Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-13, 11:01
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή Ενυδρειο στη δουλεια..!!

Καλημερα στην παρεα !!

Ο τιτλος τα λεει ολα. Ξαφνικα στην δουλεια μου (μαγαζι λιανικης) αποφασισαν (γιατι ακουγαν απο μενα που εχω ενα 60αρι με χρυσοψαρο και παιδευομαι και ολη μερα γι αυτα τους λεω..!! ) να κανουμε ενα ενυδρειο..!
Μιας και τα χερια μου ξερουν οτι πιανουν και αφου καταλαβαν οτι 5 πραγματα εχω διαβασει ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΑΘΕΙ πανω στα ψαρακια ειπαμε λοιπον να κανουμε εναν κυβο (πλεξιγκλας ) 38*38*30 ενυδρειο...!! με χαρα ειπα πως μπορω να ασχοληθω επι του θεματος.

Υπολογισα οτι τα λιτρα ειναι (καθαρα) ~38 λιτρα (αφου το ενυδρειο ειναι 38*38*30/1000= 43,32 λιτρα σωστα?) και τους ειπα οτι εναν μονομαχο μπορουμε να τον βαλουμε σε αυτα τα λιτρα...!! (σωστα? )
Τωρα θελω να βρω εναν κυκλοφορητη για να κανω ενα diy φιλτρο (σα και το δικο μου στο ενυδρειο μου, ανεβασα και ποστ εχθες) αλλα μπερδευομαι γιατι βλεπω οτι ειναι ψαρακι που θελει αργο 'ρευμα' στο ενυδρειο αρα ο κυκλοφορητης ποσα λιτρα να βγαζει την ωρα?? 120/h ειναι καλα ?τουλαχιστον 3 φορες τα λιτρα μου?

Ακομα λεμε για φυτο μεσα στο ενυδρειο και εγω σπιτι εχω μια ανουμπια μεγαλη (φοβαμαι να την πειραξω δεν εχω "κλαδεψει" ποτε καποιο φυτο οποτε αν βολευει το φυτο αυτο πειτε μου τον τροπο που θα το κανω)

Τελος μιας και με ρωταν και δε ξερω τι να τους απαντησω με σιγουρια, διαβασα για συγκατικους καταλαβα οτι το παν ειναι να ειναι ο μονομαχος φιλικος..! θα μπορουσαμε να βαλουμε μεσα αν το σηκωνει ο μονομαχος 2-3 Neon Tetra (μιας και πανε κοπαδι) ή κατι αλλο μικρο και ομορφο ?

Ευχαριστω...!!

Υ.Γ. Το νερο που θα μπει μεσα στο ενυδρειο θα φροντησω να ειναι απο το δικο μου ενυδρειο (βεβαια με πιο μεγαλη θερμοκρασια μιας και εγω εχω χρυσοψαρο) σα μπολι, δηλαδη 50% φρεσκο και 50% απο το δικο μου... σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-13, 11:13
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα στην παρεα !!

Ο τιτλος τα λεει ολα. Ξαφνικα στην δουλεια μου (μαγαζι λιανικης) αποφασισαν (γιατι ακουγαν απο μενα που εχω ενα 60αρι με χρυσοψαρο και παιδευομαι και ολη μερα γι αυτα τους λεω..!! ) να κανουμε ενα ενυδρειο..!τους κολλησες τους ανθρωπους χαχαχαχα
Μιας και τα χερια μου ξερουν οτι πιανουν και αφου καταλαβαν οτι 5 πραγματα εχω διαβασει ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΑΘΕΙ πανω στα ψαρακια ειπαμε λοιπον να κανουμε εναν κυβο (πλεξιγκλας ) 38*38*30 ενυδρειο...!! με χαρα ειπα πως μπορω να ασχοληθω επι του θεματος.μια χαρα σε βρισκω

