Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-05, 19:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή νεος δισκος.....

περιπου ποσο χρονο παιρνει για εγληματισμο ενας μικρουλης περιπου 5 ποντους που μπηκε σημερα πριν 2-3 ωρες..???δεν ειναι μαυρισμενος,ειναι καπως σκουρος,εννοειται οτι δεν εφαγε κατεψυγμενο που του εριξα,και κινηται για λιγο πολυ δειλα,και μετα ξανακρυβεται.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-05, 21:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz καλώς όρισες στο θαυμαστό κόσμο των δίσκων! Οι δίσκοι είναι από τα πλέον όμορφα ψάρια και όσο πάμε οι δισκάδες ανά το gab αυξανόμαστε! Τώρα για την ερώτηση σου είναι μπλέξιμο, δυστυχώς, η απάντηση. Ο δίσκος σου μέχρι τώρα φέρεται φυσιολογικά, από ένα άλλο περιβάλλον σε ένα άλλο με νέες συνθήκες κλπ. Είναι θέμα 2-3 ημερών να συνέλθει από το σοκ της σακούλας και των υπολοίπων αλλά είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ένας δίσκος=κανένας. Είναι κοινωνικά ψάρια που θέλουν να ζουν κοπαδιαστά για να νοιώθουν ασφάλεια. Κοινώς πρέπει σύντομα να προβείς στην αγορά τουλάχιστον ενός ακόμη (δε θυμάμαι τα λίτρα σου) για να έχει παρέα και να κόψουν κάπως οι ανασφάλειες. Διαφορετικά θα έχεις ένα ψάρι μόνιμα φοβισμένο που θα κρύβεται. Τώρα που είναι στην αρχή και εγκλιματίζεται μην πολυ-ταΐζεις. Υπομονή....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-05, 11:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αρε Κλαζ εχεις μπει φουριοζος και κανεις τη μια πατατα μετα την αλλη..... Σου ειπα περιμενε λιγο πριν αρχισεις να φορτωνεις το ενυδρειο με οτι βρισκεις.....Τα ψαρια δεν ειναι λουλουδια να παιρνεις οποιο σαρεσει και να τα χωνεις σε ενα ανθοδοχειο με νερο..... Θελουν αρκετη προσοχη και διαβασμα μεχρι να καταληξεις τι θα κανεις και πως.... Βεβαια οι δισκοι ειναι μαγεια και σε παρασυρουν...... Λοιπον πες μου τελικα τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο και τι συνθηκες εχεις σε σκληροτητα ph και αμμωνιες και νιτρικα νιτρωδη.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-05, 11:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ουφφφφφφ....περιμενα το κατσαδιασμα σου...αλλα οπως εχω δει σε παλιοτερα ποστ..και εσυ καπως ετσι ξεκινησες......τελος παντων...αυτη τη στιγμη εχω PH=7,4-KH=11,GH=9,ΝΟ2=0,01,αρκετα φυτα που πηγαινουν πολυ καλα,τυρφη μεσα στο εσωτ φιλτροτηε jewel,εβδομαδιαιες αλλαγες νερου του 30%.ψαρια(5 αγγελοψαρα,τα 3 των 6 εκ,και τα 2 των 4 εκ,2 ρουμπι κλοουν,1 πλεκο,4 μικρα κορυντορας,1 ζευγαρι αριστογραμα,1 colisa lalia,1 κλοουν,και 6 σμηνοψαρα red eye.εκτος απο το εσωτερικο φιλτρο,εχω απο εξωτερικα 1χ2215 βιολογια με σιποραξ κλπ,και 1χ2211 για μηχανικο με σφουγγαρια κλπ.τη θερμοκρασια απο χθες που ηταν 26,την ανεβασα στους 27,με σκοπο να την αφησω στους 28.περιμενω με αγωνια τις σκεψεις σου νικο,και να βρεθουμε οσο γινεται πιο συντομα......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-05, 12:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το νερο σου θελει δουλεια.....Αλλα πριν απο ολο πρεπει να παρεις αποφαση αν θα κανεις δισκοενυδρειο ή θα εχεις ανα κοινωνικο ενυδρειο με ενα βασανισμενο δισκο για οσο καιρο αντεξει.....Αποψη μου ειναι να σκεφτεις σοβαρα αν θες να ασχοληθεις αρκετα ωστε να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες για ενα δισκοενυδρειο και επισης αν εισαι διατεθειμενος να ματωσεις οικονομικα για αυτο...... Αναγκαιο για δισκους ειναι:
1, Αντιστροφη οσμωση για μαλακο και καθαρο νερο (120-150¤)
2, Τουλαχιστον αλλος ενας δισκος ( 40 λιτρα καθαρου νερου ανα δισκο)
3, Για Θεσσαλονικη το συστημα φιαλης CO2 για να κατεβασεις το ph ειναι μονοδρομος (300¤ μαζι με το κοντρολερ)
4. Να απομακρυνεις τα αγγελοψαρα αμεσα γιατι εκτος απο τσιμπηματα τα αγγελοψαρα ενδεχεται να ειναι φορεις μιας ασθενειας που ειναι ακινδυνη για αυτα αλλα επικινδυνη για τους δισκους......
