Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-07, 18:19
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Για θολώνει το νερό?

Καλησπέρα σε όλους!
Το ενυδρείο μου τρέχει ήδη ένα μήνα εκ των οποίων οι δυο τελευταίες εβδομάδες είναι κατοικήσιμες (το ξεκίνησα με έτοιμα βακτηρία). Στην αρχή όλα πήγαιναν περίφημα. Ακόμα και η άλγη που εμφανίσθηκε έχει αρχίσει να εξαφανίζεται. Οι μετρησεις του νερου είναι:

Αμμωνία: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 8 mg/lt.
N03: 8 mg/lt
Αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα.
Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 130 καθαρά.

Οι μετρήσεις αυτές ήταν σταθερές από την δεύτερη εβδομάδα.
Ξαφνικά από την προηγούμενοι εβδομάδα το νερό έχει αρχίσει και θολώνει και η αμμώνια έχει ανεβεί περίπου στο 0,25 mg/lt. Έκανα μια αλλαγή 50% το Σάββατο και σήμερα πάλι θόλο….. κάποια αλλαγή στη ρουτίνα του ενυδρείου δεν έκανα εκτός από το ότι την προηγούμενοι εβδομάδα ξεκίνησα να τα ταΐζω 2 με 3 φορές την μέρα από λίγο γιατί πριν τα τάιζα μόνο μια φορά την ημέρα (εσείς πόσο τα ταΐζεται???) και του ότι φύτεψα και ένα φυτό (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά μοιάζει με κερατόφυλο). Τα ψάρια που έχω μέσα από ότι μου έχετε πει είναι ήδη αρκετά αλλά έχω σκοπό όταν δημιουργηθούν κάποια ζευγάρια να τα αραιώσω:

3 gourami. (μικρά)
5 κλόουν (μικρά)
5 αγγελόψαρα ( 3 πολύ μικρά και 2 μεγαλύτερα)
2 πλατύστομους (δεν ξέρω ακριβός το είδος, μάλλον Hypostomus punctatus - Suckermouth Catfish)
8 μικρά που μοιάζουν με νέον αλλά δεν είναι νέον…. (μικρά, διαφανές, με μια πορτοκαλί φωσφοριζέ λωρίδα κατά μήκος του σώματος)


Ευχαριστώ, περιμένω τα Φώτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-07, 18:44
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

πρωτα απο ολα τα ψαρια σου ειναι αταιριαστα και επειτα τα λιτρα σου ειναι λιγα για τοσα πολλα ψαρια το νρο δεν μπορω να καταλαβω γιατι θολωνει τα φιλτρα σου τα εχεις δει μηπως και δεν δουλευουν καλα κανε κατι με τον υπερπλυθησμο ψαριων γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-07, 19:17
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Το φίλτρο απ΄ότι βλέπω έχει κανονική ροΐ. Όσο αφορά τον αριθμό των ψαριών συμφωνώ και θα γίνουν αργότερα κάποιες αλλαγές. Προς το παρόν ώμος τα ψάρια είναι πολύ μικρά για να μιλάμε για υπερφόρτωση του ενυδρείου (για να καταλάβεις τα 3 αγγελόψαρα έχουν το μέγεθος ενός ¤… και τα υπόλοιπα γκουραμι και κλόουν μήκος 4-5 εκατοστά). Το φίλτρο είναι ένα καινούριο της ΕΗΕΙΜ 2222.
Όσο για το ότι τα ψάρια είναι αταίριαστα για πιο λόγο το λες αυτό? Από΄ότι ξέρω έχουν περίπου τις ίδιες απαιτήσεις για συνθήκες νερού και θερμοκρασίας. Εάν το λες βέβαια για το ότι τα αγγελόψαρα θέλουν λίγο περισσότεροι ηρεμία συμφωνώ. Αν και πίστεψε με δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όλα κυλούν ήσυχα…
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-07, 19:29
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

