Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-14, 18:42
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Τι τύπο Ballast χρειάζεται;

Με τι τύπο Ballast υλοποιείται η ανατολή-δύση;
Δλδ, απλά ή ντιμαριζόμενα;

Ποιο είναι ένα λογικό κόστος για να ασχοληθεί ηλεκτρονικός και να κολλήσει τις πλακέτες; Και αυτό σε πόσες πλακέτες ανάγεται;

Όσον αφορά το προηγούμενό μου post ήταν περισσότερο για ενημέρωση, μήπως και είχε περισσότερα χαρακτηριστικά η νέα σχεδίαση, αλλά ήδη γνωρίζατε οπότε πάμε δυνατά για τα επόμενα βήματα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-14, 19:54
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι τύπο Ballast υλοποιείται η ανατολή-δύση;
Δλδ, απλά ή ντιμαριζόμενα;

Όσον αφορά το προηγούμενό μου post ήταν περισσότερο για ενημέρωση, μήπως και είχε περισσότερα χαρακτηριστικά η νέα σχεδίαση, αλλά ήδη γνωρίζατε οπότε πάμε δυνατά για τα επόμενα βήματα!!
Με ντιμαριζομενα πάντα για λάμπες φθορίσμου.. Και αντίστοιχα ντιμαριζόμενα driver για LED.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο είναι ένα λογικό κόστος για να ασχοληθεί ηλεκτρονικός και να κολλήσει τις πλακέτες; Και αυτό σε πόσες πλακέτες ανάγεται;
Αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια.. Όποιος έχει κάποιον γνωστό εάν μπορεί να του δείξει το θέμα και να πάρει μια γνώμη.

Διαφορετικά για να μας έρθουν έτοιμα συναρμολογημένα πρέπει να παραγγείλουμε 200+ για να έρθουν στα ίδια λεφτά..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-14, 22:09
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Στο ZIP υπαρχει ενα PDF file και ενα .xcl. Στο pdf μπορει να δει κανεις τον οδηγο συμαρμολογησης (τελευταια σελιδα) για να κανει μια εκτιμηση της δουλειας. Το xcl ειναι η λιστα των υλικων. Για ευκολια υπαρχει η στηλη που ονομαζεται Farnell και εκει υπαρχει ο κωδικος παραγγελιας του καθε υλικου απο τον συγκεκριμενο προμηθευτη (www.farnell.com). Η λιστα μπορει να μεταβληθει ελαφρως (σε τιμες αντιστασεων και πυκνωτων κυριως) καθως δεν εχουν γινει ακομα δοκιμες και μπορει να προκυψουν μικρορυθμισεις απλα την παραθετω εδω για οποιον θελει να την μελετησει.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip piAquarium.zip (1,01 MB, 161 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-14, 11:36
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ZIP υπαρχει ενα PDF file και ενα .xcl. Στο pdf μπορει να δει κανεις τον οδηγο συμαρμολογησης (τελευταια σελιδα) για να κανει μια εκτιμηση της δουλειας. Το xcl ειναι η λιστα των υλικων. Για ευκολια υπαρχει η στηλη που ονομαζεται Farnell και εκει υπαρχει ο κωδικος παραγγελιας του καθε υλικου απο τον συγκεκριμενο προμηθευτη (www.farnell.com). Η λιστα μπορει να μεταβληθει ελαφρως (σε τιμες αντιστασεων και πυκνωτων κυριως) καθως δεν εχουν γινει ακομα δοκιμες και μπορει να προκυψουν μικρορυθμισεις απλα την παραθετω εδω για οποιον θελει να την μελετησει.
Μαλλον εκεί θα έχουμε αρκετοί ένα θεματάκι... (εγώ πρώτος...?)

Εάν προκύψει κάποιος γνωστός ηλεκτρονικός να μας τα μοντάρει θα ήθελα να ενημερωθώ και εγώ..

Προοδεύει καταπληκτικά πάντως.!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-14, 21:19
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

κάπως έτσι ελπίζω να καταφέρουμε να το φτάσουμε (από αυτοματισμούς εννοώ) αυτό έχει wordpress theme
άγγελε, το board που φαίνεται στο 2:47 πόσα μπορεί να θέλει? για σχεδιασμό και κόστος υλικών χοντρικά..
άκυρο, το βρήκα.. https://www.sparkfun.com/products/9533 και https://www.sparkfun.com/products/9427
BORKED
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-14, 22:27
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

4:15 ηρθαν τα PCB απο την Eurocircuits στο γραφειο.