5, Θα κανονισουμε ποτο απο Δευτερα βραδυ να οργανωσουμε το ενυδρειο σου γιατι ειναι πολυ σημαντικο να βρεθει μια ισσοροπια στο ενυδρειο και να μην ρισκαρεις προσθετοντας συνεχεια καινουρια ψαρια να εισαγεις καποια ασθενεια.....
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-05, 12:37
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Αλάτι σε ενυδρείο δίσκων σε μόνιμη βάση;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-05, 12:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Και Φυτεμενο.......????
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-05, 13:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ξαναλεω αμφιλεγομενο αλλα οχι επιβλαβες..... Τα sites που το προτεινουν με επεισαν... Ετσι απλα...... Οσο για τα φυτα εκει δεν υπαρχει κανενα προβλημα , ειναι πολυ μικρη η αλατοτητα που δημιουργειται με την αναλογια που σου λεω.... Δοκιμασμενο σε τρια ενυδρεια φυτεμενα ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-05, 13:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

νικο,προς το παρων με τις μετρησεις μου τι να κανω..??? ειδικα με το KH&TO PH..???αρκουν προς το παρων οι συχνες αλλαγες νερου..?? πως θα σταθεροποιηθουν οι τιμες..?κανω μετρησεις καθε 3-4 μερες,και στο μονο που ειδα μια μικρη διαφορα ειναι το GH,kai to PH παιζει 7,5-7,4 απο 8,2 της βρυσης..(μενω φιλυρο...)...τι λες...???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-05, 15:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον καταρχην εχεις μεγαλες πετρες μεσα στο ενυδρειο;;;; Αν ναι πρεπει να δουμε αν ειναι ασβεστολιθικές .... Οι συχνες αλλαγες νερου δεν εχουν να κανουν σε τιποτα με τη σκληροτητα και το Ph . Ενα αλλο περιεργο ειναι πως το νερο σου βγαινει απο τη βρυση με 8,2 ph και στο ενυδρειο σου μετρας 7,4;;;;;;Τωρα για τη σκληροτητα μεχρι να παρεις ΑΟ θα αγοραζεις 4 λιτρα μπετονακια νερο για σιδερο απο το σουπερμαρκετ και θα τα χρησιμοποιεις στις αλλαγες νερου..... Μιλαμε για 80-90% της αλλαγης θα γινεται με αυτο το νερο και το υπολοιπο με βρυσης αποχλωριομενο..... Ετσι θα αρχισει σιγα σιγα να πεφτει η σκληροτητα.....Θα μετρας και οταν σταθεροποιηθει η σκληροτητα σου θα καταληξεις και στην αναλογια που χρειαζεσαι.Μην αρχισεις να ρωτας για νερο απο στεγνωτηρια και αιρ κοντισιον καφετιερες και χιλια μυρια τα εχω ρωτησει εγω και δεν δουλευουν σωστα...... Τωρα το ph ειναι αλλη υποθεση..... Πιο δυσκολη..... Η τυρφη ειναι ενας τροπος αλλα δυσκολος, ασταθης και βαρετος.... Το ph αλλωστε που εχουμε στη βρυση μας και ειναι κοντα στο 8 για να κατεβει με τυρφη στο 6,8 θελει χρονια και τοννους τυρφη.... Δοκιμασα διαφορους συνδιασμους με τυρφη (ακομα και φιλτραρισμα του νερου αλλαγης με τυρφη) αλλα δουλεια δεν εκανα....Οπως σου ειπα μερικα πραγματα ειναι μονοδρομος , φιαλη και κοντρολερ για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο.....Απλα κοστιζει και ειναι και λιγο μανουρα να τα συναρμολογησεις.....