Υπολογισα οτι τα λιτρα ειναι (καθαρα) ~38 λιτρα (αφου το ενυδρειο ειναι 38*38*30/1000= 43,32 λιτρα σωστα?) και τους ειπα οτι εναν μονομαχο μπορουμε να τον βαλουμε σε αυτα τα λιτρα...!! (σωστα? )
Τωρα θελω να βρω εναν κυκλοφορητη για να κανω ενα diy φιλτρο (σα και το δικο μου στο ενυδρειο μου, ανεβασα και ποστ εχθες) αλλα μπερδευομαι γιατι βλεπω οτι ειναι ψαρακι που θελει αργο 'ρευμα' στο ενυδρειο αρα ο κυκλοφορητης ποσα λιτρα να βγαζει την ωρα?? 120/h ειναι καλα ?τουλαχιστον 3 φορες τα λιτρα μου?βαλε μια αντλια 200λτ με ενα μακρυ σπρει μπαρ και βγαλε την ταπα απο μπροστα και θα σε μια χαρα.

Ακομα λεμε για φυτο μεσα στο ενυδρειο και εγω σπιτι εχω μια ανουμπια μεγαλη (φοβαμαι να την πειραξω δεν εχω "κλαδεψει" ποτε καποιο φυτο οποτε αν βολευει το φυτο αυτο πειτε μου τον τροπο που θα το κανω)βαλε την ανουβια αφου εχεις(με ενα καλο ψαλιδι κοψε την πανω απο το σημειο που κανει κομπο ο κορμος της)βαλε κερατοφυλο και καμια βαλισνερια βαλε μαυρο χαλικι κατω οχι κανα χρωματιστο και οσο λεπτοτερο τοσο καλυτερα επισης οχι φυτα επιφανιας τυπο φακη-πιστια.

Τελος μιας και με ρωταν και δε ξερω τι να τους απαντησω με σιγουρια, διαβασα για συγκατικους καταλαβα οτι το παν ειναι να ειναι ο μονομαχος φιλικος..! θα μπορουσαμε να βαλουμε μεσα αν το σηκωνει ο μονομαχος 2-3 Neon Tetra (μιας και πανε κοπαδι) ή κατι αλλο μικρο και ομορφο ?2-3 δεν ειναι κοπαδι ειναι κλαφτα χαραλαμπε νομιζω πτι μπορεις να βαλεις μερικα εντλερ αν και ειναι καλυτερα να περιμενεις τους ποιο εμπειρους να σου πουνε

Ευχαριστω...!!

Υ.Γ. Το νερο που θα μπει μεσα στο ενυδρειο θα φροντησω να ειναι απο το δικο μου ενυδρειο (βεβαια με πιο μεγαλη θερμοκρασια μιας και εγω εχω χρυσοψαρο) σα μπολι, δηλαδη 50% φρεσκο και 50% απο το δικο μου... σωστα?
το νερο σου δεν θα κανει τπτ το ιδιαιτερο καλητερα να παρεις μερικα βιολογικα υλικα απο το φιλτρο σου και να βαλεις μαζι με μια δυο αμπουλες βακτηριδιων και μετα απο καμια βδομαδα μετρας και εαν η μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε βαλε ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-13, 11:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, άντε με το καλό!!!
δεν σας βγαίνει λίγο μεγαλύτερο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-13, 11:38
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

maxmike ευχαριστω..!! για το κλαδεμα να κοψω δηλαδη το κλαδακι που οδηγει στο τελευταιο φυλλο απο τον κορμο ?
Τα εντλερ τι ειναι?? εχεις καμια φωτο?


