Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-11, 15:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Μια βοηθεια για ενυδρειο φιλου...

Παιδια καλησπερα. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι, ωστε να μπορεσω και εγω στη συνεχεια να βοηθησω εναν φιλο μου.

Εχει ενα ενυδρειο anubias 200 λιτρων. Θελει το Σεπτεμβρη να το αλλαξει και να κανει κατι πιο σωστο απο αυτο που ειχε μεχρι στιγμης. Mεσα θα εχει σιγουρα εναν πλεκο Pterygoplichthys pardalis ενα oscar σχετικα μεγαλο 15-20 εκατοστα και εναν pseudotropheus saulosi αν δεν κανω λαθος. Αυτα τα ψαρια τα εχει και τωρα στο ενυδρειο του εδω και πολυ καιρο μαζι με ενα αγγελοψαρο το οποιο θα χαρισει καθως και ενα αλλο ψαρακι που δεν ξερω τι ειναι και επισης θα το χαρισει. Θελει να αλλαξει το ενυδρειο. Τωρα tanganyika θα κανει, Malawi θα κανει, Αμερικης θα κανει? Δεν ξερω. Εσεις θα μου πειτε. Θελει να παρει αλλο ενα saulosi και αλλο 1 oscar tiger. Εσεις τι προτινετε? Ξερω οτι τα ψαρια δεν ειναι τοσο συμβατα μεταξυ τους αλλα απο αυτο που ειχε πριν (oscar, 2 αγγελοψαρα, 2 rainbow κατι που εφαγε το oscar, 1 guppy που εφαγε το oscar, 2 τετρα που εφαγε το oscar και 2 μολυ που εφαγε το oscar επισης, θα ειναι καλυτερα πιστευω.

Θα τον βοηθησω να το στησουμε μαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-11, 15:40
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Φιλε μου ,πες του φιλου σου ,η παπας παπας η ζευγας ζευγας

Δεν ειναι λιγο αλλα πολυ ασυμβατα τα δυο ,καταρχην ζουν σε διαφορετικες παραμετρους νερου,εχουν διαφορετικες διατροφηκες συνηθεις,διαφορετικες ταχυτητες και συμπεριφορες,εχουν διαφορετικο μεγεθος,η μεν κολυμπανε η δε θελουν νταμαρι.Ας αποφασισει τι θελει και τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 15:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ,πες του φιλου σου ,η παπας παπας η ζευγας ζευγας