Τελος οι αλλαγες νερου ειναι οτι καλυτερο για το ενυδρειο απλα να γινονται σωστα.Μερικοι απλοι κανονες...
1. Σβηνε τα φωτα του ενυδρειου οταν κανεις την αλλαγη
2. το νερο να ειναι προθερμασμενο στη θερμοκρασια του ενυδρειου (ενας μικρος θερμοστατης θα σου κανει τη δουλεια.... Αποτομες μεταβολες θερμοκρασιες ειναι πολυ επικινδυνες....
3. Καλυτερα να κανεις 2 αλλαγες νερου τη βδομαδα με 15% την καθε μια παρα μια με 30%....(τα ποσοστα ειναι ενδεικτικα) Παντως το 30% εβδομαδιαια ειναι το ελαχιστο.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-05, 15:20
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οκ.κατανοητα ολα..οχι πετρες δεν εχω,εχω ξυλα,φυτα και ουδετερο χαλικι...ποσα μπετονακια απιονισμενο ομως θα χρειαζομαι σε καθε αλλαγη??(μου φαινεται οτι οικονομικα δεν θα βγω...οσο για r.o σιγουρα ειναι μονοδρομος αλλα τα οικονομικα μου ειναι χαλια μεχρι τουλαχιστο το δεκεμβριο.....νικο,αν βρω και σου δωσω χρηματα θα μπορεσεις να μου την παραγγειλεις εσυ απο ιντερνετ....και αν μπορεσεις να με επισκεφτεις και να τη στησουμε μαζι.....????προς το παρων ομως...δυσκολα τα πραγματα.......................................... ........οσο αναφορα για το PH,δεν ξερω απλα εδω και μερες ειναι στο 7,4-7,5-7,6 το τεσταρω με υγρα της σερα........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-05, 16:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να σου πω και εγώ ότι στην αρχή θα κάνεις μερικά λάθη κάποια από τα οποία θα ειναι και χοντρά!!! Μην απογοητεύεσαι, γκάφες καναμε όλοι -παρόλο που προσέξαμε και διαβασαμε παρα πολύ- γιαυτό είμαστε όλοι εδώ για να σε βοηθήσουμε.
Σε ένα δισκοενυδρείο πρέπει να τηρήσεις ευλαβικά τα ακόλουθα:
1) Να είναι πρώτα από όλα ενυδρείο όπου τα υπόλοιπα ψαρια, φυτα, συνθήκες κτλ θα ειναι προσαρμοσμένα πάνω στο δίσκο.
2) Να έχεις μπολικους δίσκους στο ενυδρείο σου, πανω από 5 αν ειναι δυνατόν. Γιαυτό λεμε και ξαναλεμε ότι ο δίσκος θέλει λίτρα.
3) Να κοιτάξεις πρώτα από ολα να μαλακώσεις το νερό σου. Στην αρχή μεινε μακρια απο σκευάσματα που υπόσχονται όξινο νερο(μικρο PH).
4) H χρήση co2 (ειδικά μαζι με το controller) είναι μια καλή λύση για να κατέβει το PH όχι όμως και μονοδρομος ρε Νικο(Pritani). Εγώ ας πούμε παίζω με τύρφη και τα αποτελεσματα στην συμπεριφορά των δίσκων ειναι εντυπωσιακά!! Βεβαια η χρήση τύρφης γινεται μετά από επεξεργασία του νερού με RO.