Μαρια μεγαλυτερο το ενυδρειο λες? αν ναι οχι... Να φανταστεις λεγαν για γυαλα! ειχαν ρωτησει σε πετ σοπ και τους ελεγε εκει ο τυπος τις χοντραδες του και μετα το ειπαν σε μενα. Τους γλυτωσα κιολα απο αγορα ενυδρειου μιας και ειχαμε εναν κυβο απο το Ικεα και ειναι αυτο το μεγεθος και ενα μικροτερο... οποτε μενουμε σε αυτο δυστυχως
-------------------------
maxmike λες "βαλε μαυρο χαλικι κατω οχι κανα χρωματιστο και οσο λεπτοτερο τοσο καλυτερα" γιατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 25-04-13 στις 11:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-13, 11:41
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

για πολλους λογους οπως οτι ειναι ποιο φυσηκο δεν στρεσαρει τα ψαρια και δεν βρομιζει το νερο
Το κοβεις ετσι που και στα δυο κομματια μετα να υπαρχουν αρκετες ριζες και φυλλα.
http://www.liveaquaria.com/product/p...84&pcatid=1584
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-13, 11:50
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ωραια..!!
ΑΝ υποθεσουμε αργοτερα οτι το ενυδρειο γεμιζει φυτα αρα εχει κρυψωνες κτλ μπορει να φιλοξενησει τον σχημα του 1 αρσενικου και 2 θυληκων μονομαχων (ειναι λιγα τα λιτρα φανταζομαι και δεν γινεται ε?) αλλιως βαζω τα νεον τετρα ή τα ελντερ που μου ειπες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-13, 11:54
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

νεον θα σου λεγα να μην βαλεις καθως τα λιγα ατομα θα παιθανουν απο στρες για θυληκα ουτε κουβεντα σε κατοσταρι τα βαζεις και τρωνε ξυλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-13, 12:29
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

η Ανουμπια εχει 6 φυλλα τεραστιων διαστασεων..!! δεν εχω και φωτο να στο δειξω τωρα.... και ειναι πανεμορφο φυτο οπως ειναι τωρα με τρομερη μορφη (για μενα παντα) θα δω ισως να τους πω να αγορασουμε καινουργιο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
νεον θα σου λεγα να μην βαλεις καθως τα λιγα ατομα θα παιθανουν απο στρες για θυληκα ουτε κουβεντα σε κατοσταρι τα βαζεις και τρωνε ξυλο
αχχαχα οκ..!! ωραιο το ψαρακι αλλα δε ξερω αν θα το βρω εδω στην Ξανθη...!!
-------------------------
και κατι ακομα
Δεν εχει καπακι θα ψαξω να βρω κατι σε καπακι αλλα γενικα αν ειναι χωρις καπακι υπαρχει θεμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 25-04-13 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-13, 12:33
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Nαι με τον μονομαχο υπαρχει θεμα γιατι πηδαν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-13, 12:34
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

οχι καλυτερα χωρις καπακι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-13, 12:39
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι καλυτερα χωρις καπακι
γιατι χωρις καπακι?Θα αφηνες μονομαχο σε ενυδρειο χωρις καπακι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-13, 12:50
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ενωοιτε γιατι διαφωνεις?και εξηγουμε ο μονομαχος ειναι λαθυρινθοψαρο που θα πει οτι εχει αναγκη να βγαινει στην επιφανεια και να αναπνεει αερα σε ενα ενυδρειο με κλειστο καπακι ο αερας που υπαρχει εκει μεσα δεν ειναι ποιοτηκα το ιδιο καλος οσο και χωρις καπακι γιαυτο το λογο απαγορευονται και τα φυτα επιφανειας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-04-13, 12:58
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

σε ενα αλλο θεμα βλεπω οτι καποιος φιλος που εκανε μια εκπληκτικη μονομαχιερα οτι για το υποστρωμα εχει βαλει http://www.petcity.gr/product/JBL-AQ...-24300078.html και απο πανω http://www.petcity.gr/product/JBL-MA...-22402537.html .
Εγω στο δικο μου ενυδρειο δεν εχω καποιο ειδικο υποστρωμα για το φυτο, (και απο μεθαυριο φυτα !!!) το απλο πετραδακι εχω μονο μεσα. ΑΛΛΑ εχω κατι μακαρονια που περιεχουν σιδηρο και ειναι για τα φυτα οτι πρεπει..!! οποτε σκεφτομαι να βαλω μονο σκουροχρωμο αμμοχαλικο κατω και να φυτεψω τα φυτα μου μετα...! δε πειραζει φανταζομαι.

