυ που είναι και βολικά για αρχάριους...
Απλά θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες γενικές πληροφορίες για τον αριθμό τον ψαριών,τις κατάλληλες συνθήκες νερού και την διαμόρφωση του χώρου με φυτά ή οτι άλλο χρειάζεται.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-08, 17:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lousfakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας.Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα και λέω να βάλω για αρχή γκάπυ που είναι και βολικά για αρχάριους...
Απλά θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες γενικές πληροφορίες για τον αριθμό τον ψαριών,τις κατάλληλες συνθήκες νερού και την διαμόρφωση του χώρου με φυτά ή οτι άλλο χρειάζεται.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Έχεις φαντάζομαι διαβάσει αυτό, ε?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Εγώ θα πρότεινα να μή βάλεις πολλά.. Ακόμα και αν το ενυδρείο σου φαίνεται αρχικά άδειο.. Γιατί σύντομα θα γεμίσεις με μικρά, και θα έχεις πρόβλημα χώρου.. Αυτό που πρέπει να προσέξεις σε πρώτη φάση είναι οι αναλογίες αρσενικών-θηλυκών (δες λεπτομέρειες στο παραπάνω link).. Μετά, πρέπει να φροντίσεις να δημιουργήσεις αρκετές κρυψώνες για τα μικρά που θα γεννηθούν.. Μπόλικα φυτάκια δηλαδή.. Πολλά μικρά (σε μένα τουλάχιστον) κρύβονται στο κερατόφυλλο στην επιφάνεια, και σε ένα "γρασιδάκι" που έχω φτιάξει με moss στον πυθμένα.. Και για να σε προλάβω κιόλας, στην περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει αυτό, ρίξε μια ματιά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Τις συνθήκες νερού τις αφήνω τελευταίες, καθώς τα γκάπυ θέλουν σκληρό νερό, και το νερό συνήθως των δικτύων είναι αρκετά σκληρό.. Μπορείς λοιπόν στη διακόσμηση του ενυδρείου να χρησιμοποιήσεις ασβεστολιθικές πέτρες, και αν θέλεις, μπορείς να προσθέτεις και αλάτι (εγώ προσωπικά βάζω το Livebearersalt της Seachem, που ανεβάζει και τη σκληρότητα, ενώ το κόστος του είναι πολύ μικρό για να μιλάμε για μαγειρικό αλάτι..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-08, 18:29
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-08, 12:20
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις ζευγάρια. Ή αν θες βάλε προσωρινά, κάνε κανα δύο γέννες να τις ευχαριστηθείς και μετά κράτησε ένα φύλο μόνο (αρσενικά είναι πιο όμορφα IMO). Εάν βάλεις και τα δύο φύλα να ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να θανατώσεις μικρά ή ακόμα και ενήλικα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-08, 12:37
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις ζευγάρια. Ή αν θες βάλε προσωρινά, κάνε κανα δύο γέννες να τις ευχαριστηθείς και μετά κράτησε ένα φύλο μόνο (αρσενικά είναι πιο όμορφα IMO). Εάν βάλεις και τα δύο φύλα να ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να θανατώσεις μικρά ή ακόμα και ενήλικα ψάρια.
Μπορεί πάντα και να χαρίσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-08, 13:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να είσαι σίγουρος από την άλλη, ότι η χαρά που παίρνεις όταν βλέπεις μία γέννα (σκέψου ότι μπορεί να είσαι τυχερός και να δεις τη γκαπίνα να γεννάει μπροστά στα μάτια σου, εγώ είχα ξετρελαθεί!) είναι πολύ μεγάλη, και είναι πολύ όμορφο να χαζεύεις τα μικρά να βολτάρουν στο ενυδρείο, να μεγαλώνουν σιγά σιγά, και να αποκτούν χρώμα.. Ακόμη και αν για τους πιο προχωρημένους, που ασχολούνται με αναπαραγωγές πιο δύσκολων ειδών, είναι ίσως "τετριμμένο" το να βλέπουν γκαπο-γεννητούρια, εγώ πιστεύω πως αξίζει τον κόπο, πολύ περισσότερο όταν με το μεγάλωμα των γκάπυ μπορείς πολύ εύκολα να αποκτήσεις εμπειρία για να προχωρήσεις μετά σε κάτι άλλο..