Keep going brother!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-05, 17:01
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Οι υπόλοιποι Σαλονικείς τι έχετε να πείτε για το ph 8,2 του φίλου klaz? Εκεί μετράτε όλοι? Είναι πολύ βρε παιδί μου.... Τώρα 2-3 παρατηρήσεις στον klaz και μια ένσταση στο φίλο πρύτανη. Οι παρατηρήσεις έχουν να κάνουν στο ότι κινείσαι εντελώς ανάποδα από την κανονική οδό. Πρώτα φροντίζεις να έχεις μαζέψει όλο τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς και μετά αρχίζεις και επενδύεις στο έμψυχο υλικό. Με τον τρόπο αυτό και εκμηδενίζεις την πιθανότητα για απώλειες είσαι σίγουρος ότι τα ζωντανά σου έχουν τις συνθήκες που πρέπει. Τώρα, αν το ph είστε βέβαιοι ότι είναι τόσο υψηλό όντως η μπουκάλα είναι αναγκαία άλλα όχι και ο ελεγκτής. Είναι too much και δεδομένου ότι έχεις ξεπαραδιαστεί άσε τον ελεγκτή κατά μέρος, μια μπουκαλίτσα και μερικές φυσαλίδες το λεπτό και μελλοντικά ο ελεγκτής. Εξάλλου με την αγορά ΑΟ που είναι το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις πριν πάρεις ψάρια κλπ το ph θα πλησιάσει πολύ κοντά στο 7 και ίσως και με τύρφη μόνο κάνεις τη δουλειά σου και γλιτώσεις και το 100αρι της μπουκάλας. Η ένσταση φίλε πρύτανη έχει να κάνει με την αγορά απεσταγμένου νερού, στην εδώ αγορά παρατηρήθηκε το φαινόμενο το "απεσταγμένο" νερό να έχει υψηλότερο gh από το νερό της βρύσης!!! Η λύση δόθηκε από έναν ψαγμένο στο αντικείμενό μας φίλο ο οποίος μου είπε ότι ως Έλληνες και επιχειρηματικά πνεύματα παίρνουμε το νεράκι της βρύσης, το βάζουμε στα δοχεία και το βαφτίζουμε απιονισμένο. Η λύση που πρότεινε ήταν τεστ σε κάθε δοχείο νερού για να βεβαιωθείς ότι είναι απεσταγμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-05, 21:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Που χαθηκατε βρε παλιοπαιδα..... Η κατηγορια μας ειχε πολυ χρονο να κινηθει και ειχα αρχισει να ανησυχω.......Λοιπον τωρα στο ψαχνο.... Γιαννη εγω θεωρω μονοδρομο το co2 γιατι απλα ειναι πιο σταθερο, λιγοτερο βρωμερο και επιπονο και επειδη σε εμενα δεν δουλεψε ποτε η τυρφη μια και το ph του ενυδρειου μου ηταν 7,6 και επεφτε μολις στο 7,4 μετα τις αλλαγες με νερο απο ΑΟ..... Ισως σε λιγα λιτρα η τυρφη να αρκει αλλα στα 450 δεν ειχε κανενα αποτελεσμα, επισης προτιμω να χρησιμοποιω το χωρο του φιλτρου μου για πολυτιμο βιολογικο φιλτραρισμα και οχι να εχω τυρφη και καθε μηνα να χρειαζεται να το ανοιγω για να την αλλαξω.... Ειμαι λιγο τεμπελης πειραζει?????? Ασχετο με ολα αυτα η τυρφη κανει καλο στην αλλαγη νερου αφου δινει μια ωραια καφε αποχρωση στο νερο και η μυρωδια του θυμιζει στους δισκους το φυσικο τους περιβαλλον.....Ολα μου τα ζευγαρωματα εγιναν μετα απο προσθεση τυρφης....... Τωρα τα μπετονακια ειναι μια χαρα αν αγοραστουν απο γνωστο σουπερμαρκετ που δεν ρισκαρει τετοια ξεφτιλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-05, 22:00
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Exclamation