Για το καπακι βλεπω οι αποψεις ειναι 50-50
-------------------------
χωρις καπακι ομως δεν θα χει και λαμπα... (οχι οτι δεν υπαρχει φωτισμος απο το μαγαζι μια χαρα θα ειναι)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 25-04-13 στις 12:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-13, 13:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

καταρχην η ανουβια δεν φυτευετε οποτε τι νατο κανεις το υποστρωμα επισης εαν εχεις σκοπο να βαλεις φυτα τοτε παρε το υποστρωμα αν και προτημω το φλουρις της σιχεμ.και εαν βαλεις φυτα απο φωτησμο τι θα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-04-13, 13:16
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Αν αποφασίσεις να μη βάλεις καπάκι, καλό είναι να τοποθετήσεις κάποιο πλέγμα για να μην πηδήξει απ έξω ο μονομάχος...αλλιώς αφήνεις τη στάθμη του νερού τουλάχιστον 10 cm χαμηλότερα από το ύψος του τζαμιού για τον ίδιο λόγο..

Για φωτισμό μπορείς να βρεις κάποιο hang on φωτιστικό.

Τα φυτά επιφανείας πιστεύω ότι καλό κάνουν..εκτός των νιτρικών που απορροφούν, δημιουργούν σκιες και νοιώθει το ψάρι καλύτερα...εντάξει, μπορείς να φροντίζεις να μην καλύπτουν όλη την επιφάνεια για να ανεβαίνει ο μονομάχος να αναπνέει.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-04-13, 13:19
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

το ιδιο πραγμα κανει το κερατοφυλο δεν εχω δει ποτε μονομαχο να πηδαει απεξω εδω στα ποτηρακια ειναι και δεν πηδανε μπας και σωθουνε....πως ακριβως θα περιορησεις πχ την φακη να μην πιασει ολο το ενυδρειο????απο φωτησμο προτηνω την διπλη κρεμαστη λαμπα για φυτα της ντανερλε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-04-13, 13:29
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αν κατεβασει την στηλη νερου θα χει μονο 15-18 ποντους νερου αρα υπολογισε ποσα λιτρα θα βγουν για το ψαρι μετα!
Τωρα στα ποτηρακια εχουν τοσο λιγο νερο ωστε να μην μπορει να οριζοντιωθει το ψαρι και να μην μπορει να πηδηξει.Επισης κανενα καπακι δεν εχω δει που να κλεινει αεροστεγος 100% καπου θα χει και το ανοιγματακι του ειτε να περναν καλωδια και τετοια ειτε οτιδηποτε αλλο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-04-13, 13:34
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατεβασει την στηλη νερου θα χει μονο 15-18 ποντους νερου αρα υπολογισε ποσα λιτρα θα βγουν για το ψαρι μετα!
Τωρα στα ποτηρακια εχουν τοσο λιγο νερο ωστε να μην μπορει να οριζοντιωθει το ψαρι και να μην μπορει να πηδηξει.Επισης κανενα καπακι δεν εχω δει που να κλεινει αεροστεγος 100% καπου θα χει και το ανοιγματακι του ειτε να περναν καλωδια και τετοια ειτε οτιδηποτε αλλο
Ναι σωστά, το έγραψα σαν γενική περίπτωση...στο συγκεκριμένο ενυδρείο θα περιοριστούν πολύ τα λίτρα.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-04-13, 13:38
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μαλλον δεν με καταλαβες δεν ειπα οτι κληνει αεροστεγος ειπα οτι δεν ειναι ιδια ποιοτητα αερα μεσα και εξω απο αυτο.γιατι επιμενετε τοσο στο καπακι εχετε δει πολλους μονομαχους να πηδανε εξω εαν ναι τοτε οκ τι να πω η γνωμη μου ειναι να μην βαλει.τωρα.....ξασας που λεμε και εδω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-04-13, 14:02
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Μαλιστα, οσο αναφορα τον φωτισμο εχει στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο 3 λαμπαρες "να" πιο πιθανο ειναι να εχει πολυ φως παρα λιγο και ειναι σε μικρο υψος αρα οκ.