σε λιγο τα αγγελοψαρα αμα κανουν ζευγαρι δε θα σου αφησουν κανενα μικρο που ειπες οτι ειναι περιπου σαν τετρα θα τα κανουν κοσκινο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-07, 19:37
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δε μας λες ομως ποσο ειναι η αμμωνια σημερα και δωσε μας σημερινες τιμες το οτι την προυγουμενη βδομαδα ηταν τοσο και τοοτι καποιο στιγμη η αμμωνια πηγε 0,25 δεν λεει τιποτα...πες μας σημερινες τιμες αμμωνιας μηπως δεν εστρωσε το φιλτο σου?μηπως ψοφησε κανενα ψαρακι και δεν ο πειρες χαμπαρι?μηπως το φιλτρο εμεινε εκτος ρευματος ?ξερω καποιον που καταλαθος το ειχε συνδεσει με το χρονοδιακοπτη στο πολυμπριζο του
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-07, 20:14
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Κώστα η μετρήσεις που έδωσα είναι σημερινές. Και όχι ούτε ψάρι μου ψόφησε ούτε το φίλτρο έμεινε εκτός ρεύματος και το φύλτρο πιστεύω οτι εχει στρώσει για να εχω αμμωνία μονο 0,25


Μόλις άνοιξα το φίλτρο και καθάρισα τον υαλοβάμβακα ο οποίος ήταν καφέ από το χώμα…… λέτε να ήταν αυτό? Το καφέ χώμα στον υαλοβάμβακα για να σας προλάβω να σας πω ότι μάλλον είναι από το υπόστρωμα που έχω βάλει για τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-07, 20:19
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν εχει σχεση το χωμα ισως να κανες λαθος στη μετρηση στο 0,25 οταν λες θολουρα για περιεγραψε?σαν γαλα?η απλα ειναι λιγο θολο?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-07, 20:32
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Απλά είναι λίγο θολό.
-------------------------
Κώστα το ότι τα ταΐζω 3 φορές την ημέρα καλά είναι? Δεν έχω καταλάβει ακόμα την σωστή δοσολογία. Ρίχνω κάθε φορά τροφή που καταναλώνετε σε μισό με ένα λεπτό. Εκτός εάν ρίξω και μισή ταμπλέτα που αργεί περισσότερο. Τα σκαλαρια όσο και να τους ρίξω αφού τελειώσει με κοιτάν με παράπονο και κουνάν την ουρίτσα τους… Έχω διαβάσει όμως ότι είναι λαίμαργα σωστά? Την τροφή (ξηρά σε φιλαράκια) την ρίχνεις όλη μαζί?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 18-06-07 στις 20:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-07, 20:46
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

μια φορα την ημερα ειναι αρκετο και μαλιστα απο λιγο και μια μερα την εβδομαδα νιστεια για να καθαρισει τπ πεπτικο των ψαριων ετσι κανω εγω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-07, 20:58
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Υπενθυμίζω ότι είναι πολύ μικρά ηλικιακά. Και απ΄ ότι ξέρω θέλουν καλό τάισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-07, 20:59
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

