Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-16, 00:59   #1
Ερωτηση αρχαριου
xaris86
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-16, 00:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα κι απο μενα. Ισως να ειναι λαθος το μερος που ρωταω αλλα θα ηθελα να μου πειτε το εξης: Θελω να βαλω στο μαγαζι μου ενα μεγαλο ωραιο ενυδρειο με μεγαλα ψαρια αλλα εδω μεσα με αυτα που διαβασα μαλλον δεν θα μπορεσω να το κανω... Η απορια μου ειναι πως κανουν ολα αυτα που χρειαζεται (στρωσιμο ενυδρειου και κυριως αλλαγες νερου) αυτοι που εχουν ενυδρειο στα μαγαζια τους ή καποιοι που εχουν στα σαλονια τους μεγαλα ενυδρεια.. Και καλα αυτοι που το εχουν σπιτι, στο μαγαζι; Οπως καταλαβαινετε δε μπορω κι ουτε εχω και χρονο να κανω αλλαγες νερου κλπ στο μαγαζι. Οποιος μπορει ας μου λυσει την απορια μου παρακαλω.
Εμφανίσεις: 3647
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-16, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ή πληρωνουν συντηρητη
ή βαζουν συστημα αυτοματης αλλαγης
ή κανουν απλα κολπα διευκολυνσης σαν κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=72
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-16, 12:03
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Αρα θα πρεπει να κοιταξω να γινονται οι αλλαγες νερου αυτοματα. Αυτο το συστημα πως γινεται; Πως θα το ψαξω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-16, 14:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ψαξε για αυτοματες αλλαγες νερου σε ενυδρειο.
Διαβασε συγκεκριμενα και για την προετοιμασια του νερου στις αλλαγες, εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
Δεν σε ενδιαφερει δλδ μονο να ανοιγοκλεινουν αυτοματα οι βρυσες παροχης και αποχετευσης.
Αφου δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαζεις νερο απευθειας απο τη βρυσης.
Το νερο της αλλαγης πρεπει να εχει ιδιες παραμετρους (θερμοκρασια, πεχα και σκληροτητες) με αυτο του ενυδρειου. Δεν πρεπει να αλλαζουν αποτομα οι παραμετροι αυτοι. Οδηγουν μεχρι και σε θανατο.
Αν βαλεις στο ενυδρειο ψαρια που ζουν σε νερο με πεχα και σκληροτητα σαν αυτες της βρυσης σου, ειναι ενα βημα διευκολυνσης.
Θα εχεις μονο να ρυθμισεις τη θερμοκρασια.
Αν ειναι καινουριος ο θερμοσιφωνας μπορεις να κανεις μιξη με το κρυο για ρυθμιση, αλλα αυτο στον αυτοματισμο ειναι καπως δυσκολο και θα εχει και κοστος επιπλεον.
Αν εχεις χωρο για δοχειο προετοιμασιας θα κανεις οικονομια στο ρευμα θερμανσης, αφου το νερο θα παιρνει θερμοκρασια χωρου και δεν θα ειναι παγωμενο (ιδιως το χειμωνα - πχ χθες βραδι μαζεψα στο δοχειο νερο για αλλαγη και ειχε 10C θερμοκρασια, τωρα εχει φτασει στους 15, και αυριο που θα κανω την αλλαγη θα εχει φτασει καμια 18αρια, ευτυχως εχω ψαρια κρυου νερου και δεν χρειαζεται επιπλεον θερμανση).
Επισης με το "παλιωμα" αυτο του νερου, γινεται και εξαερωση τυχων εγκωβισμενων αεριων στο νερο απο τους σωληνες της υδρευσης. Αερια που μπορει να προκαλεσουν προβληματα απο το πουθενα.

Γενικοτερα σου συνιστω ψαρια κρυου νερου. Πχ χρυσοψαρα κομητες, sarasa comet κλπ
Συνηθως ειναι πιο ανθεκτικα απο τα τροπικα, δεν χρειαζονται επεξεργασια στο νερο και γλυτωνεις πολλα απο τη μη αναγκαιοτητα θερμανσης. Ψυξη θελει μονο το καλοκαιρι με ανεμιστηρακια στο καπακι του ενυδρειου και αυτοματη αναπληρωση της εξατμισης (αν λειπεις - εκτος κι αν μπορεις να βαζεις 1-2 κανατες νερο καθε μερα)
Χωρο μονο θελουν (120+ εκ μηκος ενυδρειου), καλο φιλτρο και αλλαγες νερου. 1 ψαρι (ενηλικο) ανα 70 λιτρα.
Αμεσως μετα, ευκολο ειναι και το malawi αφρικανικο ενυδρειο. Ιδιες απαιτησεις στις διαστασεις του ενυδρειου, αλλα με προσθηκη και θερμανσης, εκτος της ψυξης.

Δηλαδη ουσιαστικα θες ενα συστημα που να σου γεμιζει ενα δοχειο με νερο βρυσης 1-2 μερες πριν την αλλαγη, μετα να σου αδειαζει την ποσοτητα του νερου που πρεπει απο το ενυδρειο και να στην αναπληρωνει με νερο απο το δοχειο.
Στη περιπτωση τροπικου ενυδρειου χρειαζεται και προθερμανση του νερου πριν την αλλαγη.
Απεφυγε τα ψαρια μαλακου νερου, εκτος κι αν παρεις συστημα αλλαγης βασισμενο σε φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-16, 15:39
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σέυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-16, 18:56
xaris86 Ο χρήστης xaris86 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2016
Περιοχή: peristeri
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπερα. Τελικα αποφασισα να αναλαβει το ενυδρειο στο μαγαζι εξ'ολοκληρου εταιρεια κι ετσι ηρθε σημερα καποιος να δει το χωρο και να συζητησουμε τις λεπτομερειες. Αυτο που θελω ειναι να βαλω δισκους με καποια αλλα μικροτερα ψαρακια μεσα. Μου ειπε οτι οι δισκοι ειναι πολυ ακριβοι, 200 ευρω ο ενας και ειναι απο την Ευρωπη. Ειπε οτι δεν ειναι τοσο καλοι οι αλλοι (απο Αμερικη νομιζω, δε θυμαμαι) και οι Ευρωπαϊκοι γινονται πολυ μεγαλοι κλπ κλπ. Μπορει να ειναι ετσι που το λεει αλλα 200 ευρω ο ενας;;; Πως το βλεπετε αυτο, ειναι νορμαλ τιμη;

Υ.Γ. Μαλλον τελικα δε θα βαλω ενυδρειο αφου μου ειπε οτι ολο θα κοστισει γυρω στα 2000+100 καθε μηνα για τη συντηρηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος και ερωτηση βιωσημοτητας DaltonGR Αρχάριοι γλυκού νερού 28 18-09-10 00:34
ερωτηση ειμαι αρχαριος μετρησεις sos teo7 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-10-08 12:27
αρχαριος....πως να αρχισω geokourou Greek Aquarist's Boards 10 15-03-08 19:20
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ CHRISTOS73 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-01-08 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04580 seconds with 13 queries