Οσο αναφορα τα φυτα πουλαν χυμα υποστρωμα ειναι κριμα να πεταξουμε ολοκληρο σακι (το boss ειναι Θεσσαλονικη οποτε θα τον στειλω στο μεγαλο πετ σοπ προς το αεροδρομιο να παρει χυμα υποστρωμα εχει?, γιατι θα χρειαστουμε λιγο και ενα κυκλοφορητη για το φιλτρο)
αν και λεω να το γεμισουμε ανουμπιες που μαρεσουν εμενα πολυ και δε θελει υποστρωμα..!!
Για το καπακι κατι θα κανουμε... θα το σκεφτω και θα σας πω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-04-13, 14:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
το ιδιο πραγμα κανει το κερατοφυλο δεν εχω δει ποτε μονομαχο να πηδαει απεξω εδω στα ποτηρακια ειναι και δεν πηδανε μπας και σωθουνε....πως ακριβως θα περιορησεις πχ την φακη να μην πιασει ολο το ενυδρειο????απο φωτησμο προτηνω την διπλη κρεμαστη λαμπα για φυτα της ντανερλε.
υπάρχουν πολλοι τρόποι για να περιορίσεις τη φακή..ειδικα σε ενυδρείο με χαμηλή ροη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον δεν με καταλαβες δεν ειπα οτι κληνει αεροστεγος ειπα οτι δεν ειναι ιδια ποιοτητα αερα μεσα και εξω απο αυτο.γιατι επιμενετε τοσο στο καπακι εχετε δει πολλους μονομαχους να πηδανε εξω εαν ναι τοτε οκ τι να πω η γνωμη μου ειναι να μην βαλει.τωρα.....ξασας που λεμε και εδω
ναι εχουν σημειωθεί πολλες περιπτώσεις μονομάχων που πηδηξαν εξω απο το ενυδρειο...και αν εχεις υπόψιν σου..τα εργοστασιακα καπάκια αφηνουν αερα κανονικα να μπαίνει στο ενυδρειο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα, οσο αναφορα τον φωτισμο εχει στο σημειο που θα μπει το ενυδρειο 3 λαμπαρες "να" πιο πιθανο ειναι να εχει πολυ φως παρα λιγο και ειναι σε μικρο υψος αρα οκ.
και με ενα φωτιστικό γραφείου με λαμπα PL ή φθορισμου θα κανετε δουλεια


Οσο αναφορα τα φυτα πουλαν χυμα υποστρωμα ειναι κριμα να πεταξουμε ολοκληρο σακι (το boss ειναι Θεσσαλονικη οποτε θα τον στειλω στο μεγαλο πετ σοπ προς το αεροδρομιο να παρει χυμα υποστρωμα εχει?, γιατι θα χρειαστουμε λιγο και ενα κυκλοφορητη για το φιλτρο)
αν και λεω να το γεμισουμε ανουμπιες που μαρεσουν εμενα πολυ και δε θελει υποστρωμα..!!
Για το καπακι κατι θα κανουμε... θα το σκεφτω και θα σας πω
δεν χρειαζεται υπόστρωμα...τα ευκολα φυτα δεν θέλουν υπόστρωμα...ειδικα οι ανουμπιες ....τσαμπα λεφτα ειναι...

