Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-11, 14:01
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Θέλω βοήθεια για ποικιλία γλυκού νερού

Πριν λίγες ημέρες αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο με το 60L ενυδρείο μου που μέχρι πρόσφατα φιλοξενούσε 2-3 χρυσόψαρα...
Έτσι λοιπόν εδώ και 1 εβδομάδα έχω αγοράσει ένα εξωτερικό φίλτρο Tetratec EX 600 όπου αφού ξεκίνησα από την αρχή τον κύκλο του ενυδρείου μετά από σχολαστικό καθαρισμό και γέμισμα με νερό περασμένο απο φίλτρο ενεργού άνθρακα για να μην έχει χλώριο, οπου πρόσθεσα βακτηρίδια της TETRA και μετά εβαλα το Tetratec σε λειτουργία χωρίς ψαράκια για 24 ώρες στην συνέχεια έβαλα ενα χρυσόψαρο για καμιά δεκαριά ημέρες για να στρώσει το φίλτρο, εχθές που έκανα τις μετρήσεις μου πήρα τα παρακάτω :
PH = 8
KH = 3
GH =10
NO3 =10
NO2 = 0
NH3/NH4+ = <0 ppm
Θερμοκρασία νερού 27,5 οC

Επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία λογικά πρέπει να έχει τελειώσει ο κύκλος του αζώτου...
Οι μετρήσεις του νερού είναι καλές? διότι μόλις πριν λίγες ώρες έριξα ένα ζευγάρι COLISA CHUNA αλλα σκοπεύω σταδιακά να εμπλουτίσω το ενυδρείο και με κάποια άλλα ψαράκια πια μου συστήνετε και μέχρι πόσα στο ενυδρείο αυτό, θα με βοηθούσε πολύ η εμπειρία σας...

Ευχαριστώ
Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αφου ξεκινησες με γκουραμι νομιζω δεν μπορεις να βαλεις ζωοτοκα ειδικα γκαπυς γιατι τα γκουραμι προστατευουν την περιοχη τους..εγω θα σου ελεγα να βαλεις παρομοια ψαρια με μενα αν βεβαια σαρεσουν..εχω και εγω 60 λιτρα και εχω γκαπυς και πλατυς..εχει πολλα ειδη και πολλα χρωματα..αναλογια 1 αρσενικο 4 θυληκα και πολυ πιθανον να γεννησουν !! οποτε θα εχεις να ασχολεισαι και με κατι !! θα σου πουν και αλλοι πιο εμπειροι !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-11, 14:19
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου ξεκινησες με γκουραμι νομιζω δεν μπορεις να βαλεις ζωοτοκα ειδικα γκαπυς γιατι τα γκουραμι προστατευουν την περιοχη τους..εγω θα σου ελεγα να βαλεις παρομοια ψαρια με μενα αν βεβαια σαρεσουν..εχω και εγω 60 λιτρα και εχω γκαπυς και πλατυς..εχει πολλα ειδη και πολλα χρωματα..αναλογια 1 αρσενικο 4 θυληκα και πολυ πιθανον να γεννησουν !! οποτε θα εχεις να ασχολεισαι και με κατι !! θα σου πουν και αλλοι πιο εμπειροι !
Ευχαριστώ πολύ!!!
Ναι θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες ...
Να σε καλά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-11, 15:15
ινα Ο χρήστης ινα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

καταρχην συγνωμη για τα ορθωγραφικα λαθη(δεν γνωρηζω σωστη ελ.γλωσσα)εχω και εγω 60λ. εχω 1 γκουραμι,2 αγγελοψαρα,2νεον..ειμαι ακομη καινουρια και τα μαθενω τωρα..το μονο που μπωρω να σου πω ειναι -τα ψαρακια που θα βαλεις να ειναι ιδιασ"κατιγοριας" αν κανω λαθως διωρθωστε με
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-11, 15:18
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ινα Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην συγνωμη για τα ορθωγραφικα λαθη(δεν γνωρηζω σωστη ελ.γλωσσα)εχω και εγω 60λ. εχω 1 γκουραμι,2 αγγελοψαρα,2νεον..ειμαι ακομη καινουρια και τα μαθενω τωρα..το μονο που μπωρω να σου πω ειναι -τα ψαρακια που θα βαλεις να ειναι ιδιασ"κατιγοριας" αν κανω λαθως διωρθωστε με
Thanks IVA
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-11, 08:37
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλημέρα
Θα ηθελα να με πληροφορίσει κάποιος εμπειρος συμφορουμήτης αν μπορώ μαζί με τα 2 gurami που εχω εδώ και 2 ημέρες να βάλω και εναν μονομάχο και λίγες ημέρες μετα 2-3 cherry barb, η αν οχι τι αλλο μπορει να προστεθεί χωρίς να εχω προβλήματα συμβίωσης...
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-11, 09:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Σπύρο. Να κάνω μερικές παρατηρήσεις?? Στα λέω με φιλική διάθεση κι ελπίζω να μην τα παρεξηγήσεις.

1. Δεν στρώνουμε τα φίλτρα με την βοήθεια ψαριών, γιατί τρώνε μεγάλη ποσότητα αμμωνίας, αλήθεια το χρυσόψαρο τι απέγινε??
2. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιούμε αντιχλώριο, σε κάθε αλλαγή νερού, ελπίζω να το ξέρεις και να το εφαρμόζεις πάντα.
3. Οι μετρήσεις σου δείχνουν εντάξει (αν τις έκανες με στικς, επανέλαβε και με υγρά τεστ) και το φίλτρο φαίνεται να έχει στρώσει.
4. Το ΡΗ 8 είναι φυσιολογικό για πολλές περιοχές της Ελλάδας, αλλά είναι ψηλό για τα COLISA CHUNA που θέλουν 6,5 με 7 και
5. Η θερμοκρασία σου είναι οριακή κι επειδή θα σφίξουν κι άλλο οι ζέστες, βάλε ανεμιστηράκια για να την κρατήσεις στους 26.