Και στο κάτω κάτω, (χωρίς να θέλω να ξεκινήσω κάποια διαφωνία-αντιπαράθεση με τον pelecan) το ότι τα γκάπυ δε συμπεριφέρονται όπως π.χ. οι κιχλίδες, δε σημαίνει ότι είναι σωστό να διατηρούμε σε ένα ενυδρείο μόνο αρσενικά.. Δε νομίζω ότι θα άρεσε σε κανέναν από μας να μας βάλουν 10 άντρες σε ένα κλουβί χωρίς γυναίκες.. Εξάλλου, το πρόβλημα χώρου το συναντά κανείς σε κάθε αναπαραγωγή, οποιωνδήποτε ειδών, και οι δυσκολίες στο τι θα κάνεις τελικά με τα μικρά, είναι κατά τη γνώμη μου ασήμαντες μπροστά στη χαρά της γέννας και του μεγαλώματος..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-08, 13:24
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν βάλεις και τα δύο φύλα να ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να θανατώσεις μικρά ή ακόμα και ενήλικα ψάρια.
Τι εννοείς με αυτό;;; δεν υπάρχει άλλη λύση θεωρείς;;;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-08, 13:28
Το avatar του χρήστη lag
lag Ο χρήστης lag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2007
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

οπα οπα μια στιγμή ...τι εννοείς δλδ φιλε pelecan ? οτι αν έχεις πολλα γκαπυ και δν χωράνε στο ενυδρείο τα σκοτώνεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι θα άρεσε σε κανέναν από μας να μας βάλουν 10 άντρες σε ένα κλουβί χωρίς γυναίκες..
τωρα τελευταια με αυτα που διαβαζα εχω αρχισει να αμφιβαλλω....:s mt042
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-08, 13:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εσύ την κουβέρτα σου και σπίτι....γιατρέ ε γιατρέ χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-08, 13:40
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όλους πάνω-κάτω.Καλές οι γέννες και με τον κατάλληλο έλενχο δεν ειναι ανάγκη να "σουτάρεις" ψάρια.
Παιδιά εχω ποστάρει και στις αγκελίες οτι αν κάποιος από Θεσσαλονίκη εχει γκαπυ να δώσει ας μου στείλει π.μ. Αν θέλεται ρίξτε μια ματιά και εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-08, 13:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ την κουβέρτα σου και σπίτι....γιατρέ ε γιατρέ χε,χε
γουσταρεις παπλωματακι χαλβαδουκο??? ολα τα λεφτα...και κοκκινο φωτισμο στο δωματιο......που να στα λεω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-08, 13:56
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Βενζίνη μαμώτο δεν βρίσκω πουθενά.... (σαν να ξεφύγαμε λίγο)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-08, 17:59
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lag Εμφάνιση μηνυμάτων
οπα οπα μια στιγμή ...τι εννοείς δλδ φιλε pelecan ? οτι αν έχεις πολλα γκαπυ και δν χωράνε στο ενυδρείο τα σκοτώνεις
Μάλλον παρεξηγήθηκαν οι προθέσεις μου. Ξαναλέω ας κάνει το παιδί μια-δυο και τρεις γέννες να ευχαριστηθει την χαρά της ζωής αλλα συγγνώμη ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να βρίσκει σπίτι για 15-20 μικρά κάθε μήνα επ' απειρον. Και για να μην φτάσει στο σημείο να του μένει σαν επιλογή μόνο η θανάτωση για αυτό λέω να βάλει ένα μόνο φύλο. Όποιος δεν το καταλαβαίνει μάλλον δεν είχε ποτέ guppies.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-08, 18:20
Το avatar του χρήστη lag
lag Ο χρήστης lag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2007
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

το να βάλει μόνο αρσενικά για να αποφύγει τις πολλές γέννες και να έχει προβλήματα στο μέλλον το βρίσκω σωστό...αλλα αντι να τα θανατώνει κάπιος μπορεί να τα χαρίζει κιόλλας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-08, 19:08
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Και μπορεί μάλιστα να τα χαρίσει σε μένα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-08, 21:29
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος δεν το καταλαβαίνει μάλλον δεν είχε ποτέ guppies.
επειδή σε καταλαβαίνουμε, και εχουμε διατηρήσει αυτο το είδος σε ενυδρείο για αρκετά χρόνια, προσωπικά επιμενω με τα λεγόμενα σου. ΝΑ ΕΙΣΑΙ σιγουρος οτι θα χρειαστείς να τα θανατώσεις;;; η επιλογή των λέξεων σου δεν είναι κ η κατάλληλη για να μην αναρωτηθούμε οι υπόλοιποι...