για καπάκι μπορείς να φτιάξεις ενα ξυλινο τελάρο με τουλι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-04-13, 14:19
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

οι αλλαγές θα γίνονται μέσα στο ωράριο ή θα γράφεις υπερωρίες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-04-13, 15:07
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

τασο τι να πω επιτρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη,ο μονομαχος δεν εχει λογο να πηδηξει εκτος και εαν κατι ενοχλει το ψαρι,ο αερας στο καπακι δεν κυκλοφορει κανονικα εχει πολλυ υγρασια και ζεστη ιδανικο περιβαλον για βακτηριδια κτλ επισης καπνος,σκονη κτλ κολανε στο καπακι επιβαρυνοντας περρισοτερο τον αερα εκει μεσα που εχει σαφως πολλυ μικροτερη κυκλοφορια απο οτι χωρις αυτο.φυσηκα ειναι η αποψη μου και αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-04-13, 17:20
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

platy το ξερω οτι δε χρειαζεται υποστρωμα η ανουμπια, εχω ενα τερας στο ενυδρειο μου (η φωτο πιο κατω)
Αλλα λεγαμε μηπως βαζαμε τιποτα αλλο... η αληθεια ειναι οτι δε θελω να μπλεξω με υποστρωματα κτλ γιατι θα μικρυνει σε λιτρα το ενυδρειο (υποστρωμα+αμμοχαλικο) οποτε τι αλλο ΕΥΚΟΛΟ φυτο μπορω να βαλω?

Καπακι πρεπει να κανω μια ομορφη κατασκευη ειναι και μαγαζι δε μπορω να το εχω πολυ χυμα...!! σκεφτομαι ενα τετραγωνο ξυλινο το οποιο στην μεση περιπου θα εχει ενα ορθογωνιο κενο εκει ή θα βαλω τουλι καρφωμενο απο την αναποδη (αλλα φοβαμαι για τυχον σκουριες αυτο πειραζει? ή ενα κομματι τζαμακι. Θα υπαρχει και κενο για τον απαρετητο αερα γιατι θα βρασει το ζωντανο το καλοκαιρι...!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ παιδια για το ενδιαφερον σας...!!