Όσον αφορά με τι άλλα ψάρια να τα συνδυάσεις, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ένα species tank μόνο μ' αυτά τα ψαράκια.
Γιατί παρόλο που είναι ειρηνικά και κατάλληλα για κοινωνικό ενυδρείο, ο αρσενικός οριοθετεί και υπερασπίζεται την περιοχή του.
Και στα 60 λίτρα (περί τα 50 καθαρά), δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για διαμόρφωση ξεχωριστών, διακεκριμένων περιοχών.
Φύτεψέ το πυκνά γιατί είναι ντροπαλά ψάρια που θέλουν κρυψώνες, δώστους καλές συνθήκες και μπορεί να δεις κι απογόνους.

Τώρα αν θέλεις οπωσδήποτε κι άλλα ψάρια, ψάξε μικρά και ήρεμα ψαράκια που να θέλουν παρόμοιες συνθήκες (μέτριο ΡΗ και σκληρότητες).
Και προσπάθησε να ρίξεις το ΡΗ σου γύρω στο 7 αν θέλεις να τα έχεις για πολύ καιρό υγιή κι ευτυχισμένα.
Α και μην προσθέσεις μονομάχο, είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μην αλληλοσκοτωθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-11, 14:32
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολύ με κατατόπησες αρκετά!
Το χρυσόψαρο το εδωσα πίσω στο pet χλώριο στο νερό δεν εχω κάποια αντιδραστήρια χλωρίου που εχω δειχνουν αρνητικά, τις μετρήσεις πραγματι με στικ τις εκανα με ενα τις sera 5/1 το PH το εριξα κι αλλο με πρόσθεση βρόχινου καθαρού νερου εχθές τα gurami φαίνονται να περναν καλά...
Τώρα φυτά δεν εχω φυτεψει μόνο 3 πλαστικά εχω τα οποιά πάνε συχνά εκει τα ψαράκια, φοβάμαι τα πραγματικά φυτά δεν εχω εμπειρία και μάλλον θα κάνω καμια βλακεία, τώρα για τις θερμοκρασίες σκέφτομαι να βάλω 2 ανεμιστηράκια 12 αρια ηλεκτρονικός ειμαι και δεν κολάω εκεί.
Θέλω ομως να προσθέσω και αλλα ψαράκια διότι το ενυδρείο φαίνεται τελείως αδειο 60 λιτρα ακριβώς εχω ρίξει μέσα τα μέτρησα αλλα δεν ξέρω τι ειδος αν μπορεις να βοηθήσεις θα σου ειμαι υπόχρεως...

Ευχαριστω πολύ για την απαντησή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-11, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosmeg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χρυσόψαρο το εδωσα πίσω στο pet ...
Λες να ειναι αυτο που πηγα και αγορασα και μου ψηφησε αμεσως ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-11, 16:58
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες να ειναι αυτο που πηγα και αγορασα και μου ψηφησε αμεσως ?
xaxaxa το δικό μου ηταν στα πολύ καλά του στεναχωρήθηκα που το έδωσα πανέμορφο και δραστήριο σε σύγκριση με τα γκουραμι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-11, 18:56
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spirosmeg Εμφάνιση μηνυμάτων
το PH το εριξα κι αλλο με πρόσθεση βρόχινου καθαρού νερου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-11, 20:40
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν εκανα καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-11, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ζεις σε βιομηχανικη περιοχη?
Αφησες τουλαχιστον να βρεξει για 20 λεπτα πριν μαζεψεις νερο?
Ο τροπος συλλογης και φυλαξης του ειναι επισης σημαντικος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-11, 22:39
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζεις σε βιομηχανικη περιοχη?
Αφησες τουλαχιστον να βρεξει για 20 λεπτα πριν μαζεψεις νερο?
Ο τροπος συλλογης και φυλαξης του ειναι επισης σημαντικος.
Δεν μπορώ να πω τα Μέγαρα βιομηχανική περιοχή και βρέχει σχεδόν κάθε μέρα αυτή την εβδομάδα μάζεψα 25 λίτρα σε μια δίωρη αρκετά μεγάλη μπόρα ειδικά για το ενυδρείο το Ph τώρα είναι 7,5 με 5 λίτρα νερό βρόχινο που συμπλήρωσα!
Το υπόλοιπο γύρω στα 20 λίτρα το εχω βάλει σε μπουκάλια εμφιαλωμένου και τα φιλάω σε δωμάτιο-αποθήκη...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-11, 23:28
Το avatar του χρήστη spirosmeg
spirosmeg Ο χρήστης spirosmeg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2011
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σήμερα προσθεσα ενα ποιοτικό Fan 12αρι για να ριξω την θερμοκρασία που ειχε καρφωθεί στους 27,5-28 μετα μπήκα στο πειρασμο και προσθεσα δυο σκαλάρια οπου για την ωρα ειναι ολα καλά...
Μετα απο 1ωρα η θερμοκρασία ειχε πέσει στους 26 τελείως αθόρυβο και με ροοστάτη στροφών!
Παραθέτω και τις πρώτες μου φώτο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέλω βοήθεια απο τους ειδικούς.. yannis L Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 23-04-09 19:43
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
αστακός γλυκού νερού avgi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-05-07 00:39
Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS michalis Bettas 16 17-01-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06386 seconds with 15 queries