Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-08, 02:13
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Περί nannacara anomala

Έχοντας κάνει ένα αρκετά εντατικό search στο web και στο forum μας για την κιχλιδούλα αυτή δεν μπορώ να πω πως κατατοπίστηκα ιδιαιτέρως.

Δεν μπόρεσα να καταλάβω ούτε είναι ο ακριβής βιότοπος της καθώς δεν βρήκα καμία πλήρη αναφορά και το είδα να κατοικεί από φυτεμένα, σε κοινωνικά, και σε βιοτοπικά του τύπου apistogramma.

Δεν διάβασα κάπου για τις σχέσεις ζευγαριών, πιθανή ύπαρξη χαρεμιού, μονογαμικότητα... Γενικά δεν έβγαλα άκρη με τη σεξουαλική ζωή του ψαριού ούτε περι επιθετικότητας αρσενικών στο ίδιο ενυδρείο.

Ίσως επειδή ενδείκνυται για αρχαρίους όπως διάβασα στο ίντερνετ οι παράμετροι νερού και η θερμοκρασία που συστήνουν είναι πάρα πολύ ευρείες.
Από ελαφρώς όξινο προς ελαφρός αλκαλικό και θερμοκρασία από 24-29

Ακόμα δεν βρήκα το "ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου" πουθενά;

Γενικά δεν έβγαλα άκρη. Θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ ιδιαίτερα με αυτή την μικρή κιχλίδα και γιατί όχι να σας γράψω αναλυτικά τις παρατηρήσεις μου.

Πριν όμως προχωρήσω σε αυτό θα ήθελα κάποιες από τις παραπάνω πληροφορίες αποφεύγοντας τα χειρότερα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-08, 10:30
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βρηκα και εγω λιγα πραγματα στο διαδικτυο ομως με την βοηθεια του Νικου φτιαξαμε ενα βιοτοπο απο ξυλα και φυλλα με υποστρωμα λευκη αμμο. Οι κατοικοι του ηταν 3 θηλυκα και ενα αρσενικο.
Αρχικα το νερο που εβαλα στο ενυδρειο 160 λιτρων περιπου 3 μερη απο οσμωση και 1.1/2 νερο της βρυσης. Ομως τα ξυλα και τα φυλλα εριξαν το Ph στο 6.5 το νερο εγινε πιο μαλακο. Ειδα πιο ομορφους χρωματισμους σε χαμηλοτερο ph και συνεχισα να βαζω σε καθε αλλαγη νερο μονο απο οσμωση. Μετα απο 2-3 εβδομαδες μια θηλυκια με σθενος υπερασπιζονταν ενα συγκεκριμενο χωρο στο ενυδρειο. Ξαφνικα ειδα οταν εριχνα τροφη, απο πισω της να κολυμπα ενα κοπαδακι απο πολυ μικρα αλλα πολυ ζωηρα ψαρακια. Τις πρωτες μερες ταιζα με αρτεμια επειτα με grindal worm και τριμμενη tetra min. Σαν αποτελεσμα ειχα να γεμισω μικρα, θα ηθελα να πω οτι αυτο το ειδος εχει πολυ ωραια συμπεριφορα, η θηλυκια εδιωχνε με θαρρος και σθενος οποιο αλλο ψαρι πηγαινε κοντα στην φωλια της. Μαζευε τα μικρα της και τα προστατευε καθε μερα και σε αλλο χωρο του ενυδρειου. Το μεγαλωμα των μικρων ηταν μια πολυ καλη εμπειρια για εμενα, μολις με βλεπουν τα μικρα να πλησιαζω το ενυδρειο ενα σμηνος βγαινει απο τα πεσμενα φυλλα γεμιζοντας το ενυδρειο.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-08, 10:45
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Ένα μικρό 60άρι σκεφτόμουν να τους αφιερώσω και η δική σου διαμόρφωση μου άρεσε ιδιαίτερα.
Απλά ο πληθυσμός με προβληματίζει στο μέγεθος του ενυδρείου μου.
Βλέπεις άμα αρχίσουν οι γέννες μπορεί να τρώει ξύλο ο αρσενικός και θα πρέπει να βρω πως να μοιράσω την επιθετικότητα..
Οπότε δεν είμαι σίγουρος για το πόσα και τι φύλου να βάλω για αρχή..
Φύλλα και όσμωση έχω αλλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να ναι ακριβώς το pH για το ψάρι αυτό..
Η ιντερνετική βιβλιογραφία είναι ασαφής.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-08, 11:17
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η nannacara anomala εχει εντοπιστει στο συστημα του ποταμου essequibo http://outdoors.webshots.com/album/554730516DoJCXe

βεβαια ο βιοτοπος δεν ειναι αυτος των φωτογραφιων (λογικα) αφου σαν νανοκχλιδα ειναι πιο λογικο να κατοικει νερα του ποταμου που εισβαλουν στο δασος οπου το νερο ειναι αισθητα πιο αργοκινητο και πολλες φορες αποκοπτεται απο το υπολοιπο ποταμι ενω ο βυθος καλυπτεται απο φυλλα

για την σεξουαλικη τους ζωη ουτε και αυτες ξερουν τι θελουν
εχει παρατηρηθει το ζευγος να φυλαει και να μεγαλωνει τα αυγα χωρις καυγαδες ή να τα αναλαμβανει μονο ο ενας γονεας που συνηθως ειναι η θυληκη που σε πιο μικρα ενυδρεια μπορει και να σκοτωσει τον αρσενικο

να σου πω τωρα την δικη μου εμπειρια
πηρα απο τον μαριο - kanarini 6 ψαρια για να βγαλω καποιο ζευγαρι , τους εβαλα νερο απο αντιστροφη οσμωση λογω της σταθεροτητας των τιμων του και επειδη ξερω οτι δεν τις ενοχλει
τον βυθο τον καλυψα με φυλλα και εβαλα και μερικα ξυλα

μετα απο 4 ημερες ενας αρσενικος εμφανισε τα χρωματα του και επειδικνυοταν στις θυληκες .
οταν ειναι σε αναπαραγωγικη διαδικασια εχουν ενα υπεροχο και ασυνηθιστο πολυ γυαλιστερο πρασινο λαδι χρωμα με γαλαζιους και μωβ ιριδισμους και κοκκινο περιγραμμα στο ραχιαιο πτερυγιο .
το ψαρι μπορει να αλλαξει το χρωμα του απο πρασινο σε κιτρινο ή αδιαφορο γκρι λευκο σε κλασματα δευτερολεπτου

6 ημερες μετα την εισαγωγη τους μια θυληκη εμφανισε τα χαρακτηριστικα μαυρα σχεδια που τα θυληκα του ειδους εμφανιζουν οταν φυλουν αυγα ή γονο ευτυχως ομως ( αφου δεν εχω βρει καποιον να θελει τα αλλα 4 ψαρια ) τα μικρα φαγωθηκαν ολα απο τα αλλα ψαρια παρα το οτι η θηληκη τα προστατευε με περισια επιθετικοτητα

ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ειδη που εχω κρατησει εχει ωραια χρωματα και σχημα και πολυ εντονο χαρακτηρα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nannacara anomala kanarini Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 20 14-07-08 17:28
Συμπεριφορα nanacara anomala notos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 28-09-07 16:39
Γεννα Nanacara Anomala mikenuke Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 32 07-01-07 18:53
Μωρά Ν.anomala με C.japonica gaia Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 18-04-06 18:38
nanacara anomala-Σημίτης! tasos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 04-05-03 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03751 seconds with 13 queries