δλδ ποσο ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-07, 21:18
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Τα μικρά σκαλαρια και οι κλόουν 6-7 μηνών περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-07, 22:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οπως και στους ανθρωπους καλυτερα πολλες φορες απο λιγο εγω ταιζω 2-3 φορες την ημερα αλλα απο λιγο ωστε να μην μενει τιποτα αυτο πιστευω ειναι και το ιδανικο...και για τη μια μερα νηστεια θα συμφωνισω....παντως δεν ειναι τραγικο το φαι για τα ψαρια στην φυση αλλοτε εχουν περισια αλλοτε πεινανε για μηνες... ακουω ορισμενους που φευγουν για 2-3 μερες και εχουν ενηλικα ενοειται ψαρια και αμεσως τρεχουν για ταιστρες αυτοματες και τα σχετικα...αμα ειναι ενηλικα τα ψαρια και 4-5μερες νυστικα δεν παθαινουν τιποτα μην πω και παραπανω....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-07, 14:11
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Διαβάζοντας κάποια άλλα φόρουμ προσεκτικά κατάλαβα ότι το νερό ίσως θολώνει από το μικρού πάχους χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα (2-3 εκατοστά). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θόλωσε από την αρχή αλλά έτσι μια μέρα ξαφνικά και συνεχίζει ακόμα και σήμερα. Ίσως για αυτό και ο υαλοβάμβακας στο φίλτρο είναι καφέ…όποτε καλή αλλαγή νερού και πρόσθεση χαλικιού?
Ευχαριστώ!
Διαβάζοντας κάποια άλλα φόρουμ προσεκτικά κατάλαβα ότι το νερό ίσως θολώνει από το μικρού πάχους χαλίκι πάνω από το υπόστρωμα (2-3 εκατοστά). Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θόλωσε από την αρχή αλλά έτσι μια μέρα ξαφνικά και συνεχίζει ακόμα και σήμερα. Ίσως για αυτό και ο υαλοβάμβακας στο φίλτρο είναι καφέ…όποτε καλή αλλαγή νερού και πρόσθεση χαλικιού?
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-07, 14:27
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
...και για τη μια μερα νηστεια
έχει ξανασχολιαστεί σε παλαιότερο post και ισχύει μόνο για ενήλικα ψάρια.
Για ψάρια που είναι πάνω στην ανάπτυξη, όπως σίγουρα καταλαβαίνω απο τα γραφόμενα ότι αφορά τα σκαλάρια τουλάχιστον, θέλει καθημερινό ταίσμα μοιρασμένο σε δόσεις.

Φυσικά τα θέματα συμβατότητας και υπερπληθυσμού με βρίσκουν σύμφωνο...
Μέχρι να λυθούν προτείνω, τακτικότερες αλαγές νερού (30% 2 φορές την εβδομάδα ΙΜΟ ), σκούπα βυθού και άμμεση απομάκρυνση της αφάγωτης τροφής.
Θα βοηθούσε πολύ εάν προστεθούν περισσότερα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-07, 21:39
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Βρε παιδία καμία βοήθεια! Γύρισα από τη δουλεία και το νερό όσο πάει και χειροτερεύει… αύριο πρέπει να κάνω μια ΠΟΛΥΥΥΥ γερή αλλαγή νερού. Το θέμα είναι τι να κάνω να μην ξεναθολωσει. Απορώ πως θολώνει τόσο γρήγορα. Λέω να ρίξω λίγο ακόμα χαλίκι μήπως βγαίνει υπόστρωμα από τον πάτο. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω….
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-07, 07:45
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω να ρίξω λίγο ακόμα χαλίκι μήπως βγαίνει υπόστρωμα από τον πάτο. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω….
το υπόστωμα νομίζω δεν βγαίνει ετσι ευκολα στην επιφάνεια.. αν δεν βάλεις κανενα νεο φυτό ή αν δεν "σκαλίσεις " το χαλίκι. Αλλα και πάλι αυτο θα δημιουργήσει μια μαυρίλα-θολούρα και πολυ γρηγορα θα "κάτσει" και θα εινια ολα μια χαρά. ποσα εκατοστά εινια δηλαδη το χαλίκι σου..?..................................εμενα και με χοντρο- πολυ χοντρο- χαλίκι παλε δεν ανεβαίνει.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-07, 08:46
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και τι διαμετρο εχει?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-06-07, 14:22
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή @ S.O.S @

Παιδία καλησπέρα. Χθες έκανα μια αλλαγή νερού, περίπου 50 % και σήμερα πάλι θολό…. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι από το υπόστρωμα. ΠαρΆόλα αυτά έριξα λίγο επιπλέον το οποίο τώρα έχει πάχος περίπου 4 cm. Έκανα μέτρηση για αμμωνία και είναι στο 0. χθες που έκανα αλλαγή νερού και γέμισα ένα μπουκάλι παρατήρησα ότι το νερό έχει ένα πρασινωπό χρώμα. Μπας και είναι άλγη. ¶μεση επαφή με το φως δεν έχει το ενυδρείο.
Ένας φίλος τις παρέας μας μου είπε ότι μάλλον είναι βακτηριδιακο το πρόβλημα (Του είχα πει ότι το νερό έχει περισσότερο λευκή θολούρα παρά πρασινωπη). Με συμβούλεψε να κάνω συχνές αλλαγές και να περιμένω. Προς το παρόν αυτό κάνω.