μολις γυρισα απο τη δουλεια ο δισκακος ηταν παλι σκουροχρωμος,εδειξε ταση να φαει με πολυ δειλια....πραγμα που τελικα δεν εγινε.....αλλα το χειροτερο αρχισε να ξυνεται.......μαλλον εχει ικ γιατι και το 1 μου γκουραμι μια απο τα ιδια......αμεσως εριξα φαρμακο...ενα με μπλε χρωμα που ειχα καβαντζα απο τον αμαζωνιο..και δεν ξερω τι αλλο να κανω...η θερμοκρασια ειναι 27,και την ανεβαζω κι αλλο......τι πρεπει να κανω αλλο...?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-05, 22:16
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz ένα ρητό για την περίσταση (λίγο τροποποιημένο βέβαια) η βιασύνη τρώει το παρά... Όταν βιάζεσαι και ακούς από τον κάθε ένα ότι --μπιιιιπ-- σου πει τέτοια αποτελέσματα έχεις. Πρώτο λάθος, ακαταλληλότητα στο νερό, ph, gh, θερμοκρασία κλπ. Δεύτερο λάθος, ο δίσκος δε συνδυάζεται με τα ψάρια τα υπόλοιπα που έχεις. Όπως είπε ο συνάδελφος πρέπει ΟΛΑ να τα προσαρμόζεις πάνω στο δίσκο και όχι το αντίστροφο. Τα υπόλοιπα ψάρια έχουν ανοχές σε διαφορετικές συνθήκες από το φυσικό τους περιβάλλον, ο δίσκος ΟΧΙ! Τρίτο λάθος, κακώς πλακώθηκες με τη μία στα φάρμακα. Πρώτα κάνεις ομοιοπαθητική θεραπεία, αύξηση της θερμοκρασίας στους 32 βαθμούς, μερικές μέρες αναμονή και στην ύστατη λύση φάρμακα τα οποία, συνήθως, ρημάζουν τη βιολογία. Τώρα αρκετά σε απογοήτευσα, ανέβασε λίγο τη θερμοκρασία στους 30 (βοηθά στην αυτό-ίαση) και δρομολόγησε το ταχύτερο ΑΟ. Τα "μπιτονάκια" είναι προχειρότητες και αναποτελεσματικές λύσεις. Επίσης δες τι προοπτικές δίνεις για να κάνεις το ενυδρείο σου δισκο-ενυδρείο (απομάκρυνση ασχέτων ψαριών και δημιουργία ιδανικών συνθηκών με παράλληλη προσθήκη κι άλλων δίσκων) ή διαφορετικά δώστο πίσω το ψαράκι και πάρε κάτι άλλο όσο είναι νωρίς.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-05, 22:32
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Thumbs up

χμ....ευχαριστω κατ αρχας για τη βοηθεια...τωρα στο προβλημα μου..ακολουθω κατα γραμμα αυτα για τη θεραπεια που ειπες..και σχετικα με το φαρμακο που εβαλα γραφει οτι μετα απο 3 μερες πρεπει να ξαναριξεις για να ολοκληρωθει η θεραπεια....να το κανω?? και πως σου φαινεται ο ΕΥΤΥΧΙΟΣ..????
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-05, 22:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Οι υπόλοιποι Σαλονικείς τι έχετε να πείτε για το ph 8,2 του φίλου klaz? Εκεί μετράτε όλοι? Είναι πολύ βρε παιδί μου....
Καρφωτο 8,2 απο την βρυση μετρημενο ηλεκτρονικα !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-05, 22:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ο Ευτύχιος μόνο ευτύχιος ο μαύρος δεν είναι.... Λοιπόν, πέρα από την πλάκα τώρα φίλε klaz τα πράματα είναι σοβαρά. Το ψαράκι σου κινδυνεύει. Εγώ είχα αντιμετωπίσει fungus στους δίσκους με ομοιοπαθητική θεραπεία, αύξηση της θερμοκρασίας και μόνο. Η θερμοκρασία στους 32 να σκεφτείς για 4 μέρες μέχρι να υποχωρήσει! Βέβαια εσύ μην το κάνεις γιατί στους 32 θα πηδήξουν τα υπόλοιπα εκτός ενυδρείου... Αφού ξεκίνησες θεραπεία με το φάρμακο ακολούθα τις οδηγίες και πρόσεξε μήπως σκοτώνει τη βιολογία, διάβασε τις πληροφορίες και κάνε και κανένα τεστ αμμωνίας. Δεν απαντάς όμως που κλίνεις, τι απόφαση παίρνεις... Δίσκοι ή κοινωνικό??? Στο τουρλού σε βλέπω εγώ! Κάνε υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις από δω και στο εξής και θα είσαι !