ο πληθυσμος μπορεί να διατηρηθεί σε λογικα επίπεδα. Δεν θα εχεις παντα γέννες με 20 ή 30 μωρά. κ είναι και ψάρια που βρίσκεις σχετικά εύκολα άτομο να τα δώσεις, δεν είναι κ οσκαρ...

φιλικά ολα αυτά, αλλά προς αποφυγή -περαιτερω- παρεξηγήσεων ΚΑΙ απο αυτούς που θα τα διαβάσουν στο μέλλον...


η λύση που αναφέρθηκε για τη διατήρηση μόνο αρσενικών ειναι εφικτή, αλλά προσωπικά ο "ανταγωνισμός" των αρσενικών όταν υπήρχαν θηλυκά μεσα στο ενυδρείο είχε μεγάλο ενδιαφέρον.
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-08, 23:01
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο για την επιλογή των λέξεων ότι είναι σκληρή. Αλλα πρέπει να προσπαθησουμε ώστε κάποιοι που δεν τα έχουν φιλοξενήσει να καταλάβουν ότι ο μηχανισμό επιβίωσης που έχουν αυτά τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον είναι πρόβλημα όταν βρίσκονται σε περιβάλλον χωρίς φυσικούς εχθρούς.

Να δώσω ένα παράδειγμα για την διατήρηση του είδους ένα μόνο εξάμηνο:

Το παράδειγμα είνα καθαρά θεωρητικό και δεν περιλαμβάνει άλλους παράγοντες.

Σταθερές. Τα guppies γεννάνε ανά 4-5 εβδομάδες με minimum τις 10 ψυχές.
(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm)
Η φιλοξενία γίνεται με αναλογία περίπου 8 ενήλικα ανά 40 λίτρα.
(http://www.fishchannel.com/fish-spec...s/guppy-2.aspx)

¶ρα εάν ο φίλος μας βάλει ένα αρσενικό και δύο θηλυκά στο ενυδρείο του θα προκύψουν στους έξι μήνες 100 ψυχουλες (5 γέννες *2 θηλυκά *10 μικρά) οι οποίες θελουν γύρω στα 450 λίτρα απο χομπίστες για να φιλοξενηθούν. Σε αυτήν την απλή μαθηματική πράξη δεν περιλαμβάνονται γέννες από τους απόγονους των αρχικών guppies που αν τις υπολογίσουμε το νούμερο ανεβαίνει εκθετικά.

Εν συντομία CELDA έχεις απόλυτο δίκαιο οτι χρησιμοποίησα λανθασμένη έκφραση αλλά εγω για παράδειγμα δεν μπορώ να βρω σε διάστημα 6 μηνών φίλους με άθροισμα τα 450 λίτρα που θα μπορούν να τα φιλοξενήσουν. Επίσης να επισημάνω ότι ο αριθμός των πετ-σοπ ποθ δέχονται guppies απο χομπίστες είναι μηδαμινός.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-08, 00:24
Το avatar του χρήστη lousfakos
lousfakos Ο χρήστης lousfakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη,Ντεπώ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Τσιλ παιδιά!!!Μην πλακώνεστε χωρίς λόγο...Απλά το όλο θέμα θέλει ρέγουλα και όχι .¶μα προσέχει ο καθένας δεν θα έχει πρόβλημα και ούτε θα χρειαστεί να περνάμε στην τελευταία λύση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφορίες για σκιουράκι. a-sakis ¶λλα ζώα 31 24-08-10 16:18
Πληροφορίες για Βιοτοπικά Ενύδρεία Carebean pirate Δίσκοι 25 22-07-07 16:38
Πληροφορίες για Πιράνχα! STeDoRiaN ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 28 17-06-07 09:04
Πληροφορίες για AMMOLOCK 2... filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-12-05 14:44
Πληροφορίες για Reef ;;; pauuuulllllllll Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 5 27-03-05 12:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06364 seconds with 13 queries