Περιμένω τα Φώτα σας γιατι Έχω απελπιστεί……..



Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-06-07, 15:56
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Σε περίπτωση που δεν είναι bacterial bloom αλλά είναι algae bloom (πράσινο νερό) και πάλι οι συχνές αλλαγές και η υπομονή θα βοηθήσουν. Σχετικά με το φωτισμό: Πόσες και τι λάμπες έχει το ενυδρείο καθώς και πόσα watt είναι η κάθε μία;
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-06-07, 16:20
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

sylvania standard / daylaight f30w-154 X 2

το ενυδρειο ειναι 100 χ 40 χ 40.
Εχω μεσα 6 ριζες φυτα. Ονοματα δεν ξερω.
Ευχαριστω.
-------------------------
Τα φυτα αναπτυσοντε κανονικα. Αλγη ειχα στην αρχη αλλα τωρα εχει σταματησει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 21-06-07 στις 16:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-06-07, 16:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

νομιζω οτι χριζουν αλλαγης και οι 2 λαμπες αγαπητε φιλε....
χρειαζεσαι κατι καλυτερο σε φασμα...
λυσεις υπαρχουν,οπως και αρκετες προτασεις..
κανε μια αναζητηση,και θα δεις....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-06-07, 17:34
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Λέτε να εχει καμια σχεση αυτό με το ότι θολωνει το νερο? Να σας υπενθυμίσω ότι το φαινόμενο ξεκίνησε ετσι ξαφνικα μετα από ένα μηνα λειτουργιας του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-06-07, 17:49
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Η συγκεκριμένη άλγη δημιουργείται από την αμμωνία και τον έντονο φωτισμό. Στη δικιά σου περίπτωση μπορεί να είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού και των δύο ή μόνο του φωτισμού.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-06-07, 21:18
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Πιο πανω αναφερεσαι στην algae bloom ετσι? Δηλαδη με συμβουλευεται να αλλαξω λαμπες? Λετε ετσι να ληθει το προβλημα ή……… βλεποντας και κανοντα? Αλλαγες νερου Ποσο και κάθε ποτε προτείνετε? Κατι άλλο που πρεπειι να κανω?
Καμια συμβουλη για λαμπες? Θα ψαξω και εγω μεσα στο site αλλα δυστυχώς δεν εχω και τοσος χρονο να κανω εμπεριστατωμένη αναζητηση.
Ευχαριστω.