Υγ: όπως κι εσύ είπες τα χρώματα του δε φαίνονται ακόμα λόγο του νεαρού της ηλικίας του. Πάντως φαίνεται καλοσχηματισμένος και δίσκος πάνω από όλα, κατά καιρούς βγαίνουν ψάρια που πιο πολύ κάνουν για όσκαρ έτσι στενόμακροι!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-05, 22:50
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

φιλε μου,θα ακολουθησω τις οδηγιες σου,και οχι του φαρμακου,γιατι δεν γραφει απολυτως τιποτα,εκτος απο αυτα που ηδη σου ειπα.....αν και νομιζα οτι εχει ικ,εσυ μου λες για αλλη αρρωστεια....το θεμα ειναι οτι ο καημενος βολταρει που και που αλλα μιλαμε για ξυσιμο....και ειναι και νηστικος.....ποτε αραγε θα φαει...??
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-05, 22:57
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Οι υπόλοιποι Σαλονικείς τι έχετε να πείτε για το ph 8,2 του φίλου klaz?
Δεν έχει ολη η θεσσαλονίκη το ίδιο Ph
Εγώ για παράδειγμα εχω 7-7.2
Στο μέρος που μένει ο klaz ναι μεν εχει καλό κλίμα όμως έχει χάλια νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-05, 23:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κάτσε να βάζουμε τα πράματα σε τάξη μη δημιουγούνται παρεξηγήσεις! Η αρρώστια που έχει το ψαράκι σου δεν ξέρω αν είναι ick ή όχι, το fungus ήταν ένα παράδειγμα δικό μου που σου είπα για να σου δείξω ότι ο δίσκος έχει τη δυνατότητα να ξεπεράσει αρρώστιες χωρίς προσθήκη φαρμάκων! Το ξύσιμο, μέχρι ενός σημείου βέβαια, είναι φυσιολογικό. Το ick εσύ πώς το αναγνώρισες? Έβγαλε και στίγματα στο σώμα του το ψάρι ή μόνο από το ξύσιμο? Το ότι είναι νηστικός και αυτό δεν είναι ιδιαίτερα τραγικό, αντέχουν μερικές μέρες κι ίσως τσιμπολογά τίποτα υπολείμματα τις ώρες που δεν προσέχεις τι κάνει. Παρεπιπτόντως, τι ταΐζεις? Αν έχεις τη δυνατότητα για απομόνωση κάντο. Χτύπα 32 βαθμούς και λίγο αλάτι. Δεν ξέρω γιατί αλλά κάνει θαύματα. Ούτε φάρμακα ούτε τίποτα, αλάτι και πάλι αλάτι. Και φυσικά υπομονή. Όπως λέει και ο φανταστικός μου πατέρας (halvas69) κάνε και κανένα ********, δε χάνεις τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-05, 23:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ωχ...δεν δειχνουν και πολυ καλα τα πραγματα.....ξυνεται συχνα σε 2 συγκεκριμενα σημεια,πανω σε ενα πλατυφυλλο φυλλο ,και κοντα στο φιλτρο...θα ηθελα να ειχα και καποιο ενυδριακι -νοσοκομειο,αλλα δεν εχω...δυσκολη νυχτα προβλεπεται για ολους............
