Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-11, 01:21
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή mporei na boithisei kapoios

geia sas paidia.. molis exw ksekinisi ena thalassino enidrio 100L exei 3 meres pou evala ton ntano braxo kai exw dei oti bgikan kati san mikroi asteries me megala podia kai mpenoun sinexia mesa se trypes toy braxou ti einai ayto?einai kalo i kako?
kai kati akoma brika mia petra sto bytho tis thalassas pou miazei me ntano braxo (den kserw an einai!!!) kai exei epanw ena korali mporw na ton balw sto eneidrio mou????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-11, 11:05
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ...
γραφε ελληνικα σε παρακαλω συντομα οι πιο εμπειρη στα αλατια θα σου πουν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-11, 11:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες Ανδρονικε. η χρηση ελληνικων επιβαλλεται απο το φορουμ.
αυτα που περιγραφεις ισως ειναι οφιουροι (μοιαζει με κατι τετοιο? http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BF...86&tx=60&ty=48)
αν μπορεις βαλε μια φωτο να σου απαντησουν οι γνωστες...

οσο για βραχο απο τη θαλασσα..μπορεις να τον βαλεις αν ειναι απο καθαρο σημειο...αλλα υπαρχει το ρισκο να μεταφερεις καποιο παρασιτο η καποιο παθογονο στο τροπικο σου συστημα που δεν εχει "ανοσια" στα μεσογειακα παρασιτα.. δε θα το εκανα στη θεση σου... αν το κοραλι ειναι που σε γοητευει..να ξερεις πως κατα πασα πιθανοτητα θα "τα τιναξει" στο τροπικο ενυδρειο. τα ελληνικα κοραλια (αν μπορεις βαλε φωτο) γενικοτερα θελουν χαμηλες θερμοκρασιες και λιγοστο φως.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 13-11-11 στις 00:14
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-11, 16:06
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι αυτο ειναι το αστεριακι ιδιο απλος αλλο χρωμα..ειναι καλο ι κακο?
Οσο για το κοραλι ειναι ηδη νεκρο. η πετρα ειναι που με ενδιαφερει αν πρεπει να την καθαρισω η να την αποστειρωσω καπως για να μπει στο ενειδριο..ευχαριστω
-------------------------
πως μπορω να ανεβασω την εικονα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andronikos : 11-11-11 στις 16:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-11, 22:39
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΒΡΑΧΟΣΣ.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  70,6 KB]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΒΡΑΧΟΣ.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  45,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-11, 18:47
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

παιδια θα μου πει καποιος αν μπορω και τι πρεπει να κανω για να βαλω αυτες τισ πετρες στο ενυδρειο μου???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-11, 18:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο οφιουρος μαλλον ακακος ειναι...στο μεσογειακο συστημα δε ξερεις παντα τι παιζει..αλλα οι αντιστοιχοι τροπικοι που κοιταξα εδω http://www.liveaquaria.com/product/a....cfm?c=497+528 ειναι ασφαλεις ακομη και για κοραλια....

εφοσον εχεις ηδη ζωντανο βραχο...γιατι να ρισκαρεις βαζοντας και αυτο το βραχο?? ποσο εχεις και ποσο ακομη χρειαζεσαι?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 13-11-11 στις 00:14
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-11, 22:27
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

εχω 7 κιλα και θελω αλλα 3 τουλαχιστον!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-11, 00:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με 15 ευρω περιπου παιρνεις 3 κιλα νεκρο βραχο κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
και οταν ζωντανεψει θα εχει μεγαλυτερη βιολογικη ικανοτητα απο τη ζωντανη τραγανα σου. η οποια ουτως η αλλως για να αποστειρωθει...θα πρεπει να παψει να ειναι ζωντανη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-11, 13:06
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

