Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-07, 16:16
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παλιοτερα το εδιναν με 600 λ. αντλια την οποια και αντικατεστησα με 1000.
Νερο παιρνει και απο τις επανω και τις κατω εισαγωγες.Οσο πιο μικρος ο πορος τοσο μεγαλυτερη επιφανεια,αρα τοσο μεγαλυτερη δυνατοτητα αποικισης.Αντλια υπαρχει και 1500αρα αλλα τη θεωρω υπερβολη για το συγκεκριμενο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-10-07, 20:24
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Στα 2 rio που έχω, 125 & 400 σε κάθε μία θήκη απ τις 2 του κάθε φίλτρου από κάτω προς τα πάνω 2 σφουγγάρια λεπτών πόρων και 1 μεγάλων πόρων.Για να χωρέσει και 3ο σφουγγάρι αντί για 2 που δίνει η juwel πρέπει να κοπεί η προεξοχή κάθε θήκης και λίγο τα πάνω σφουγγάρια εκεί που κουμπώνει η θήκη. Υαλοβάμβακα δεν βάζω, καθαρισμός κάθε 6 μήνες και νερό πεντακάθαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-10-07, 21:01
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιατι δεν βαζεις υαλοβαμβακα?ενοω μονο καλο μπορει να κανει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-10-07, 22:11
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Για να μην χρειάζεται συχνή συντήρηση.Ειδικά όταν είναι πρώτος θέλει πολύ συχνά αλλαγή ή αλλιώς μπουκώνει και τραβάει απ τα πλάγια το φίλτρο.Βάζοντας πρώτο σφουγγάρι μεγάλων πόρων λειτουργεί ως προφίλτρο για τα χοντρά και μετά απ τα λεπτά δεν περνάει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-10-07, 09:41
Το avatar του χρήστη soupia
soupia Ο χρήστης soupia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soupia Send a message via Skype™ to soupia
Προεπιλογή

Να πω κ εγώ τη δική μου πρόταση.
Από κάτω προς τα πάνω: σφουγγάρι μικρών πόρων - 2 σφουγγάρια μεγάλων πόρων - σφουγγάρι μικρών πόρων - υαλοβάμβακας.
Επίσης να πω πως στη θήκη που είναι τα σφουγγάρια υπάρχουν 2 έξοδοι προς την αντλία: μία κάτω κάτω κ μία περίπου στο μέσο.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά η JUWEL χρησιμοποεί τα σφουγγάρια μεγάλων πόρων για βιολογικό κ των μικρών για μηχανικό.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-07, 10:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και εγω ετσι νομιζω οτι οι μεγαλοι ποροι κανουν καλυτερα για βιολογικο αν θυμαμαι καλα ο λογος ειναι οτι ενα σφουγγαρι με λεπτη τρυπα βουλωνει ευκολα επιφανειακα και ετσι τα βακτηριδια δεν μπορουν να εγκατασταθουν στο βαθος του σε αντιθεση με το σφουγγαρι με χοντρη τρυπα...κατι τετοιο νομιζω ειναι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-10-07, 11:27
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Να κανω μια παρενθεση?
Ηθελα να πω πως οτι και να βαλεις μεσα σε ενα φιλτρο μα οτι και να βαλεις, οπως substrat pro, sirorax, σφουγγαρι με μεγαλους πορους, σφουγγαρι με μικρους πορους, λαβα, ελαφροπετρα, χαλικια, την πεθερα μου... οτιδηποτε τελοσπαντων μετα απο καποιο διαστημα θα αποικηθει απο βακτηρια. Αρα θα μετατρεπει αμμωνια σε ΝΟ2 και στη συνεχεια σε ΝΟ3, αρα λειτουργει βιολογικα, αρα για εμενα ειναι αστοχος αυτος ο διαχωρισμος Βιολογικου και Μηχανικου φιλτραρισματος. Η μονη διαφορα για εμενα ειναι οτι το σφουγγαρι συγκρατει περισσοτερα υλικα που μεταφερονται απο το νερο απ'οτι τα κεραμικα τυπου μακαρονι κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-10-07, 11:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οκ βαλε στα φιλτρα σου τοτε μονο υαλοβαμβακα μεσα η μονο την πεθερα σου και μετρα αμμωνια....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-10-07, 11:48
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Σκοπος ειναι να πετυχεις και μια ροη... Πιστευετε δλδ οτι υπαρχουν υλικα που κανουν μονο μηχανικο φιλτραρισμα?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-10-07, 11:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πιστευετε δλδ οτι υπαρχουν υλικα που κανουν μονο μηχανικο φιλτραρισμα?
εδω και 30 χρονια ανθρωποι το πιστευουν αυτο

