Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-14, 13:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Για "ψάθα" http://www.ebay.co.uk/bhp/japanese-matting
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-14, 13:39
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πρεπει να παρω αρκετη ποσοτητα όμως??? εσεις τα ξερετε και καλύτερα βεβαια...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι φίλτρο και να έχεις, το καθάρισμα θα το χρειάζεται. Το καλοκαίρι ποιο συχνά, τον χειμώνα ποιο αραιά.Τα σφουγγάρια του εμπορίου δυστυχώς μπουκώνουν πολύ εύκολα. Αντικατέστησε τα με Ιαπωνική Ψάθα (Japanese matting). Κάνει απίθανη δουλειά και δεν μπουκώνει όπως τα άλλα σφουγγάρια. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα να την πουλάει. Αναγκαστικά θα το πάρεις από εξωτερικό.

Το φίλτρο σου τι υλικά έχει?
Τι νερό τις λίμνης σου ήταν (ιδικά το καλοκαίρι) θολό / πράσινο ?
Τι αντλία έχεις για τα 15 κυβικά λίμνη σου?

Υ.Γ. Την κατασκευή που έκανε ο θείος σου είμαι πολύ περίεργος να την δω.... σε βίντεο
το φιλτρο μου εχει αυτη τη στιγμη πανο πανο λιγα σακουαλακια απο κεραμικους κυλινδρους μονο αυτα βρικα στο νησι παρεπιπτοντος πανακριβα.Το νερο υπερβολικα θολό και η αντλία ειναι μεσα στο νερό και απο οτι μου εχουν πει ειναι 1,5 ύπους περιστρέφει 6 κυβικά σε φουλ ροή την ώρα και 3 κυβικά με φίλτρα την ώρα... την κατασκευη σε video δεν την εχω ομως αμα θες μου εστειλαν φωτο γτ αυτη τη στιγμη δεν βρίσκομαι στο νησι.....
εστω απο το εξωτερικο αν εχεις να μου προτινεις κατι πλεον μπορω να παραγκειλω εβγαλα καρτα και για το ebay

σημείωση: οπως βλεπεις το τελευταιο εχει βουλωση παλι και δεν ειμαι εκει.... και γινεται υπερχηληση.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EYH_SANTORINI : 05-11-14 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-14, 16:07
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κανονικά θες καλύτερη φίλτρανση για τα 15 κυβικά λίμνη που έχεις
π.χ. αντλία που να μεταφέρει 30 κυβικά νερό την ώρα.....
UV όντος θες για να διώξει την αιωρούμενη άλγη.
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είσαι διατεθειμένη να δώσεις λεφτά...

Η δικιά μου λίμνη είναι 3 κυβικά με αντλία 6 κυβικά την ώρα, ιαπωνική ψάθα (~100ευρό) 1μχ2μ, 50 λίτρα K1 (80 λίρες ?) και 25 λίτρα crystal bio (δεν θυμάμαι τιμή). Βέβαια με τέτοια φίλτρανση συντηρώ KOI. Για χρυσόψαρα θα χρειαζόμουν κάτι πολύ ποιο απλό.

Την κατασκευή του θείου θα μπορούσες να την κάνεις φίλτρο (bakki shower).... Στο πάνω πάνω βάζεις ιαπωνική ψάθα και στα από κάτω K1 / crystal bio. Για ποιο φτηνά.... στο πάνω πάνω σφουγγάρια και στα από κάτω ελαφρόπετρα. Αυτό έχει στο είχαμε προτύνει και πέρσυ, αλλά δεν έχει υλοποιηθεί.....

Φαντάζομαι ότι τα κεραμικά που έχεις είναι λίγα και δεν θα κάνουν καλή φίλτρανση Στα μαγαζιά της Ελλάδος συνήθως πουλάνε υλικά και ποσότητα για ενυδρεία. Εμείς που θέλουμε για λίμνη, θα μας έρθει ο κούκος αηδόνη. Καλύτερα παραγγελίες από εξωτερικό που μπορείς να πάρεις και ποσότητες. (και εκεί λεφτά θα δώσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-14, 16:51
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

εκανα το λαθος και ακουσα εναν οικογενειακο φιλο και ιδου τα αποτελεσματα τωρα μπορεις να μου προτινεις καποια σιτε για να παραγκειλω τα υλικα που λες????? και για λαμπα UV καποια λεφτα θα χαλαστουν τι να κανουμε απο το να μεινει ετσι και να ριμαζει τοσα λεφτα εχουν πεσει εκει και μια σωστη δουλεια δεν γινεται βλεπεις εδω στο νησι κανενας δεν εχει λιμνη και δεν ασχολουνται...
αυτη η λαμπα υv κανει? http://www.ebay.co.uk/itm/PISCES-HYD...item58b29630f2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-14, 02:03
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή ..

βρήκα και αυτή τη uv θελει να μου πει καποιος την γνώμη του???
http://www.ebay.co.uk/itm/221435366474?var=520308411033

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-14, 09:37
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν έχω UV, αλλά ούτε και πράσινη αιωρούμενη άλγη, μάλλον επειδή δεν έχω μεγάλη ηλιοφάνεια στην λίμνη μου. Από αυτά που έχω διαβάσει όμως....

Οι περισσότερες λάμπες δίνουν αναλογία ~ 8 Watt / 1.000lt και χρειάζονται αλλαγή λάμπας αρκετά συχνά (κάθε 6 μήνες). Στην πράξη όμως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να αλλάξουν αυτή την αναλογία.

Αν μειώσουμε την ηλιοφάνεια θα μειώσουμε και αυτό το είδος άλγης. Τα φυτά είναι ένας καλός σύμμαχος και ανταγωνιστής της άλγης. Τα φυτά χρειάζονται τα ίδια θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται και η άλγη αναγκάζοντας την να υποχωρήσει αισθητά. Από όλα αυτά συμπεραίνουμε ότι ειδικά για την UV δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια συγκεκριμένη φόρμουλα για το πόσο δυνατή πρέπει να είναι στην λίμνη μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-14, 19:33
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο θα βαλω και φυτά απλα επειδη έχει μεγαλη μεγάλη ηλιοφάνεια στη λίμνη μου πιστευω είναι απαρέτητη μία uv λαμπα.
-------------------------
http://www.ebay.co.uk/itm/2512897772...246%26_rdc%3D1 παιδια τι λέτε για αυτή τη λάμπα uv???? μια αλλη απορία μου ειναι πως λενε οτι θα χρειαζεται αλλαγή η λάμπα μου ισχύει αυτο και αν ισχύει αμα την παραγκείλω απο εδώ μετά θα βρίσκω εδω στην ελλάδα καπού ανταλακτικό??? ας μου απαντήση καποιος που να χρησιμοποιει και ξέρει.... ευχαριστω παρα πολυ εκ το προτέρον....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογική πισίνα japetus Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 29-09-13 20:01
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η επανάσταση ξεκίνησε!!! Neoklis Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 06-03-10 11:01
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06535 seconds with 15 queries