Δεν ειναι λιγο αλλα πολυ ασυμβατα τα δυο ,καταρχην ζουν σε διαφορετικες παραμετρους νερου,εχουν διαφορετικες διατροφηκες συνηθεις,διαφορετικες ταχυτητες και συμπεριφορες,εχουν διαφορετικο μεγεθος,η μεν κολυμπανε η δε θελουν νταμαρι.Ας αποφασισει τι θελει και τα λεμε
Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο και τα ιδια του λεω και εγω αλλα οτι και αν λεμε εκεινος αυτο που θελει να κανει θα κανει. Τωρα θα μου πεις βλακια που ανοιξα το θεμα λοιπον και ισως να εχεις και δικιο. Εγω πιο πολυ το ειπα μηπως θα μπορουσαν εστω και καπως να συμβαδισουν αυτα τα 2 ειδη + τον πλεκο μαζι μιας και ειναι μεσα στο ενυδρειο του χωρις να ενοχλουν το ενα το αλλο. Προσπαθω και εγω να του πω να κανει μονο oscar ας πουμε αυτα τα 2 που θελει και τιποτα αλλο (αν και παλι ειναι λιγα καπως τα λιτρα, απο οτι θυμαμαι ενα οσκαρ θελει 200 λιτρα αρα 2 οσκαρ 400) ή μονο saulosi με νταμαρια οπως λες και αμμο αλλα.....ειναι κολληματιας. Ισως αμα εβαζε αμμο κατω, τα oscar τα saulosi τον πλεκο και ξυλα πετρες να γινοταν κατι? Πιο πολυ για αυτο ανοιξα το θεμα. Απο ph τι θελουν τα oscar και τι τα pseudotropheus παω να δω τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 15:44
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ,πες του φιλου σου ,η παπας παπας η ζευγας ζευγας
xaxaxaax...δεν την εχω ξανα ακουσει αυτη την φραση...
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-11, 15:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Απο οτι ειδα στα γρηγορα στα πρωτα 2 προφιλαδικα ψαριων που βρηκα στο google το oscar λεει ph 6-8 και το saulosi λεει ph 7,5 -9. Εκεινος εχει 7,5.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-11, 15:59
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι ειδα στα γρηγορα στα πρωτα 2 προφιλαδικα ψαριων που βρηκα στο google το oscar λεει ph 6-8 και το saulosi λεει ph 7,5 -9. Εκεινος εχει 7,5.
Τα οσκαρ θελουν 600 λιτρα + και μινιμουμ 180 μηκος.Η αφρικανες αυτες τρωνε πολυ λιγα λιπαρα εν αντιθεση με τα οσκαρ που τρωνε τον αγλεορα,Ας υποθεσουμε οτι μεγαλωνουν τα οσκαρ (που το αποκλειω)αν τα πιασουν θα τα φανε και αυτα.Δεν ειναι μονο το ΡΗ αλα και η σκλητοτητες που θελουν η αφρικανες.Γιαυτο σου δεινω την τελευταια μου συμβουλη.
Ασε τον φιλο σου να τα σκοτωσει μονος του η πεισαι τον να κανει ενα σωστο ενυδρειο για να το απολλαμβανετε παρεα με ενα ποτηρακι κραση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-11, 16:06
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας υποθεσουμε οτι μεγαλωνουν τα οσκαρ (που το αποκλειω)αν τα πιασουν θα τα φανε και αυτα.
Γιατι το αποκλειεις? Το oscar το πηρε κατω απο 10 εκατοστα και εχει φτασει τοσο σε λιγοτερο απο εναν χρονο...βεβαια εχει φαει τοσα ψαρακια και η τροφη που του δινει ειναι κατι μεγαλα pallets.

Οπως και να εχει, σε ολα που λες εχεις δικιο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-11, 16:11
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

το αποκλειει γιατι αποκλειεται
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 16:14
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι το αποκλειεις? Το oscar το πηρε κατω απο 10 εκατοστα και εχει φτασει τοσο σε λιγοτερο απο εναν χρονο...βεβαια εχει φαει τοσα ψαρακια και η τροφη που του δινει ειναι κατι μεγαλα pallets.
Εχω ενα φιλο που εχει 2 Παγκασιους σε 95 ποντους μηκος 5 χρονια.Το μκος των ψαριων του ειναι τωρα 18 ποντους ενω θα επρεπε να ηταν πανω απο ενα μετρο.Αν το λες ζωη εσυ αυτο τοτε δεν εχω να πω τιποτα.
Ρωτησες και σου απαντησα τι πρεπει,τωρα αν ο φιλος σου η εσυ θα κανετα κατι αλλο ειναι δικαιομα σας.Τοτε δεν χρειαζοταν να ρωτησεις για να του πουμε αν η ψαροσουπα θα φταξει ειναι πολυ η λιγο καλη.

Εγω παντος ειπα αυτα τα λιγα που ξερω.

Καλη συνεχεια σε σενα και στον φιλο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-11, 16:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα φιλο που εχει 2 Παγκασιους σε 95 ποντους μηκος 5 χρονια.Το μκος των ψαριων του ειναι τωρα 18 ποντους ενω θα επρεπε να ηταν πανω απο ενα μετρο.Αν το λες ζωη εσυ αυτο τοτε δεν εχω να πω τιποτα.
Ρωτησες και σου απαντησα τι πρεπει,τωρα αν ο φιλος σου η εσυ θα κανετα κατι αλλο ειναι δικαιομα σας.Τοτε δεν χρειαζοταν να ρωτησεις για να του πουμε αν η ψαροσουπα θα φταξει ειναι πολυ η λιγο καλη.

Εγω παντος ειπα αυτα τα λιγα που ξερω.