εγω δεν σου μιλησα καθολου για λεφτα..απλα μου αρεσε η πετρα και ηθελα να μαθω αν μπορω να την βαλω!τοσο απλα..και αν απαντουσες απο την αρχη λεγοντας μου οτι αν αποστειρωθει θα παψει να ειναι ζωντανη η τραγανα μου οπως ειπες δεν θα χρειαζοταν να ειρωνευσαι τωρα..εχει μια εβδομαδα που ξεκινησα με το αλμυρο και προσπαθω να μαθω,ερωτησεις που για σενα ειναι απλες για αλλους που βρισκονται στην αρχη ισως και να ειναι δυσκολες.γι αυτο και εγινα μελος σε αυτη τη σελιδα για να με βοηθησουν οι εμπειροι!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-11, 19:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andronikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν σου μιλησα καθολου για λεφτα..απλα μου αρεσε η πετρα και ηθελα να μαθω αν μπορω να την βαλω!τοσο απλα..και αν απαντουσες απο την αρχη λεγοντας μου οτι αν αποστειρωθει θα παψει να ειναι ζωντανη η τραγανα μου οπως ειπες δεν θα χρειαζοταν να ειρωνευσαι τωρα..εχει μια εβδομαδα που ξεκινησα με το αλμυρο και προσπαθω να μαθω,ερωτησεις που για σενα ειναι απλες για αλλους που βρισκονται στην αρχη ισως και να ειναι δυσκολες.γι αυτο και εγινα μελος σε αυτη τη σελιδα για να με βοηθησουν οι εμπειροι!
ειμαι ο μονος που εχει απαντησει στο θεμα σου και επαννειλημμενως...ακριβως επειδη γνωριζω πραγματικα οτι απλες ερωτησεις για αλλους...φανταζουν δυσκολες ισως και ακατανοητες σε οσους "ξεκινουν τωρα"....και για να ανταποδωσω με τη σειρα μου τη βοηθεια που δοθηκε και σε μενα απο αλλους. αν και διαβασα ολο το θεμα τουλαχιστον 3 φορες απο την αρχη ως το τελος .... προσπαθω ακομη να διακρινω που σε ειρωνευτηκα....

δεν εχω καταλαβει αλλα εφοσον βλεπεις ειρωνια στα γραφομενα μου ... δεν εχεις λογο να τα διαβαζεις..ουτε εγω να τα γραφω.
ευχομαι οι εμπειροι να σε βοηθησουν οπως ζητας. καλη συνεχεια. (πραγματικη ευχη χωρις καθολου ειρωνια..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-11, 23:39
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

επειδη και στο αλλο θεμα μου εγραψες να κανω πιο εξειδικευμενες ερωτησεις και σ'αυτο με την τραγανα, μου φανηκε σαν να με ειρωνευωσουν..τελος παντων μαλλον δικο μου λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-11, 02:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενταξει τοτε. ολα καλα...
στο αλλο θεμα σε παροτρυνα να δεις τα υπομνηματα γιατι καλυπτουν τις περισσοτερες γενικες γνωσεις..κι ετσι να συνεχισουμε σε πιο ειδικα...

οσο γιαυτο το θεμα..για να τα πω τοτε πιο κατανοητα...πιο πανω εγραψα στην ουσια οτι οι τραγανες αν και ποιοτικοι σαν μεσογειακοι "βραχοι" δε φτανουν σε βιολογικη ικανοτητα τον τροπικο.
οποτε αφου ξεκινας τωρα...ειναι πιο ασφαλες αλλα και πιο ωφελιμο μακροπροθεσμα για τη βιολογια σου ...να παρεις κι αλλο τροπικο βραχο παρα να βαλεις τραγανα. εσω και νεκρο γιατι θα ζωντανεψει ο τροπικος και θα ειναι καλυτερος απο το μεσογειακο απο τον οποιο θα επρεπε να βαλεις μεγαλυτερες ποσοτητες για να εχεις την ιδια βιολογικη αποδοση.

και επισης γλιτωνεις το ενδεχομενο ρισκο να κουβαλαει κατι κακο.

απο την αλλη μπορεις να επεξεργαστεις την τραγανα ωστε να θανατωσεις καθε μικροοργανισμο...ωστε να ειναι ασφαλης η τοποθετηση της στο ενυδρειο...αλλα θα καταληξεις με ενα κομματι νεκρου βραχου που και οταν ζωντανεψει δε θα ειναι σαν τον τροπικο.