Υ.Γ. το νερο οσο παει και..... και χθες εκανα αλλαγη 50%
-------------------------
Αν είναι algae bloom εχουν καποιο προβλημα τα ψαρακια μου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skourkou : 21-06-07 στις 21:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-06-07, 00:14
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία κι ειδικά στο φυτεμένο, ότι έχεις κάνει ένα συνδυασμό λαθών και η θολούρα είναι η κορυφή του παγόβουνου.
Το φίλτρο σου δεν πρέπει να έχει στρώσει και το λέω γιατί γράφεις μεταξύ άλλων τα εξής:
«Το ενυδρείο μου τρέχει ήδη ένα μήνα εκ των οποίων οι δυο τελευταίες εβδομάδες είναι κατοικήσιμες.
Οι μετρήσεις αυτές ήταν σταθερές από την δεύτερη εβδομάδα.»
Πρώτον το φίλτρο δεν στρώνει σε δύο εβδομάδες και ειδικά χωρίς ψάρια μέσα ή πρόσθεση αμμωνίας από εμάς.
Δηλαδή δεν είχες ζωντανά δύο εβδομάδες και ξαφνικά γεμίζεις το ενυδρείο με ψάρια 6-7 μηνών όπως γράφεις, αλήθεια πως ξέρεις την ηλικία τους; Αλλά και τόσο να είναι μία φορά σίτιση την ημέρα είναι ok.
Οι εβδομαδιαίες αλλαγές που γράφεις ότι έκανες πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου είναι λάθος γιατί πρέπει να αφήνεις τροφή (αμμωνία) για τα βακτήρια του φίλτρου και με τις αλλαγές που έκανες τα άφηνες νηστικά (τα βακτήρια).
Το υπόστρωμα επίσης έχει παίξει οπωσδήποτε κάποιο ρόλο στη θολούρα. Αν θες γράψε τι μάρκα και τύπος είναι για να σου πουν οι ποιο ειδικοί τη ποιότητα του.
Για την άλγη που λες ότι είχες στα φυτά να συμπεράνω ότι άφηνες ατελείωτες ώρες αναμμένα τα φώτα?
Το φίλτρο σου επίσης δείχνει ανεπαρκές να κρατήσει τυχόν σωματίδια πρασινίλα και γενικά να καθαρίσει το νερό. Καθάρισε το και άλλαξε τον υαλοβάβμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-06-07, 21:23
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή S.O.S - S.O.S - S.O.S

Κυριοι S.O.S. Μετα από 10 μερες θολουρα η οποια απΆότι ειχα καταληξει ηταν από αλγος (το νερο πρασινιζε και νιτρικα ειχα 0) ξαφνικα σημερα κανω μια μετρηση αμμωνιας η οποια ειχε φτασει σχεδον στο 1… να σας πω ότι ειχα κανει ενδιαμεσα 2 αλλαγες από 40% οπου η τελευταια ηταν το σαββατο. Μετα από αυτην του σαββατου, με μειωμενη τροφη και σβηστα φωτα η θολουρα ειχε μιωθει και πιστευα ότι με την επομενη αλλαγη θα εξαφανιζοταν. Δηστυχως σημερα λογο δουλειας δεν μπορουσα να κανω αλλαγη νερου και το μονο που εκανα ηταν να παρω ένα φαρμακευτηκο σκευασμα από pet shop το οποιο λεγοταν ammo chips και ηταν σε μορφη χαλικου το οποιο λεει ότι τραβαει την αμμωνια από το νερο. Πραγματι από το μεσημερι εως τωρα η αμμωνια επεσε στο μισο.

Εκτως από μια αλλαγη που θα κανω αυριο γυρο στο 40% και αυτό το χαλικι που εχω τοποθετησει στην εξοδο του φιλτρου τι άλλο να κανω? Το χαλικι αυτό να το αφησω μεσα μεχρη να πεσει η αμμωνια?

Κατι ακομα, το ένα γκουραμι μου το ειδα σημερα να είναι πρησμένο στην κοιλιακη του χωρα (αισθητά πρησμένο) να βαριανασαινει και να είναι σε μια γωνια ακούνητο.