Τα παραταω ολα και 4:30 ξεκιναω. Στις 5:30 εχω συναρμολογησει ολα τα SMD και η πλακετα ειναι για πλυσιμο σε ισοπροπυλικη αλκοολη ...



6:30 Ολα τα συμβατικα υλικα ειναι στη θεση τους :



... Και το Raspi παιρνει τη θεση του :



Συνολο 2 ωρες ακριβως.
Πρεπει να κανω καποιες δοκιμες για να σιγουρευτω οτι ολα ειναι ενταξει και αυτο μαλλον θα μου παρει 1-2 μερες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0354.jpg
Εμφανίσεις:  1430
Μέγεθος:  114,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0356.jpg
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  150,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0357.jpg
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  166,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0359.jpg
Εμφανίσεις:  686
Μέγεθος:  142,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0360.jpg
Εμφανίσεις:  669
Μέγεθος:  130,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-14, 22:31
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

ωραιος !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-14, 22:34
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ουπςςςςς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-14, 22:26
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μίλησα με φίλο ηλεκτρονικό και γνώστη. Του ζήτησα να μου πει κόστος κι αν μπορεί να αναλάβει τις κολλήσεις.

Ήταν αρνητικός ακόμη και στη σκέψη πως όποιος/α μπορεί να επιτύχει καλές κολλήσεις.
Ο χρόνος που θα αφιερώσει όποιος/α το επιχειρήσει είναι μεγάλος και σίγουρα θα του βγει στο τέλος προβληματική η πλακέτα.

Από την άλλη μου/ας προτείνει να απευθυνθούμε μόνο σε εξειδικευμένη επιχείρηση, εδώ (ήταν κάποτε η INTRAKOM αλλά δεν γνωρίζει αν συνεχίζει να δέχεται παραγγελίες) ή στο εξωτερικό που θα αναλάβει την υλοποίηση.

Και έχω λόγο να δεχθώ τα πράγματα όπως τα λέει.
Μπορεί να βοηθήσει όμως στον τομέα των ηλεκτρονικών τμημάτων αν χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-14, 00:28
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλησα με φίλο ηλεκτρονικό και γνώστη. Του ζήτησα να μου πει κόστος κι αν μπορεί να αναλάβει τις κολλήσεις.

Ήταν αρνητικός ακόμη και στη σκέψη πως όποιος/α μπορεί να επιτύχει καλές κολλήσεις.
Ο χρόνος που θα αφιερώσει όποιος/α το επιχειρήσει είναι μεγάλος και σίγουρα θα του βγει στο τέλος προβληματική η πλακέτα.

Από την άλλη μου/ας προτείνει να απευθυνθούμε μόνο σε εξειδικευμένη επιχείρηση, εδώ (ήταν κάποτε η INTRAKOM αλλά δεν γνωρίζει αν συνεχίζει να δέχεται παραγγελίες) ή στο εξωτερικό που θα αναλάβει την υλοποίηση.

Και έχω λόγο να δεχθώ τα πράγματα όπως τα λέει.
Μπορεί να βοηθήσει όμως στον τομέα των ηλεκτρονικών τμημάτων αν χρειαστεί.
Θα μου επιτραπει να διαφωνησω με το αδυνατον της υποθεσης. Θα συμφωνησω ομως οτι ειναι δουλεια για σκληρα νευρα. Εχω συναρμολογησει κυριολεκτικα εκατονταδες δειγματα με επιτυχια 100% και δεν ειμαι ο superman των ηλεκτρονικων. Καθε αλλο. Το συγκεκριμενο Board ειναι σχετικα απλο και χαμηλης πυκνοτητας σκοπιμα. Απλα πρεπει να βρεθει ο καταλληλος ανθρωπος και να εχει και την διαθεση και το χρονο να το κανει.