Καλη συνεχεια σε σενα και στον φιλο σου.
Απλα το ρωτησα γιατι εχω την ενυπωση πως τα oscar ειναι απο τα ψαρια που δεν καταλαβαινουν απο χωρο κλπ. Παιρνουν γρηγορα μεγεθος. Μπορει βεβαια να σταματαει η αναπτυξη τους σε καποιο σημειο αν δεν ειναι στα καταλληλα λιτρα κλπ.

Σταματαω το θεμα εδω λοιπον ωστε να μην γινουν και αλλες ερωτησεις κλπ. Απο την αρχη ηξερα οτι δεν ειναι σωστη ιδεα αυτο που θελει να κανει, απλα ανοιξα το θεμα σε περιπτωση που υπηρχε καποια ελαστικοτητα στο να μπορεσουν να διατηρηθουν αυτα τα 2 ειδη στο ιδιο ενυδρειο. Να ειστε καλα και οι 2 σας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 16:29
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Επιδη ο γραπτος λογος πιθανον να βγαζει αλλα συναισθηματα,και ετσι οπως ξαναδιαβασα αυτα που εγραψα ισως ακουστηκαν σκληρα ,σου ζητω συγνωμη,αλλα αυτην την λογικη εχει το φορουμ,οταν ρωταμε και μας απαντουν ας πουμε οι ποιο <γνωστες>,ακουμε τις συβουλες τους και τις εφαρμοζουμε,αν δεν εχουμε να αντιπροτεινουμε κατι αλλο.Αυριο μπορει εγω να ρωτησω κατι που ξερεις εσυ καλα και να μου πεις αυτο πρεπει να κανεις.Νομιζω ετσι πρεπει να σκεφτομαστε φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-11, 16:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιδη ο γραπτος λογος πιθανον να βγαζει αλλα συναισθηματα,και ετσι οπως ξαναδιαβασα αυτα που εγραψα ισως ακουστηκαν σκληρα ,σου ζητω συγνωμη,αλλα αυτην την λογικη εχει το φορουμ,οταν ρωταμε και μας απαντουν ας πουμε οι ποιο <γνωστες>,ακουμε τις συβουλες τους και τις εφαρμοζουμε,αν δεν εχουμε να αντιπροτεινουμε κατι αλλο.Αυριο μπορει εγω να ρωτησω κατι που ξερεις εσυ καλα και να μου πεις αυτο πρεπει να κανεις.Νομιζω ετσι πρεπει να σκεφτομαστε φιλε μου
Oχι δεν παρεξηγησα κατι ουτε ειχα προβλημα σε κατι απο αυτα που ειπες-ειπατε. Εγω τουλαχιστον πριν κανω κατι προσπαθω να ενημερωνομαι για να αποφευγω οσα λαθη μπορω, ο φιλος μου δεν μπαινει σε φορουμ ουτε το πολυψαχνει και μιας και θελει να κανει κατι τετοιο και δεν ειχα γνωση για tanganyika, Malawi, Αμερικης ανοιξα το θεμα. Οτι και αν ειπες και οπως και να το ειπες δεν πηγαινε για μενα αλλα για τον φιλο μου. Αλλα και για μενα να τα εγραφες και να ειχες δικιο οπως και ειχες στην προκειμενη παλι δεν θα ειχα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-11, 16:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη του
Ο σοφος απο τα λαθη των αλλων
Κι ο μ@λ@κ@ς δεν μαθαινει με τιποτα ...

Στρατηγε τετοιοι υπαρχουν αρκετοι.
Αν δεν εχει αυτια να ακουσει μην φωναζεις τσαμπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-07-11, 22:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη του
Ο σοφος απο τα λαθη των αλλων
Κι ο μ@λ@κ@ς δεν μαθαινει με τιποτα ...

Στρατηγε τετοιοι υπαρχουν αρκετοι.
Αν δεν εχει αυτια να ακουσει μην φωναζεις τσαμπα.
Χαχαχαχ. Σωστο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο φιλος μου , ο Λακης ! Roussaks ¶λλα ζώα 6 04-11-10 14:37
Ερωτηση φιλου ErnieBall Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-12-09 06:06
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Δολομιτης, φιλος ή εχθρος? phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 15-07-08 12:12
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11977 seconds with 15 queries