διαβασε εδω λιγο φιλε μου http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm
και μη γραφουμε ετσι αβιαστα οτι να ναι και παρουμε στο λαιμο μας κανενα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 31-10-07, 13:03
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Αν και την σελιδα την εχω ξεψαχνισει εκατσα και διαβασα αυτα που ηθελες να πεις. Παλι δε βλεπω το λογο για το διαχωρισμο του φιλτραρισματος. Το λεει και μεσα δλδ, μετα απο ενα χρονικο διαστημα και το "μηχανικο" φιλτρο λειτουργει ως "βιολογικο". Οπως λειτουργουν δλδ ολα ή τα περισσοτερα μικρα φιλτρα στα μικρα ενυδρεια. Εχουν κατι αλλο περα απο σφουγγαρι? Μετατρεπουν τα βλαβερα στοιχεια σε σχετικα ακινδυνο ΝΟ3?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-10-07, 13:15
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και την σελιδα την εχω ξεψαχνισει εκατσα και διαβασα αυτα που ηθελες να πεις. Παλι δε βλεπω το λογο για το διαχωρισμο του φιλτραρισματος. Το λεει και μεσα δλδ, μετα απο ενα χρονικο διαστημα και το "μηχανικο" φιλτρο λειτουργει ως "βιολογικο". Οπως λειτουργουν δλδ ολα ή τα περισσοτερα μικρα φιλτρα στα μικρα ενυδρεια. Εχουν κατι αλλο περα απο σφουγγαρι? Μετατρεπουν τα βλαβερα στοιχεια σε σχετικα ακινδυνο ΝΟ3?
ας το πούμε αλλιώς ότι υπάρχουν υλικά όπως το substrat pro που είναι κατασκευασμένα για να λειτουργούν αποδοτικότερα ως βιολογικά υλικά γιατί έχουν πολύ μεγάλο χώρο για αποίκιση για τα βακτήρια...

ενώ άλλα όπως ο υαλοβάμβακας και τα σφουγγάρια είναι χρησιμότερα για μηχανικό φιλτράρισμα αν και με τον καιρό αποικίζονται και αυτά από βακτήρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-10-07, 13:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και την σελιδα την εχω ξεψαχνισει εκατσα και διαβασα αυτα που ηθελες να πεις. Παλι δε βλεπω το λογο για το διαχωρισμο του φιλτραρισματος. Το λεει και μεσα δλδ, μετα απο ενα χρονικο διαστημα και το "μηχανικο" φιλτρο λειτουργει ως "βιολογικο". Οπως λειτουργουν δλδ ολα ή τα περισσοτερα μικρα φιλτρα στα μικρα ενυδρεια. Εχουν κατι αλλο περα απο σφουγγαρι? Μετατρεπουν τα βλαβερα στοιχεια σε σχετικα ακινδυνο ΝΟ3?
ειπε κανεις οτι το σφουγγαρι δεν ειναι και βιολογικο και μηχανικο?αυτο που λες τωρα ειναι ασχετο με τα παρακατω
Παράθεση:
Ηθελα να πω πως οτι και να βαλεις μεσα σε ενα φιλτρο μα οτι και να βαλεις, οπως substrat pro, sirorax, σφουγγαρι με μεγαλους πορους, σφουγγαρι με μικρους πορους, λαβα, ελαφροπετρα, χαλικια, την πεθερα μου... οτιδηποτε τελοσπαντων μετα απο καποιο διαστημα θα αποικηθει απο βακτηρια. Αρα θα μετατρεπει αμμωνια σε ΝΟ2 και στη συνεχεια σε ΝΟ3, αρα λειτουργει βιολογικα, αρα για εμενα ειναι αστοχος αυτος ο διαχωρισμος Βιολογικου και Μηχανικου φιλτραρισματος. Η μονη διαφορα για εμενα ειναι οτι το σφουγγαρι συγκρατει περισσοτερα υλικα που μεταφερονται απο το νερο απ'οτι τα κεραμικα τυπου μακαρονι κτλ.
συμφωνω οτι και στο σφουγγαρι θα εχουμε βακτηριδια και στα διαφορα κεραμικα απλα στα κεραμικα θα εχουμε περισσοτερα καθως εχουν μεγαλυτερη επιφανεια δηλαδη 1λιτρο σφουγγαρι χωραει 5 βακτηριδια
1 λιτρο substrat pro χωραει 115 βακτηρια να στο πω απλα


το γεγονος αυτο αν εχουμε ελαχιστα ψαρια και πολλα φυτα δεν παιζει τοσο ρολο αλλα σε ενα κανονικο ενυδρειο παιζει πολυ σημαντικο

στο ιδιο ενυδρειο αν εχουμε μονο σπογγο η αμμωνια θα διασπαται μεσα σε μια ωρα απο τη στιγμη που εκριθηκε
ενω αν εχουμε και substrat θα διασπαται πολυ ποιο γρηγορα χωρις να εκτιθονται τα ψαρια σε αυτη

τα παραπανω νουμερα ειναι τυχαια και τα παραδειγματα πολυ γενικα

ακομη εντελως μηχανικα υλικα μπορεις να πεις τον υαλοβαμβακα,το πρασινο αυτο το χορταρι και το μακαρονακι που δεν εχει πορους
οχι οτι σε αυτα δεν θα εγκατασταθουν βακτηρια θα υπαρχουν αλλα ελαχιστα<αφου θα χουν απο κατω substrat> και αν το φιλτρο ξεκινησει στην αρχη μονο με αυτα δεν προκειται να κανει δουλεια