To φυτο στη φωτο χανει 100% διοτι τα 4 απο τα 6 φυλλα ειναι μεγεθους μεγαλύτερου απο την παλαμη μου και ειμαι 1,90 οποτε καντε εικονα φυλλου...!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-04-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Οι μονομάχοι εύκολα μπορούν να πηδήξουν εκτός ενυδρείου (για διάφορους λόγους, πχ κάποια γρήγορη κίνηση μπροστά από το ενυδρείο), γιαυτό κι εγώ συνιστώ καπάκι. Στα ποτηράκια δεν έχουν τον απαραίτητο χώρο για να κολυμπήσουν και να πάρουν "φόρα" για να το κάνουν. Το καπάκι δεν πρέπει να κλείνει αεροστεγώς όπως είπαν και τα παιδιά, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα πιστεύω (τα περισσότερα καπάκια έχουν διάφορα κενά για καλώδια, πιασίματα κλπ). Επίσης, ο αέρας που υπάρχει κάτω από το καπάκι είναι "καλύτερης ποιότητας" για τον μονομάχο από τον αέρα σε ανοιχτό ενυδρείο, γιατί είναι πιο ζεστός και με μεγαλύτερα ποσοστά υγρασίας από τον - κανονικό - αέρα του δωματίου Σκουριές προφανώς πρέπει να μην έρθουν σε επαφή με το νερό. Καλή συνέχεια με το εγχείρημα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-04-13, 18:02
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Καλυτερα με καπακι.Εγω ειχα 4 θηλυκα σε ενα ενυδρειο και την ωρα του φαγητου με το που με εβλεπαν να πλησιαζω πηδουσαν και τις μαζευα απο το πατωμα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-04-13, 18:05
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ok οποτε αν μπει σιτα θα πρεπει να κολληθει με σιλικονη ενυδρειακη που εχω κιολα...!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-04-13, 18:11
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μονομάχοι εύκολα μπορούν να πηδήξουν εκτός ενυδρείου (για διάφορους λόγους, πχ κάποια γρήγορη κίνηση μπροστά από το ενυδρείο), γιαυτό κι εγώ συνιστώ καπάκι. Στα ποτηράκια δεν έχουν τον απαραίτητο χώρο για να κολυμπήσουν και να πάρουν "φόρα" για να το κάνουν. Το καπάκι δεν πρέπει να κλείνει αεροστεγώς όπως είπαν και τα παιδιά, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα πιστεύω (τα περισσότερα καπάκια έχουν διάφορα κενά για καλώδια, πιασίματα κλπ). Επίσης, ο αέρας που υπάρχει κάτω από το καπάκι είναι "καλύτερης ποιότητας" για τον μονομάχο από τον αέρα σε ανοιχτό ενυδρείο, γιατί είναι πιο ζεστός και με μεγαλύτερα ποσοστά υγρασίας από τον - κανονικό - αέρα του δωματίου Σκουριές προφανώς πρέπει να μην έρθουν σε επαφή με το νερό. Καλή συνέχεια με το εγχείρημα!
η εμπειριες μιλησαν μαβερικ και πλατυ τωρα μπροστα τους παω πασο αλλα μαβερικ κραταω καποιους ενδιασμους μιας και ναι ζεστος και υγρος θα ναι αλλα και μικροβιακα ποιο επιφορτησμενος τωρα αυτα ειναι λεπτομεριες αλλα οκ.οσο για την σιτα υπαρχουν πλαστικες να βαλεις ωστε να μην εχεις θεμα με την σκουρια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-04-13, 18:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Υπάρχει και πλαστική και υφασμάτινη σίτα (οπως αυτες απο τις μπομπονιερες)..να προσέξεις μην εχει ουτε πολυ μεγαλο αλλα ουτε και πολυ μικρο ''ματι''...

Για την ζέστη θα χρειαστείς ενα diy συστημα με χρονοδιακόπτη και ανεμιστηράκια υπολογιστή...υπάρχει και σχετικο θέμα στις κατηγοριες DIY νομίζω...

θα πρεπει βέβαια να προσέχετε την εξατμιση-αναπληρωση του νερου...


Υπόστρωμα δεν θα χρειαστείς...με 3 δάχτυλα χαλαζιακή αμμο ή ψιλο χαλικι θα εισαι οκ....μπορείς να βάλλεις ολα τα ευκολα φυτα(εξαρταται και απο το φωτισμο..)

anubia
java fern
valissneria
hygrophila polysperma
java moss κ.ο.κ ...υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που το μονο που απαιτουν ειναι ενα γενικο υγρο΄λίπασμα(πχ seachem flourish)


Ξαναλέω για το φωτισμο ---> http://officemarket.gr/media/prods/7/75803.jpg
ειναι τύπου pl οπως τα μικρα εργοστασιακα ενυδρεια...

για οτι αλλο θες ρωτα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-04-13, 18:24
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ναι πλαστικη απλα ελεγα να την καρφωνα στο ξυλο με καρφωτικο που εχει σιδερακια.

ΕΡΩΤΗΣΗ το ξυλο απο μεσα μερια να το κανω τιποτα με κανα λουστρο? γιατι θα μουλιασει απο την υγρασια...!!!(απ'εξω θα βαφτει στανταρ αλλα απ'εξω φανταζομαι δεν εχει θεμα απο μεσα ομως?) ενα ενα τα θυμαμαι και γω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο της γυναικας μου μετα απο πολλη δουλεια Stivv27 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 04-11-11 12:03
Η δουλεια μου Raven Επί παντός επιστητού 53 15-10-10 09:25
Κανει δουλεια;;;; bill Φίλτρανση 9 15-12-07 01:18
δουλεια δεν ειχα GP250381 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 19-11-06 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10160 seconds with 13 queries