ο μονος λογος να μπεις σε αυτη τη διαδικασια (ο οικονομικος δεν υφιστατει νομιζω για τοσο μικρες ποσοτητες) ειναι αν σου αρεσαν πραγματικα τοοοοσο πολυ οι πετρες αυτες...ωστε να χασεις περισσοτερα καθαρα λιτρα προκειμενου να τις βαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-11, 11:14
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει τοτε. ολα καλα...
στο αλλο θεμα σε παροτρυνα να δεις τα υπομνηματα γιατι καλυπτουν τις περισσοτερες γενικες γνωσεις..κι ετσι να συνεχισουμε σε πιο ειδικα...

οσο γιαυτο το θεμα..για να τα πω τοτε πιο κατανοητα...πιο πανω εγραψα στην ουσια οτι οι τραγανες αν και ποιοτικοι σαν μεσογειακοι "βραχοι" δε φτανουν σε βιολογικη ικανοτητα τον τροπικο.
οποτε αφου ξεκινας τωρα...ειναι πιο ασφαλες αλλα και πιο ωφελιμο μακροπροθεσμα για τη βιολογια σου ...να παρεις κι αλλο τροπικο βραχο παρα να βαλεις τραγανα. εσω και νεκρο γιατι θα ζωντανεψει ο τροπικος και θα ειναι καλυτερος απο το μεσογειακο απο τον οποιο θα επρεπε να βαλεις μεγαλυτερες ποσοτητες για να εχεις την ιδια βιολογικη αποδοση.

και επισης γλιτωνεις το ενδεχομενο ρισκο να κουβαλαει κατι κακο.

απο την αλλη μπορεις να επεξεργαστεις την τραγανα ωστε να θανατωσεις καθε μικροοργανισμο...ωστε να ειναι ασφαλης η τοποθετηση της στο ενυδρειο...αλλα θα καταληξεις με ενα κομματι νεκρου βραχου που και οταν ζωντανεψει δε θα ειναι σαν τον τροπικο.

ο μονος λογος να μπεις σε αυτη τη διαδικασια (ο οικονομικος δεν υφιστατει νομιζω για τοσο μικρες ποσοτητες) ειναι αν σου αρεσαν πραγματικα τοοοοσο πολυ οι πετρες αυτες...ωστε να χασεις περισσοτερα καθαρα λιτρα προκειμενου να τις βαλεις.

καλη αρχη φιλε μου
συμφωνω με τον φιλο, καλυτερα να παρεις ζωντανο και δεν χρειαζεται ολα μαζι για να σου βγει ο κουκος αιδονι ...... εγω το εχω ενα χρονο και ακομα βαζω πραγματα! και ξερεις δεν συγκρινεται η ομορφια του τροπικου ζωντανου βραχου με αυτον που εχεις , στο λεω γιατι και εγω εχω 1 μικρο νεκρο και ολα τα υπολλοιπα κομματια ειναι απο ζωντανο.... ε το ματι μου πεφτει παντα στον τροπικο βραχο ( ξερεις τα χρωματα του ειναι κοκκινο-κιτρινο- καφε) σουπερ!
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-11, 15:27
andronikos Ο χρήστης andronikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2011
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή .

Σωστα ειναι καλα να ξεκινισω με τροπικο βραχο και αργοτερα βλεπουμε και κανουμε.. για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις. ευχαριστω πανος
-------------------------
εχει βραχους με χρωμα η βγαζουν μετα απο καιρο? γιατι θεσσαλονικη που πηγα και ειδα σε κατι μαγαζια δεν ειχε
-------------------------
Καλως σας βρηκα!!!
πριν βαλω νεκρο αραγωγιτη στο ενυδρειο ειχα κατι πετραδακια, οταν τα αφαιρεσα ειχε πολλα κρυμμενα σκουλικακια οφοιορους κ.α και μαλλον τα εβγαλα ολα γιατι δεν βλεπω καθολου ζωη στον βραχο και μερικα αιωρουντε στην επιφανεια νεκρα.εκανα βλακεια ε?
-------------------------
2 μερες και ακομα να δω ζωη ασχετα που ασπρισε ο ζωντανος βραχος απο τον αραγωγιτη και και δεν φευγει με τιποτα.... πφφφ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andronikos : 16-11-11 στις 15:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05708 seconds with 13 queries