η ενσταση μου ηταν στο οτι και να βαλεις αν διαβασω εγω το ποστ αυτο και βαλω μονο υαλοβαμβακα στο φιλτρο μου τι θα γινει?
γιαυτο ειπα να προσεχουμε

φιλικα κωστας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-10-07, 14:57
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η περιγραφή του steady είναι επαρκής για το γιατί να προτιμήσεις καλύτερο υλικό για τις αποικίες των βακτηριδίων αν και είναι αλήθεια ότι ό,τι και να βάλεις κάποια στιγμή θα αποικιστεί.
Σχετικά με την αντλία θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου και την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα της στάθμης. ΠΟΤΕ μην αφήνετε το νερό να πέσει κάτω από το όριο που καθορίζουν οι γρίλιες (στο τελείωμά τους προς τα κάτω) γιατί μετά η αντλία δουλεύει στον αέρα και απλά καίγεται (προσωπική εμπειρία από αλλαγή νερού έχοντας ξεχάσει να βγάλω από την πρίζα το φίλτρο). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και το καλοκαίρι με την εξάτμιση να μην πέσει το νερό κάτω από αυτό το επίπεδο.
Τέλος κατά τη γνώμη μου το άριστο στήσιμο (το οποίο έχω κάνει στο RIO300) είναι από κάτω προς τα πάνω: ένα σφουγγάρι πυκνό της juwel ή μηχανικό μακαρόνι EHEIM (όχι πολύ), subtrate pro σε δικτάκι (ένα λίτρο) στο πρώτο "κάνιστρο-πλαίσιο", siporax σε δεύτερο δικτάκι (άλλο ένα λίτρο τουλάχιστον και όσο παίρνει μέχρι πάνω) στο δεύτερο κάνιστρο-πλαίσιο και τέλος υαλοβάμβακα.
Μπορείς να αφήσεις λίγο χώρο κενό για να βάζεις σφουγγάρι άνθρακα αν και όποτε χρειαστεί (το οποίο μπαίνει πριν τον υαλοβάμβακα).
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-10-07, 16:36
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ναι οκ αντιλαμβανομαι οτι υπαρχουν υλικα που προσφερουν βιολογικο φιλτραρισμα ικανοποιητικο και αλλα οχι αλλα χρησιμοποιουνται για τη διαυγεια του νερου, απλα δεν μπορω να δεχθω το βιολογικο και το μηχανικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-10-07, 16:44
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Απλα προκειται για διαφορα αποδοσης...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-10-07, 16:49
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα δεν μπορω να δεχθω το βιολογικο και το μηχανικο φιλτρο.
δεν μπορουμε να σε πεισουμε μην κολας στη λεξη γιατι εκει κολλας νομιζω!
δεν μπορεις να δεχθεις οτι αμα βαλεις μονο υαλοβαμβακα μεσα σε ενα φιλτρο θα κανει τοσο χρονο να στρωθει που δεν εχει σημασια?
αρα ο υαλοβαμβακας δεν κανει για βιολογικο αυτο δεν το δεχεσαι?

απ την αλλη και φιλτρο να μην βαλουμε σε ενα ενυδρειο σε μερικα χρονακια να εχει γεμισει βακτηριδια μεσα οποτε με εναν κυκλοφορητη θα κανουμε δουλεια αρα να καταργησουμε τα φιλτρα?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-10-07, 18:42
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ναι μα τι λεω? Οτι υπαρχουν υλικα που δεν κανουν για φιλτρο παρα μονο για τι διαυγεια του νερου, οπως ο υαλοβαμβακας.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-10-07, 18:58
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μα τι λεω? Οτι υπαρχουν υλικα που δεν κανουν για φιλτρο παρα μονο για τι διαυγεια του νερου, οπως ο υαλοβαμβακας.
O υαλοβαμβακας δέν κάνει για φίλτρο????
Και δέν χρησιμοποιείται για διαύγεια,αλλά σαν προθάλαμος του φίλτρου για να κρατάει τα <χοντρά>.Καθαρίζει μεν το νερό αλλά για τη διαύγεια που λές παίζουν άλλα ρόλο....
Εξάλλου μόνον αυτόν αλλάζεις σε ένα φίλτρο,όλα τα υπόλοιπα (βιολογικά) υλικά τα αφήνεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου σε JUWEL TRIGON 190 LEON13 Γλυκό νερό - Γενικά 3 30-05-07 12:30
Μετατροπή Τ8 σε Τ5 bvlahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 06-02-07 14:54
Μετατροπή σε Θαλασσινο GEORGIOS Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 17-03-06 09:06
Μετατροπή σε φυτεμένο... galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 11-02-05 21:26
Μετατροπή γλύκου σε marine Jimsfe Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 24-01-05 20:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06654 seconds with 13 queries