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-05, 23:19
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

απο τροφη,κατεψυγμενη εχω για δισκους...ενα πλακε σκουροχρωμο ειναι....δεν ξερω τι περιεχει....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-05, 08:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Χμμμμ, καρδιά είναι αυτό κατά πάσα πιθανότητα. Αν και σήμερα δε σου κάνει το χατήρι δοκίμασε με tetrabits μήπως και δεν είναι μαθημένο το δισκάκι σου στην καρδιά και για αυτό δεν τρώει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-05, 18:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

βοηθεια.....ο μικρος συνεχιζει να ξυνεται,ειναι σκουροχρωμος και ειναι απο γωνια σε γωνια...δυστυχως αντιμετωπισα και προβλημα με το θερμοστατη μου,και η θερμοκρασια....τωρα ανεβαινει απο τους 27.....τι να κανω..?να προμηθευτω χοντρο αλατι,και να ριξω1 κουταλια της σουπας οταν ανεβει η θερμοκρασια στους 30..?????η κατι αλλο..???? περιμενωωωωωωωωωωωωωω: smt011
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-10-05, 19:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Σκ...τα!!!! Τι να πω, κοίτα φίλε klaz, ή που τα παίζεις όλα για όλα, και κάνεις το σταυρό σου για τα υπόλοιπα ψάρια, και ανεβάζεις θερμοκρασία 32 τουλάχιστον με κίνδυνο να σκάσουν τα άλλα ψάρια και να χαλάσεις τα φυτά, ή που απλά περιμένεις να δεις την κατάληξη. Κακώς δεν είχες από την αρχή τη θερμοκρασία στους 28, είναι η ελάχιστη που θα μπορούσες. Από κει και πέρα τώρα δεν έχει μάλλον νόημα να διαλύσεις όλο σου το ενυδρείο για ένα δίσκακι με προσθήκες αλατιού κλπ. Μια φώτο κοντινή θα βοηθούσε να βλέπαμε μήπως είναι κάτι άλλο και όχι ick που νομίζεις. Από ότι θυμάμαι ξύνονται και σε άλλες περιπτώσεις ασθένειας. Τη διάγνωση ποιος την έκανε και το δέσαμε το ick?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-10-05, 19:14
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ηρεμα ρε παιδια , ποιος θανασης και ποιο ικ.....Ρε κλαζ επειδη ξυνεται το ψαρι ποιος σου ειπε οτι εχει ικ;;;;;Το ικ ειναι η πιο ευκολη ασθενεια να διαγνωστει αφου το ψαρι βγαζει χαρακτηριστικα ασπρα στιγματα...... Ειδες πουθενα τετοια στιγματα;;;;; ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ...... Το να ξυνεται ο δισκος δεν σημαινει ικ!!!!!!!!!! Και εγω ξυνομαι πολλες φορες οταν δεν εχω τι να κανω αλλα δεν εχω ικ. ΚΟψε τα φαρμακα με το παραμικρο γιατι θα τα καθαρισεις τα ψαρακια..... Τωρα ανεβασε τη θερμοκρασια στους 29 βαθμους και αστην εκει.... Δεν εχουν κανενα προβλημα τα αλλα ψαρακια..... Βγαλε τα αγγελοψαρα που σου ειπα για να μην εχεις αλλα προβληματα ....... Ριξε και λιγο αλατακι χοντρο, φυσικο, μια κουταλια της σουπας στα 40 λιτρα.... Αντε χαλαρωσε , θα τα πουμε συντομα απο κοντα.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-10-05, 19:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ευχαριστω....τρεχω να αγορασω χοντρο αλατι.....τα αγγελοψαρα θα τα δωσω το σαββατο το πρωι...και αν πανε καλα τα πραγματα,θα του φερω και παρεα.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-10-05, 20:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εριξα μεσα 4,5 κουταλιες χοντρο αλατι...και περιμενω...η θερμοκρασια ειναι 28 και ανεβαινει....τι αλλο κανω..??? πρεπει να ξαναριξω αλατι..και ποτε..???βοηθειααα πρυτανη...........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Δισκος με finrot targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-04-05 23:56
ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΣΚΟΥ. targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 16-02-05 23:52
Ο δισκος μου δεν τρωει..... MaGiC Δίσκοι 19 07-08-04 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09509 seconds with 13 queries