Να σημειωσω ότι η συμπεριφορα των ψαριων δεν εχει αλλαξει καθολου. Φεροντε και ανασαίνουν κανονικα.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-06-07, 21:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
...... ηταν από αλγος (το νερο πρασινιζε και νιτρικα ειχα 0).....
Μία διορθωσούλα, η άλγη είναι το σωστό, το άλγος σημαίνει πόνος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-06-07, 22:43
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Θεωρωντας οτι κανεις σωστα τα τεστς (και δεν εχουν προβλημα τα ιδια).....το να βρεις αμμωνια σημαινει (εφοσον δεν ειχες θανατους ή αλλους λογους για σαπισμα οργανικων) οτι το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει. Οντως το να βαλεις σε 2 βδομαδες ψαρια ειναι συντομο. Συνηθως χρειαζεται ενας μηνας για να ειναι ασφαλες το ενυδρειο (κοιτα λιγο κυκλο αζωτου).
Τα ammo chips δεν θα αφησουν να στρωσει το φιλτρο. Αφου εχει ετσι η κατασταση παμε.
Βγαλε τα ammo chips.
Ταιζε ελαχιστα (μια φορα τη μερα και μονο για το λογο οτι ειναι μικρα τα ψαρια).
Μετρα καθημερινα NH3 και NO2 και εφόσον δεν ειναι 0 κανε 50% αλλαγες (βαλε και καμια αεραντλια).
Παρε αμεσα πολλα επιπλεοντα φυτα και γεμισε το ενυδρειο (κερατοφυλλο, riccia κλπ) και ασε τις λαμπες οπως ειναι (τελευταια προτεραιοτητα).
Αμα βλεπεις αρρωστο ψαρι βαλτο σε καραντινα (σαν καινουριος χομπιστας ειναι η καλυτερη λυση).
Παρε μετρησεις και γραψε μας. Οχι πανικος και οχι αποτομες κινησεις
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-06-07, 20:14
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Λοιπων, μολις εκανα μια αλλαγη της ταξεως του 35%. Δεν μπορουσα παραπανω για τεχνικους λογος. Παίρνω νερο από τις πηγες του δημου που εχει νερο από αντίστροφη όσμωση και δυστυχώς δεν έβρισκα καρτα (μια καρτα των 4¤ ανιστοιχει σε 140 λιτρα νερου). Βλεπεται το νέρο της βρυσης είναι ακαταληλο (σκληρωτητες KH k GH κοντα στο 15 με 20 και PH 8,5…. Οποτε καταλαβαινεται.). μετα της σημερινη αλλαγη το νερο εχει ξεθολωσει αρκετα και η αμμωνια εχει πεσει στο 0,25 με 0,5. Ξερω ότι ακομα είναι ψιλα αλλα πιστευω σιγα σιγα κατι να γηνει…
Οσο για το ότι εβαλα ψαρια από την δευτερη εβδοδα το εκανα γιατι το ενυδρείο το εστρωσα με ετοιμα βακτήρια της TETRA (safestart) και χρυσοψαρα. Μετα από δυο εβδομαδες στρωσιμο και 10 μερες με όλα τα ψαρια που εβαλα μεσα η αμμωνια ηταν μονιμα 0. Η θολουρα και κατοπιν αυτης η άνοδος της αμμωνια ηρθαν μετα τον μηνα λειτουργίας. ΑπΆ ότι καταλαβα το λαθος μου ηταν ότι εβαλα πολλα ψαρια μαζι… να συμπληρώσω ότι σημερα μετα την αλλαγη προσθεσα και λιγα βακτυρια και ότι η αεραντλια δουλευει διαρκώς. Επισης το ammo chips το αφαίρεσα.
Εκανα και έναν ελεγχο-ανοιγμα του φιλτρου μπας και κατι δεν παει καλα μεσα αλλα όλα ΟΚ!
Αλλαγη νερου τωρα θα ξανακανω μεσα στο σαββατοκυριακο.
Πηστευεται ότι το φιλτρο μου δεν ειχε στρωσει και στρωνει τωρα η ότι ολο αυτό εγινε από καποιον άλλο παραγοντα?
Το γκουραμι που σας ανεφερα χθες παρΆ ότι το απομονωσα πρήσθηκε τοσο που τελικα απεβίωσε. Εχει καποια σχεση με το ολο προβλιμα ή λετε να οφείλεται σε τυχαίο γεγονος?

Υ.Γ. η συμπεριφορά από τα υπολοιπα ψαρια εξακολουθει να είναι φυσιολογική.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρησιμες γνώσεις για το νερό chris the trik Ιστοσελίδες στο Internet 0 19-12-06 03:15
πως να σκουρίνω το νερό μου??? CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 23 30-08-06 13:59
Γιατί μυρίζει το νερό το βράδυ; catfish Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-11-05 21:40
Τι είναι το νερό RO ? ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 16-11-05 20:11
Dwarf Cichlids και το νερό τους Obelix(Reifen) ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 09-02-04 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12257 seconds with 15 queries