Η αυτοματοποιημενη συναρμολογηση γινεται και μπορω να προτεινω εταιρειες (οχι την Ιντρακομ). Αυτο απαιτει μια ελαχιστη ποσοτητα και εχει αρχικα εξοδα που πρεπει να αποροφηθουν. Για να αναφερω μερικα : To stencil για την παστα συγκολλησης ειναι της ταξεως των 400Ε (υπαρχει και low volume version με ~60-70Ε αλλα δεν ειναι συμβατο με ολες τις μηχανες συναρμολογησης- θα πρεπει να ρωτησουμε), ο αρχικος προγραμματισμος των μηχανων ~100-150Ε, τα υλικα σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ειναι σε ειδικες συσκευασιες καταλληλες για αυτοματη συναρμολογηση (reels,trays,tubes κλπ) που εχουν ελαχιστες ποσοτητες αναλογα με το ειδος. Γενικος κανονας ειναι οτι στα 100 τεμ+ αρχιζει να ειναι η τιμη συμφερουσα - αλλα οχι καλη.
Αλλο ενα ζητημα σοβαρο ειναι σε αυτη την περιπτωση ποιος θα χειριστει την παραγγελια, την αγορα των υλικων και κατω απο ποιο καθεστως. Η εταιρεια θα πρεπει να κοψει σε καποιον τιμολογιο. Αυτος για να τα "ξεφορτωθει" θα πρεπει να τα πουλησει εστω και με καποιο συμβολικο κερδος. Παρ'ολα αυτα θα υπαρχει ΦΠΑ κλπ κλπ. Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ας την πει.
-------------------------
Μεχρι εδω ολα καλα. Oτι δοκιμασα δουλευει οπως πρεπει. Αφηνω για αυριο και ισως και για το Σαββατοκυριακο το κομματι του pH και του θερμομετρου που θα χρειαστουν περισσοτερη δουλεια και ισως και καποιο trim, και παω για υπνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 12-11-14 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-14, 00:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και μόνο που το είδα... ζαλίστηκα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-14, 00:59
Το avatar του χρήστη fotis80
fotis80 Ο χρήστης fotis80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Και εγώ μέσα παιδιά ... και εάν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-14, 01:11
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Ενα update για την προοδο του project:
To board δουλεψε τελεια. Δεν εχω δοκιμασει το RTC αλλα δεν προκειται να με προβληματισει.
O αισθητηρας θερμοκρασιας pt100 καλυμπραριστηκε με οργανο αναφορας. Αναλυση 0.0013C, ακριβεια +/- 0.01C, Ευρος -80.00/+405.00C (μπορειτε να φτιαξετε απο tank με πολικες αρκουδες εως και το καζανι της κολασεως). Δυστυχως τα Class A pt100 που εχω περιοριζουν την ακριβεια μονο στο +/- 0.15C. Νομιζω οτι θα καλυψει ακομα και τους μανιακους της ακριβειας.
O αισθητηρας pH λειτουργει επισης καλα. Δυστυχως εδω, περα απο τα buffer 7.0 και 4.0 δεν εχω καποιο καλυτερο συστημα βαθμονομησης. Πρεπει να βρω 1-2 καινουργια probe γιατι δοκιμαζω με ενα SERA και ενα American Marine PINPOINT που εχω βγαλει σε αχρηστια λογω παλαιοτητας απο το φυτεμενο μου αλλα την παλευουν ακομα. Λειπει η αντισταθμιση θερμοκρασιας του pH. Κατα τη γνωμη μου η σημασια της ειναι μικρη καθως οι μεταβολες της θερμοκρασιας μεσα σε ενα ενυδρειο ειναι αμελητεες και στο ευρος αυτο το pH δεν μεταβαλεται πανω απο 0.02 μοναδες αλλα θα το βαλω για το γ..τω.
O Αισθητηρας υγρασιας / θερμοκρασιας λειτουργει επισης σταθερα.
Για την ωρα ο controller επικοινωνει με τον εξω κοσμο μονο μεσω της κονσολας και του .ini αρχειου. περιμενοντας το web interface.



Οι controllers pH/θερμοκρασιας/fan δειχνουν να ανταποκρινονται σωστα επισης.
Επομενο σταδιο ειναι να κανω δοκιμες στηνοντας ενα κανονικο tank (οχι δεν προκειται να κανω δοκιμες σε καποιο απο τα live tank μου). Για το σκοπο αυτο πρεπει να βρω μια βαλβιδα CO2 καθως και εναν ρυθμιστη πιεσης. Δυστυχως για την ωρα δεν εχω .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Bash1.JPG
Εμφανίσεις:  897
Μέγεθος:  64,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
GHL Profilux aquarium controller aquarius Λοιπός εξοπλισμός 83 12-11-10 18:06
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10623 seconds with 15 queries